de moeite neemt liet verslag van de werkzaamheden der maatschappij in i hare verschillende aldeelingen na tc gaan, zal van die nuttige strekking j spoedig overtuigd 'worden. Het hoofdbestuur moge, naar wij wenschen, door veler medewerking in staat worden gesteld hel heilrijke doel der maat schappij, voorkoming van armoede, meer en meer te verwezenlijken. Het bedrag der inschrijvingen voor een volgend jaar moge getuigen van eene vernieuwde belangstellingen voor de directie eene bemoediging zijn bij de vervulling van hare in zoovele opzigten moeijelyke taak. De Staatscourant bevat het tweede verslag der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Jnij 1856. Tot liet afleggen van het examen hadden zich 28 caudi- daten aangemeld, waarvan voor den aanvang van het examen 5 en gedu rende hel examen 3 zich terugtrokken. Vier candidaten werden afgewezen en aan de overigen liet diploma van arts uitgereikt, t. w. aan de lih. J. Th. Warlmann, bevoegd tot de uitoefening der geneeskunde in Zwitserland; P. K. A. Sluys, med. doctor en officier van gez. Is1'' kl.; H. J. D. Langelaan, med. doctor; J. R. 11. van Son, med. doctor en officier van gez. 3:c kl. W. F. Switsar, med. doctor; II. Teunissen, med. doctorandus en officier van gez. 8dc kl.J. Azing Venema, med. doctorandus; A. van Gils, med, doctorandus; II. van Hees, med. doctorandus; M. A. Schepers, med. docto randus; A. van der Loeff, med. doctorandus; J. K. Stakman Rosse, officier van gez. 2,ie kl.J. van IJzeren, officier van gez. 2lle kl.; L. A. J. Marion; C. Gutteling, stedelijk heelmeester; J. A. Quanjer, stedelijk heelmeester. De voorstanders van het christelijk nationaal onderwijs, die de te Utrecht gehouden vergadering van het school-verbond vóór haren afloop hadden verlaten, zijn, onder voorzitterschap van prof. de Geer, bij elkander gekomen om te beraadslagen over hetgeen hun te doen stond. Men heeft o. a. besloten de hoofdcommissie voor het christelijk nationaal onderwijs en de hulpvercenigingen daarvan aan te sporen het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan. De opening van den spoorweg UitgeestZaandam heeft in de gemeen ten aan de Zaan allerwege tot veel vreugdebetoon aanleiding gegeven. Te Arnhem stond dezer dagen te regt een slaapsteêhouder uit Wage- ningen, die, toen hij, wegens verregaande dronkenschap en daardoor ver oorzaakte ongeregeldhedendoor een rijksveldwachter werd aangehouden, geen middel zag om zich tegen den dienaar der openbare magt te verdedi gen dan door zijne tanden in diens vleeseh te drukken. Hij maakte daarbij zoodanig gebruik van dit verdedigingsmiddel, dat hij, ware hem de gele- ganheid niet ontnomeu om het langer toe te passen, den veldwachter waar schijnlijk voor den tijd van eenige dagen zou verhinderd hebben, op zijn gemak te gaan zitten. De rcgtbank heeft hem wegens dit bloeddorstig ver zet veroordeeld lot eene gevangenisstraf van eene maand en betaling eener geldboete van ƒ8, of twee dagen subsidiaire gevangenis. Uit Leeuwarden wordt op nieuw vermeld het schenken eener aanzien lijke gift, door den vroeger gemelden edelen onbekende, ter eere der nage dachtenis van jonkvrouwe Louise Albertine Vegilin vau Claerbergenen wel aan het stads-weeshuis aldaar, dat met 15 stuks Oostenrijksche zilverrente ieder van 1000 II. is bedacht geworden. 11e diaconie der Christelijke afge scheidene gemeente aldaar ontving van denzelfden 3 stuks Oostenrijksche zilverrenle, ieder van 100 fl., en de diaconie der herv. gemeente van Nychaske (Haskerland) 4 stuks 2'/2 pCt. Werk. schuld, ieder van ƒ1000. Uit Groningen meldt men dat na eene ziekte van slechts weinige dagen, in den ouderdom van 64 jaren, is overleden de heer J. van Deen, ridder der orde van den Nederl. Leeuw en hoogleeraar bij de geneeskundige facul teit aldaar. Te Bergen op Zoom heeft zich een stalknecht van het paardenspel, onder directie van Gebr. Blanus, dat zich op de kermis aldaar bevond, met de kas uit de voeten gemaakt. Hij is echter aau de Belgische grenzen aangehouden. 