LEID8CHE C 0IIR A N T. DINGSDAG 26 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. 180!). N". 179. Dc Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents.', De prijs der Advertentiën is vail 14 regejs 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 25 October. Zaturdag avond hield de commissie uit de burgerij, die de feestviering van 11. Maandag ontworpen en geregeld had, eene laatste vergadering met allen, die tot dat doel geldelijk hadden bijgedragen. De rekening en verantwoording, die in dit zeldzaam geval een batig saldo aantoonde, werd nagezien door de heeren II. C. Visser en A. van Driel en, op hun gunstig praeadviesmet de goedkeuring der vergadering bekrachtigd. Tevens werd de commissie gemagtigd aan het gemeld batig saldo eene bestemming te geven, in overleg met de commissie, die zich, naar aanlei ding van dezelfde feestviering, uit de leden van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix had gevormd. Nog werd aan eene commissie opgedragen om prof. A. II. van der Boon Mesch den dank der vergadering te gaan betuigen voor de medewerking, door zijn hooggel. als woordvoerder der verschillende deputatiën verleend, en tevens besloten het dagelijksch bestuur der gemeente schriftelijk dank te zeggen voor de ook van dien kant in ruime male genoten ondersteuning. Op de rekening en verantwoording kwam onder de uitgaven geen post voor wegens kosten van vergaderingen, die, zooals bekend is, aan den Burg zijn gehouden. De heer Feun had daarvoor geene vergoeding wegens lokaalhuur in rekening gebragt. Zaturdag avond had aan den Iloogen Rijndijk in de nabijheid der Room- targëV brug een treurig ongeluk plaats. Van vier studenten, die van Leider dorp kwamen, viel er een, door de duisternis misleid, in de sloot, waar hij voor dat men hulp kon aanbrengen is verdronken. De oorzaak van dit on geval moet de onbekendheid met den weg zijn geweest. Hij was eerst sedert vier weken op studie en zijner ouders eenige zoon. Naar men verneemt, zal dc lijn Ilarmelen-Brenkelen 5 November voor het publiek geopend worden; alsdan zal tevens de winterdienst voor den geheelcn Rijnspoorweg in werking treden, en zou door de directie vastge steld zijn, dat er geen verhooging van vracht voor een gedeeltelijken snel- «n personen-trein betaald behoeft te worden. De Tijd meldt het volgendeDc aartsbisschop J. Zwijsenbisschop van 'sBosch, heeft 11. Woensdag de reis naar Rome aanvaard. Hij is 's middags ten twaalf ure uit Tilburg vertrokken, om des anderen daags te Parijs aan tc komen, vanwaar zijne hoogwaardigheid over Marseille en Civita Vccclna naar Rome gaat. Ziedaar dan den eersten Nederlandschen prelaat op weg naar het concilie; en die daarom zoo vroeg is vertrokken, omdat hij de oudste is, en hijom zijne hooge jaren, welke reeds de 75 te boven gaan, ofschoon hij, Gode zij dank, volmaakt gezond is, locli met voorzigtigheid zulk een logt in het najaars-saizoen behoort te ondernemen. Wij vernemen dat hunne hoogwaardigheden mgr. de aartsbisschop van Utrecht en mgr. dc bisschop van Haarlem de reis naar Rome ongeveer in het midden der vol gende maand zullen aanvangen. Bij de Ncd. herv. gemeente te Scheveningen en bij die te Elburg is tot predikant beroepen d\ Itingnalda, pred. te Aarlanderveenbij die te Berg ambacht d". du Cloux, pred. te Spijk; bij die tc Stavenisse d\ Aitton, pred. te Zijderveld; bij die te Engelum d\ Coolhaas van der Wonde, pred. te Oos- terwolde; bij die te Blokzijl de cand. N. Kamp; bij die te Chaam de cand. II. Smeding. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeritaat verleend aan ds. J. J. W. Diemont, pred. te Haastrecht, en door dat van Utrecht aan ds. J. F. Welter, pred. te Vreeswijk. Ilet prov. geregtshof in Noordholland heeft in de vorige week eene voor den handel belangrijke beslissing genomen. Het heeft het vonnis der arrond- reglbank te Amsterdam van 16 April jl. bevestigd, waarbij de nietig verklaring is uitgesproken eener notariële acte van 10 Dcc. 1068, bij welke de stalhouder M. K.zes dagen vóór zijn faillissement, al zijne goederen met inbegrip van* paarden en rijtuigen tegen een koopprijs van 6484 had ver kocht aan zijn schoonvader, tegen kwijting eener door dezen beweerde schuldvordering. Even als de eerste regler nam het hof aandat de koop was geschied ter bedriegclijke verkorting der regten van de crediteuren en wees het de vordering van den curator tot schadevergoeding toeten gevolge (lezer onregtmalige daad door den kooper aan den boedel veroorzaakt. Te Maassluis zijn in de vorige week zes loggerschepen van de haring vangst teruggekeerd, aanbrengende ruim 52 last haring. Te Vlaardingen is slechts een schuit binnengekomen, met 