HUITKNLVNHSCIIË BEHICTEN. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infan terie van het leger in Ned.-Indië T. A. Sehiebelhout is, wegens onge schiktheid lot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, eervol ontslag verleend. Z. 31. de koning van Zweden en Noorwegen heeft tot kommandeur der orde van de Poolster met diamanten benoemd den Ned. minister-resident in Japanden heer D. de GraefT van Polsbroeken aan dien heer voorts eene gouden snuifdoos met zijn naamcijfer in diamanten geschonken. Dit hulde blijk moet die heer te danken hebben aan vele welwillende bemoeijingen door hem in het belang van Zweden gedaanen meer in het bijzonder aan liet sluiten van een verdrag, waaromtrent hij de geheele leiding op zich nam. Omtrent de feesten, op 17 November a. s. alhier te houden, vernemen wij uit goede bron dat Z. K. 11. prins Prederik in de omvangrijke tent, die op het Duitenhof thans opgerigl wordt, dien dag ter eere van de nagedach tenis van de mannen van 1813 en daaronder in de eerste plaats wijlen zijnen beminden vader aan een veerlienhonderdtal genoodigden een schitte renden feestavond zal aanbiedenwaarop de cantate voor dezen herinnerings dag, door den componist den heer Nicolai op de woorden van dr. N. Beets vervaardigd, voor het eerst ten gehoore zal worden gebragt. Vrijdag avond daaraanvolgende zal een openbaar nationaal concert worden gegevenwaarop behalve bovengenoemde cantate ook die door wijlen den heer Lubeck in 1863 gecomponeerd en eenige nationaal-ouvertures zullen worden uitgevoerd. De verdere avonden der week zal de heer Bonnet, eigenaar van het kolos sale gebouwtoewijden aan soirees in overeenstemming met de feestelijkhe den der week. Daaronder verwacht men de voordrag! door de leden der nationale zangschool onder dc leiding van den heer 31arinus alhier, van eenen vaderlandschen zang van dr. 3Vap, muziek van een van Nederlands toon kunstenaren. Andere berigten wegens deze plegligheden zijn op zijn minst genomen voorbarig. De haringschuit van den reeder C. Korving, welke stuurman II. Plugge den 215ll° dezer, op de hoogte van Goedereede, heeft zien drijven, zonder iemand aan boord te kunnen ontdekken, is, volgens te Scheveningen ont vangen berigt, met zes lijken te Schouwen op het strand aangespoeld. De twee wachthebbende matrozen zullen, naar het zich laat gissen, over boord zijn geslagen; terwijl de zes andere schepelingen van de equipage in liet vooronder te ruste lagen. Er bestaat gegronde vrees dat ook de pink: Frans en Jan Fokke, van mej. de wed. .Maarten Varkevisscr, geb. van Poeteren, stuurman W. van der Toorn, in den jongsten storm op hare terugreis, na eene afwezigheid van ruim ée'ne maandmet eene volle lading verongelukt zou zijn. Iï JE E G I E. 3fen verneemt dat de vermoedelijke dader van den moord in de Rue de Brabant reeds in handen der justitie is. Uit Bergen meldt men dat de gemeente Ilornu het tooneel is geweest cener verschrikkelijke gebeurtenis. Eene vrouw lag aldaar te zieltogen; zij was door haren man vergiftigd. Op haar sterfbed beleed zij den pastoor, die haar ter zijde stond, niet slechts dat zij door haren man vergiftigd was, maar tevens dat hij vroeger verschillende andere moorden had bedreven. De drie gebroeders Thirion, tamelijk gegoede schapenkoopers uit de Ardennen, waren onder zijne slagen bezweken en in den put van het huis geworpen. Die put was later digt gemetseld. De moordenaar had zich door middel van het geld, waarvan hij zijne slagtoffers beroofd had, in financièlen zin tot een der nolabelen van de gemeente weten te verhellenen hield er onder de oogen zijner vrouw eene minnares op na, die zich op dit oogenblik in zwan- geren toestand bevindt. Hij heeft aan zijn vrouw den dood gegeven zoowel om van haar ontslagen te wordenals om het geheim van de door hem ge pleegde misdaden in het graf te verbergen. De pastoor riep getuigen en liet de vrouw in hunne tegenwoordigheid datgeen herhalenwat hem in de biecht was toevertrouwd. De justitie werd verwittigd en nam den moorde naar in hechtenis. Zij naam is Dessous le 31oustier. Nadat men den put weder had geopend zijn de lijken der gebroeders nog gevonden. 