tot het dragen der versierselen van ridder dier orde, hun door den koning der Belgen geschonken. Aan den heer 11. Schot is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Adelaide, voor Zuid-Australië. Door den minister van binnen), zaken zijn als leerlingen voor de telc- graphie toegelaten: G. L. Crietee, klerk bij den rijkstelegraaph te Amster dam; II. W. van I'esch, te Deventer; F. W. Brug, klerk bij den rijkstele graaph te Ilarlingen; F. K. C. Kahle. klerk bij den rijkstelegraaph te 'sIlertogenbosch; F. Allen, te Groningen; F. A. van Suchtelen jr.te Am sterdam; T. Blaauw, klerk bij den rijkstelegraaph te Botterdam; G. Ivoorn Jbz.klerk bij den rijkstelegraaph te Leeuwarden; A. F. van Lottom, klerk bij den rijkstelegraaph te Amsterdam; II. D. Monkhorst, klerk bij den rijks telegraaph te Amsterdam; G. A. Spruyt. klerk bij den rijkstelegraaph te Rotterdam; D. U. van Urk, klerk bij den rijkstelegraaph te Amsterdam; A. G. van Ileelsbergenklerk bij den rijkstelegraaph te Dordrecht; J. 11. van Grafhorst, klerk bij den rijkstelegraaph te Nijmegen; J. Bosboom, klerk bij den rijkstelegraaph te Amsterdam. De heer mr. C. C. E. d'Engelbronner, secretaris van de vereeniging van en voor industriëelenheeft mede de eer genoten eene uilnoodiging te ontvangen tol bijwoning der beraamde vergadering te Kaïro en de opening van het Suez-kanaal, maar hij heeft daarvoor moeten bedanken, aangezien op 17 Nov. aanst. te dezer stede de pleglige onthulling van het monument ter herinnering aan 1813—15 te wachten slaat, die hij hoopt bij te wonen. De heer K. N. Meppen, sedert een reeks van jaren predikant bij de Evang. Lath, gemeente alhier, is, na eene korte ongesteldheid, m ruim 64- jarigen ouderdom overleden. Naar men verneemt zou bij de hooge regering het voornemen bestaan omnaar aanleiding van het deswege gedane voorstel door den heer luit.- kolonel-kommandant der dienstdoende schutterij alhier, de wapenen der man schappen van de compagnie schutterij Scheveningen te doen inleveren en de oefeningen op te heffen, welke toch door de visschers, ten gevolge van hunne gedurige afwezigheid, zelden worden bijgewoond. De heereu Bottesini en Yieuxtemps hebben heden ochtend de repetitie van het muziekcorps van het reg grenadiers en jagers bijgewoond. Et- werden eenige nommers der compositiën van laatstgenoemden kunstenaar uitgevoerd. B U1T li N L A M JSC 11E B li BIGT li N ENGELAND. LONDEN, 20 October. In de city is de officiële kennisgeving ontvangendat H. M. de koningin ter vervulling van den wensch der burgerij, den GJen November de nieuwe blackfriars-brug zal openen. Deze mededeeling heeft algemeene vreugde ver wekt, te meer, daar het verscheidene jaren geleden is, dat II. M. het laatst aan de deuren van Temple-bar, de poort der city, heeft aangeklopt, en dat zij door den tocnmaligen lord-mayor voor H. M. zijn geopend. Het aanzienlijk tekort, dat zich bij de Indische financiën voordoet, wordt door de dagbladen druk besproken. Dat tekort is voornamelijk ont staan door de talrijke openbare werken in den laatsten tijd ondernomen; in 1867—68 is daartoe, de spoorwegen niet medegerekendeene som van ruim 8 millioen besteed. Ofschoon die werken niet worden afgekeurd, meent men dat het bestuur te veel op eens wil doen. Om tot eenen bete ren toestand te geraken, zonder den income-tax, die bij de bevolking ge haat is, te verhoogenmeent de Daily News dat het plan, vroeger door majoor Evans Bell aanbevolen, alle overweging verdient. Deze geloofde dat liet leger van 20000 mandat steeds aan de noord-westelijke grenzen van Indië vereenigd is, om het land te beschermen tegen de aanvallen dei- krijgshaftige bewoners van het Himalaya gebergte, en de bergpassen, die naar Afghanistan leiden, te bewaken, best gemist kan worden. Niet minder dan 25 kleine oorlogen zijn met die krijgshaftige stammen in de laatste 20 jaren gevoerd, en het aantal ropijen, hetwelk zij aan de regering gekost hebben, is verbazend. Majoor Bell stelt voor, dat men Peshawur aan Sliere Ali, den emir van Afghanistan, zal afstaan, met een subsidie van 120,000 en hem de verpligting oplegge de oproerige stammen in toom te houden. Deze maatregel, welke door lord Lawrence, den vorigen