PER TELEGRAAF. HULP DM JIAKDEL. •stad. Hij behoort niet tot de democratische partijzijne candidatnur heeft kennelijk ten doel de verkiezing van de candidaten dier partij te beletten, in een schrijven aan de kiezers zegt hijSocialist ben ik niet noch radi- caalgezinde; maar ik ben een verklaard vijand van hel personele gouverne ment en een opregt vriend der vrijheid. Reeds hebben 72 personen den eed als candidaat afgelegd, maar onder dit aantal zijn er velen, die zich slechts daardoor den weg willen banen lot alle mogelijke bijeenkomsten van kiezers. - liet ollicièle blad geeft een uitvoerig verhaal van het verblijf der kei zerin te Konstanlinopel; het hesluit aldus: De komst van de keizerin der Franschen in de hoofdstad van het Ottomanische rijk laat herinneringen achter, waarvan alleen diegenen, welke de bevolking gedurende haar ver blijf van nabij hebben gadegeslagenzich een juist denkbeeld kunnen ma ken. Die in de geschiedenis van het Mohammedanismus zoo nieuwe gebeur tenis heeft niet minder indruk op de gemoederen gemaakt, dan des Sultans reis in Europa; en zij zal gewis evenzeer eenen invloed hebben, die bevor derlijk voor den vooruitgang der begrippen en der beschaving in Turkije is. De keizerin is den ls"° dezer te Luxor aangekomen, alwaar zij de door den onderkoning uitgenoodigde Fransche en Duitsche geleerden ont moet heeft. Volgens een Engelsch blad heeft de keizerin, alvorens de Turksche hoofdstad te verlaten, voor een waarde van bijna 20000 aan geschenken uitgedeeld. De Sultan ontving een paar prachtige Sèvre-vazenen Ali-Paclia een kostbaar Sèvre-theeservies. Roauf-Pacha, des Sultans opperstalmeester, werd vereerd met een schoon jagtgeweer, benevens het photographisch portret van H. M.Iviamil Bey met een gouden snuifdoos; Mihran Bey Duz, een Armenische dame, die der keizerin tot tolk heeft gediend, met een kostbaren ring. Verder werden geldelijke gitten toegezonden, als: 10000fr. aan de Ottomanische akademie van kunsten; 3000 fr. aan het stedelijk hos pitaal; 77000 fr. aan de Fransche lietdadige instellingen, in en buiten de hoofdstad en in Egypte; 60000 fr. aan de Inians der Moskeen, die de kei zerin bezocht, en aan de gezamenlijke hofbedienden; 10000 fr. aan de al- gemeene armen. De Sultan vereerde de keizerin met een prachtige verza meling kostbare sloften, tapijten en behangsels. Volgens het Journ. de Brux. heeft de Paus besloten slechts in eenige zittingen van het concilie voor te zitten, maar de meeste zonder zijne tegenwoordigheid te laten houden, opdat er zonder schroom discussie ge voerd kunne worden en zelfs de schijn van onvrijheid of belemmering worde vermeden. PRPISSEV. BERLIJN, 4 November. Te Darmstadt zijn in den avond van den 2den op nieuw vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. De beweging strekte zich uit van liet westen naar het oosten en duurde, volgens zeer naauwkeurige waarne ming, ruim 30 seconden. De huizen waggelden op hunne grondvesten, deu ren openden zich en de ramen schudden hoorbaar in de kozijnen. In den vooravond had een geduchte storm gewoed uit het westen bij drukkende hitte en nadat de aardbeving had plaats gehad stak de storm weder op en raasde nog veel erger dan vroeger. In de Saksische kamer van afgevaardigden hebben 13 leden der partij van vooruitgang een voorstel ingediend, strekkende om de regering uit te noodigen dat zij met alle te barer beschikking staande middelen bij den Noord-Duitschen bond eene vermindering der uitgaven voor het krijgswezen en eene algemeene ontwapening trachte te bewerken. De kamer heeft be sloten dit voorstel aan eene voorloopige beraadslaging te onderwerpen. Te Kiew, in Rusland, woedt de cholera in hevige mate. OOSTEN Ik B«J Si. Uil Dalmatië is liet berigt ontvangen, dat de troepen na een neet ge vecht van vier uren eene sterke stelling bij Sisië hebben genomen; hun verlies as gering. Twee districten deden hel aanbod van onderwerping. De Monlenegrijnenhoewel gunstig voor de opstandelingen gestemd, hielden zich nog onzijdig. De Porie heeft eene gestrenge afsluiting der aan Oostenrijkscli Dalmatië grenzende districten van de Iferzegowina en Albanië bevolen. De bevelheb bers der troepen in die grensdistricten hebben den last ontvangen om de op Turksch gebied komende opstandelingen te ontwapenen en gevangen te nemen. BERLIJN, 4 November. Bij het voorloopig onderzoek van de begrooting beeft de minister van financiën verschillende hervormingen aangekondigd. Ook deelde de minister mede, dat indien het huis de ingediende financiële voorstellen goedkeurde, de regering er in zou toestemmen om het ontwerp tot verhooging der belastingen met 25 pCt. in te trekken. Tegenover het voorstel des heeren Virchow tot ontwapening