LEIDSCHE COURANT. N\ 180, 1869. WOENSDAG 27 OCTOBER. STADS-BERIGTEN. BINiNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 28 October 1869, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1». Benoeming van twee leden in de Commissie voor de bewaring van voorwerpen, van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de ge schiedenis der kunst. 2®. Benoeming van een hulponderwijzeres der 3e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs l!te klassevoor meisjes. 3». Voordragt tot benoeming van een tijdelijken hulponderwijzer 4e klasse aan de openbare school n°. 2 voor minvermogenden. 4". Voordragt tot onderhandsche verhuring van 1°. den kelder op de Breë- slraat voor 10 maanden; 2". het magazijn en den zolder in de Smid- steeg \oor 12 maanden. 5°. Verzoek van H. H. Blote, tot het leggen van eene sloep voor het per ceel wijk VI, n°. 376. 6°. Rekening van het Nederlandsch Israëlitisch armbestuur over 1868. 7". Acte van den Kerlteraad der Nederduilsch Hervormde gemeente, opge maakt ter voldoening aan het raadsbesluit van 22 April 1869. 8®. Gemeentebcgrooting voor de dienst van 1870. LEIDEN, 26 October. Onder het rectoraat van den hoogleeraar Evers zijn aan de hoogeschool alhier, van den 8sten Februarij tot den 23sten October, ingeschreven 161 stu denten, namelijk: in de geneeskunde 24, in de regtsgeleerdheid 83, in de godgeleerdheid 15, in de wis- en natuurkunde 23, in de letteren 16. Hier van zijn 36 alleen ingeschreven wegens examen of promotie, namelijk: in de geneeskunde 6, in de regtsgeleerdheid G, in de godgeleerdheid 9, in de wis- en natuurkunde 1, in de letteren 4. In tegenwoordigheid van den heer kommandant en eenige officieren, had gisteren in het duin te Katwijk de schietwedstrijd plaats lusschen het kader der d. d. schutterij alhier, onder begunstiging van goed, doch eenig- zins vochtig, herfstweder. Vele belangstellenden, zoowel uit deze gemeente als uit de omliggende dorpen, waren op het terrein aanwezig. Er werd op verschillende afstanden met naauwkeurigheid geschoten zoo dat het bleek dat de schietoefeningenin den afgeloopcn zomer gehouden niet zonder vrucht hadden plaats gehad. Op 200 passen: de l5te prijs, een marmeren pendule met bronzen groep, g werd behaald door den sergeant-majoor G. Couvée, met 44 punten: de 2de prijs, een gouden horlogie-ketting, door den sergeant J. Mooten. met 1 43 punten; de 3lle prijs, een zilveren cylinder-horlogië, door den korpo raal J. Korenhof, met 40 punten. Op 150 passen moest cr om den lste» prijs, een zilveren cylinder-horlogie, tusschen de sergeanten L. C. van der Klugt en W. F. Wijting worden over geschoten, waarvan de uitslag was dat hij met drie schoten, tellende 19 punten, werd behaald door den sergeant L. C. van der Klugt; een 2de prijs, als eene bijzondere onderscheiding, waarvan het voorwerp nog niet is hekend, werd aan den sergeant W. F. Wijting toegekend; de 2de. thans 3,le prijs, eene ovale schilderij-klok, werd behaald door den korporaal II. Duiverman, na eenen kamp met den sergeant D. W. Blöte, met 25 punten. Op 100 passen: de l5le prijs, een zilveren cylinder-horlogie, werd behaald door den korporaal J. G. Marlijn, met 44 puntenf de 2,le prijs, eene ovale 8 schilderij-klok, door den korporaal T. Maat, met 40 punten. Het geheel liep in de beste orde af en allen keerden, ten hoogste vol- daan over de uitspanning, die de geachte kommandant gedurende den I wedstrijd hun wist te verschaffenhuiswaarts, onder geleide van den le0 lui- f tenant-adjudant J, van Leeuwen, aan wien eer wordt gegeven voor de goed gehandhaafde orde en tucht gedurende den marsch. Weder ontving de Vcreeniging tot voortdurende ondersteuning der na- gelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan j Zee en Noordwijk aan Zee eene treurige tijding uit Noordwijk, dat de bom- schuit Victor Jacob, stuurman J. Vink, met de bemanning bestaande uit 6 ;j personenvergaan is6 weduwen en 13 weezen betreuren het verlies van hun man, vader en kostwinner. Uit Katwijk berigt men dat men bevreesd jj is dat een aldaar te huis behoorende bomschuit van den reeder W. Dubbeldam met de bemanning is vergaan. Wij hopen dat de liefdadigheid van stad- en landgenooten mag helpen voorzien in de behoefte van 30 weduwen, 60 weezen en 3 bejaarden, welke van