lUÏITH.NL \N!)SCliIk liKiilGTKNT" FRAK Hit 1.1 K. Schlegel zich reeds een der eervolste namen onder de sinologen van heden verworven heeft, vond de universiteit te Jena voor het verleenen van haar diploma speciale aanleiding in een dissertatie van den heer Schlegel (in het Hoogduitsch geschreven)waarin hij uit authentieke (Chineesclie) historische werken de bewijzen levert, dat de meeste spelen en volksgebruiken in Duitschland afkomstig zijn uit China, o. a. het schaakspel. De heer Schlegel neemt als bewezen aan, dat het kompas, het buskruid, de stereotyp-druk en het drukken met beweegbare letters in China bekend geweest zijn lang vóór zij in Europa ontdekt of ingevoerd werden. Voorts toont hij aan, dat sommige oud-Europecsche volksgebruiken, zooals het eten van vossen- en het versmaden van hazenvleeschhet ontsteken van lentevuren en het eten van hard gekookte eijeren op bepaalde dagen in het voorjaar, het toezenden van beschilderde eijeren aan bloedverwanten of vriendenhet groenmaken der woningen in den nacht van 21 Junij enz altegader van Chineesclie afkomst zijn. Hetzelfde betoogt hij, wat betreft de meeste der in de 13,|e en volgende eeuwen in Europa ingevoerde spelen. Te Schiedam is Zondag morgen bij de godsdienstoefening in de herv. kerk ceue gift gecollecteerd van f 1000, bestemd voor het nieuwe diaconie huis der herv. gemeente, benevens 0, bestemd voor het Ned. bijbelgenootschap. Op de Maas, nabij het Kralingsche veer, is eergisteren een vaartuig, met oud-ijzer geladen, gezonken. De schipper, zekere W. van Vuuren. van Delfshavenis daarbij verdronken. Hij laat eene weduwe en twee kinderen in treurige omstandigheden na. --- De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op het door de directie van het Paleis voor Volksvlijt ingediend adres, besloten de terreinen voor ge noemd paleis, gelijk die thans zijn omrasterd, niet in bruikleen af te slaan aan de directie van dat paleis. Te Utrecht had gisteren de vergadering van bet Schoolverbond plaats. De opkomst was talrijk. De heer Lodewijk Mulder werd lot voorzitter ge kozen. Er waren twee voorstellen ingekomen, liet eerste was van den heer Verhagen, van Goes, om schoolpligtigheid als hoofddoel des verbonds te stellen, liet tweede was van d\ Kuyper, van Utrecht, en andere voor standers van het nationaal Christelijk onderwijs, om schoolpligtigheid en kosteloos onderwijs niet als voorwaarden op te nemen. Na beraadslaging zijn de amendementen verworpen, waarop d\ Kuyper en anderen de verga dering hebben verlaten. De regelings-commissie werd aangewezen als commissie van redactie van een reglement. Dij den raad der gemeente Deventer is ingekomen een ontwerp tot het uitleggen der vestingwerken. Volgens dat plan zouden nagenoeg al de ves tingwerken der tegenwoordige omwalling aan de noord- en oostzijde der slad komen te vervallen en zou in het gemis aan lerdedigingsvermogen aan die zijden voorzien worden door den aanleg van een viertal gesloten aarde werken van eenvoudige constructievoorwaarts van de thans nog bestaande enceinte; terwijl die gedeelten der fortificatie werken, wier behoud noodza kelijk wordt geacht, eenige wijzigingen en verbeteriugen zouden moeten ondergaan. De kosten daarvan zijn begroot op ƒ200,000. Wanneer de ge meente deze kosten voor bare rekening neemt, zouden aan haar wordfn afgestaan de vestingwerken en terreinen, die voor de defensie niet meer noodig zullen zijn en waarvan de gezamenlijke oppervlakte 37 hectares grond en 12 hectares water bedraagt. Te Deventer is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. Mees, pred. te Uilgeest. Men meldt uit Enschedé: In de vorige week begaf zich de deurwaarder liarendtszenbijgestaan door twee getuigen, naar de woning van Eippinkhof alhier, huisvrouw van Voortman. welke echtelieden sedert een paar jaar ge scheiden leefden, om haar uil te noodigen, hare kinderen af te geven aan baar man, waartoe zij bij vonnis der arrond.