15 last haring Te Vlaardingen is het berigt ontvangen dat al de opvarenden van het gezonken hoekerschip De groote visscherij zijn gered. I Te Wijk aan Zee is Zaturdag een Zweedsche schooner gestrand, die men reeds den vorigen dag drijvende had gezien. liet vaartuig was met hout geladen. Aan boord vond men nog het lijk van een der schepelingen. Uit Ouddorp meldt men aan de N. lt. C. Dingsdag avond omstreeks ten 7 ure strandde alhier de Engelsclie schooner Queen, bemand met 4 perso nen. Die personen hebben den geheelen nacht in de mast doorgebragt, zoo digt nabij het strand dat men hun hulpgeschrei kon hooren. Twee dier personen zijn als ware het voor onze oogen verdronken, terwijl de beide anderen met een kleine boot door Goereesche personen zijn afgehaald, nadat zij 15 uren in doodsgevaar verkeerd hadden. Uit Meppel meldt men aan dezelfde courantEene hartverscheurende gebeurtenis heeft eene familie te dezer stede in den diepsten rouw gedompeld. Een knaapje van ongeveer 6 jaren vermaakte zich in den achter de woning zijner ouders gelegen tuin, en nuttigde al spelende van de vrucht eener vergiftige plant, met het noodlotig gevolg, dat het kind. na de vreese- lijkste pijnen te hebben uitgestaan en niettegenstaande alle aangewende middelen om zijn leven nog te redden, is overleden. Naar men uit Wierden meldt zijn de werkzaamheden in de kon. stoom- bonlweverij aldaar hervat. Aan 10 werklieden, die beschouwd worden aan leiding tot de ongeregeldheden tc hebben gegeven, is het werk opgezegd. - Het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede kamer omtrent hoofdstuk I der staatsbegrooting bevat naar gewoonte de algemeene be schouwingen over dc geheele begrooting. In verscheiden sectiën werd door eenige leden geklaagddat het kabinet niet beantwoordde aan de verzoenende gedachte bij zijne optreding uitgesprokenen dat ook dit bewind geenszins blijk gaf van vastheid van overtuiging of van krachtsbetoon, vooral ten aanzien eener nieuwe regeling van het kiesregt, en het niet nemen van krachtige maatregelen omtrent den verwarden toestand der administratie in Indië, zoomede de weifeling in de regeling van de zaak der tiendafschaf fing. In 4 afdeelingen zijn bezwaren gerezen tegen het besluit van 24 Jnlij 1869, nopens toekenning van wachtgelden aan bnrgerlijke ambtenaren, terwijl anderen die bedenkingen niet deelden en de hoofdbepalingen der nienwe regeling goedkeurden. De toestand van 's rijks geldmiddelen werd algemeen niet gunstig geoor deeld en de uitzigten op de toekomst verre van geruststellend geacht. Sommigen had dit niet verrast, omdat de minister van financiën daarop reeds, vóór hij minister was. nadrukkelijk had gewezen. Ilicr volgen velerlei financiële beschouwingen en becijferingen, waarbij ook vooral gewezen wordt, behalve op vermindering der Indische baten, op de aanmerkelijke vermeer dering der militaire uitgaven gedurende de laatste jarendie 30 percent der gewone inkomsten beloopen. Inkrimping van uitgaven alleen, tegenover voortdurende toeneming van noodzakelijke uitgaven van algemeen nut en producliviteit, kon, meende men, niet baten, zoodat niets anders overschoot dan het scheppen van nieuwe hulpbronnen en verbetering en vermeerdering van belastingen. De minister van financiën wil dat blijkbaar ook, maar aarzelt of verschuift tot later. Er is behoefte aan een bepaald duidelijk regeringsplan tot verbetering der staatsinkomsten. Halve maatregelen baten niet. Van een uitnemend des kundig minister, van een liberaal kabinet wacht men een afdoend, uitge werkt plan Hierop volgt eene afkeurende kritiek omtrent betgeen in de redevoering des ministers van financiën werd aangeduid, en eene aanbeve ling lot meer gelijkmatige en meer algemeene heffing van het patentregt. Het denkbeeld des ministers om een der vier vijfden van het personeel, aan de gemeenten afgestaanvoor het rijk terug te nemenvond geen bijval hoegenaamd, als hoogst nadeelig en onbillijk voor de financiën van vele gemeenten. Eene tabaksbelastingmeende menzal niet veel geven en wordt afgekeurdzij zal zelfs geen voldoend equivalent opleveren voor het terug nemen van e'én vijfde der personeele belasting. Behalve andere equivalenten, wees men «eer op uitbreiding van het patentregt tot eene meer algemeene belasting op de inkomsten en opneming daarin van tot dusver vrijgelaten bedrijvenvooral van den landbouw. 'sGRAVENHAGE, 25 October. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. II. P. G. M. de Man, als procureur bij de arrond.-reglbank te Nijmegen, en aan den heer mr. J. Meinesz Az.als regter-plaalsvcrvanger in de arrond.- bank te Heerenveen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1