's GRAVENHAGE, 2 November. De luit. ter zee lste kl. K. W. E. von Leschen, de luitt. ter zee 2Je kl. P. C. Pabst, II. van Broeklmyzen, J. C. Sprenger en A. J. Krabbe, de offi cier van gez. 2,le kl. C. Noordewier, en de adjunct-administrateurs J. L. Kroeze en II. C. D. van de Ven, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. Z. K II. Prins Frederik is gisteren namiddag in deze residentie terug gekeerd. De tweede kamer heeft heden ten 4 A nre hare werkzaamheden her val. De discussie over de Indische begrooting is bepaald op Donderdag, ten 11 ure. - Bij de tweede kamer zijn ingekomen drie ontwerpen tot wijziging der hoofdstukken II, VIIA en VIIB der staatsbegrooting voor 1868, behelzende deels vermeerderingen, deels verminderingen van posten, of aanwijzing uit de onvoorziene uitgaven, zoodat geenc verhooging van eindcijfer het ge volg is, - De pred. Ie Wilp, ds. 1'. Mander, heeft zich op nieuw lot de kamer ge wend, en bij haar ernstig aangedrongen op de invoering van een uniform pensioen voor alle predikanten, in alie deelen des rijks- Hij grondt zijn verzoek op de groote onregelmatigheid, die bij het toekennen van predi- kants-pensioenen geschiedt. De najaarszittiiig van de provinciale staten van Zuidholland is heden geopend. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat de hh. dr. K. A. Rombach en mr. P. F. Hubrecht hun ontslag als leden der prov. staten hadden genomen. In de plaats van den eersten was reeds gekozen de heer G. F. Lette, en ter vervanging van den laatste was de verkiezing tegen 16 November uitgeschreven. De voorzitter benoemde voorts eene commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Lette. Die geloofsbrieven werden in orde bevonden, zoodat de heer Lette, na het afleggen der gevor derden eeden, zitting nam. Daarna werd overgegaan tot de zamenstelling der afdeelingen. Vervolgens werden verschillende slukken aan de orde ofin- lianden van commissiën gesteld. Onder de eersten waren de rapporten van de gemeenschappelijke commissie uit de prov. staten van Zuid- en Noord holland, betrekkelijk de opheffing der ambachten in Rijnland. Ten slottt deed de voorzitter eene mededeeling omtrent den stand der zaak betrekke lijk de haven te Middelharnis. De eerstvolgende vergadering is bepaald o| Donderdag aanst.ten 11 ure. BUIT li N L A N DSC HE 13 lil UG T li N EX GELAND. LONDEN1 November. Het verslag van de kon. commissie tot onderzoek van de misbruiken die bij de verkiezingen plaats hebbenbrengt de treurigste feiten aan lit licht. In Engeland is schandelijke omkooping aan de orde van den da; Ierland is het meer eene lage vrccsaanjaging. De Iersche landheeren weige ren hunnen pachters contractenalleen om lien in handen te hebbenej henals de verkiezingen plaats hebbente laten kiezen tusschen het stemme voor den candidaat hunner landheeren en onmiddellijke verjaging uit humt hoeve. De pachters zijn arm en gehecht aan hun grond en huis, en ht meerendeel hunner is werkelijk te afhankelijk 0111 de behoorlijke volbrengin; van hunnen hurgerpligt van hen te kunnen verwachten. De landheerti brengen ter hunner verontschuldiging bij. dat zij aldus moeten handelen omdat anders de Iersche pachters onder nog grooler dwinglandij, die de priesters, geraken. Bij het ingesteld onderzoek is gebleken dat in Ierland dj kiezers, die niet volgens ontvangen bevel der geestelijkheid willen stemmen bij hunne namen van het altaar worden afgeroepen, dat men hen dwingt zich van de gemeente af te scheiden en niet in de kerk, maar in het voor portaal te knielenook dreigt men hen de genademiddelen in de kerk u onthouden, Acht men deze middelen nog niet toereikende, dan wordt en wenk gegeven aan eenige ijveraars; deze gaan ten getale van 5 of 10 naar de huizen van vijandige of twijfelachtige kiezers, breken de deur openhales het ongelukkige slagtofler uit zijn bed, doen hem op den haardsteen knielei en hem met hunne stokken dreigende, dwingen zij hem te zweren voor hui candidaat te stemmenen zoo hij niet doodgeslagen wil wordenmoet hi dit doen. Tegen al deze daden van geweld is het onmogelijk beschermiitj te vinden. Blijkens staten, die dezer dagen te Washington van regeringswegeziji openbaar gemaakt, zijn er in het met 30 Julij jl. geëindigd dienstjaai 352.569 landverhuizers in de Vereenigde Staten aangekomen. Daarvan kvva men 132,537 uit Duitschland, G4.938 uil Ierland. 