Te Amsterdam is gisteren avond in Felix Meritis een belangrijk debat gehouden over de Amerikaansche stoomvaart. Het werd ingeleid door dr. Hubrecht met een overzigt van de geschiedenis der stoomvaart. Hij toonde vervolgens aan, dat het Nederland jaarlijks ƒ7500 alleen op het artikel naaimachines kost, dat het geen stoomlijn op Amerika heeft, en eindigde met ecne beschouwing van de voor- en nadeelen van het Rotterdamsche en van het Amsterdamsche plan. Aan het debat namen deel de hh. von Ilc- mert, Ramann en Retz, die voor het plan der Ned. stoombootmaatschappij spraken. Ite heer Plate, uit Rotterdam, sprak voor het Rotterdamsche plan; baron Mackay verdedigde Vlissingen als uitgangspunt om de concurrentie met Antwerpen en zijne ligging. Te Groningen is dezer dagen eene collecte gebonden voor de oprigting van het monument te lleiligerlee. Die collecte heeft ƒ441 opgebragt. Uit Loon op Zand meldt men aan de IV. H. C.: In het naburige Uden- hout moest dezer dagen eene koe geslagt worden, die aan het vuur leed, zooals de boeren dit hier noemen. De daartoe ontboden slagter van deze plaats had eene kleine wonde aan den reglerarm. Rij het uithalen van het beest, schijnt eenig bloed op die wonde te zijn gespat, zoodat de arm plot seling begon op te zwellen en een geducht aanzien kreeg. Tijdig ingeroe pen geneeskundige hulp mogt evenwel spoedig de gewenschte uitwerking erlangen; ofschoon de doctor verklaarde dat anders de toestand gevaarlijk had kunnen worden. Nu is de man er met eene kuur van eenige dagen af. Dit geval moge tot waarschuwing strekken voor al degenen, die met het afmaken van ziek vee in aanraking moeten komen. Rlijkens het voorloopig verslag der tweede kamer hebben bij de over weging van het wets-ontwerp tot vaslslelling van hoofdstuk VII B (finan ciën) der staatsbegrooting voor 1870, verscheidene leden krachtig op de spoedige indiening cencr comptabiliteitswet aangedrongen. De wet van 7 JuliJ 1867, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de binnen- landsche bieren en azijnen, zal met 31 December 1870 ophouden van kracht te zijn. Men drukte den wensch uit, dat de regering hare voorstellen om in de behoefte aan nieuwe regeling te voorzien tijdig bij de staten-generaal mogt indienen. De vraag is gedaan of de afschaffing der zegelbelasting op de dagbladen geen invloed op het getal der ambtenaren, die bij dit departe ment werkzaam zijn, heeft uitgeoefend. Eenige leden meenden dat dit ge tal nog veel te hoog en allezins voor vermindering vatbaar was. Zij spraken daarbij het gevoelen uit, dat de betrekking van hoofdadministrateur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnscn veilig kon worden opgeheven. Dit beweren werd door andere ledenmet Terwijzing naar de reeds meermalen hierover gevoerde gedachtenwisseling, tegengesproken. Vele leden verklaarden met leedwezen te hebben opgemerkt dat de administratie der posterijen en van de tclegraphie onder twee hoofdambtenaren zelfstan dig en afgescheiden naast elkander zullen blijven beslaan. Terwijl sommige leden aan de regering wilden vragen of er sedert verleden jaar reeds meer dere staten tot de munteenheid der conférence monetaire van 1867 zijn toe getreden wenschten anderen hare meening omtrent de invoering van eenen dubbelen muntstandaard hier te lande te vernemen. In eene afdeeling werd er over geklaagd, dat zoovele afgesletene tiencentsstukken in omloop wor den gelaten. Met vele muntbilletten is ditzelfde bet geval. Men uitte den wensch, dat de regering aan de rijksontvangers mogt bevelen deze stuk ken in te houden en ter omsmelting of vervanging op te zenden. Eenige leden drongen weder op afschaffing of vermindering van het getal der rijks advocaten aan. Van meer dan eene zijde werd over de slechte qualiteit van het papier van het zegel geklaagd. Verbetering daarvan ware wenschelijk. Vrij algemeen had men met leedwezen vernomen, dat de regering niet tot invoering van een uniformport voor het brievenvervoer binnenslands wilde over