LEIDSCHE COURANT. S\ 183, ZATURDAG 30 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I8G9. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; niet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 October. In de gisteren avond gehouden zitting heeft de gemeenteraad de behande ling der begrooting voor de dienst 1870 voortgezet, en die der uilgaven (hoofdstukken IVXI, n" 91152) ten einde gebragt. Bij n». 98, onder houd der brandspuiten, had de commissie van financiën voorgesteld de daar voor uitgetrokken som van ƒ2150, met 1300, voor den aankoop eener nieuwe brandspuit bestemd, te verminderen. De voorzitter der commissie van fabricage betoogde in het breede de wenschelijkheid van het aankoopen der nieuwe spuit, voornamelijk op grond dat vroeger was besloten telken jare eene nieuwe spuit aan te koopen, ten einde op die wijze al de oude spuitendie bij de nieuwe verre achterstondente vervangenen ook om den ijver der brandweer, die op verre afstanden de minderheid der oude spuiten zoozeer ondervondniet te doen verflaauwen. Onderscheidene leden konden zich met dit gevoelen niet vereenigen, maar wel met dat der com missie van financiën; het kwam hier, meenden zij. alleen te pas te beoor- declen of het materieel op dit oogenblik voor de dienst toereikend was, en die vraag meenden zij toestemmend te moeten beantwoorden. In stemming gebragt, werd met 12 tegen 8 stemmen tot vermindering van den post be sloten. Bij n". 99, belooning enz. aan de brandspuitlieden, was door de commissie van financiën gewezen op bet verschil tussehen de brandspuitgas ten, wier diensten bijna alle betaald werden, en de schutterij, die niet wordt bezoldigd. Zij zag daarin eenige onbillijkheid en gaf in overweging de verordening op het brandwezen in zooverre te wijzigen dat daarin eene verpligte dienst bij de brandweer werd voorgeschreven. De voorzitter meende dat de zaak van moegelijken aard was; liet dagelijksch bestuur zou die in overweging nemen; eene vaste toezegging van eene wijziging der verordening in den verlangden zin kon hij echter niet geven. De heer de Fremery was van gevoelen dat eene verpligte dienst bij de brandweer in strijd zou zijn met de gemeentewet, hetgeen door den heer Buys niet kon worden toegegeven. Bij n". 100, kosten der schutterijwas opgenomen een voorstel tot de uitgaaf van ƒ2800 voor de pprigting van een muziekcorps. Eenige leden verklaarden zich tegen die uitgave, meenende dat men voor dien prijs tot geen goed resultaat zou geraken en dat men, uitgaven van philanthropischen aard besnoeijendelot eene dergelijke uitgave niet rnogt overgaan. Door andere leden werd het voorstel verdedigd. Bij burg. en weth, was van wege de dd. schutterij een gemotiveerd advies ontvangen, om aan te toonen dat met dit subsidie een goed muziekcorps tot stand zou kunnen gebragt worden. De heer llartevelt, voor bet voorstel gestemd, stelde voor voorloopig den post in zijn geheel goed te keuren en daarna te beslissen over de vraag of het, zooals te Haarlem, een stedelijk muziekcorps zou zijn. of wel een niet stedelijk, waarvan de leiding geheel aan de offi cieren der schutterij zou worden overgelaten. Dit voorstel vond bij vele leden tegenkanting; men kon over eenen post, thans op de begrooting der schutterij gebragt, later niet meer beschikken en ook om een goed corps te verkrijgen, moest de zaak geheel aan lieeren officieren worden overgela ten. Daar het voorstel van den heer llartevelt geen voldoende ondersteu ning vond, werd het niet in stemming gebragt; de post werd, met inbe grip der som voor het muziekcorps uitgetrokken, met 18 legen 2 stemmen aangenomen. Bij de n s 108 en 109. kosten voor de Latijnsche school en voor de middelbare scholen, werden de voordragten om de bezoldiging van den rector van het gymnasium en die van den directeur der hoogere bur gerschool elk met ƒ500 te verhoogen. aangenomen, de eerste met 13 tegen 8 (de heer Lczwyn hield zich builen stemming), de tweede met 17 legen 4 stemmen. De gronden der tegenstemmende leden waren het hooge cijfer dei- kosten voor liet onderwijs, waaraan een grens moest gesteld worden, en dat de bedoelde tractemenlen niet meer in verhouding zouden staan met die der overige docenten. Deze argumenten werden echter door andere leden met klem wederlegd. De toegekende verhoogingen werden slechts als per sonele toelagen verleend. De bij n". 