ben overgebragt en aan een onderzoek onderworpenwaaébij is geconsta teerd, dat al de kisten aldus gevuld waren en slechts eene oude naaimachine en een speeltuig inhielden, welke voorwerpen alleen voor ongeveer 5000 fr. verzekerd waren. Bij hel bezorgen der kisten had de expeditéur levens aan den kapitein een passagier aanbevolen, met verzoek dezen nu en dan de waren te laten onderzoeken, ten einde, zoo als hij voorgaf, zich van den toestand daarvan te overtuigen. De persoon, die als passagier mede moest vertrekken en als medepliglige wordt beschouwdvermoedelijk gelast om de kisten in brand te steken, is tot dusver niet kunnen worden opgespoord, maar de expediteur is terstond in verzekerde bewaring genomen. E X E i, .1 IK LONDEN19 October. Zaturdag 11. is alhier uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van de European Assurance Company. De vice-kanselier, regter in handels zaken heeft het aanzoek om die groote assurantie-maatschappij in staat van faillissement te verklaren, hetwelk door sommige aandeelhouders tegen haar bestuur was ingebragt, afgewezen, zijnde het niet gebleken dat de maatschappij eenigen schuldeischer zonder betaling had weggezondenof huiten slaat zou zijn met hare tegenwoordige middelen aan hare tegen woordige verbindlenissen te voldoen. De toestand van lord Derby blijft zorgwekkend. Men heeft weinig hoop op zijn behoud. De Great Eastern zal den 23s,on October met een Anglo-lndiaanschen telegraafkabel naar Indië vertrekken, liet schip ligt op het oogenblik in de Medway, en daar de groote kosten, om een schip in een droog dok te brengen, het noodig maken dit slechts in zeer bijzondere gevallen te doen, is de bodem van het schip door duikers schoongemaakt. Zes duikers zijn gedurende zes weken hieraan bezig geweest en zij hebben honderden tonnen mosselen van den bodem van het schip verwijderd. Het geheele schip is wit geschilderd, waardoor het aan de stralen der Indische zon beter weêr- stand zal kunnen bieden, doch waardoor het een spookachtig aanzien ge kregen heeft. Eene machine, die drie ton ijs per dag kan maken, is op het schip geplaatst, ten einde met dit ijs het smelten van den telegraafka bel te verhinderen, liet schip zal voor de eerste maal de Kaap de Goede Hoop omzeilen. Na den kabel lusschen Suez en Bombay gelegd te hebben, zal liet schip den kabel lusschen Falmouth en Malta leggen, waardoor Engeland in regtstreeksche verbinding met de Indische bezittingen zal komen. De dagbladen dcelen berigten mede omtrent de werkzaamheden van den rijksdag in het Japansche rijk. Deze vergadering heeft onlangs eenige voorstellen behandeld van leden betrekkelijk de volksbedrijvigheid en andere maatschappelijke aangelegenheden. Zoo is er een voorstel tot invoering van het uitsluitend eigendomsregt op uitvindingen in zaken van kunst en nijver heid gedaan. De voorsteller zeide dat de keizer bevolen had dag op dag onvermoeid naar vooruitgang te streven; dat er desniettemin in Japan niets nieuws werd uitgevondenen dat hierin welligt verbetering zou komenin dien eenen uitvinder door een patent of octrooi voor tien of vijftien jaren de voordeden zijner uitvinding verzekerd wierden. Dit voorstel is met 169 tegen 51 stemmen aangenomen. Een ander voorstel, betrekkelijk de behan deling van lijken, werd door den voorsteller insgelijks ingeleid met eene inroeping van 's keizers gezag. De keizer, zeide hij, had bevel gegeven dat een iegelijk in 'stands vergaderingen zijn gevoelen ronduit zou zeggen, daarom waagde hij het te wijzen op den wensch des volks om het ver branden der lijken (twaalf eeuwen geleden ingevoerd) weder door ter-aarde- bestelling te vervangen; hij stelde voor. aan dien wensch te gemoet te komen door het aanwijzen van nieuwe begraafplaatsen. Het voorstel is met 119 tegen 13 stemmen doorgegaan. Een voorstel om den zelfmoord bij eene rijkswet voor onzedelijk te verklaren vond schier geencn bijval; het werd met 200 tegen 3 stemmen verworpen. FHANKR IJ K. PARUS, 19 