BUITENL.\M)SCllE BE li IG T E i\' PER TE LEG R A A F. vaarlig is, had mei zijne twee Iotgenooten naauwelijks den tijd geliad zich in de sloep te redden. De Engelschen, die opgetogen waren over het man moedig gedrag der Sclievèningsche bootsgezellen, verklaarden dat zij, naast God, aan hen het levensbehoud te danken hadden. Zonder hunne hulp toch waren zij met hunne boot, zoo zij den wal al hadden kunnen bereiken, omgekomen. Eeii Amsterdamsch heerdie zich onder de menigte toe schouwers op het strand bevond, was dan ook zoodanig getroffen door de onverschrokkenheid en het beleid van de bemanning der reddingsboot, dat hij hun eene belooning van 50 ter hand stelde. BELCIIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten een bronzen standbeeld op te rigten ter nagedachtenis van den heer Henry Leys. Men zal te dien einde een beroep doen op de Belgische kunstenaars ElVftELAS». LONDEN 11 November. Het Londensche amnestie-comité heeft besloten eene aanmaning of bevel aan de Ieren in het vereenigd koningrijk te rigten om zich van het gebruik van tabak, een accijnspligtig artikel, welks verbruik veel tot stij ving der schatkist bijdraagt, te onthouden zoo lang er fenians in den ker ker zijn. Te Cork is zekere David Callaghan, een kadewerker, door drie per sonen. op een afgelegen gedeelte der kade, door middel van twee geweer schoten gedood. Men heeft liet voorval van eene stoomboot gezien. De daders zijn ontkomen liet schijnt, dat Callaghan, die tot de fenian-broe- derschap behoorde, bij zijne makkers onder verdenking stond van verraad te zullen plegen. Aan den Holborn-viaduct doen zich volgens de Standard zeer ongun stige verschijnselen voor. Na Maandag morgen voor goed voor het publiek geopend te zijn, heeft men Dingsdag reeds bevonden dat. ten gevolge van liet ontzettende gewigt, verscheidene der prachtige graniet-pilaren min of meer beschadigd waren; in sommige vond men scheuren van een voet lang. Men vermoedt dat de steenblokkenwaarop deze pilaren rustenniet zuiver waterpas gelegd zijn en hoopt dat het prachtige werk, waaraan zulke groote sommen besteed zijn, daardoor niet te veel lijden zal, Hoewel het lijk van den lieer Peabody naar zijne geboorteplaats en familiegraf in de Vereenigde Stalen moet worden overgebragt, zal er in Wcslminster-abdy eene lijkplegtigheid en godsdienstoefening ter vereering der nagedachtenis van dien menschenvriend gehouden worden. Te New-York hebben in het laatst der vorige maand goud-speculatiën plaats gehad, die eene groote storing in de handelszaken heeft veroor zaakt en waarvan de naween zich nog lang zullen doen gevoelen. De toen in het schandaal betrokken personen zijn in onderlingen twist en aan het klappen geraakt; hooggeplaatste personen zijn daardoor onder verdenking gekomen; maar de goede naam van den president Grant is nog ongedeerd, hoewel hij zich argeloos fmanciéle staatsgeheimen door handlangers der spe culanten heeft laten ontlokken. De geheele zaak is thans een onderwerp van gercglelijk onderzoek; de groote mannen van de New-Yorksche geld markt, Gould, Drew en anderen, moeten voor de groote jury aldaar ge tuigenis afleggen in zake der goud-zamenzweringzoo als hel thans ge noemd wordt. De tabaksteelt in de Vereenigde Staten, die door den burger-oorlog zeer was achteruit gegaan, komt weder op de vorige hoogte. De opbrengst in dit jaar wordt begroot op 275,000 vaten. F RANK li IJ It. PARIJS, 11 November. Bij beschikking des keizers is een staats-collegiede hooge raad van handel, landbouw en nijverheid, belast met een onderzoek omtrent het muntwezen, liet onderzoek zal moeten loopen over de beginselen en de feiten, betrekking hebbende op de onderscheiden vraagstukken, die door de internationale munteonferenlie