120 uitgetrokken som voor kosten van aanbouw van een schoollokaal, ad 11300, was door de commissie van financiën op ƒ1000 minder gesteld, uithoofde vroeger voor de afsluiting der school slcchls op 1000 was gerekend, terwijl nu daarvoor ƒ2000 werd aangevraagd. Na de door den heer Ilubrecht gegeven inlichting dat de som ook moest dienen tot het meubelen der school, het aankoopen van kagchels enz., zagen de leden der commissie van het voorstel tot vermindering af, waarna de post met algemeene stemmen werd aangenomen. N°. 121kos ten van vergrooting van de school voor onvermogenden n°. 1, ad ƒ7500, werd mede met algemeene stemmen goedgekeurd. Het geheele hoofdstuk betreffende hot onderwijs werd met 15 tegen (i stemmen aangenomen. Aan bet hoofdstuk betreflende het armwezen werd, op voorstel van de commissie fan financiën, nog een artikel toegevoegd, als n". 137a. voor eene afloopende schadeloosstelling aan het II. G. of arme wees- en kinderhuis voor de ver pleging van kinderen vroeger naar de gestichten te Veenhuizcn opgezonden, ad 500, en aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. Enkele leden meenden dat de gemeente niet tot eene dergelijke schadeloosstelling was gehouden cu dat daardoor een gevaarlijk antecedent werd in het leven geroepen; dooi den voorzitter werd echter de billijkheid daarvan betoogd, en later kon van eene dergelijke schadeloosstelling geen sprake zijn. Bij n°. 143 werd, met het oog op de te verwachten akademischc feesten in 1870. eene som van 3000 voor kosten van openbare vermakelijkheden uitgetrokken. N". 149, toelage aan de eigenaars van den schouwburg, ad ƒ1500, gaf ook nu weder lot discussiën aanleiding. Hoewel bet wenschelijke van bet bezit van eenen schouwburg voor eene akademiestad toegevende, stelde de heer Le Poole voor de som met de helft te verminderen; het betrof hier toch een genot, waarin vele belastingschuldigen niet konden deel.cn. Zijn gevoelen werd ook nog door andere leden gedeeld. Door de hh. Goudsmit, Buys, llartevelt en anderen werd het subsidie op verschillende gronden verdedigd en aanbevolen. De heer Buys zag er niets ongerijmds in dat op eene begrooting, waarop zoo aanzienlijke sommen ten behoeve der min- en onvermogenden, voor onderwijs en armwezen, voorkwamen, ook iets werd uitgetrokken lot ver hooging van het genot van hendie over het algemeen het meest in de be lastingen bijdragen. Dat bet subsidie niet zou mogen gegeven wordenom dat al de in de belastingen bijdragenden niet in dat genot konden deelen was een verkeerd beginsel, dat ook in menige andere omstandigheid niet kon toegepast worden. In eehe heden middag gehouden zitting zijn de inkomsten behandeld: N°. 1, batig saldo der laatst vastgestelde rekening, ad 10805, gaf aanlei ding tot eenige discussie, ten gevolge eener aanmerking van de commissie van financiën, die meent dat de wijze, waarop het batig saldo wordt be paald. tot dienstvermenging leidt en eene verkeerde voorstelling van den financiëlen toestand in de hand werkt. Het dagelijksch bestuur was van meening dat in deze geen andere weg kon gevolgd worden. Daar de leden der commissie te kennen gaven dat later zich wel de gelegenheid zou voor doen om deze zaak grondig te besprekenwerd de post met algemeene stemmen aangenomen. N09 2 3 en 4, opcenten op 's rijks belastingen, wer den aldus goedgekeurd; 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 24078.94, 10 dito ongebouwde eigendommen 03.07, 25 dito op de hoofdsom van het personeel 23966.97. Bij n°. 