de tloot ingevoerd, en door bijzondere iuriglingen aangeschaft is, doet groote dienst in localen, die bij brand door rook en damp anders niet te naderen zijn. Het is weinig omslagtig en bestaat uit een ligte zak, die binnen eenige minuten met lucht gevuld wordt, en daaraan zijn bevestigd twee gutta percha huizen, die de lucht door een mondstuk laten, dat de drager tussclien de lippen houdt, zoodat hij zonder moeite ademhalen kan. De neus wordt door een klein werktuig digtgeknepen en voor de oogen wordt een hermetisch gesloten bril gezet. Zoo toegerust, ging een persoon een bokkinghang onderscheiden malen binnen, die, van te voren gestookt, een dikken rookwalm verspreidde en voor alle lucht onloegangbaar werd gemaakt. Ongeveer G, 7 en ook 10 minuten vertoefde hij daarin en kwam weder in de vrije lucht, zonder eenige sporen te vertoonen dat hij ontdaan was. Eenige personen, die het zonder dit toestel beproefden, konden het geen 10 seconden in dezen slikdamp uithouden, terwijl men, daarmede ge wapend, ruim 20 minuten daarin verblijven kan, zonder eenig letsel te hekomen. De burgemeester verklaarde den heer 1). J. Isaacsondie als agent voor Nederland de proeven leidde, dat hij ze met genoegen en veel belangstelling had bijgewoond. BUITi:,\L\.M)SCIIE BEKIGTKN. ENGELAND. LONDEN3 November. De vrienden der Fenians hebben in Ierland een nieuw) blijk hunner geneigdheid tot gewelddadigheden gegeven. Daar het echt nationale stre ven naar wijziging van de bestaande regeling der betrekking tussclien grondeigenaar en pachter de gedachten des publieks van de gevangen zit tende Fenians begint af te trekken, hebben zij den Ist™ dezer te Limerick hel. houden eener volksvergadering ter bespreking der quaeslie van den grondeigendom met geweld belet en die uiteen gejaagd, en vervolgens de slad uren lang in onrust gehouden. Er heerscht eene algemeene ontevredenheid in het legerten gevolge van een door het dep. van oorlog genomen maatregel. Tot nu toe werden aan de gehuwde soldalen kosteloos bedden verstrekt ten gebruike voor hunne familiCn. Dit voorregl is thans ingetrokken; daarentegen is bepaald dal. als de gehuwde soldaat extra-bedden behoeft voor zijne kinderen, hy een halven stuiver per nacht voor elk bed moet betalen of 15 sh. per jaar. De admiraliteit heeft ook bevel gegeven dat het gebruik van steenkolen aan boord der schepen zeer moet beperkt worden en een schrijven gerigt aan de hoofdofficieren om er zoo veel mogelijk voor te waken dat de officieren zulke hooge wijnrekeningen maken. Het laatste schrijven gaat vergezeld van eene opgave, waaruit blijkt dat het verbruik van wijn, bier, cognac, aan boord der schepen, eene aanzienlijke hoogte heeft bereikt. In het oosten van Londen heerscht eene groote armoede, door het stil staan der scheepstimmerwerven, een gevolg van de hoogere loonen, die hier betaald worden, in vergelijking van die, waarvoor aan de Clyde en aan de Wear wordt gewerkt, alsmede van het meerdere gebruik, dat men van ijzer maakt. De eigenaars der werven en de werklieden zullen eene bijeenkomst houden, ten einde middelen te beramen om in dien treurigen toestand ver betering te brengen. De duizenden werklieden, die geen arbeid kunnen vin den, gaan een bangen winter te gemoet, tot groote ellende niet alleen van hen, maar ook van de winkeliers en dc kleine burgerij in het oosten van Londen, die de drukkende armenbelasting niet langer kunnen betalen, welke verhoogd wordt naarmate de behoeftenniet van Londenmaar van hun gedeelte der stad dit eischen. De markies van Westminster, de rijkste edelman in Engeland, is over leden en nu gaat de titel over op zijnen zoongraaf Grosvenor. liet jaarlijksch inkomen van den markies was moeijelijk te bepalen, doch werd op vier a vijfhonderdduizend geschat. De toekomst bevat echler een nog veel grooter inkomen, daar de huizen op den grond van den markies ge bouwd na verloop van lijd (ruim 40 jaren) aan den grondeigenaar vervallen. Die grond nu strekt zich uit van