stelde de nationaal-liberale fractie, bij monde des heeren Lasker, voor, om-over te gaan tot de orde van den dag, aangezien het budget van oorlog voor den Noord-Duitschen bond lot het einde van 1871 was vastgesteld. LONDEN, 5 November. De heer Peabody is overleden. PESTH, 4 November. In het lagerhuis werd heden de regering geïnter pelleerd over de geleicrisis. De heer Lonyay, minister van financiën, ant woordde dat de regering aan solide financiële instellingen eenige mil- boenen voorgeschoten haden etablissementen die met staking van betaling bedreigd worden ook voortaan zal ter hulp komen. CATTARO, 4 November. Heden zijn de vijandelijkheden geschorst. De opstandelingen van Sisic en Verblaje hebben linnne onderwerping aangekon digd en zullen vóór den avond hunne wapenen inleveren. Kolonel Schönfeld doet heden uit Budua een nieuwe demonstratie tegen Bretic. Al te dikwijls gebeurt het, dat handelaars, die door ontoereikende fondsen aan hunne zaken niet de gewenschte uitbreiding kunnen geven, of die ten gevolge van een crisis, van een al te grooten voorraad koopwaren in maga zijn, of eene andere oorzaak, zich in oogenblikkelijke moeijelijkheden gebragt zien, verpligt zijn, ten einde aan die moeijelijkheden het hoofd te bieden en voor alles hun crediel staande te houdentot buitensporige opof feringen over te gaan. S.e Manelataire Commercial, 172, Faubourg Saint-Denis, boek rue Lafayette, te Parijsopgerigt en bestuurd door den lieer L. F. VIGNERON, heeft ten doel den handel te hulp te komen op weinig bezwarende voor waarden. De operatiën van den Manrïataire Commercial bestaan in Voorschot in specie op koopen van allerlei aard en verkoop daar van des noods onmiddellijke realisatie Voorschot in specie op alle Fransche en vreemde waren, renten, actiënobligatiënenz. Verleening van credietvoorschot van hank waardenop informatie en eenvoudige verbindlenis tot betaling op vastgestelde termijnen; Vertegenwoordiging, verkoop in commissie en depot van koopwaren van allerlei aard. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON. IJCEZ nNDEN. STATISTIEK. II. Hoogst belangrijk is de uitkomst van de vergelijking ten aanzien van den toestand der scholen. In 1851 waren voor het lager onderwijs drie stadsscholen voor armen en minvermogendenen één voor minvermogendenvoorts vijf bijzondere scho len van de le klasse, als in het gereformeerd weeshuis, in het R. C. wees huis,, in het Luthersche weeshuis, voor de Walsche en voor R. C. diaconie. Bovendien 14 bijzondere scholen van de 2e klasse, met geringe uitzondering alleen bestemd voor jongens, en 3 bepaaldelijk voor meisjes. In 1867 telt men 8 openbare en 22 bijzondere scholen, waarvan 4 open bare en 8 bijzondere uitsluitend voor gewoon lager en 4 openbare en 14 bijzondere bovendien voor een of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs. Desniettemin en in weerwil dat het cijfer der bevolking is toegenomen met 9 pCt., is het aantal schoolgaande kinderen en die kosteloos onderwijs genieten verminderd 1851 1868 jongens, meisjes. jongens, meisjes. Openbare scholen1632 1363 1244 1149 Bijzondere lckl388 4121 noA imo 2e kl742 532) 934 1013 2762 j. 2307 m. 2278 j. 2162 m. Van die leerlingen genoten kosteloos onderwijs: 1851 1868 Openbare scholen .1 468 j. 480 m. Bijzondere 1883J' 1935 506» 491 maar daartegenover staat het cijfer der leerlingen van de bewaarscholenals in 1851 230 j. 193 m. in 1868 955 972 In 1851 bestond een school van middelbaar onderwijs onder bestuur van dr. J. J. de Gelder, met 48 leerlingen, en bet. gymnasium met 63, allen voor het onderwijs in de oude en nieuwe talen (voorbereidend hooger onderwijs). In 1868 telde: de burgeravondschool20 leerlingen de hoogere burgerschool 103 het gymnasium30 De ambachtschool van het Genootschap had in 1851: 99 leerlingen voor de rekenkunde 32 de wiskunde. 18 i' 't boekhouden 178 't haiidtcekenen 71 n de bouwkunde 11 de natuur- en werktuigkunde; in 1868: 39 leerlingen voor één vak 62 twee vakken 60 n drie vakken. De Leidsclie muzijkschool ging ook vooruit. Zij lelde in 1851 voor de piano 47 en voor de viool 8; in 1868 voor de piano 94 en voor de viool 21 leerlingen. De Leidsclie hoogeschool telde het volgende aantal studenten voor de ver schillende faculteiten ingeschreven, als: 1851 1868 Geneeskunde73 92 Rechten 189 292 Godgeleerdheid 109 45 Wis- en natuurkunde 11 5(5, Letteren25 61 Totaal 407 546 Van '851 af zijn de binnen Leiden gevestigde afdeelingen van de Maat schappijen ter bevordering van Nijverheid, voor Fraaije Kunsten en Weten schappen en tot Nul van 't Algemeen zeer in leden-tal toegenomen en is het getal zangvereenigingen ook vermeerderd. M.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3