31en herin nert zich nog de geheimzinnige verdwijning van andere personenen meent dat, mogt 31oustier tot volledige bekentenis te brengen zijn, het blijken zal, dat het aantal zijner slagtoflers tien of twaalf bedraagt. ETVftELAÜfö. LONDEN, 24 October. In eene vergadering van de geestelijkheid der Anglicaansche kerk in Ierland, op uilnoodiging van den aartsbisschop van Dublin aldaar gehouden, is met eene groole meerderheid van stemmen geoordeeld dat aan den lee- kenstand bij de reorganisatie dier kerk beslissende stem gegeven dient te worden niet enkel in uiterlijke aangelegenheden der kerkgemeentenmaar ook in zaken rakende de geloofsleer, de eeredienst en de kerkelijke tucht. Lord Derby is heden morgen ten 7 ure overleden. Hij was den 29slen Maart 1790 geboren. De jongste storm heeft vreeselijk gewoed op de kusten van Lincolnshire. Alleen tusschen Grimsby en de niet ver van daar gelegen Tetney-haven zijn 18 schepen gestrand, en daarenboven nog 7 schepen in het gezigt der kust. uit elkander geslagensommige met verlies van al de opvarenden. Uit Donnah Nook wordt gemeld, dat zich aldaar niet minder dan 80 schip breukelingen bevonden, die door de reddingboot waren gered, en dat de pogingen om de uit 8 koppen bestaande bemanning eener, vPaarscbijnlijk Fransche, schoener te redden, vruchteloos geweest waren. -- Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen zijn er te Boston schokken van aardbeving gevoeld. FE V31HR IJ K. PARIJS, 24 October. Even als de heer Jules Simon en drie anderenhad ook de heer Jules Favre eene uitnoodiging ontvangen om in eene democratische club reken schap te komen geven van zijne houding bij het uitstel der wetgevende zit ting. Hij is niet verschenenmaar heeft het volgende antwoord gezonden: fik ben niet gewoon, mijne lieeren, sommatien aan te nemen van zulken aard en in zulke bewoordingen vervat, als die door u aan mij wordt ge- rigt; en nog minder is het mijne gewoonte aan zulke sommatien te gehoor zamen. Het zal n dus niet bevreemden mij niet te zien op de plaats al waar gij verlangt dat ik mij laat vinden." De heer llaspail heeft thans mede besloten van het doen cener demon stratie op 20 October af te zien. Ze lJays beklaagt er zich zeer over, dat het Journ. Off. haar heeft teregtgewezenterwijl hel zwijgend en geduldig heeft toegelaten, dat een aantal bladen allerlei dwaasheden omtrent 's keizers ziekte verspreidden. »Den keizer, de keizerin, den keizerlijken prins, laat men dagelijks onge straft honen; maar raken wij eens aan prins Napoleon, dan begint op eens de donder te rommelen, het luchtgewelf splijt vaneen en wij worden hall verplet." In weerwil echter van de thans weder ondervonden verloochening en beloopen ongenade, vernieuwt Ie Fays hare gelofte van "trouw tot in den dood". Te La Roebelle heeft de plegtigc onthulling plaats gehad van het aldaar voor den admiraal Duperré (in 1840 overleden) opgerigte standbeeld. De mi nister van marine heeft hij deze plegtigheid den keizer vertegenwoordigd. Le Monde deelt eene officiële kennisgeving mede, waaruit blijkt, dat het bestuur van de orde der karmeliler-barrevoeters er toe is overgegaan, om pater Ilyacinthe. nadat hij den hem gestclden termijn tot terugkeer in zijn klooster ongebruikt heeft laten voorbijgaan, van alle waardigheden, welke hij in de orde bekleedde, te ontheffen, hem ter zake van zijnen afval in den grooten kerkban te doen en levens al