Ilydepark tot aan den Teems, en bevat o. a. de grootste square van Londen, Enton-square. Die grond werd ruim 30 jaren geleden van den markies gepacht voor een tijdvak van 80 jaren. Wanneer deze verstreken zijn wordt alles wat er op gebouwd is en dat er natuurlijk op moet blijven staan hel eigendom van den grondeigenaar. De firma Thomas Wulton en C°. alhier is insolvent verklaard met een passief van 15000 de chef der firma is op de vlugt. Ook zijn de lilt. Clayton Sons, fabriekanten, en hun agent, zekere Wagstroff', te Man chester gefailleerd. Terwijl de bekende tunnel onder den Teems, vroeger door Drunel ge legd ingerigt wordt ten gebruike van eenen spoorwegis menbezig een anderen tunnel te maken, van Tower Hill naar Tooleystraatin de buurt van Lon don Bridge. Het is geen steenen tunnel, maar eene ronde ijzeren buis van 7 voet middellijn, welke diep in de klei van het rivierbed gelegd is. Hij is vervaardigd door den heer Barlow, en kost slechts 16.000 De tunnel is 1320 voet lang en gaat eerst GO voet onder den bcganen grond door de klei, op welke Londen gebouwd is. Zoodra de tunnel in dc klei onder de rivier komt, gevoelt men onmiddelijk een verschil van warmtegraad. Deze klei is zoo droog, dat men al het water, hetwelk men bij het werk noodig had. in emmers van boven moest halen. Twee en twintig voet klei zijn tussclien liet bed der rivier en den tunnel waar zij elkander het meest na deren, terwijl zij op het verste punt 32 voet van elkander verwijderd zijn. Al hetgeen in de rivier voorvalt kan men echter duidelijk in den tunnel hoo ien, zooals b. v. wanneer een stoomboot over den tunnel vaart öf op een der schependie boven den tunnel ten anker liggengetimmerd en geha merd wordt. Een ijzeren schild wordt aan het einde van den tunnel naar voren gedreven, en naarmate daardoor plaats vrij komt, wordt de ijzeren buis verlengddoor dat men drie segmenten van een cirkel van geslagen ijzer, welke vier centenaars wegen, aan elkander smeedt.. Deze ijzeren cirkels zijn sleehts 18 duim breed, doch daar iedere 24 uren 6 van deze groote ringen te zanten gesmeed worden, vordert men elk etmaal niet min der dan 9 voet met den tunnel. De werklieden graven eerst den grond uit voor het schild, welke door eene opening in het schild wordt geladen op wagens en dus verwijderd wordt; vervolgens werken zij met dommekrach ten het schild vooruit en klinken in de wijder wordende plaats de drie losse segmeuten van den ijzeren cirkel of koepel aan elkander. De tunnel wordt niet voor voetgangers opengesteld, maar is vervaardigd voor een omnibus, welke langs een tramway zal loopen. De omnibus wordt door touwen, welke eene stoommachine zal oprollenvoor de eerste honderd voeten tegen eene helling opgetrokken en zal door zijne eigene zwaarte de helling afrol len en door de dus verkregene beweegkracht de helling aan het einde van den tunnel weder opgaan. De passagiers zullen met eene hijschmachinc in den tunnel nederdalen en er weder uit worden opgeheschen, terwijl de ge- heele overtogt binnen 3 minuten geschieden zal. Berigten uit Mexico melden dat de overstrooming van de Rio Bravo den l>,e" Augustus vele verwoestingen heeft aangerigt; in andere deelen des lands veroorzaakten hevige onweders en stormwinden veel schade. In den staat Jalisco is zulk een zware hagel gevallen, dat varkens en schapen er door gedood werden en de grond een meter hoog met hagelkorrels bedekt was. In de vallei van Mexico, nabij het dorp Tajomilco, alsook in Yaca- tanrukte een orkaan hooge hoornen uit den grond en zweepte ze met wortels en takken door de lucht, liet Spaansche schip Bilbaino werd op de vaart tussclien Cuba en Yucatan door een heetwater-stortregen over vallen die aan eenigen der bemanning het leven kostte. Dit natuurver schijnsel wil men verklaren door de omstandigheid, dat een wervelwind op het ten zuiden van Cuba gelegen eiland Pinos het water der daar aanwezige heete bronnen heeft opgezogen en later nedergestort. In brieven uil China