-regtbank te Almelo is ver oordeeld. De moeder verklaarde zich daartoe bereidbragt hare kinderen te voorschijn en stelde die ter beschikking van haren man. Zonder dat door de moeder op dit oogenblik eenigen invloed op hare kinderen werd uitge oefend, toonden deze een afkeer van hunnen vader, toen zij hem zagen. Toen den kinderen aangezegd werd, dat zij hunnen vader moesten volgen, riepen allen dat zij liever wilden sterven, dan met hem mede te gaan. De man is daarop onverrigter zake teruggekeerd en door den deurwaarder pro ces-verhaal van zijne bevinding opgemaakt. Men meldt uit Leeuwarden: Dat bij eene eventuele wegruiming van de in dezen tijd zooveel besproken dam te Appelschawaardoor de Friesche en Drentsche vaarwaters alsdan zullen zamenvloeijenhet vertier in die oorden belangrijk zal toenemen, kan alleen reeds worden afgeleid uit de omstandig heid, dat gedurende 1868 door de sluizen der Compagnons van de Opster- landsche en Ooststellingwerver vaarten en veenen zijn gevaren: te Wijnjeterp 8,919, te Ilemrik 9,184, te Lippenhuizen 9,515 en te Gorredijk 12,925 schepen. Bij de vele voordeelendie daarvan ongetwijfeld zullen te wachten zijn. is de wegruiming van dien dam dan ook noodig te achten en verdient het plan allezins uitvoering. Volgens berigt uit Batavia van 1 October zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Ada, kapt. Wiebenga; Aeoluskapt. de VriesHesteraer kapt. Rosier; Graafstroomkapt. Ie Clercij; India, kapt. Pons; Jannetje, kapt. Blokziel; Jason, kapt. Rusman; Jedo, kapt. SchmidtKennemerland, kapt. üuinker; Louis Meijer. kapt. Steur; Luctor et Emergo, kapt. Ouwe hand; Maria <j Elisabeth, kapt. Bonjer; Nederland <f' Oranje, kapt. Haas noot; Noordbrabant, kapt. van Overklift; Prolessor ran der Poon Mesch, kapt. Vrijman: Stad Dokkumkapt. Timmerman; Sv.sanne, kapt. Demmcrs; Voorlichterkapt. Duinker; IVillemina je Clara, kapt van Herwerden. Vertrokken zijn: Grootmeester Nationaalkapt. Giese; Helena, kapt. van Leeuwen; Kosmopoliet II, kapt. Chevalier; Maassluis, kapt. Kuchler; Maria Adoljina, kapt. Bakker Wz.Mentor, kapt. Butenuth; President Plate, kapt. Julius; Senior, kapt. van Dct; Toni.akapt. Joban. Men schrijft uit de Kaapstad: Men blijft hel in de districten, welke in Februari) jl. zoo deerlijk door bosebbranden geteisterd zijn, allezins be treuren, dat de vlugt van den geest der liefdadigheid, die zich op zoo schoone wijs in Nederland en Engeland begon te ontwikkelengestuit is door de verassende mededeeling van de commissie alhier. Men houdt altijd vol, dat, al mogen de bezochten door de ramp al tegen dadelijk gebreken hongersnood gevrijwaard zijnde wezenlijke behoefte aan ondersleunin; nog zoo groot is, dat zelfs de giften uit den vreemde, die de commissie aan de Kaapstad ondoordacht van de hand scheen te willen wijzen, slechts een droppel in den emmer zouden zijn, als men de geledene schade maar eenig- zins zou willen vergoeden De felle droogte, die verscheidene districten zoo zwaar geteisterd heeft, is in de jongste weken gelukkig vervangen door overvloedigen regen. De uitzigten op den aanstaanden oogst zijn dan ook over het algemeeu zeer verblijdend. In den Oranje-Vrijstaat verkeert men nog in het onzekere over de bekrachtiging van het traclaat nopens liet Basuto-land. Bij de overweging van hoofdst. VII A (Nat. Schuld) der staatsbegro ting voor 1870, in de afdeelingen der tweede kamer, werd aangedrongen op indiening eener wet betreffende het beheer van de groothoeken der na tionale schuld. Ook is men teruggekomen op de dikwijls gedane vraa», waarom niet van staatswege certificaten van nationale schuld worden uit gegeven en de renteheffers van den slaat dus ontlast van de korting op di coupons, waaraan zij ten behoeve der administratie-kantoren onderworpen zijn Bij de overweging van hoofdst. Xwaarbij weder 50,000 voor onvoor ziene uitgaven ter beschikking der regering worden gesteld, heeft dat voor stel zelf tot geene bedenking aanleiding gegeven, maar zijn, met het oog op de overgelegde specilicatie van het gebruik over 1868 der toen met