de verdere geestelijke straffen tegen hem uit te spreken, die bij het kerkelijk regt en dc instellingen der orde tegen apostaten zijn voorgeschreven. De werkstaking der winkelbedienden dnurt voort. Gedurig sluiten zich nog getrouw gebleven bedienden bij de in verzet verkeerenden aan en dc vergaderingen dezer laatsten tellen dan ook reeds duizenden leden. Verschei dene huizen hebben aan den eisch der bedienden toegegevenmaar vele voorname magazijnen blijven weigeren. Het Mém. dipl. verzekert dat de ontmoeting tusschen den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië vastgesteld en tusschen de twee soe vereinen afgesproken is. Op zijne terugreis uit Egypte en na het Atheensclie hof bezocht te hebben, zal de keizer eene nader te bepalen haven van Italic aandoen. Napels wordt daarvoor door den koning voorgeslagen; zullende al de leden der kon. familie aldaar eerstdaags vereenigd zijn bij de bevalling der kroonprinses. f SPAXJ E. Geruchten spreken van verschil van meening in den ministerraad over dc vermindering van de kosten van eeredienst, waaromtrent de minister van eeredienst eene voordragt wil doen van zeer ingrijpenden aard; het is ech ter waarschijnlijk dat men deze netelige quaestie vooreerst zal laten rusten, om te zien of men in deze ook een vergelijk kan treffen met het hof van Rome. De leden van de liberale unie hebben eene bijeenkomst gehouden. Voorloopig is besloten te stemmen voor den door de progressisten voor te dragen candidaat voor den troon, maar, zoo deze de kroon niet mogt aan nemen, van de progressisten te vorderen dat zij voor den hertog van Mont- pensier stemmen. PRUI8IEA. BERLIJN, 24 October. De Kreuzz. berigt dat de regering, ten gevolge van de algemecne afkeuring, welke het denkbeeld om aan spoorwegmaatschappijen concessie voor eene belangrijke loterijleening le geven in de beide huizen van den landdag heeft gevondenbesloten heeft van het verleenen dier concessie af te zien. Naar men verneemt zal de onderneming, om een kabel te leggen tus schen Duitsehland en Engeland, ten einde daardoor eene regtslreeksche ver binding met Noord-Amerika tot stand te brengen, vooreerst niet tot uitvoe ring komen, vermits het vereischte kapitaal van 1 millioen dollars niet is verkregen en de Engelsche maatschappij niet geneigd is een harer kabels voor langer dan 25 jaren te verpachten. In eene algemeene vergadering der maatschappij tot exploitatie der Kur-etablissementen te Wiesbaden en Ems, is het zomer-dividend vastgesteld op 28 pCt, en 25 pCt. voor de verschillende actiën. Nadat nog 200.000 (1. voor amortisatie werden bestemd, bleef eene netto-winst van 1,383,092.34fl. over, waarvan de helft, aan de hoofdkas der regering tot vorming van een Kurfonds voor Ems en Wiesbaden zal worden betaald. Dit fonds moet bin nen 5 jaren tot 1 millioen th. worden gebragt, waarvan thans reeds 1.070,000 fl. aanwezig zijn. 0«8TE\ RIJ H. Ofschoon men zich overtuigd houdt dat de opstand in Dalmatië spoedig geheel zal onderdrukt zijnzijn er maatregelen genomen voor het geval dat eene nog meer krachtige tusschenkomst mogt noodig zijn. De opstandelingen hebben in den nacht van den 2 Ist" dezer door mid del van verraad een fort overvallenwelks kommandant en bezetting ge deeltelijk gedood werden. De opstandelingen hebben nog twee forten aan gevallen, maar werden met een verschrikkelijk verlies teruggeslagen. OOST-1NDI E. BATAVIA, 11 September. Den 7llcn dezer is de heer Nieuwenhuizenin eene buitengewone zitting van den raad van Indië, door den gouverneur-generaal als vice-president van dien raad geïnstalleerd. ~- Te Soerabaija heeft, na afloop der ter cere van Z. K. H. den prins van Granje gehouden parade, op plegtige wijze en in tegenwoordigheid van eene

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2