LEIDSCHE COURANT. 1809. VRIJDAG 5 NOVEMBER. N\ 188. BIN N ElNLA NI)SC 11E B E B10 T E N De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Cerslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 November. De eergisteren avond gehouden algemeeuc wekelijksche vergadering van Zeemanshoop Ie Amsterdam, bestemd Lol hel uitreiken eener gouden medaille aan een oud-gezagvoerder ter koopvaardijden heer F. S. Hoffmannhem door de /'Association scienliflquc" te Parijs toegekend, werd door den voor zitter, den heer A. Bruinier, met de volgende treurige mededeeling geopend: "Hebben wij", zcide hij, "zoo straks eene felicitatie, een gelukwensch uit te sprekenalvorens rust op ons de droevige taak out eerst eene condolean- tic, een rouwbeklag te moeten uitbrengen, eene mededeeling, die ons met ware droefheid vervult. De heer Du Rieueen der vier commissarissen uit de honoraire leden van uw collegie. is, helaas! dezen morgen na eene korte, maar zeer hevige ongesteldheid bezweken, en heeft zoo onverwacht het lij delijke met het eeuwige verwisseld. Ik noem dit verlies een zwaar, een zeer zwaar verlies; niet alleen voor zijne eehtgenoole, zijne kinderen, zijne maatschappelijke betrekking (waterschout, haven- en dokuiees'ter alhier), waarin hij zoo tot ieders genoegen werkzaam was, maar ook vóór ons Zee manshoop is het verlies groot. Gedurende den korten tijd, dat wij hem als medebestuurder moglen bezitten, had hij ons aller achting en sympathie verworven. In dien korten tijd heeft hij menigvuldige blijken van ijver en lust voor de belangen van Zeemanshoop gegevenen in zijne gewigtige be trekking als waterschout van Amsterdam hadden wij nog zoo vele goede diensten voor ons Zeemanshoop van hem mogen verwachten. Voorwaar we der een treffend bewijs van de broosheid van het menschelijk leven. Een vriend werd ons in den krachtvollen leeftijd van slechts 46 jaar zoo plotse ling ontnomen. Wij moeten zwijgenmaar wij wenschen de nagedachtenis van dien vriend in hooge cere te houden,.en uiten hierbij de bede. dat het den Heer van leven en dood behagen moge ons dierbaar Zeemanshoop nog lang voor dergelijke smartelijke verliezen te vrijwaren." Wij geloovenzegt de Amst. Cour.in deze w oorden vrij getrouw de hartelijke taal teruggegeven te hebben, waarmede de heer Bruinier den 011- vergclelijken Du Rieu, met diep gevoel, eene zoo wel verdiende hulde bragt. Het /Feekblad voor de Burg. Ad min. dee l de voornaamste punten mede, die behandeld zullen worden in de tegenwoordige vergadering van de prov. staten van Noordbrabant. Daaronder behoort een voorstel van gedep. staten lot heffing eener provinciale belasting op de paardenter vervanging der thans bestaande tolheffing op de provinciale wegen. Tot regeling dier belasting zouden de paarden verdeeld worden in drie categoriënI». de paarden, uitsluitend gebezigd voor landbouw, het trekken van schepen en schuiten, het weghalen van asch en vuilnis in de kommen der gemeenten en het in werking hrengen van vuilnis; 2'. de paarden van landbouwende personengebezigd tol gemengd gebruik3". alle paardenniet in de twee vorige categoriëu begrepen. De belasting zon jaarlijks bedragen wegens een paard der lslt categorie f 1der 2le ƒ3, der 3|E ƒ10. In de Zaturdag 11. gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam, werden door den secretaris brieven medegedeeld van den lieer Leverrjer. die aan de akademie een exemplaar zond van zijne verhandeling, ter verdediging van Iluygeus en Newton in de zaak der thans valsch gebleken aulographen van Chasles. -- Gisteren avond heeft de trein van den llollandsclien spoorweg, die ten 7'A uur uit Amsterdam vertrok, een oponthoud van 20 minuten gehad, doordien tusschen Haarlem en den Vogelenzang, aan de Zandvoorlsche laan, een paard onder de machine geraakte. Er „hebben daarbij geen ongelukken plaats gehad. Maandag 11. is te Haarlem, onder voorzitting van den lieer J. II. Kre- lage, gehouden de 24s,e algemeene vergadering der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. In die vergadering is door den secretaris verslag uitgebragt bver het afgeloopen vereenigings-jaar 1868/69, waaruit bleek, dat de toestand der vereeniging allezins gunstig kan genoemd worden, dal de voorjaars-tentoonstelling van Fcbruarij 1809 als uitmuntend geslaagd moet worden beschouwd, en dat het aantal leden niet onbelangrijk was toegenomen, daar het in de verschillende afdeelingen te zamen 174 bedroeg. Daarna is bepaald, dat de tentoonstelling van bloeijende bloembolgewassen enz., in het aanstaande voorjaar te Haarlem te houden, zal plaats hebben op 12, 13 en 14 Maart 1870. Voor die tentoonstelling is, voor 12 