gouverneur-gene raal van Indië. mede werd aanbevolen, zou strekken tot verligling van het Indische budget, terwijl tevens voor de rust aan de noordwestelijke grenzen zou gezorgd zijn. Door een der dagbladen worden de volgende bijzonderheden medegedeeld uit een contract, dat lord Leitrim gewoon is met zijne pachters (in het graafschap Donegalin Ierland) te sluiten. De lord behoudt zich voor het regt van jagt. mijnontginning, aanleggen van wegen en droogmaking. Zon der zijne geschrevene vergunning mag niemand huizen, wegen of omheinin gen oprigten of veranderen. Alle zijne huurders moeten onkruid en distelen uitroeijen, wanneer de lord hun zulks beveelt. Zij moeten hem behulpzaam zijn iu liet voor den regter brengen van stroopers enz. en hun naam lec- nen, om die te vervolgen. Zijn jagtveld moeten zij in orde houden en losloopende honden opvangen. Indien zij hierin te kort komen heeft de graaf het regt hun huur naar goedvinden te verhoogen. Indien zij niet kunnen betalen of tot langer dan veertien dagen gevangenis veroordeeld worden, zullen zij dadelijk weggejaagd worden, zonder ooit aanspraak op vergoeding voor aangebragte verbeteringen te kunnen maken. En indien zij aan alle deze voorwaarden voldoenverbindt van zijnen kant lord Leitrim zich, hun niet korter dan zes maanden vooruit de huur op te zeggen. Er is eene wet uitgevaardigd, waarbij op zware straffen verboden wordt, op zekere lijden van het jaar zeevogels iu de nabijheid der kusten te dooden. Deze wet is gegeven op verzoek der zeelidcn, daar deze vogels voor hen vaak zoo goed als eene waarschuwing tegen schipbreuk zijn. liet geschreeuw der vogels toch verwittigt den zeeman bijna altijd de nabijheid van de kust, wanneer hij door den mist het spoor bijster is geraakt. Aan een der dagbladen van Liverpool deelt men, onder dagteekening van Valparaiso, 3 September, het volgende mede«Wij hadden, met het stoomschip the PaytaArica in den ochtend van 24 Augustus verlaten, en te 1 ure 20 minuten (ons schip was ongeveer 2y2 mijl van de kust verwijderd, op 57 mijlen ten zuiden van Arica, en in water van 75 vademen) begon ons schip verschrikkelijk te stampen, zoodat het onmogelijk was op de been te blijven. De beweging duurde ongeveer 50 seconden, gedurende welke de zee een aanblik van een hevigen hagelslag vertoonde, daar het water in stralen van 8 op 10 palmen werd opgedreven. De kust, die zich te dezer plaatse loodregt tot eene hoogte van 2500 voeten verheft, leverde een toorieel op, 't welk iedereen aan boord met siddering vervulde; zij bewoog zich zigtbaar; groote stukken rots en aarde werden in zee geslingerd en veroor zaakten digte stofwolken, die de kust ten noorden, zoo ver men zien kon verduisterden. Al het glaswerk en het meeste aardewerk aan boord werden vernield. Gelukkig had het schip niets te lijden, evenmin als de stoomma chines hetgeen zeer ten gunste van dc sloombooten der Pacilic-Stoomvaarl- Maatschappij getuigt, Niemand aan boord had immer zulk een schok bijgewoond, en toch hadden sommigen sedert 20 of 30 jaren langs deze kust gevaren. -Naar mijne meening, is de Payla, juist op liet oogenblik eener uitbarsting, over een onderzeeschen vulkaan gestoomd: het staat den geleer den vrij mijne onderstelling te kritiseren. Tot half 5 toe merkten wij ge ringe schokken op. Toen wij des avonds te Iquique aankwamen, vername» wij, dat aldaar twee hevige schokken gevoeld waren. De inwoners waren met schrik vervuld en alle naar de bergen gevlugt. De handel is, naar gij kunt nagaan, onder deze omstandigheden niet druk. en het laat zich niet aanzien, dat daarin verbetering komen zal, voordat de tijd der aangekon digde verschrikkelijke verwoesting (half October) voorbij zal zijn. Ik hoep dat de profeet zal blijken een valsch profeet geweest tc zijn. In berigten uit Jokahama komen eenige bijzonderheden voor omtrent den hevigen storm die aldaar op 20 Augustus heeft gewoed. Men herinnerde zich sedert de laatste zes jaren geen zoo zware drukking van den wind bij eenigen storm of typhon te hebben gevoeld als toen. Veel schade te land en te water was daardoor dan ook aangerigt. De villa's leden gewel dig, eenige zijn geheel tegen den grond geslagen en de