LEIDSCIIE 4' 01 R A T. DONDERDAG 11 NOVEMBER. 1809. n\ m. Dc Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 16 blad 20) der Handelingen van den Gemeenteraad. BI IN N E N L A N D S C H E B E BI G T E N LEIDEN, 10 November. Het concept-raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, dat in de morgen te houden zitting van den gemeenteraad aan de orde is gesteldheeft de strekking eenige wijzigingen te brengen in de wijze van heffing der bestaande plaatselijke belasting, zooals wijziging van den maatstaf waarnaar de waarde van het meubilair berekend wordtt. w. voor lagen huurprijs slechts eenmaal het bedrag van de huurwaarde te nemende belastingschuldigheid eerst te doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van ƒ60 in plaats van ƒ55; wijziging van den factor ter bepaling van het be lastbaar inkomen, in het belang van hen die in huizen wonen van 100 huurwaarde en daar beneden; en vrijstelling van de dienstboden bij houders van logementen of gaarkeukens. De commissie van financiën heeft daarover een uitvoerig rapport uitgebragt, waaruit blijkt dat zij, wat betreft het wijzigen van dat belastingstelsel, verder wil gaan dan burg. en.'weth. Zij stelt voor bij de bepaling der huurwaarde alleen te letten op dat gedeelte van het perceel, hetwelk de hoofdbewoner voor eigen gebruik heeft en voor het gedeelte van zijn perceel aan anderen verhuurd of gebezigd tot het uiioefenen van zijn bedrijf splitsing toe te staan. Met de door burg. en weth. voorgestelde wijzigingen kan zij zich slechts gedeeltelijk vereenigen. Zij stelt een nieuw tarief voor en wil houders van logementen enz. voor elke dienstbode 1/5 doen betalen van het voor eeue inwonende vrouwelijke dienstbode verschuldigde. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen, te begin nen met 22 November, verkoopen de bibliotheken van wijlen de heeren W. C. Mauve, emeritus-predikant der Doopsgezinden te Haarlem, dr. K. T. Clamper, conrector te Maastricht, P. van Leyden, med. doet. te Krommenie, C. Schokker, med. doet. te Ouddorp, en V. F. J. Boonacker Jr.officier van gezondheid 3Ue klasse, verder eene verzameling werken betreffende regtsge- leerdhcid. staathuishoudkunde, land- en volkenkunde, enz., van Ned. Indië, natuurlijke geschiedenis, een aantal tijdschriften en dagbladen, alsmede phy- sischc en chirurgische instrumenten, prenten, waaronder verscheidene die betrekking hebben op Leiden en omstreken, enz. De catalogus is versche nen en wordt belanghebbenden ter inzage aanbevolen. -» Bij kon. besluit van 31 October jl. is de gemeente Oss, prov. Noord brabant, aangewezen als standplaats van een postkantoor. Uit vele plaatsen des lands worden klagten vernomen over den hoogen stand van het water. Hier en daar vertoonen de weilanden slechts een uitgestrekt meer. Te Amsterdam heeft de kiezers-vereeniging Burgerpligt eene vergade ring gehouden, ten einde te beraadslagen over het bij den gemeenteraad ingediende voorstel tot oprigting van een cursus voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Met bijna algemeene stemmen is aangenomen een voorstel om de vergadering te doen verklarendat zijofschoon hulde doende aan de bedoelingen van het voorstel, het wcnschelijk acht dat de zaak van het middelbaar onderwijs voor meisjes te Amsterdam krachtdadiger worde aan gevat, en daarom de oprigting wenscht eener zelfstandige instelling voor dat onderwijs. De heer A. William Jamieson, gedurende 33 jaren predikant bij de En gelsehe episcopale gemeente aldaar, is overleden. Voor het prov. geregtshof van Noordholland is behandeld de zaak van Willem Balder. louwslagersknecht, te Alkmaar, beschuldigd van poging lot moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne Jutisvrouwdoor tiaar, terwijl zij in vasten slaap lag, met een bijl herhaaldelijk in het hoofd te hakken. In deze zaak werden 15 getuigen gehoord; twee deskundigen waren van oor deel dat de dader tijdens het plegen van de daad niet geheel in het bezit was van zijne verstandelijke vermogens. De advocaat-generaal jhr. mr. C. II. Backer bestreed die meening. Hij gaf echter de qualificatic van poging tol moedwilligen doodslag op, vermits de bedoeling om te dooden niet voldoende bewezen was. Hij requireerde schuldigverklaring van den beschuldigde aan het moedwillig toebr.ngen van kwetsuren, waardoor een ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen was te weeg gebragt, en zijne ver oordeeling deswege tot eene correctionccle gevangenisstraf van 5 jaren. De advocaat mr. A. P van der Mersch wees nog op enkele omstandigheden tot verdediging en oordeelde dat liet hof zich aan hel oordcel der deskundigen omtrent de niet toerekenbaarheid moest houden. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst Ter hoogte van Egmond is eene Fransche brik en aan het Vlie eene Engelsehe brik gestrand. Van beide schepen is de bemanning gered. Aan het strand op Texel is in de vorige week gevonden het lijk van een, naar gissing 30 jaren oud, manspersoon. Eene reddingboei, die den drenkeling om het midden was bevestigd, en een daarop geplaatst opschrift, doen vermoeden, dat hij behoord heeft tot de bemanning van eene op de Engelsehe kust verongelukte reddingsboot. Volgens de Asser Cour. bestaat er vermoeden dat te Ruinen een dood slag heeft plaats gehad. Een man zou een slag op het hoofd hebben gekre gen en dientengevolge zijn overleden. Uit ITeerenveen meldt men dat het vervoer van turf per spoor naar de IJsselstreken en Arnhem thans zóó druk is, dat er somtijds gebrek aan wagens bestaat. Het verschil in de kosten per spoor of per schip is aan merkelijk; daar men voor een wagen turf naar Arnhem slechts ƒ12 betaalt, terwijl diezelfde hoeveelheid per schip ƒ22.50. kost. Betreffende den aanslag op het leven van den onbezoldigden rijks veldwachter Lucassen, te Zundert, verneemt men dat de verwonde, hoewel -hij het geheele schot in het ligchaam kreeg, niet in levensgevaar verkeert. De vermoedelijke is, toen hij aan den verwonde werd voorgesteld, bepaal delijk als de schuldige aangewezen. Te Zierikzee werd Zondag avond in de Engelsehe brik Dminotter Castle. kapt. Carr, geladen met hooi en liggende in de Nieuwe haven, brand ont dekt. Tot omstreeks 10 ure zag men alleen digte rookkolommen uit het brandende schip stijgen, doch toen sloegen de vlammen uit. De rigting en geringe kracht van den wind waren oorzaak, dat geen andere schepen aan getast werden. De brand was ten 11 ure bedwongen; dc spuiten zijn echter den geheelen nacht werkzaam geweest. Schip en lading waren verzekerd. 's GRAVENHAGE10 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den ritmeester der cavalerie op non-activiteit jhp. P. 0. II. Gevaerts van Simonshaven, 's konings kamerheer, tot het dragen der versierselen van commandeur der 2Jc klasse van de Fre- deriks-orde, hem door den koning van Wurtembcrg geschonken, en aan mr. W. F. C. P. graaf von Bylandt, secretaris van legatie te Weenen, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Dokkum de heer C. Jiskoot, thans te Oldeberkoopen te Medemblik de heer J. B. Vroom, thans te Lochem. Tot ontvanger der directe belastingen te Bergum is be noemd de heer C. de Graaf, thans te lleinkenszand. Z. M. heeft goedgevonden tegen 1 Jan. 1870, ingevolge zijn verzoek, op pensioen te stellen den inspecteur van de geneeskundige dienst der zee- magt dr. G. F. Popcn te bevorderen tot inspecteur van die dienst den dirigerenden officier van gezondheid l«le ld. II. Slot, thans die betrekking waarnemende. De beden gehouden zitting van de tweede kamer, die een gcruimen lijd werd bijgewoond door drie leden van het Chineesch gezantschap en den Europeschen secretaris Dechamps, was geheel gewijd aan de beraadslaging over het amendement van de heeren van der Hucht en Mirandolle. om de onderafdeeling 45 (uitgave voor dc koffij) der Indische begrooting voor 1870 met 610.000 te verhoogen, ten einde het plantloon der koffij in de Prean- ger-regentschappen gelijk te stellen met dat in de gouvernementslanden. De bestrijding, die dit amendement van den minister van koloniën ondervond, werkte zeer mede tot de breedvoerigheid dezer discussie, daar zij uit den aard der zaak tol een tal van replieken uitlokte. De uitslag was dat het amendement met 51 tegen 19 stemmen werd verworpen. Morgen voortzetting, Reeds worden op verschillende plaatsen aanstalten gemaakt voor de illuminatie, die Woensdag avond, 17 dezer, alhier zal worden ontstoken. Men verneemt, dat het Z. M. den koning behaagd heeft aan te nemen het aanbod van verschillende jonge lieden te dezer stede gedaan, om III), in de aanstaande week te mogen begeleiden met eene eerewacht te paard. De concessie-aanvrage van den heer K. M. VroRk, civiel-ingenieur, alhier, om deze gemeente zonder cenig subsidie in 1873 van eene duinwa terleiding te voorzien, onder beding dat hem de uitsluitende vergunning zou worden verleend voor de levering van gas aan de gemeente als aan parti culieren. werd gisteren in den gemeenteraad behandeld in verband met het praeadvies van burg. en weth., waarbij zij 's raads magtiging verzoeken om

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1