de vereeniging onderstand erlangen. Heden morgen werd uit de Haarlemmertrekvaart, onder Leiderdorp, het lijkje opgehaald van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. In de kussensloop, gemerkt V. S. 12, waarin het kind gevonden werd, had men een steen gedaan. Zaturdag 11. had bij liet in aanbouw zijnde ziekenhuis de timmerman- opzigtcr Steenwijk het ongeluk in dat gebouw van eene aanmerkelijke hoogte te vallen en zich daarbij ernstig te bezeeren. Wij vernemen dat de man thans aan de gevolgen van dien val is overleden. Wij vernemen dat heden nacht aan den Leidschendam eene zandschuit is gezonken; de schipper en zijn zoon zouden zich hebben kunnen redden, maar de vrouw van den schipper in het vaartuig zijn verdronken. Men meldt ons heden uit VoorschotenGister avond had alhier de eerste volksvoorlezing plaats van wege het departement Voorschoten en omstreken tot Nut van 't Algemeen. Als spreker trad op den lieer ds. J. J. Sluiter, die een zeer gepaste lezing heeft gehouden, en daarna werden bij dragen geleverd door de heeren Braakenburg, Aalbertsberg en Kramers. Door eene talrijke menigte werd deze vergadering met belangstelling bijge woond en men mag zich vleijen dat deze voorlezingen aan het doel zullen beantwoorden, en ook tevens zullen strekken tot eene gezellige bijeenkomst alwaar vriendschap en eendragt wordt gekweekt. Het verzoek aan den gemeenteraad gedaanom een der sclioollocalen voor deze voorlezingen te gebruiken, is eerst verworpen en bij een herhaald verzoek staakten de stemmenen alsnu is deze eerste vergadering gehouden in een der bovenvertrekken van het logement van den lieer W. C. Biben, die zich daarvoor veel moeite heeft getroost om een zolder te herscheppen in een uitstekend geschikt locaal. Ieder der aanwezigen was bijzonder voldaan over deze gelegenheid. Men meldt ons uit Moordrecht, dd. 23 October: In eene op heden ge houden vergadering van het bestuur van den Zuidplaspolder in Schieland, is besloten de aanbesteding der beide groote stoomschcpradmachines, tot wier oprigling ingelanden van dien polder in de eerste helft dezes jaars be sloten, alhier te doen plaats hebben, op den 8s,eD December aanst.terwijl reeds in de eerste dagen van November de bestekken en voorwaarden bjj de boekhandelaren van Bentum Zoon te Gouda verkrijgbaar zullen zijn, en de noodige informatiën en inlichtingen van wege het voornoemde be stuur zullen worden gegeven. Den 20s,en dezer overleed te Munchen de bekende publicist dr. Karl Brater, een man die wegens zijne uitstekende talenten en regtschapen ka rakter ook bij lieden van andere politieke beginselen geacht en bemind was. Vroeger burgemeester der stad Nordlingen, was hij in de laatste jaren een der meest invloedrijke leden der "Fortschrittpartei" in de Beijersche verte genwoordiging. Talrijk zijn zijne geschriften over de wetgeving van zijn vaderland, inzonderheid over erfregt, gemeentewezen, jaglrcgt en admini stratieve justitie. Zijn naam blijft, naast dien van dr. Bluntschli, vooral in eere door de algemeenc bekendheid van het //Deutsches Staats-Wörterbuch door beide geleerden gezamenlijk uitgegeven, waarvan de voltooijing nabij is. Voor weinige jaren had de universiteit te Heidelberg aan Brater het doc toraat in de reglen honoris causa toegekend. Bij besluit van 28 Juiij jl. is de kon. bewilliging verleend op het ont werp der acte van oprigting van de naamlooze vennootschap: «Schroef- stoombootdienst de Vereeniging," te vestigen te Alphen. Den 13dcn der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletielroepen sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren), om dien dag te embarqueren aan boord van het aldaar liggende schip Electra, gezagv. P. II. Landweer, en met dien bodem naar Java vertrekken onder bevel van den kapitein der infanterie van het 0. I. leger II. A. W. de Bruyn, die van verlof naar O. I. terugkeert. Door wijlen den heer Mp J. A. baron van Nagel is aan de hervormde armen te Zwolle eene som van ƒ5000 gelegateerd, uit te betalen een jaar na zijn afsterven, of na dat van zijn echtgcnoote. Thans hebben de erfge- 1 namen afstand gedaan van het levenslang vruchtgenot en het kapitaal in January 1870 ter beschikking van het armbestuur gesteld.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1