LEIDSCHE OER A NT. 1869. N\ 17 5. DONDERDAG 21 OCTOBER. ])e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. f 3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. ran iotlf in n en \j reet remit nte. lte 4 gelit oor b|i •edtiei LEIDEN, 20 October. Door den minister van binnenl. zaken is, bij beschikking van 15 Oc tober, aan T. Hamerslag en C°.te 's Ilertogenboschtot wederopzegging tergiinning verleend voor eene scbroefstoombootdienst lot vervoer van per sonen, goederen en vee tusschen 's Hertogenbosch en Leiden. De maatschappij van Ncderl. letterkunde en geschiedenis: /'De Taal is gansch het Volk, te Gent, heeft cenen prijskamp uitgeschreven op het vol gende onderwerp: een historische roman uit de geschiedenis der Nederlan den, in de Nederlandsche taal geschreven, van ten minste 200 blz. druks in kl. 8°. Iedereen wordt tot dezen prijskamp uitgenoodigd. De eenige prijs toor het best en waardig gekeurd werk bestaat in eene som van 500 frs. Dc mededingende stukken moeten vrachtvrij ingekomen zijn bij den secreta ris der maatschappij, Ph. van Cauteren, Statiestraat, 4, te Gent, voor 1 Ja- rischrl nuarij 1871. Het handelsverkeer van Nederland met de Vereenigde Staten van Noord- ucecr)Amerika was in de drie laatste jaren als volgt: De algemeene invoer ver tegenwoordigde in I860 eene waarde van ƒ0,601,913, in 1867 ƒ10,890,633 in 1868 10,166,954. Dc invoer tot verbruik: in I860 4,206,658, in 1867 ƒ5,821,287 en in 1868 ƒ6,937,452. De algemeene uitvoer: in 1866 ƒ6,184,068, in 1867 ƒ4,081.130 en in 1868 ƒ6,114,752. De uitvoer uit het vrije verkeer: in 1866 ƒ3,346,558, in 1867 2,815,069 en in 1868 ƒ4,678,279. De doorvoer: in 1806 ƒ2,837,510, in 1867 1,266,061 en in 1868 1.436,460. Is eenmaal de naauwere verbinding tusschen beide staten tot stand geko men, zoo zullen deze cijfers ongetwijleld eene aanzienlijke verhooging ondergaan. Door de onderscheidene prov. kerkbesturen zijn als kandidaten tot de dienst toegelaten: door dat van Zuidholland de hh. D. S. Niermeijer en J. II. Ilooijer; door dat van Friesland de heer L. Troste; door dat van Overjjssel de hh. II. J. Groenman, S. 11. de Boer, J. Riemens en II. A. Leen- mans jr.door dat van Groningen de hh. H. Nieweg en A. B. Meijer; door lat van Utrecht de hh. S. S. de Koe en II. Smeding. Het bestuur der gemeente Gouda heeft zich bereid verklaard, ten behoeve der stichting, waarin arme en mingegoede jongens zouden worden opgenomen, om na genoten opleiding in militaire dienst te treden of een ambacht te leeren, een geschikt terrein aan te koopen en dat ter bebeu- wing aan de regering aan te bieden. Bij het bestuur van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Ma pstra, te Amsterdam, zijn de noodige maatregelen in overweging, ter uit voering van de bestaande plannen tot inrigting van een aquarium, waarin de wonderenin zee en vloed verborgenvoor liet weetgierig oog zullen worden tentoongesteld. Gedurende de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam was herhaaldelijk geklaagd over het vermissen van tentoongestelde voorwerpen, wel is waar kleine, maar welker verlies daarom niet. minder een donkere vlek op de zaak wierp. Thans verneemt men, dat het Zalurdag 1 gelukt is den dader te ontdekken en aan te houden. Het bleek alsau, lat geen der Paleisbedienden dc schuldige was, maar een der vertegenwoor digers van een buitenlandsch exposant, door hem aldaar aangesteld. Uit het Nieuwe Diep meldt men dat Maandag morgen in het Westgat de Spaansche brik Napoleon, kapitein Batlerechio, met eene suiker, tabak en kofTij van Havana naar Hamburg bestemd. De equipage, uit 10 man bestaande, werd op even moedige als beleidvolle wijze gered door 7 sloeperlieden van het Nieuwe Diep, in twee ranke vletten ge reten en door dc opvarenden der loodsboot li". 7, schipper Kokedelaatsten met eigen boot. Het was een huiveringwekkend gezigt hoe die moedige zeelieden de woedende branding trotseerden, om limine in levensgevaar ver kerende natuurgenooten te redden. Naar men uit Veenluiizen meldt is liet Weezengesticht daar opgeheven; de weeskinderen zijn naar hunne respectieve gemeenten opgezonden. Wat van het gebouw worden zal, is nog niet bekend; men spreekt van een ge sticht voor ooglijders. De heer R. van der Vlugt, aannemer van den staatsspoorweg van Wel naar 'sBosch, is, bij vonnis der arrond.-regtbank te 'sHertogenbosch «p eigen aangifte in staat van faillissement verklaard (bijna te gelijk met die aangifte had een der crediteuren de failliete aangevraagd). Het laat zich 114 225' 113' 83b Sob 8th 83 101 45. 