gaan. De bezwaren van geldelijken aard kwamen aan vele leden niét over wegend voor. Het voornemen der regering om de uitbreiding van het tele- graaphnet voorloopig eenigzins te matigen werd door vele leden betreurd. Zij meenden dat het aanzienlijk batig overschot der telegraaphdienst in de eerste plaats tot hare uitbreiding kon worden aangewend. Men vroeg of de dienst van den telegraaf ook niet door vrouwen kon worden verrigt. Tegen den aanbouw van een nieuw telegraaphkantoor te Amsterdam, voor zulk eene aanzienlijke geldsom als nu geraamd is, maakten vele leden ernstig bezwaar. Bij de overweging van lioofdst. IV B (kath. eeredienst) hebben vele leden hunne bevreemding te kennen gegeven dat de afzonderlijke afdeelingen van eerediensten nog zijn blijven bestaan. Zij achtten het hoogst wenschelijk dat de volkomen scheiding tusschen kerk en staat zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. De regering, meenden zij, betoonde zich in den laatsten lijd daaromtrent weifelachtig. Andere leden konden zich met dat gevoelen niet vereenigen. Zij meenden dat onder scheiding tusschen kerk en slaat ver staan moest worden gelieele afscheiding eener staatskerk en gelijke bescher ming van alle godsdienstige gezindten. 's GRAVENHAGE, 22 October. Z. M. de koning groot-hertog heeft benoemd tot ridder der Eikenkroon den kapitein van llardenberg van het reg. grenadiers en jagers, instructeur van het kon. scherpschutterscorps alhier. Ten raaöhuize werd heden door Burg. en Weth. aanbesteed, ten be hoeve van de feestviering op den 17dl'D Nov. a. s.de levering van 20,000 illumiueerglazen. Daarvoor waren drie billetten ingekomen. De minste inschrijvers waren de hh. Winkel en Wolff alhier voor ƒ5.74 de honderd stuks gevulde en ƒ2.50 voor de gebroken of vermiste glazen. Deze morgen zijn door den heer A. E. Maas, vice-consul van Zweden en Noorwegen, van hier op hunne haardsteden gedirigeerd de 4 schipbreu kelingen van het jl. Dingsdag avond aldaar gestrande Noordsche jagt Lynx. De kapitein en het zoontje van den reeder zijn achtergebleven. De verkoop van hel schip is tegen morgen bepaald. Eene nieuwe, hoogstbedroevende ramp heeft Scheveningen weder ge troffen. Acht brave visschers, meest allen echtgenooten en vaders, hebben den dood in de golven gevonden. Stuurman K. Plugge bragt gisteren na middag uit zee de zoo treurige tijding mede, dat hij voor Goedereede een pink, aan den reeder C. Korring toebehoorendedoor de schepelingen ver laten, in drijvenden toestand heeft gezien. De pink was daags vóór den jongsten storm in zee gestokende stuurman van dat vaartuig was Philippus Jongejan. HU I Ti:N L N DSCIIK BEItlGTEN ElVGEtrANfD. LONDEN, 21 October. Men verzekert dat door de regering stappen zijn gedaan tot herstel der diplomatique betrekkingen met Mexico, waarbij de handelsstand veel belang heeft. Blijkens een openbaar gemaakt schrijven van den heer Gladstone wei gert de regering de veroordeelde fenians vrij te laten, omdat zij zulks als strijdig met haren pligt en als gevaarlijk voor de openbare veiligheid beschouwd. De noord-oostelijke kust des lands wordt sedert Maandag door een he- vigen storm geteisterd. Alhier zijn de faillissementen bekend geworden van R. P. en T. C. Evans, bandelende in hop, met een passief van 120,000 en van de For tier Commercial and Agricultar bank in Grahams Town, met een passief van 169,064. Te Kilkenny, in de hoofdstad van het Iersche graafschap van dien naamis eene bijeenkomst gehoudenwaartoe al de inwoners van hel graafschap waren opgeroepenen die door ongeveer 25000 personenmeest kleine pachters en arbeiders, werd bijgewoond. Zij was de eerste der ver gaderingen, welke in elk der Iersche graafschappen zullen gehouden wor den, met het doel om het pachtregt te veranderen. Er heerschte in de vergadering een vrij onstuimige geest. Zaturdag 11. had in den omtrek van Cambridge een zonderling feit plaats. Het rijtuig van zekere mevrouw Perkins werd op den weg van Triplow naar eerstgenoemde stad aangehouden