DE BASTAARD, l ot Klit van 'I Algemeen. Een man die te veel gekoesterd wordt per telegraaf. advertenties. SCHOUWBURG TE LEI DO. buitengewoxeTvoorstelling, COMMISSIE-HULP»- EiN VERHUURKANTOOR. Christelijke Bewaarschool te Noordwijli aan Zee. Dc deputatie uit Sleeswijk, Velke den koning het reeds vermelde adres betreffende de uitvoering van art. 5 van het Prager vredesverdrag moet aanbieden, is alhier aangekomen, liet adres lelt niet minder dan 27470 „nderteekeningcu. De Köln. Zeit. dringt bij vernieuwing op de uitvoering van bedoeld art. aanomdat anders Sleeswijk vroeger of later weder de vonk zal worden, welke Europa in brand steekt. Het terrein, waar vroeger de kerk der Ridders van St. Jan te Jeru zalem stondis door den Sultan aan den koning van Pruissenop verzoek van den kroonprins, afgestaan. Omtrent de aardbevingen, in den omtrek van den Rijn en den Main waargenomen, deelt de Köln. Zeil. liet volgende mede: Ongeveer 0 weken geleden is ecne aardbeving bespeurd, welke haar oorsprong had in bet vul kanische gedeelte van den Eifel en zich uitstrekte van Dusseldorf tot aan Trier. Thans daarentegen zijn het Rijn-IIessen, de Hessische provincie Star- kenburg en geheel Nassaualwaar op 30 October en de twee volgende dagen herhaaldelijk aardschuddingen zijn waargenomen. De eerste schudding werd gevoeld te Darmstadt en omstreken des avonds tusschen 8 en 9 ure van den 30>tni October; op den 31s,en omstreeks 3 ure des namiddags werden op nieuw aardschuddingen waargenomen, welke zich uitstrekten in ue rigting van Isenbursr. In den vroegen morgen van den l,tc» dezer werd te Frank fort ecne zoo hevige schudding bespeurd, dat zeer vele bewoners dier stad uit den slaap ontwaakten en ijlings hunne legerplaats verlieten. Het schijnt, dat de golvende beweging der aardschors zich het krachtigst heeft voortge plant aan den linkeroever van den Main. Tc Darmstadt heeft men het ver schijnsel sedert Zaturdag' avond vele malen waargenomen. Te Grossgerau was de beweging zoo sterk, dat verscheidene schoorsteenen instortten. De schudding is te Frankfort het sterkst geweest, des ochtends ten 4 ure op den l"en dezer. Te Roppard is zij den 31!,c" jl. in den vroegen morgen be speurd, zoomede op den 1S,CD dezer des ochtends ten 4 ure 10 min.; vroe ger noch later is dezer dagen eene zoo sterke golving der aarde ontwaard. De duur van de schudding mag op 1% a 2 seconden worden geschat, maar noch in dit opzigt noch ten aanzien van de kracht der beweging kan zij de vergelijking doorstaan met de schokken te Roppard en in de naaste om streken waargenomen in het begin van October; bij die gelegenheid was de schommeling des nachts, aan huizen en andere voorwerpen medegedeeld, zoo sterk, dat zonder overdrijving mag gezegd worden, dat ieder met schrik uit den slaap ontwaakte. Destijds werd het bedoelde verschijnsel bespeurd door den ganschen Eifel cn langs den Neder-Rijn. O O <4 T E X K 1.9 K. Dc Boheemsehe landdag heeft voor de sluiting zijner zitting een adres aan den keizer aangenomen, waarbij, tegen de bedoeling der Czechen, aan gedrongen wordt op eene getrouwe handhaving der constiluie van 1807. De landdag in Gallicie beraadslaagt daarentegen over een adres aan den koning, waarbij op zelfregering wordt aangedrongen; de een dringt dus op centra lisatie, de ander op autonomie aan. Waarschijnlijk zullen deze beide adres sen gelijktijdig aan den keizer na zijne terugkomst uit het Oosten worden aangeboden. "Een sterker sprekend bewijs, zegt een Wecner blad. van den moeijelijken toestand, waarin wij ons ten aanzien onzer binnenlandsche aau- genheden bevinden, kan niet geleverd worden, dan door het feit dat twee landdagen, die beide betuigen ten zeerste aan den keizer verknocht te zijn, zich gelijktijdig tot hem wenden met twee lijnregt tegen elkander strijdige verklaringenzoodal hij de wenschen van den een niet kan ver- Tiillen zonder die van den ander af te wijzen. De hoogleeraar in de medicijnen dr. Harsten, die uit Berlijn aan de loogeschool te Weenen is beroepenheeft het ongenoegen der studenten opge wekt door zijne gestrengheid bij het examineren. Onlangs is hem door 500 studenten dat ongenoegen op zulk eene wijze geloond, dat de tusschen- komst van twee zeer populaire hoogleeraren noodig was om dr. Ivarsten voor verdere beleedigingen te