LEI0SCHE CODRAKT. I860. DONDERDAG 4 NOVEMBER. en N°. 187. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. A.)zonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 3 November. Bij kon. besluit van 31 October jl. is liet eeretecken tot belooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan P. Somerwil, sergeant-majoor bij de dienstdoende schutterij alhier. In het Neêrlandsch Koffijluiis zullen, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, gedurende eenigc avonden door een gezelschap kunstvoorstel- lingen worden gegeven. Omtrent dit gezelschap komt in de Goudse)ie Cour. van 24 Oct. het volgende voor: //Met genoegen vernemen wij dat prof. van Oss hier eenc buitengewone voorstelling zal geven, liet toeval deed ons een der voorstellingen van dit gezelschap bijwonen, en inderdaad zoowel de gymnastische als acrobatische oefeningen verdienen allen lof, terwijl de ta bleaux vivants, wat opvatting en uitvoering betreft, voor de beste in dit genre niet behoeven onder te doen. Gaarne wenschen wij dus den heer van Oss eene volle zaal toe, en houden ons overtuigd dat niemand zich een gang derwaarts beklagen zal." In Junij 11. heeft zich te Amsterdam eene vereeniging gevormd, welke zich ten doel stelt, de verpleging van wcezen in aard en strekking te lee- ren kennen. Zich voorloopig lot dat doel bepalende zal de uitkomst haar als van zelf den weg wijzen, dien zij verder zal hebben te bewandelen. Het plan bestaat om een tijdschrift, aan dat doel gewijd, uit te geven. Als leden dier vereeniging kunnen wij, zegt het Hbl.noemen de hh. J. F. B. Baert, mr. C. A. Crommelin, B. A. van Doorn, A. Gildemeestermr. P. M. G. van Hees, mr. W. C. Mees, dr. T. Modderman Azn., J. E. Moltzer, prof. G. de Hoop Scheflcr, mr. N. J. den Tex en J. Coninck Westenberg, te Amsterdam: dr. E. van der Ven, te Haarlem; prof. L. W. E. Rauwenhoff, te Leiden; mr. M. M. von Baumhauer en mr. J. A. Jolles, te 's Gravenhage; G. Mees R.Azn.te Rotterdam en d\ M. W. Schelteman Ez.te Dokkum. Wij vernemen, zegt het U. D.dat de commissie, die als voorloopig hoofdbestuur tungeert, d». Nahuys, die in de vergadering van den 27slen Oc tober verklaarde, dat hij, ofschoon een voorstander van christelijk nationaal onderwijs, toch bereid was, tot het schoolverbond toe te treden, uitgenoo- digd heeft, als lid aan de werkzaamheden dier commissie deel te nemen, en dat ds. Nahuys die betrekking aanvaard heeft. Wij achten dit een heu gelijk verschijnsel, een goed voorteeken voor het jeugdige schoolverbond. De commissie heeft daardoor een blijk gegevendat zij zich door de hou ding der heeren lvuyper c. s. niet zal laten afbrengen van den tot dusver gevolgden weg, waarop allen eendraglelijk kunnen zamengaan, die zich de bestrijding van het schoolverzuim tot taak stellen, terwijl de heer Nahuys den blaam van zijne mede-voorstanders van het christelijk nationaal onder wijs heelt afgewend, als zouden zij zicli van het schoolverbond slechts heb ben willen bedienen, om partijbelangen te bevorderen, Het lltr. D. neemt uit de jaarboekjes van 1869 een vergelijkenden staat over van de versierselen van de orde van de Eikenkroon en den Ned. Leeuw, toegekend aan officieren boven den rang van kapitein bij het Ned. leger, bij de marine en hij het leger in O. Indië. Daaruit blijkt dat van de 170 hoofdofficieren van het Nederlandsche leger 70, dus 41 pCt. met de Eikenkroon, 45 of 26 pCt. met den Ned. Leeuw zijn begiftigd; bij de ma rine bezitten van de 82 officieren 19, d. i. 23 pCt. de Eikenkroon, 36 of 43 pCt. den Ned. Leeuw. Daarentegen telt het Indische leger onder 106 hoofdofficieren slechts 9 decoreerden met de Eikenkroon en 6 met den Ned. Leeuwderhalve slechts 8 en 15 pCt. Door den gemeenteraad van Delft is eene door de financiële commissie voorgestelde heffing eener belasting op de vertering met algemeene stem men aangenomen. Van Dordrecht is Zondag 11. vertrokkenter opvolging zijner beslem ming naar Japan, het voor Japansche rekening gebouwde schrocfsloomoor- logschip Nito-Sin. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft J. A. Peters, zeeman uit Nieuwe Diep, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilli- gen doodslag, gepleegd den 28s,tn Junij jl. op een zijner makkers in een nabij het spoorwegstation te Haarlem gelegen tapperij. Bij het arrest is de bewering onaannemelijk verklaard, dat de beschuldigde door dronkenschap en drift niet zonde hebben geweten wat hjj deed. Intusschen heeft het hof in den aan hel feit vooralgeganen twist en de door den verslagene gepleegde feitelijkheid aanleiding gevonden tot toepassing van verzachtende omstandig heden en den schuldigverklaarde tot een correctioneele gevangenisstraf van 4 jaren veroordeeld. De spoorweglijn Waardenburg - fiedel is Maandag 11. voor het. publiek geopend. Te Zalt-Bominel hebben bij die gelegenheid verschillende feesten plaats gehad. Uit, Cothen meldt men aan de /V. R. C.De wegen schijnen in deze streek voor het oogenblik niet geheel veilig te zijn. Althans Zaturdag avond den 30'1'" October werd een rijtuig naar Wijk-bij-Duurstede uit Utrecht terugkcerende door cenige personen achtervolgd, waarvan twee in den ach terbak klommen en zich meester maakten van eenige daarin geborgen voor werpen en er voorts het tablier en de riemen afsneden en medenamen. De anderen zijn waarschijnlijk door het harde rijden verhinderd verdere hulp te vcrlecnen aan hunne makkers. Men vermoedt, dat het poldergasten zijn geweest, die ten gevolge van het stilstaan der werken aan de vergraving van den Krommen Rijn, veroorzaakt door het faillissement des aannemers van der Vlucht, zonder werk en brood zijn. Te Vollenhove hebben de visschers, met het oog op eene mogelijke in poldering van een gedeelte der Zuiderzee tusschen deze plaats en Blokzijl, zich gewend tot den minister van binnenl. zaken, tot gedeputeerde staten en tot den gemeenteraad, met verzoek om de noodige maatregelen te nemen, opdat aan de vaart en de haven aldaar geen nadeel worde toegebragt. De gemeenteraad aldaar heeft besloten tot afschaffing der kermis. Voortaan zullen in de tweede week van Augustus eene harddraverij en volksvermake lijkheden plaats hebben. Uit Winschoten meldt men: Dezer dagen is uit het huis van arrest alhier ontvlugt, door uit een 15 voet hoog raam te springen, II. Boelens, van beroep sluiker, laatstelijk hier te Winschoten gevestigd, doch te huis behoorende in het naburige Pruissen. Reeds wegens sluikerij veroordeeld tot 6 maanden, werd juist op 28 October, den dag zijner ontvlugting, een nieuw vonnis tegen hem uitgesproken. Men heeft terstond alle moeite aan gewend om hem weder in handen te krijgen. Ook kreeg men hem weldra op het spoor in de Leete, in het huis van zijn zwager; doch, ofschoon een drietal policie-beambten dal huis omringden, is hij het nogtans ontkomen, echter met achterlating van jas en schoenen. Zoo ver men hier weet, is hij op dit oogenblik nog niet gevat. De //Cercle musical" te Maastricht heeft bij den internationalen zang- wedstrijd, dezer dagen te Gent gehouden, den eersten prijs behaald. De tweede prijs is toegekend aan //Amstcls mannenkoor" te Amsterdam. 's GRAVENHAGE, 3 November. Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw den luit.-generaal 11. J. B. I. Rcnard, minister van oorlog en adjudant van den koning der Belgen. Z. M. heeft vergunning verleend aan II. van den Berg, te Rijswijk, en aan J. Gielissen en C. Schippers, te Werkhoven, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Utrecht den heer mr. II. Waller, thans griffier bij het kanlongeregt aldaar; tot griffier bij genoemd kantongeregt de heer tnr. P. van Wessem, thans in die betrekking te Tiel-, en tot griffier bij het kantongeregt te Tiel de heer mr. C. J. Geisweit van der Netten, advocaat te 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden den 2,len luit. 11. F. B. Logemanvan het 8s,e reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen bij het wapen der in fanterie van het leger in Ned. Indië. De leden der tweede kamer hebben heden in de afdeelingen verschil lende wets-onlwerpen onderzocht. De hooge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft gisteren uitspraak gedaan in de twee zaken betreffende brandstichting, waarvan reeds vroeger werd melding gemaakt, als 1°.: het beroep van G. J. Treep, die door het hof in Overijssel tot 7 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, ter zake van moedwillige brandstichting, zonder dat daaruit gevaar voor een menschenleven was te voorzien. En 2".: het beroep van J. Ton, die bij arrest van het hof in Noordholland tot de doodstraf werd veroordeeld, ter zake van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar werden gebragt. Dc raad heeft overeenkomstig de conclusie van het openb. min.wat de eerste zaak aan gaat, het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar liet hof in Gelderland; en wat de tweede zaak aangaat, den req. niet ontvankelijk verklaard in zijn eerste cassatiemiddel, en het tweede cassatiemiddel verworpen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1