2% ;dü 28! ns. :heCo»! is gestrand aanzienmeldt mendat het passief in dezen boedel eenige duizendenvol gens sommigen circa drie Ion gouds, zal beloopen. liet schijnt dat de borgen van den aannemer reeds bezig zijn om het sedert onderscheidene dagen ge slaakte werk te voltrekken, NB.) i De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, de commissie van het fonds der zeemans- en visschersbeurs te magtigen voor tien obligaliën van ƒ1000 deel te nemen in de geldleening, door de Kon. Nederlandsche stoom bootmaatschappij te Amsterdam uitgeschreven, hoofdzakelijk tot opening eener directe en geregelde stoomvaart tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. 's GRAVENIIAGE, 20 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. H. van Cappelle, re ferendaris hij het dep. van binnenl. zaken, te 'sGravenhagetot het dragen der versierselen van officier der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan P. van Luik, te Ileinkenszand, B. van den Kooy te 'sllage, en J. Brak, te Nieuwkoop, tot het dragen van het kruis fidci et virtutihun door den Paus geschonken. Tot commies bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd de lieer A. Borsboom, thans adjunct-commies bij dat departement. Aan den heer mr. L. Oldcnhuis Tonckens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Emmen. Tot regter-plaatsvcrvanger in de arrond.-regtbank te Alkmaar is be noemd de heer mr. A. P. de Lange, advocaat aldaar, en tot plaatsver vangend kantonregter te Oldenzaal de heer G. Waller, burgemeester dier gcfneente. Door den minister van binnenl. zaken is de toelating als leerling-tele graphist van G. A. C. Keyzer en F. 11. de Jong ingetrokken. Door den gemeenteraad is met 19 tegen 12 stemmen verworpen het voorstel van de commissie voor de belastingen om de hondenbelasting af te schaffen. Zij wordt dus behouden; doch naar men verneemt zal er eene nieuwe verordening worden vastgesteld, waardoor de tot dusver geopperde bezwaren, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte zullen verval len. Ook heeft de raad besloten aan den heer Seelking, die reeds een 40- jarige dienst heeft gepresteerd en thans als griffier aan het hoofd der ad ministratieve zaken slaat, eene toelage van ƒ300 boven zijne jaarwedde toe te kennen. Men zal zich herinneren dat voor eenigen lijd alhier aangehouden werd een manspersoon, die zekere vrouw in dc Bagijncnstraat eene gevaarlijke messteek in den hals had toegebragt. Thans wordt berigt dat die persoon den 28,teD dezer voor het prov. geregtshof in Zuidholland te dier zake zal teregtstaan onder beschuldiging van poging tot moord. Men meldt van ScheveningenTen gevolge van den hevigen storm uit het noordnoordwesten is gisteren avond teil ongeveer half acht ure tusschen Zeerust en het vuurbaken gestrand het Noordsche jagt Lynx, van Hougesund, kapitein II. Olsen, rceder II. J. Olsen, geladen met hoepels en zandballast, gisteren morgen van Rotterdam en Maassluis vertrokken en bestemd naar Hougesund. De equipage slerk, behalve den kapitein en het zoontje van den reeder4 koppenis behouden aan wal gebragten wordt in het voor schipbreukelingen bestemde gemeentcgebouw verpleegd. Blijft het stormweder aanhouden, dan bestaat er vrees dat het schip weg zal zijn, BUITEN L A NIISCIIE BEBIGTEN BELGIE Het dagblad de Schelde deelt mede dat dezer dagen te Antwerpen dc volgende poging tot 'opligting heeft plaats gehad. Een expediteur had aan boord van het Spaansche schip Francisca, bestemd voor Havana, 118 kis ten doen brengen, volgens cognossement koopwaren van aanzienlijke waarde inhoudende, zoo als kanten, tulle, zijde, linten, enz. en voor zijne rekening door onderscheidene maatschappijen verzekerd ter som van ongeveer 53,000 frs. Al dc kisten waren met de meeste zorg gesloten en zoo het scheen was de afzender minder genegen ze op verzoek van den kapitein van hel schip te openen. Dit wekte achterdocht op en had ten gevolge, dat men in het geheim een der kisten deed openslaan. Niet weinig verwonderd was men bij die opening, in plaats van kostbare warendaarin niets anders dan hooi, stroo, oud ijzer en steenen te vinden. Onmiddellijk werd van de zaak kennis gegeven aan het parket en de beambten van politie, die na in een paar kisten hetzelfde bevonden te hebben, de overige in het entrepöt heb-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1