vrijwaren. De Neue Freie Pr esse zegt: "Wij lopen, dat de medische faculteit afdoende maatregelen zal nemen in eene zaak, die den bloei van onze hoogeschool in gevaar zou kunnen brengen, en wij koesteren verder de verwachting, dat de voorliefde voor het buiten land, die onze hoogeschool spoedig tot eene onder-afdeeling der Pruissisehe koogescholen zou kunnen maken, bij die beraadslagingen niet den boven toon zal voeren." PARIJS, 3 November. Men verzekert, dat de heer Üzenne heden op eene vergadering te Rouaan zal mededeelen, dat de keizer een besluit zal teeke- nen, krachtens hetwelk tijdelijk de invoer van buitenlandsche katoen wordt verboden. BERLIJN, 3 November. De Noord-Sleeswijkers, die met de aanbieding van het adres der Denen zijn belast, zijn door den koning niet ontvan gen, en hebben hun adres aan den minister van binnenlandsche zaken overhandigd. S1IEERNESS, 4 November. Aan boord van de schroefstoomkanonneerboot Thistle heeft eene ontploffing cenige menschenlevens gekost. BERLIJN, 4 November. De Prov. Corr. meldt: De minister van finan ciën zal, na het reeds gehouden overleg met zijne ambtgenooten, onverwijld verdere mededeelingen aan het huis der afgevaardigden doen. De begroo- tingsdiscussien zullen waarschijnlijk morgen hervat worden. MADRID, 3 November. Waarschijnlijk zal hel kabinet ontbonden en aan Prim de zamenstelling van een nieuw ministerie opgedragen worden. Reden overleedna eene korte ongesteldheidin den ouderdom van 6 jaren, de Wcl-Ed. Gestr. Heer F. P. DU RIEU, innig geliefde Echtge noot van Amsterdam 2 November 18G9. C. C. DU RIEU, geb. IIeyhsius. Na eene korte ongesteldheid werd ons jongste Zoontje, slechts G weken oud, van onze zijde weggenomen. Leiden, 4 November 18G9. N. DEKKER. Algerneene kennisgeving. E. DEKKER, Rozier. G. W. VAN OVEREEM en Echtgenoole beluigen hunnen liartelijken dank voor de zoo talrijke bewijzen van belangstellingbij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Leiden, 3 November 18G9. te geven door het Nationaal Tooneelgezelschap, onder directie van den Heer KLO V LEVIIKi;met medewerking van Mejufvrouw BEERSMANS. 8 Nkoveiiïfoer I860, Nieuw groot Drama in 4 Bedrijven, naar het Fransch van Alfried Touroude door II. van Offel. (Nooit in het "Vlaamsch vertoond.) daarna Blijspel met zang in 1 Bedrijf. Aanvang ten zeven ure. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges/").GO. Baignoires 1.20. Parterre 1.—. Galerij f 0.50. Achter-Galerij /0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op Zaturdag G November en op den Speeldag van 101 uur. De Ondergeteekenden beriglen bij deze, dat zij hun 2Je Kantoor heb ben gevestigd te 's Gravenhagein de Raamstraat N°. 2, hoek Vlaming straat, en blijven zich voortdurend minzaam aanbevelen lot dè spoedige cn accurate uitvoering van alle orders, hoegenaamd niets uitgezonderd. Leiden, Langebrug, hoek Zonneveldsteeg. F. K. CtElS-STTlVG C". Sedert eenige jaren bestaal alhier eene Christelijke Bewaarschool. Meer dan honderd kinderen bezoeken baar voortdurend, reeds heeft zij ver blijdende vruchten opgeleverd. Hel locaal echter is veel te klein en te laag, zoodat de lieve kleinen, indien daarin niet voorzien wordt, gevaar loopen aan hunne gezondheid schade te lijden. De Directie heeft daarom het plan ge vormd het locaal te vernieuwen en te vergrooten. Zij heeft daartoe reeds eene aanzienlijke som bijeengebracht. Er komt echter nog /1000 te kort. Liefdadige Landgenooten en vrienden van den Heiland! zoudt gij niet iets willen afzonderen tot ondersteuning van haar plan? Gewis ja, indien gij door het geloof één zijtmet lleni, die de kinderen omhelsd en gezegend heeft. Tot ontvangst uwer liefdegaven stellen zich bereid: D'. A. II. W. BRANDT, Ds. G. J. BRYCE, IP. G. BARGER, D\ P. VAN SON. D5. V. J. KONINGSBERGER, Dl E. A. LAZONDER, Ds. F. C. WIEDER. Reeds in dank ontvangen hij Ds. WIEDER: van D. F. ƒ10; Z. N. 25 N. N. ƒ25; R. G. ƒ5; J. G. ƒ5; N. N. ƒ40. Bij IP. VAN SON: van N. N. ƒ14.85; C. V. S. f 3; G. V. 1). ƒ3; W. O. I X. ƒ10. Bij een volgende gelegenheid hopen wij in staal te zijn ook het onlvan- gene bij de overige onderteekenaren te kunnen vermelden. F. C. WIEDER. I e ,7 msterdam 's llage. Utrecht. armond. Velp. Berkel en Rodenrijs. Noordvnjk aan Zee.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3