bloei jende amaryllis, behalve de daarvoor in het vroeger reeds uitgegeven pro gramma gestelde prijzen, bovendien eene gouden medaille uitgeloofd. Voorts werden de medailles en daarbij beboerende getuigschriften aan de op de tentoonstelling van Februarij 1869 bekroonden uitgereikt. Fit Meppel meldt men: De heerschende storm, met geweldigen stort regen en opstuwenden wind gepaarddoet zee- en binnenwater overal tot eene onrustbarende boogie stijgen. Op sommige plaatsen staat het water lot aan de bermen van den Frieschen en Overijsselschen spoorweg; hetwelk voor de reizigers een gezigt oplevert, of men door het een of ander groot meer stoomt, daar aan weerszijden alles op eene bare zee gelijkt. Dingsdag morgen is de spoortrein van Harlingen naar Groningen nabij Zuidhoorn tegen twee paarden aangereden. Het eene is onmiddclijk gedood, de overblijfselen moesten ouder de locomotief weggeruimd worden. Het an dere is in de vaart teregt gekomen, en zwom daarin nog rond toen de trein vertrok. Zekere Josef van Mierlowonende te KuykDonderdag 11. op de jagt zijnde, bad een haas geschoten, waarna zijn hond dien achtervolgde, doch, in stede van hem bij zijn meester te bezorgen, hem verscheurde en gedeel telijk verslond. Van Mierlo werd driftig, nam zijn geweer met den loop in de hand en gaf met den kolf den liond cenige slagen; het geweer ging daardoor af en van Mierlo kreeg het schot in den buikzoodat lijj weinige oogenblikken daarna levenloos huiswaarts werd gebragt. 's GRAVENIIAGE, 4 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. C. J. Loncq, oud- referendaris aan het dep. van financiënlot het dragen der versierselen van oHiciet der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot regter-plaalsvervangcr in de arroud.-regtbank te Arnhem is be noemd de heer mr. P. E. G. Gerlings, advocaat aldaar. Aan den heer J. W. S. Versteeg, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Ilaltem. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot Ist"1 luit. bij het 4de reg. den 2,lcn luit. L. Brender a Brandis, van het corps, en lot lslfn luit. bij het 6de reg. den 2',cn luit. W. G. F. Snijders, van het corps. Voorts heeft Z. M. den lsU" luit. A. II. A. Reijers. van het 5,|e reg. infanterie, ter zake van ligehaamsgebreken, voor den tijd van vijf jaren een tijdelijk pensioen, ten bedrage van 375 'sjaars, toegelegd. Door den minister van koloniën is de gewezen kweekeling der poly technische school P. J. A. Renaud ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal in Ned. Indië, om Ie worden benoemd tol adspirant-ingenicur bij het mijnwezen daar te lande. De Indische begrooting voor het dienstjaar 1870 werd heden in de tweede kamer der slalen-generaal besproken. Tol dusverre bespraken slechts drie sprekers den algemeenen kolonialen staatkundigen toestand, die ook voorts, gelijk al de overige woordvoerders, de inrigliug der begrooting en de vaste bijdrage van Indië aan Nederland behandelden. Sprekers waren de heeren Mirandolle, van Eek, van Lynilen, Nierstrasz, Sypeslein, 's Jacob en Hasselman. De heeren van Lynden, Nierstrasz en Hasselman zouden de hegrooling verwerpen. De minister van koloniën beantwoordde de verschillende sprekers. In de zitting van den lioogeu raad, zamengesteld uit leden van de beide kamers, onder voorzitterschap van den president mp. F. de Grevc, is gisteren behandeld de zaak van den minister van financiën, eiseher. tegen den heer A. II. Storck, werktuigfabriekant en lid van de eerste kamer der staten-generaalgedaagde. Aan den gedaagde is bijproces-verbaalals lid der Gebr* Storck en C°. te Borne, ten laste gelegd, het doen van onnaauw- keurige en onvolledige aangifte voor het patentregt over de jaren 1868/69. Voor de eischende partij trad op de rijks-advocaat mr. J. G. Rocliussen, die na het houden van eene uitvoerige rede concludeerde tot schuldigverklaring van den gedaagde aan bovenvermelde overtreding en veroordeel ing in eene geldboete van ƒ25 tot /500 en de kosten. Voor den gedaagde trad op mr. W. Tliorbeckedie den gedanen eiscli op verschillende gronden uitvoerig bestreed. Adv.-gen. Romer zal den 9 November conclusie nemen. -■ Gisteren werd iu tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, de commissie van fabricage, den opper- en adjunct-brandmeester en vele belangstellenden eene proefneming gehouden met den /-appareil respiratoire." in de bokkingrookerij van liet lid van den gemeenteraad, den lieer A. E. Maas te Scheveningen. Dit toestel, dat in Frankrijk zeer veel opgang heeft gemaakt en reeds van regeringswege aldaar voer de openbare gebouwen en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1