nieuw aangelej tuinen dragen geduchte sporen van den storm; boomen en sieraden liggen verward dooreen. De inlandsehe huizen in de stad hebben mede zwaar ge leden en verscheidene, die aan den storm bloot stonden, zijn genoegzaam geheel ter neergeworpen. Men berekent de schade te land en te water wel op 100.000 dollars. FRAK KR IJ H. PARUS, 20 October. Hel manifest van de 20 leden der linkerzijde wordt natuurlijk verschillend beoordeeld. De Constitutional acht den inhoud zoo schraal mogelijk. Volgens dat blad bestaat het in klanken en ontkenningen; van een positief en practiscli programma is er zelfs geen zweem of spraak. Ei om 20 onderteekeningen op dat onschadelijk manifest te kunnen vereenigen heeft men zich van het meer gematigde deel der linkerzijde afgezonderd, alsmede van de onverzoenlijken. Le Rappel noemt het manifest een mis lukten stap der linkerzijde. De Siècle is van gevoelen dat het manifest be wijst dat door te wachten niets is verloren. Volgens dat blad is de linker- zijde goed geinspireerd geweest en zal haar manifest, naar het hoopt, If zeer velen goedkeuring vinden. Het heeft twee groote verdienstenhet ze»t ronduit wat gezegd moet worden, cn het zegt dit in weinig woorden. Het brengt de staatkundige quacslie op haar waar terreinhet eenige wal voor taan regt van bestaan heeft, algemeen slemregt en nationale souvereiniteil. Buiten dat terrein vindt men slechts teleurstellingen en verrassingen. Dt regering mag nu een manifestatie uitlokken door ontwikkeling van eene groote militaire magt, zij moge patronen aan de soldalen uitdeden, moge de Champs Elyse'es cn de Place de la Concorde door regimenten cava lerie doen bezetten, dit alles laat het blad onverschillig; want de democra ten zullen niet tot mikpunt van de chassepots dienen. De heer Jules Simon en andere onderteckenaren van het manifest zij jl. Maandag-avond in eene vergadering van democratenwelke met den in- houd van dat stuk bekend gemaakt was, zeer onvriendelijk ontvangen, jt uitgejouwd en gehoond. Reeds is gemeld dat de regering in haar orgaan hare afkeuring heeft le kennen gegeven over de aanvallen in het dagblad Le Pays tegen cci prins van het keiz. geslacht. Die aanvallen komen voor in een artikel van den heer Paul de Cassagnac, vroeger begiftigd met het legioen van eer wegens diensten aan de keiz. dynastie bewezen. Hij spreekt van dien print aldus: Hij is wegens zijn gedrag veroordeeld door het leger, door de coi servatieven en door de geloovigen. Wiens sympathie behoudt die man daii'i nog, die al hetgeen Frankrijk eerbiedigt beleedigd heeft, het krijgsman*- gevoel en het godsdienstig gevoel? llem blijft niets overig dan zijn jagt el zijne bemanning van 15 zeelieden. Geen wonder derhalve, dat hij altijd buiten Frankrijk is. Hij moet zich hier niet regt te huis gevoelen! Voorts spreekt de heer de Cassagnac nog in spottende bewoordingen val het bijwonen door den prins der Vrijdags-diners, die door den heer Saintf Beuve werden gegeven. Wanneer men bedenkt, zegt het Journ. dc Parit dat die hooge personaadje, die in dit artikel wordt bedoeld een keizerlijk Kei hoogheid is, die den rang van generaal in het Fransche leger bekleedt mi; dien een ontijdig ongeluk tot troonopvolger zou maken, om als NapoleonIIlat den troon te beklimmen, wanneer men dan tevens opmerkt, dat de scbi'iw ver van het artikel tot ridder van het legioen van eer benoemd is, als to lit looning voor diensten door hem in de dagbladen aan de keizerlijke dynasti fc, bewezen; dat de hoofdredacteur van het blad. dat het artikel opneemt Hei commandeur van het legioen van eer en volksvertegenwoordiger is, en M«th het loyaalste gedeelte van de meerderheid behoort, dan zal men zich eenif denkbeeld kunnen vormen van de zedelijke wanorde en demoralisatie, i' i s 1 ri O] Vl Vi 't ve di w mi zit de ecl sta te hel te bet fabi 500 T opsl men bele beki terw eene ond( strat gesel plaat naris de lj bezig de P. van gewe D'j van v rijk. iitie oordo «igriji krach tiën schijnt van d loet Ie par ieeft f I lit lie rectie lurich Ier bai PARI er] si hui Gislei in- Mw Somm ing va ;r ge i?e j: in h tjes t oude ioerin ire w is het Irak ti

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2