door een vermomd man, die, g«Iaarsd en gespoord, gezeten was op een groot zwart paard, en de stout moedigheid had den koetsier de pistool op de borst te zetten, onder bet uitspreken der bedreiging//de beurs of het leven". Gelukkig stelde hij zich tevreden met een guineadie mevr. Perkins hem gaf, en liet het rijtuig vertrekken. Later hield hij nog verschillende personen staande, en dwong hen alien hep iets te geven, indien zij hun leven lief hadden. De policie, van de zaak onderrigt, heelt den roover aangehouden; het bleek te zijn een student in de medicijnen, Charles Trevor genaamd. Men meende eerst dat hij krankzjnnig was, maar dat is het geval niet. Te Glasgow woedt een hevige brand in de oliefabriek van de hh. Ro binson, waardoor ook de ijzersmelterijen van de firma Crawford zijn aan getast. Alle pogingen worden aangewend om het vernielende element te stuiten. FRANKRIJK. PARIJS, 21 October. De ministers, zegt de Patriearbeiden ijverig aan de wets-ontwerpen, die zij voornemens zijn bij het wetgevend ligchaam in te dienen. Op den 29ste» November zullen zij voor de wetgevende kamers verschijnen, sterk door onderlinge eendragt en vol vertrouwen op hunne wederkeerige zamen- werking, alsmede op de ondersteuning van de meerderheid. Het aantal en het gewigt der voordragten, welke zij alsdan zullen indienen, zullen tooncn dat het uitstel der wetgevende zitting goede reden heeft; tevens zullen zij de eerlijke en liberale bedoelingen van het ministerie doen uitkomen. De heer Raspail, maar ook hij alleen, blijft vasthouden aan het plan om zich op 26 Oct. naar het gebouw van hel wetgevend ligchaam te bege ven. Naar men zegt zal de keizer op 25 Oct. hier eene wapenschouwing houden over de troepen. De heer Paul de Cassagnac, wiens aanval op den prins van het keiz. huis in de Pays door de meeste bladen afgekeurd wordt, gaat voort zijne meening nader uiteen te zetten en bedoelden prins het regt op een even tueel regentschap te ontzeggen. Wij moeten, zegt hij, elkander wel ver staan aangaande de quaestie van het erfelijk gezag. Erfelijkheid is voor ons slechts practisch mogelijk, en is zelfs slechts zedelijk, op voorwaarde, dat zijdie er de vruchten van plukkenniet mishagen aan het landdat zij zullen regeren. Een gek als Karei VIof een verwijfd man als Lodewijk XIII, zou in onzen tijd zijn vader niet kunnen opvolgen, zonder dat geheel Frankrijk in opstand geraakte, om hen naar hunne ware plaats te voeren, den een naar een krankzinnigenhuis, den ander-naar ee'n huis van zieken verpleging. Wij beleven den tijd niet langer, dat Frankrijk de eigendom was van een ras en de boerderij, als het ware, van eene dynastie. Tegen woordig erft men niet meer, omdat de ander dood is: doch Frankrijk be hoort de erfenis toe te wijzenen het algemeen stemregt verklaart of de regerende familie verdient gekozen te worden of niet. In de zaak van Traupmann heeft zich nog geen nieuw licht opgedaan. Omtrent het lot van Kinck, den vader, is nog niets naders vernomen. Te Havre is zekere Delon, een smidsknecht, in hechtenis genomen, die, blij kens zijne papieren, tijdens of kort voor den moord te Pantin gewerkt heeft. Na een verhoor te hebben ondergaanis die persoon in hechtenis gehouden. Of hij op vermoeden van medepligtigheid aan den moord of om andere redenen in bewaring wordt gehouden, is niet bekend. - De heer Borelhoofdingenier hij de doorgraving der landengte van Suez, is alhier in 48-jarigen ouderdom overleden. Hij heeft de inwijding van zijn werk niet mogen bijwonen. te gei zaï hei boi slo ver bes reg de wai ged Wi< trol kef eene RllS! siscl sing daar M kert Al konn 11/ FI tn I ran Dal anat Voore tit re de m: lieve ten; i begint nakei cl om in Et len eens i natuui til pi meège »eér lijzen de gel is het gezich een v< zijn, im er verbli te doe neer i merkw beurs trekt i die slei Januari volkstr tharma goede des bic Per tel d 'eisje i daa bet ma r d tchoen- beleekei 'choudt 'ij ?em

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2