October. Het regeringsblad, de geruchten omtrent eene wijziging in de zamen- stelling van het ministerie tegensprekende, zegt; De presidenten van den senaat en van het wetgevend ligchaam te Compiègne zijn ontbodenten einde deel te nemen aan de beraadslagingen over het decreet, dat de be trekkingen regelen zal lusschen de regering en de groote staatsligchamen. Bij den raad van state is reeds een ontwerp aanhangig, betreffende de be dieningen, welke vereenigbaar zijn met het mandaat van afgevaardigde. Verder zijn ontwerpen in onderzoek over de zamenstelling der bureaux van de algemeene raden en der arrondissementsradenover de verkiezing der gemeenteraden in de bij Parijs gevoegde gemeenten; over de verkiezing van een gemeenteraad voor Lyon; en over de verkiezing van koloniale raden. liet manifest van de linkerzijde van het wetgevend ligchaam, door een 20-tal leden onderteekend, luidt in zijn geheel als volgt; «Aan onze Medeburgers. Men vraagt ons, of wij den 26s,e" October naar dc kamer zullen gaan. Wij zullen dit niet doen, en ziehier de redenen van ons besluit: Gingen wij naar de kamer, dan zouden wij noodwendig manifestation uitlokken, wier gevolgen niemand in den tcgenwoordigen toestand kan berekenen. En wij hebben het regt niet, om het lol der herlevende vrijheid aan de kansen van het toeval over te laten. Wanneer eene groote revolutie is begonnen: wanneer men de onvermijdelijke ontknooping er van niet van dag tot dag met zekerheid kan berekenen, zou het onstaatkundig zijn, aan het gezag een voorwendsel te verschaffen, om zich door een oproer te versterken. Indien de regering dc constitutionele gebruiken, die zij zich zelve tot regel heeft gesteld, met voeten treedt, dan blijft der democratie op dit oogenblik maar ééne zaak overzij heeft er acte van te nemen. Aan deze constitutie welke het gezag willekeurig afbreekt, hebben wij ons onderworpen, en op ons rust niet de taak om haar te verdedigen en te "herstellen. In dien toe stand hebben wij besloten de werkelijke opening der aanstaande zitting at te wachten. Dan zullen wij het gezag ter verantwoording roepen wegens de beleedigingdie der natie is aangedaan. Dan zullen wjj door de feiten van de laatste drie maanden bewijzen, dat liet persoonlijk gouvernement, hoewel veinzende dat het wijkt voor de algemeene afkeuring, niet opge- houden heeft als heer en meester te spreken en te handelen. Dan zullen i wij, op het terrein van het algemeen stemregt en van de nationale souve- reiniteit, de eenige, welke voortaan bestaat, ons werk tot herovering der zuivere democratie voortzetten, wier vaandel het volk ons heeft toevertrouwd.' Onder de winkelbedienden, uit de modemagazijnen in deze hoofdstad wier aantal ongeveer 80000 bedraagt, heeft eene werkstaking plaats, h het magazijn du Louvre hebben 300 van de 475 bedienden daaraan deelge nomen. In het cirque de l'impératrice heeft eene bijeenkomst dier bedien den plaats gehad. Het doel der bijeenkomst was, om in gemeenschappelijk overleg hunne gedragslijn vast te stellen tegenover hunne patroons. Staande de vergadering ontving het comité twee telegrammen, een uit Engeland en een uit Berlijnmet het berigt dat eene som van 1500 en een van 5000 fr. ter ondersteuning van de werkstaking was afgezonden. Ook de groote ma gazijnhouders uit de provinciën hebben aan bet comité doen weten, dat liet ook op hunne ondersteuning kan rekenen. Uit Konstantinopel meldt men dat op den l6ltD te Beïcos, nabij de hoofdstad, ter eere van de keizerin der Franschcn en in haar bijzijn door den Sultan eene wapenschouwing over 30000 man troepen is gehouden. Den 17dc° heeft II. M. de mis bijgewoond, niet in de kerk der Latijnsche katho- lijken, maar in die der met den Roomschen Stoel vereenigde Armeniërs. Naar men uit Alexandria meldt, vreest men dat het stoomschip Zty. zantin, van de Fransche maatschappij Bazin-Fraissinet, is vergaan. Van dit vaartuig, op 22 Sept. van Marseille naar Alexandrië vertrokken, heeft men sedert niets