LMDSCIIE (OIKWI. 1869. N 192. WOENSDAG 10 NOYEMBER. STADS-BER1GTEN. BINNENLANDSC11E BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 11 November 1869, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1®. Verzoek van den leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere bur gerschool, 11. J. Hamaker, om ontslag nil deze betrekking. 2®. Begrootingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1870, als van: a. Het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. b. Het Roomsch Calholijke Wees- en Oudeliedenhuis. c. liet Luthersch Wees- en Üudeliedenhuis. d. liet Nederlandsch Israëlitisch Armbestuur. 3®. Voordragl omtrent tegemoetkoming van schutterpligligen in de kosten hunner kleeding bij de schutterij. 4®. Adres van G. J. Boelen, ter bekoming van gemeentegrond. 5®. Adres van P. M. van Leeuwen, om ontheffing van recognitie. C®. Adres van M. E. van 't Hooft, wed® C. D. L. Bahler, tot het bekomen van gemeentegrond. 7». Concept-verordeningen a. Op het begraven en vervoeren van lijken. b. Op het begraven op de gemeente-begraafplaats. c. Houdende instructie voor den opziener en doodgravers op de ge meente-begraafplaats. d. Op de heffing van begrafenisregten op de algemeene begraafplaats. e. Op de invordering van belasting op het gebruik van de algemeene begraafplaats. 8®. Concept-raadsbesluit belasting. regelende de heffing eener plaatselijke directe LEIDEN, 9 November. Door dc hoofd-commissie voor het nationaal gedenktceken voor 1813 enz., is bekend gemaakt dat de kaarten voor hh. afgevaardigden en leden, ter bijwoning der festiviteiten op 17 November aanst.per post zijn verzon den. De toegang tot het feestterrein voor houders van Oranje-kaarten (leden van plaatselijke commissiën) zal niet zijn, gelijk daarop gedrukt staat, van dc zijde der Zeestraat, maar van de zijde der Parkstraat, door de Alexanderstraat. Door den minister van binnenl. zaken zijn de commissarissen des konings in de provinciën uitgenoodigdde gemeentebesturen aan te schrij ven, om vóór den 16llcn dezer te willen opgeven, op welk bedrag de census in de onderscheiden gemeenten zou behooren te worden vastgesteld, opdat, indien de aanslagen in de grond- en personecle belasting alléén als grond slagen in aanmerking worden genomen en de aanslagen in het palent alzoo niet meer worden medegerekendhet aantal kiezers voor leden van de tweede kamer even groot blijve als thans, volgens de laatst afgesloten kie zerslijsten, het geval is. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee dat van wege de vereeniging tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee aldaar langs de huizen der ingeze tenen eene collectie heeft plaats gehad, die de som van ƒ460 heeft opgebragt. Als schrijver der Ned. verhandeling over de doodstraf, met het motto: »De liefde is de vervulling der wet," wien bestuurders van het llaagsche genootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst hunne zilveren medaille hadden toegezegd, heeft zich bekend gemaakt de heer E. II. Sikkes, pred. bij de herv. gemeente te Bcerta. Uit Amsterdam meldt men het overlijden van de heer F. de Wildt, directeur van het grootboek der nationale schuld, agent bij het ministerie van financiën, rijks-commissaris bij de door den staat gewaarborgde Amster- damsche kanaallcening. Naar men verneemt is de referendaris E. R. Schultz tijdelijk belast met de directie van het grootboek. Het bestuur van het oudheidkundig genootschap te Amsterdam heeft tot zijne sladgenooten eenc circulaire gerigt, waarin wordt opgewekt lot bijdrage ter slichting van een oudheidkundig museum. Te Woerden is ter teekening nedergelcgd een request aan den minister van binnenl. zakenwaarin krachtig wordt opgekomen tegen de met 5 Nov. 11. in werking getreden dienstregeling der Ned. Rijnspoorweg-maat schappij, waardoor die gemeente veel nadeel wordt toegebragt. Te Zandvoort is gisteren morgen, zeer vroeg, op het strand uit zee aangedreven, doordien hij zich aan een stuk hout had kunnen vastklemmen, de gezagvoerder van het Ned. batkschip Louise Christina, die mededeelde, dat dit schip des nachts op de kust gestrand was. Hij en zeven anderen der bemanning hadden