hei zelfde doel toegestane som, enkele aanmerkingen gemaakt. Zoo heeft men o. a. zijne bevreemding er over betuigd, dat onder hel hoofd /'departement van binnenlandsche zaken" twee poslen van uitgaaf ad 499,40 en 349,20 onder Cnancicn een van 261.80 en onder koloniën een van 109.40 wor den aangetroffen, die alle, krachtens art. 3') der wet van 184!, zonder overlegging van bewijsstukken, ter algemeene rekenkamer vereffend zijn. Sedert eenige jaren waren die zoogenaamde geheime uitgaven afgeschaft Men wenschte, indien daartegen bij de regering geen bezwaar bestaat, be- kend te worden gemaakt met het doel, waarvoor elk der vier posten van uilgaaf heeft gediend. 's GRAVEN HAG E28 October. Aan den heer A. Vandevelde, adjunct-commies bij het dep. van niarint. is, uithoofde van ligchaamsgebreken en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming zijner betrekking, eervol ontslag verleend, on der toekenning van den titulairen rang van commies. Aan den beer mr. G J. Berkhofl is, op zijn verzoek, eervol ontsla' verleend als griffier bij het kantongeregt te Edamvoorts is benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Iloogeveen de heer 11. Budde, ontvanger der registratie aldaar. Aan den heer E. G. Staal is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als arrond.-ijker der maten en gewigten te Zwolle. De luit. ter zee 2üe kl. G. J. W. Ilooghwinkel, uit O. I. teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De l8le luit. 11. D. A. Götz, van hel depót lsle reg. inf., is op verzoel voor een jaar op non-activiteit gesteld. Het D. v. 'sGr. verneemt van goederhand dat eerlang bij de tvveetk kamer zal worden ingediend een wets-ontwerp tot afschaffing der doodstraf Een gevaarlijk persoon is eergisteren ten derden male in handen der policie geraakt. Vroeger door het hoog militair geregtshof tot 7 en later bij arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland tot 3 jaren tuchthuisstraf veroordeeld ter zake van valschheid in geschriften, is die persoon weder op heeterdaad betrapt van soortgelijke misdadige handelingen. Sedert eenige» tijd niet meer werkzaam bij de aannemers Gebr. v. M., waar hij als opper man dienstbaar was, wist hij dat die firma hare materialen per bon in ver schillende magazijnen te dezer stede liet halen. Van deze wetenschap maatt hij met behulp van valsche handteekening gebruik om in zes weken tijè voor ruim ƒ300 aan materialen te bekomendie bij hier en daar voor een bedrag van ƒ150 te gelde maakte. Bij het onderzoek na zijn arrestatie bleek dat hij van die som ƒ122 ten zijnen bate had verleerd, terwijl hij vrouw en twee kinderen in diepe armoede liet verkeeren. E G E E t X I». LONDEN27 October. Er slaan thans ten behoeve van de marine elf gepantserde schepen op stapel, die gezamenlijk de som van 3% millioen zullen kosten. Vijf dier schepen worden op particuliere werven gebouwd, terwijl al de machinesi» particuliere fabrieken worden vervaardigd. Vrijdag II. beeft in de Newbury-kolenmijH. in Somersetshire gelegen, eene ontploffing plaats gehad, waardoor negen personen omgekomen en vier zoo ernstig gewond zijn, dat men niet op herstel hopen mag. Uit Jokohama meldt men dat in de kamer der Japansche vertegenwoor digers is beraadslaagd over de verhouding van den staat tot de christelijke godsdienst. 210 leden hebben gestemd voor het besluit, waarbij die gods dienst gevaarlijk voor den staat werd genoemd, en dat besluit is ook uitge strekt tot. de leer van Buddha. Een voorstel, waarbij gestrenge straffe» werden bedreigd om de afvalligen van hunne dwalingen terug te brengen,! is echter met 176 tegen 44 stemmen verworpen. PARIJS, 27 October. Men wil weten dat de keizer er aan denkt den politieken eed voet de afgevaardigden af te schaffen. Hoezeer hij er vroeger ook aan vast hield, is hij tot de erkenning gekomen, dal het beter is, mannen als Ledru liollin. Félix Pyat, Louis Blanc, Barbes en Victor Hugo, als tegenstanders

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2