vernomen, liet had eene lading petroleum en andere ont- brandbare stoffen aan boord, welke door de paketbooten der Messageries Impériales en van de Peninsular and Oriental Company worden geweigerd. Het schip had 200 passagiers aan boordonder welke verscheidene huisge zinnen en vele artislen van den schouwburg van Caïro en het cirque Rancy met costumes en decoratiën voor den schouwburg, en een gedeelte der me nagerie van het cirque. Uit Rome meldt men aan het Journ. de Brux.: Ten gevolge van een verbod van den Paus heeft geen enkel dagblad te Rome iets van den paler Hyacinthe of over het geschrift van mgr. Maret mogen zeggen, i trent den eerstgenoemde heeft Pius IX zich aldus uitgelaten: «Hij doet ons eenig voordeel, en zich zeiven zeer veel kwaad; het is een man met een zwak hoofd vol ijdelheid en droombeeldenlang zal hij welligt ronddwalen om te eeniger tijd, vol hartzeer en schaamte, tot ons terug te komen, ge lijk aflet eenige anderen gebeurd is." S FAXJE De dagbladen der progressisten-partij vermanen de regering de hooi den des opstands zonder barmhartigheid te behandelen, en alleen aan degenendie door de redevoeringen en het gezag der republikeinsche volks afgevaardigden op den dwaalweg gebragt zijn, vergiffenis te schenken. In- j zonderheid is het de heer Castelar, op wien die dagbladen verbitterd zijn, hoewel hij Madrid niet verlaten, noch zich aan het hoofd cener repu blikeinsche bende gesteld heeft. De regering heeft dezer dagen het navolgende telegram van den land voogd van Cnba ontvangen: «In den naam der dappere soldaten, die Las Tunas tegen de opstandelingen hebben verdedigd, betuigt de kapitein-gene raal levendige erkentelijkheid aan de cortes en aan de regering, omdat het hun heeft behaagd te verklaren dat die strijders zich verdienstelijk jegens het vaderland hebben gemaakt, en hun versterkingen te zenden. Alles gaat hier goed. Er zijn zes hoofdmannen van opstandelingen gedood." IT ALIE Volgens berigt uit Florence heeft men daar weder eene minister® crisis. De heer Ferraris staat alleen tegenover de acht andere ministers; deze laatste willen de kamer bijeenroepen ten einde de begrooting aan hare j goedkeuring te onderwerpenhaar daarna te" doen ontbinden en dan een beroep op het volk en de kiezers te doen. Ferraris daarentegen wenscht aan de kamer een programma voor te leggen, dat men kon vermoeden eene voldoende meerderheid op zich te zullen vereenigen. De kamer zou worden uitgenoodigd zich over dergelijk programma te verklaren. Mogt zij het ver werpen. dan zou tot eene ontbinding worden overgegaan en zouden nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. De koning zal in deze een besluit moe ten nemen. OOSTENRIJK. Dc N. Freie Presse schrijft de woelingen in het district Cattaro voor namelijk toe aan den invloed van Montenegro.en van Rusland. Dat de bevolking van Catarro, zegt dit blad, zich meer door Cettinje dan door Weenen aangetrokken gevoelt, kan men haar niet ten kwade duiden; zij past beter in eene residentie, waar men de hoofden van verslagen vijanden voor de woning van den vorst op staken ten toon stelt, dan in die, welkt wij bewonen. Het staatsregtelijk begrip van hoogverraad is boven hare be vatting; maar zij kent het reikhalzend verlangen der Montenegrijnen naar de uitstekende haven van Cattaro. De Montenegrijnen vleijen zich sedert jaren met het denkbeeld om Cattaro te veroveren en zoodoende toegang tot de zee te verkrijgen. Met dat. denkbeeld trachten zij de bevolking van bet gebied gemeenzaam te maken; zij strooijen het zaad uit, waaruit de pogin gen tot opstand ontkiemen. Maar het zijn niet de Montenegrijnsche inbla zingen alleen, die in Cattaro den geest des opstands aanwakkeren. Er is nog iets anders: de Russische invloed. Overal waar Christenen van de Griekselie godsdienst wonen en zich een Russische consul bevindt, daar kan men zeker zijn dat politieke woelingen plaats hebben. Hoe zou dit dan niet

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2