60.286 uit Engeland Schotland; 40,292 uit Zweden en Noorwegen, 20,918 uit de Britsche bezii tingen in Noord-Amerika12.8J4 uit China; kleinere getallen uit ander Kuropesche landen; en 1134 uit Nederland. FRASKRIJK. PARIJS, 1 November. De strijd in het dep. der Seine over de verkiezing van vier afgevaa digden voor het wetgevend ligchaam zal zeer levendig zijn. De comités de candidaten beginnen reeds te werken. Onder de candidaten der oppositie die kans van slagen hebben, noemt men de heeren Lavertujon. Guéroult Herolt, Emmanuel Arago, enz. De onverzoenlijken zullen worden vertegen woordigd door de heeren Victor Hugo, Felix Pyat, Ledru Roilin en Loui Blanc. Ilet is nog onzeker, of de, regering officiële candidaten zal stellen. De ultra-democraten dringen de volksafgevaardigden, die zij zes maande: geleden hebben helpen verkiezen, op zeer illiberale wijze tot stappen in dei geest der uiterste partijen. Zoo is thans door 400 kiezers van Marseille schriftelijk bevel aan den heer Gambetla gezonden 0111 dadelijk bij de opt ning der wetgevende zitting eene aanklagte tegen het hoofd des staats ii te dienen en den keizer in staat van beschuldiging te stellen, als zijnde dij noodig voor liet democratisch en radicaal herstel van volksreglen, hetwelk! de heer Gambetla heeft verklaard als zijne taak in het wetgevend ligchaam te beschouwen. Volgens de officieuse bladen is het denkbeeld eener vervroegde bijeen roeping van het wetgevend ligchaam gegeel opgegeven. Een dier bladei heeft zelfs beweerd, dat dit denkbeeld in tien ministerraad niet ter spraal is gebragt. Le Public meldt, dat, ton einde aan den vorm te voldoen de zitting van 29 November, 11a het uitspreken der troonrede, voorlezin; zal worden gedaan van een keiz. besluit, waarbij de nog steeds ongesloltn buitengewone zitting van 1809 voor gesloten zal worden verklaard. Het wets-ontwerp tot invoering van het kosteloos lager onderwijs thans bij den staatsraad aanhangig, zal eene vermeerderde uitgave van 25 millioen veroorzaken. De regering wil de begrooting niet op eenmaal met die som bezwaren, en stelt voor het verpligt onderwijs derwijze in te voe ren, dat in het eerste jaar een vijfde deel der gemeenten van het rijk zal worden ondersteund met vijf millioenin het tweede jaar weer een vijfd; deel met gelijke som, en zoo vervolgens. Up die wijze zal het kosteloos onderwijs 11a verloop van vijf jaren in het geheele land bestaan. De rege ring hoopt dat 11a dien termijn de inkomsten zoozeer zullen toegenomei zijn, dat de uitgave van 25 millioen, jaarlijks aan het kosteloos onderwijl besteedniet meer als een last zal kunnen beschouwd worden. S E* A X E. Volgens een openbaar gemaakt verslag van den minister van oorlog Prim, aan den regent ingediend, is de republikeinsche opstand van niet ge ringe beduidenis geweest. Naar eene gematigde raming, waarbij het mid den tusschen de uiteenloopende opgaven is genomen, zijn er 40000 gewa pende opstandelingen op de been geweest. Aan de zijde der regering zijl daarbij 4 generaals, 15 officieren, en 91 soldaten gesneuveld, en 9 gene raals, 61 officieren en 440 soldaten gekwetst. Er zijn 1300 opstandeling» gevangen genomen; hoe velen er gesneuveld of gekwetst zijn, is de regt ring niet in slaat met eenige juistheid op te geven de le; st< in af; aai pai va: ma hoi del scl: lm: sla; ten bes I ove vre T von derl dipl liet zilli telij doo in 1 voll mon der daa: dent moe gen Dras beef gekv Ook muil dooi N; onlv mogi nemi gena liede voert kuile van VYOOI oude He tcrin, de p gen gescli gebez die ken geest liet 1 gescli lliji lluët men schav cvang Christ bloem en d; de Ja der p ludië, hoefte voor nemen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2