te Parijs in 1867 en door de Fransche slaats- couimissiën van 1867 en van 1869 behandeld zijn, alsmede over alle vraag punten welke zich in den loop van het nieuwe onderzoek mogten voordoen. Volgens la Preste, zullen de afgevaardigden Favre, Picard en Grévy bij de hervatting der zittingen van het wetgevend ligchaam eene gemoti veerde orde van den dag voorstellenstrekkende om het ministerie te .ver- oordeclen wegens de late bijeenroeping dier kamer. De radicale fractie, de hh. Gambetta, Bancel, Pelletan en Ferry, heeft geweigerd, zich met dal voorstel te vereenigen, hetwelk zij onvoldoende acht, Zij is voornemens, een voorstel tol het in beschuldiging stellen van het ministerie bij de kamer in te dienen. De verklaring door Ledru-Rollin aan de kiezers gezonden, waarvan de hoofdstrekking is dat het keizerrijk met revolutionaire middelen bestreden en omver geworpen moet wordenen onverwijld plaats moet maken voor eene republiek, evenwel niet voor eene parlementaire republiek, die door eene vertegenwoordigende vergadering wordt geregeerd, mishaagt aan vele personen van democratische denkwijze, en heeft de verdeeldheid onder die partij doen toenemen. Aan den anderen kant heeft zij eenen nieuwen prik kel gegeven aan de pogingen om het bezadigde en weldenkende deel der bevolking tot zamenwerking en aaneensluiting tegen de revolutionaire partij te brengen. In eene alhier gehouden kiezersvergadering heeft de voorzitter aange kondigd dat de heer Rocheforl zich voor 24 uren uit Parijs had moeten verwijderen voor eene gewigtige zending, waaromtrent thans nog niets medegedeeld kon worden. In eene andere openbare bijeenkomst van kie zers heeft de voorzitter aangekondigd dat de heer Ledru Rollin nog in deze weel; te Parijs zou komen om zijne candidaluur te verdedigen. Reeds hebben 83 Candidate!) zich doen inschrijven voor hel vervullen der vier plaatsen als vertegenwoordiger van Parijs. Onder hen is een rook verdrijver, die wordt aanbevolen door den Figaro, opdat de volksvertegen woordigers uit hun eigen midden een lid konden kiezen, om te zorgen voor de betere ventilatie en verwarming van de vergaderzaal. Pater Hyacinthe is te New-York onder het gehoor van den beroemden protestantschen kanselredenaar Henry Ward Beecher, alsmede aan zijnen disch, geweest. De pater zegt Rome tijdens de kerkvergadering te willen bezoeken; het grieft hem dat geen enkele van de vele katholieke prelaten, die thans door New-York naar het concilie van Rome reizenhem heeft bezocht. De katholieken zijn voornemens zich niet met hem in te laten, terwijl de pater even min te doen wil hebben met de protestantsche sectcn, die hem zoeken te winnen. Ook gruwt hij van de te New-York zoo talrijke liedendie nieuwsberigten voor de dagbladen zoeken. De Figaro meldt dat Trauppman bet stelsel van ontkennen hardnekkig blijft volhouden. Zijn toeleg is steeds geweest om den loop der instructie door alle mogelijke middelen te vertragen; wel heeft hij soms de houding aangenomen alsof hij in een nader verhoor tot volledige bekentenis zou komenmaar telkens stelde hij den reglcr van instructie te leur. Een tijd lang was hij zeer kalm; maar in de laatste dagen verklaarde hij aan zijne bewakers, dat hij wel het middel zou vinden om uit de gevangenis te ont- vlugtcn. Om zijn misdaad minder atschuwelijk voor te stellenheeft hij te kennen gegeven, dat zijne slagtoffere slechts na hunnen dood zoo deerlijk verminkt werden. Door middel van vergif, zeide hijhebben zij den dood gevonden, en vervolgens zijn de lüken naar het veld bij Pantin gebragl De instructie is thans echter geëindiga; de nasporingen der justitie, zoowel in den Elzas als op andere plaatsen, om het lijk van Ivinck, den vader, te vinden, hebben opgehouden. De