wordt gemeld, dat d1. J. Williamson den 25stI" Augustus iu het groote kanaal door roovers aangevallen en vermoord is. Zijn medgezel, d\ Ilodge, ontsnapte. Beide geestelijken bevonden zich op eene bootten einde eenige binnenlandsche stations te bezoeken. De roo vers behoorden lot eene bendedie zich in de omstreek ophield. FRANKltlJ K. PARIJS, 3 November. De Constitutionnel houdt het voor zeker, dat alhier beëedigdc candi- daten van de democratische opposilieparlij zullen worden gekozen; maar hij acht het ook niet onmogelijk dat de meerderheid van stemmen er worde verkregen door candidatendie zouden willen medewerken tot de uitvoering van het dwaze denkbeeld om bij hel wetgevend ligchaam eene aanklagt tegen het hoofd des staats in te dienen. Volgens berigt uit Alexandrië was de keizerin aldaar in stilte aange komen en ^erstond naar Caïro vertrokken, tol groote teleurstelling van dc Europeanen, die vele aanstalten hadden gemaakt om II. M. eer te bewijzen. De keizerin verlangde uit eigen verkiezing den logt naar den Boven-Nijl als een particulier te doen, en had den onderkoning verzocht alle haar toege dachte eerbewijzen uit te stellen tot dat zij bij de openstelling van het Suez- kaïiaal als de keizerin der Franschen zou verschijnen. SPAIN JE. liet vraagstuk van dc candidaLuttr voor den troon schijnt voor eene vreedzame oplossing niet vatbaar te zijn. Zoowel tussclien dc leden van het ministerie als de partijen onderling bestaat eene groote verdeeldheid, en van liet opgeven van eigen inzigl ten voordeele van het algemeen vindt men nergens eenig spoor. De heer Topete heeft tot drie malen toe zijn ontslag gevraagd, maar het is door den regent telkens geweigerd. In de cortes heeft Prim verklaard dat hij de opengevallen portefeuilles aan in vloedrijke unionisten aaiuteboden had, die ze echter van de hand gewezen hadden. Hij verklaarde dat bij het gewigt der te nemen beslissing eensge zindheid tussclien de partijen volstrekt noodzakelijk was. Zoo het tot eene stemming komt, dan zou. naar men berekent, de hertog van Genua eene stem meer verkrijgen dan noodig is om tot koning te worden gekozen. De staal van beleg zal waarschijnlijk vóór de verkiezing van eenen koning worden opgeheven. Alsdan zullen 52 republikeinen weder in dc cortes verschijnen. Men wil weten dat koning Victor Emmanuel zijne toestemming tot de verheffing van den hertog van Genua tot koning van Spanje nog niet heeft gegeven. Hij zou den jongeling niet gaarne willen blootstellen aan de kan sen der partijwoelingenwaarvan Spanje bij voortduring het toonecl is. I'lHIIiSEN'. BERLIJN, 3 November. De koning heeft het volgende schrijven aan zijnen minister van eere- dienst alsmede aan den cvangelischen opperkerkeraadhet hoofdbestuur der protestantsche kerk hier te lande, gerigt: De groote bewegingen onzer dagen in het godsdienstige leven der volken en der individuen, die lol ernstige beslissingen dringen, en de taak, die zij aan de evangelische kerk des vader lands opleggen, loopen aan een iegelijk in het oog en maken ons indachtig aan den pligt om den bijstand van den almagligen God af te smeeken. Het is derhalve mijn wil, dat er in de evangelische kerken mijns lands een buitengewone algemeene bededag worde gehouden, om Gods zegen in te roepen voor de aanslaande gewigtige beraadslagingen over de organisatie onzer evangelische kerk, maar ook om voor die kerk Gods hoede in alle haar bedreigende gevaren af te smeekenalsmede versterking harer gemeen schap in zich en met de algemeene christenheid. Ik heb den KH"1 Novem ber, den geboortedag van dr. Martin Lulher, voor die kerkelijke plegtigheid bestemd; den minister voor de geestelijke aangelegenheden en den evangeli- schen opperkerkeraad draag ik op, dienovereenkomstig maatregelen te nemen. Men schrijft aan den tegenwoordigen minister van financiën het voor nemen toe de geheele staatsschuld te converteren in eene onafloshare rente dragende schuld.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2