zich in eene der booten begeven; de vier overigen in eene andere boot. De eerstgenoemde boot was omgeslagen. Van het lot der elf overige schipbreukelingen is niets bekend; men vreest, dat zij allen zijn omgekomen. Te Amsterdam hebhen de oud-zouaven op 3 November den tweeden verjaardag van den slag van Mentana gevierd. Het feest werd, behalve door 90 zouaven, door vele genoodigden bijgewoond, terwijl van elders vele betuigingen van sympathie en gelultwenschingen waren ingekomen. Pater de Veer, die eene feestrede hield, stelde bij die gelegenheid voor, de zouaven tot eene vereeniging te vormenwaarbij zich zouden kunnen voegen andere «deugdzame jongelingenopdat zijzich onderling in eer en deugd vermakende, zouden kunnen worden behoed voor gevaarlijke gezel schappen en vermakelijkhedenwaardoor in onzen tijd de jongelingen zoo ligtelijk gevaar loopenom eer en deugdgeloof en zeden te verliezen." Zondag morgen is in de N. Z. kapel, na het eindigen der godsdienst oefening, in de garnizoenskerk, door den ouderling Ronmiddelijk na het uitspreken van den zegen, met luide stem uitgeschreeuwd: «Ik, ouderling der Amsterdamschc gemeente, verklaar openlijk, dat de gehoorde predikatie in geenerlei opzigt Gods woord is, maar wel dat des duivels." Gelukkig dat niemand der huiswaarts gaande kerkgangers zich daaraan heeft gestoord. {übl.) Uit het Nieuwe Diep meldt men dat door aldaar binnenkomende sche pen wordt medegedeeld dat een 30 a 40-tal wrakken, van bij de jongste stormen verongelukte schepenin zee drijven. Uit Harlingen meldt men van den 3llen dezer: Heden kwam, na eene zeer avontuurlijke reis, in onze haven binnen het kofschip de Friesche Trouw, kapt. Burghout. Door de stormen van de laatste weken beloopen, werd dit vaartuig twee malen uit zee naar Noorwegen teruggedreven; een maal was het zelfs reeds op de reede van het Vlie aangekomen. Thans weder voor de gaten gekomen, werd het door den storm op eene droogte geworpen, doch geraakte weder vrij, met verlies van ankers. Hierop ge noodzaakt om óf den mast te kappen, óf binnen te loopen, werd tot het laatste besloten. Het waagstuk gelukte en het schip was behouden. Te Zundert, in Noordbrabant, is in de vorige week de onbezoldigde rijks-veldwachter L., terwijl hij in dienst was, door een strooper in den linkerarm en borst met een schot hagel gelroflenzoodat men het ergste vreest. De vermoedelijke dader is aangehouden. - Naar men uit Vlissingen meldt zouden aldaar in den nacht van Woens dag op Donderdag, bij een hevigen storm uit het noordwestentusschen 1 en 1% uur, ligte schokken van aardbeving zijn waargenomen. De minister van justitie heeft in zijn antwoord op liet sectie-verslag der tweede kamer het volgende medegedeeld omtrent de bekende zaak van den Engelschman .Lamb. Een rcgterlijk onderzoek is aanhangig. De minister meent daarom zich voor 's hands te kunnen bepalen tot de mededeelingdat door de regtbank te Rotterdam regtsingang met hevel tot dagvaarding in persoon is verleend tegen zes personen, waarvan vier in Engeland en twee in Rotterdam woonachtig, en wel 1®. tegen drie hunner ter zake van zon der eenig bevel van de gestelde magten en buiteii de gevallenwaarin de wet het vatten van beklaagden toelaat, den genoemden Lamb op de openbare straat te Rotterdam te hebben aangehouden en met geweld te hebben ge- bragt aan boord van eene aldaar aan de kade liggende stoomboot, alwaar hij door twee hunner zou zijn geboeid en in eene hut nabij de raderkast zou zijn opgesloten: 2». tegen twee hunner ter zake van zich daaraan te hebben medepligtig gemaakt door het desbewust mede met geweld aan boord brengen van genoemden Lamb: en 3'. tegen een hunner, ter zake van wil lens en wetens aan boord van het stoomschip, waarover hij het bevel voerde, eene hut te hebben verstrekt tot bewaring van den wederregtelijk aangehoudene. In afwachting van de resultaten der instructie, wenscht de minister alleen reeds thans te constateerenvooreerst dat geen der beklaag den behoort tot de Engelsche policie of liet karakter heeft van openbaar ambtenaar; ten andere dat de Engelsche regering, die aan de zaak geheel

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1