geregtelijke stukken zijn nu in handen van den advocaat-generaal Onfroy de Bréville, om de acte van beschuldiging op te maken. Trauppmandie zeer goed weetdat hem maar weinig tijd voor zijne verdediging meer overblijft, heeft een brief aan den advocaat Lachaud geschrevenmet verzoek om zijne verdediging op zich te nemen. Deze regtsgeleerde heeft zich hierop naar Mazas begeven om den gevangene te sprekenen hij was getroffen over de neerslagtigheid van den moordenaar. Lachaud heeft zich nog niet verbonden. Hij heeft verklaard dat hij latei- zal zeggenof hij al dan niet de verdediging op zich wil nemen. Abd-el-Kader is met een talrijk gevolg te Alexandria aangekomenten einde de opening van het kanaal van Suez bij te wonen. Hij is door den onderkoning met zeer veel onderscheiding ontvangen. S PAN JE. Wegens deelneming aan den republikeinsehen opstand zijn de cortes- leden Caimo en Sunyer ter dood, Ametler tot altijddurende ballingschap, en Serraclara tol )2 jaren gevangenis veroordeeld. PRIIHiiEN. BERLIJN, 11 November. Dat de Noord-Sleeswijksehe deputatie, die herwaarts gekomen is om het adres betreffende de uitvoering van het Prager vredesverdrag den koning aan te bieden, haar oogmerk niet heeft kunnen bereiken, is bekend. In een Flensburger dagblad wordt thans het schrijven van den minister van binnenl. zaken aan den heer Krüger medegedeeld, waarbij de door dezen voor de deputatie gevraagde audiëntie geweigerd wordt, liet bevat de een- j vondige mededeeling, dat de minister, /'iia kennis genomen te hebben van i den inhoud van het adres," zich niet in het geval bevindt van de deputatie te ontvangen. Bij een tweede schrijven aan den heer Kriiger. berigt de mi- nister «dat de koning insgelijks niet geneigd is aan de deputatie eene audiëntie te verleenen." Men wil weten dat de minister van financiën bet plan heeft opgevat, om aan zijn ontwerp tot het converteren van de 4% en de 4 pCts obligatiën grootere uitbreiding te geven, door dezen maatregel insgelijks toe te passen op de 3% en 5 pCts openbare schuld. Intusschen zal men zich voorloopig beperken tot de beide eerste soorten, maar in beginsel is vastgesteld, dat de conversie op de overigen ter gelegener tijd zal worden toegepast. De IVeser Zeit. vestigt er de aandacht op dat bij de begrooting. waarop p. m. 80 millioen voorkomt voor het leger en de vloot, slechts eene som van 6000 (1. is uitgetrokken lot aanmoediging van kunsten en wetenschappen. In Oost-Pruissen heeft óp 8 en 9 November een hevige orkaan gewoed. De stad Koningsbergen werd groolendeels overstroomd en daardoor het ver keer gestremd. De weilanden staan vele mijlen in het rond onder water. De schade moet zeer groot zijn. De Wien. Presse berigt dat de wegens opligterij vervolgde kassier der Züricher bank, Scliarr, door een Oostenrijkschen grensveldwachter is aangehouden, op het oogenblik dat bij, uit Italië komende, de Oostenrijk se he grenzen overschreed. Er weiden 38000 frs bij hem gevonden. O O S T E N R IJ BA. Volgens berigt uit Jeruzalem was de keizer op 9 November aldaar aangekomen, vergezeld door verscheiden sheiks der Beduinen en door een geleide van 800 ruiters. Z. M. had de kerk van het H. graf bezocht. LONDEN, 12 November. Men verzekert, dat Ilenri Rocheforl sedert gis teren zich in deze stad bevindt. De koningin heeft gelast dat het lijk van Peabody aan boord van het oorlogsschip Inconstant naar Amerika overgebragt zal worden. FLORENCE, 12 November. De koning is in zoo verre hersteld, dat hij heden de spoedeischende stukken onderteekend heeft. Gisteren avond is te Napels prinses Margaretha, gemalin van den kroon prins, van een zoon bevallen. Kraamvrouw en kind zijn welvarende.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3