5 werd het 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijks belasting op het personeel gesteld op 92032.36. N"s 6 en 7, plaats, dir. bel.werden aangehouden tot na de behande ling der overige nommers. Bij n». 14, leges en voordeden der gemeente secretarie enz., werd door den Buys de aanmerking gemaakt dat de prijs, die, naar hij had vernomen, door het publiek voor gedrukte stukken moest worden betaald, hem uiterst hoog voorkwam; voorts vond hij aanleiding, naar hetgeen hij in een der dagbladen alhier had gelezen, zijne be vreemding te kennen te geven dat enkele stukken bij de begrooting behoo- rende, zooals bet sectie-verslag en het antwoord daarop, tegen betaling dei- kosten niet te verkrijgen waren geweest. Hij meende dat alle voor publi citeit geschikte stukken verkrijgbaar moesten worden gesteld; zelfsbelioorde men die stukken, zoo als in andere plaatsen geschiedde, aan de bladen toe te zenden. Hij hoopte dat men ten deze eenen anderen weg zou inslaan. Door den voorzitter, alsmede door den beer de Fremery werd daarop geant woorddat de prijs der gedrukte stukken bij een tarief was vastgesteldwelk tarief eerst onlangs was herzien en verlaagd, maar dat nog niet kon toe gepast worden op de stukken der begrooling. Wat de weigering der door den heer Buys bedoelde stukken betrof, meenden zij dat dit aan eene ver gissing of verkeerde opvatting was toe le schrijven, en dal, zoo men zich tot een lid van het dagelijksch bestuur of tot den secretaris had gewend, de weigering niet zou hebben plaats gehad. Bij n®. 19, belasting op de bondenstelde de commissie van financiën voor de daarvoor uitgetrokken som met ƒ500 te verhoogen. De heer de Fremery was van meening dat men met die verbooging bedrogen zoii uitkomen, daar de ondervinding in alle plaatsen waar die belasting was ingevoerd, leerde dal het getal hondin in de eerste vijf of zes jaren gaandeweg minder werd. Door den beer Buys werd aangemerkt dat, al ware dit zoo, een beter toezigt op de honden, de ïheerdere opbrengst zou waarborgen; dat toezigt moest thans slecht worden genoemd, getuigen de vele honden, die men zonder kenteeken op de stralen zag loopen. De verhooging van den post werd met 18 stemmen tegen 1 goedgekeurd. Bij li». 20, ijkloon op de botervaten, merkte de heer llartevelt op dal de daarvoor uitgetrokken som van ƒ1000, die tevens onder de uitgaven als bezoldiging voor den ijker voorkwam, te hoog was; die opbrengst en ook 'smans inkomen was slechts p. m. ƒ700. De heer de Fremery gaf dit toe. maar meende dat bier alleen de bruto-ontvangst kon geraamd worden die p. m. f900 bedroeg. Bij n°. 24, renten van kapitalen, was door de com missie de vraag gedaanof de bij de bank van leening losliggende gelden niet door hel uitgeven in prolongatie productief zouden kunnen worden ge maakt. De voorzitter beantwoordde die vraag door te wijzen op de weige ring van gedep. staten der provincie om liet uitgeven van gelden in prolon gatie goed te keuren. De heer Buys meende dat men op nieuw die goed keuring moest vragen, daar gedep. staten in dit opzigt wol lot een ander inzigt konden zijn gekomen. Bij n". 27, ontvangsten der gasfabriek, ad 50000, drong de heer Le I'oolc aan op vermindering van den prijs van het gas, op grond dat de gemeente, zijns inziens, volgens de wet gcene voordeelen van die instelling mogt trekken. De heer Ilubrecht verklaarde dat, na dc laatste vermindering, liet gas hier niet duurder was dan bij de fabrieken in grootere plaatsen, waar zelfs concurrentie was; eene verdere vermindering was niet te verwachten Bij n". 28, baggeren in de wa tereu der gemeente, gaf de heer du Rieu te kennen dat er, zijns inziens, meer moest gebaggerd worden; daarvan zou verbetering van bet water hel gevolg zijn. De heer Ilubrecht gaf bij die gelegenheid tc kennen, dat er alle

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1