scherpschutters van de Veluwe, benoemd tot officier der orde van den Eikenkroon. Tol griffier bij het kanlongeregt te Gorinchem is benoemd de lieer mr. J. Meerburg, advocaat te Rotterdam. Aan den opzigter van den waterstaat 3de kl. W. Kok is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend. Door den minister van binnenl. zaken is het dagelijksch toezigt op de dienst van den spoorweg opgedragen aan den spoorwegopziener W. D. Eelljes, te Alkmaar. Z. K. II. prins Alexander, vergezeld van lilt. gouverneur, is heden ochtend naar Amsterdam vertrokkenten einde bij hel sluiten der ten toon stelling aldaar tegenwoordig te zijn, en de bekrooningen op die tentoonstel ling behaald aan de inzenders uit te reiken. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden door de tweede kamer gehouden zitting heeft de heer 's Jacob, na het afleggen der gevorderde eeden. zitting genomen. Aan de orde was de nadere beslissing over het al dan niet bonden van een reces, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt. De lieer Storm van 'sGravesandc, in de vorige zitting afwezig, verklaarde zich ten gunste van het voorstel van den heer lilussé; nu naar huis te gaan kwam hem onverantwoordelijk voor. Ook de heer Thorbeecke verklaarde zich voor het onmiddellijk voortzetten der werkzaamheden. De lih. van der Linden en Kokker verklaarden zich voor een reces. In stemming gebragt, werd bet voorstel van den heer Blnssé thans verworpen niet 32 tegen 29 stemmen. Derhalve is besloten de vergadering te verdagen tot Dingsdag 2 November, 's middags ten 1 ure. Nopens de feestelijkheden, die 17 November aanst. alhier zullen worden gehouden, verneemt men dat er eene luisterrijke illuminatie in hel Willems park, waar het monument wordt opgerigt, zal plaats hebben, en dat er in de Maliebaan volksvermakelijkheden zullen worden gegeven. Voorts dat op het Buitenhof een groot gebouw zal worden opgerigt, waarin op 17 Nov. aanst. muziekuitvoeringen zullen worden gegeven. Het zal gedurende eenigc tijd aldaar mogen blijven staan. Men verzekert dat dit gebouw vroeger ge diend heeft te Delft, toen daar de laatste feesten hebben plaats gehad. Met de opstelling daarvan is heden een aanvang gemaakt. Er is weder een der standbeelden voor het nationaal gedenkteeken van 1813. en wel dat van den souvereinen vorst, uit de kon. Ned. fabriek van den heer J. M. van kempen, te Voorschoten, onbeschadigd alhier overge- bragt. Het is heden gesteld. BUITEN L A NI)SC H E BERIGT EN ENGELAND. LONDEN, 17 October. De heer O'Donoghue, een Ierseh parlementslid, die onder het Iersche publiek zeer populair is, heeft aan een te Dublin gevestigd comité, hetwelk eene algemeene amnestie voor de politieke misdadigers zoekt te verkrijgen, o. a. het volgende geschreven: "Mijne overtuiging is dat het ministerie en ieder van de bewindslieden hartelijk medelijden met het lot der gevan genen hebbenen wenschen hun de vrijheid te hergevenindien zij het kunnen doen behoudens hetgeen zij als hunnen pligt.jegens den staat be schouwen. Doch even zeer is het mijne overtuiging, dat zij het niet zullen doen; want zij zouden het opperste gezag verlagen en het in hen gestelde vertrouwen beschamen, indien zij ook maar het geringste toegaven aan iels wat den aard of den schijn van inconstitutionelen aandrang heeft." Te Birmingham zijn bijeenkomsten gehouden door de vereeniging be kend ouder den naam van "National Education League." Die vereeniging stelt zich ten doel eene omwenteling te bewerken in het openbaar onder wijs in Engeland, het thans geldende stelsel van secte-scholen te doen af schaffen en het stelsel der neutrale scholen daarvoor in de plaats te doen treden. Tot de beginselen, voor welke de vereeniging strijdt, behoort ook het gedwongen schoolgaan. De vergadering, die talrijk bezocht was, heeft aan het uitvoerend comité opgedragen een wetsontwerp in den geest der vereeniging zamen te stellenten einde het in de aanstaande zitting van het lagerhuis in te dienen. Berigten uit Britsch Indië melden dat men daar in hoogst ongunstige financiële omstandigheden verkeert. Men had er op gerekend dat de dienst 1868/69 een batig saldo zou afwerpen van ongeveer 250,000 Thans even wel blijkt dat het tekort over genoemd jaar 2.273.362 belooptterwijl het nadeelig saldo voor hel volgende jaar op 1,727,402 wordt geschat. De regering zal de grootst mogelijke zuinigheid betrachten, en de belasting op het zout en die op het inkomen tijdelijk verhoogen, om het tekort te dekken. F R A NI li R IJ It. PARIJS, 17 October. Nog altijd blijft het gerucht eener kabinetsverandering aanhouden. Daar er, ten gevolge van de langdurige schorsing van de zitting van het wetge vend iigchaam, bij de hervatting der werkzaamden eene groole spanning zal bestaan tusschen de leden en de ministers, zou de keizer die spanning door eene wijziging van het ministerie willen voorkomen. De heer Ernest Picard, een lid van de linker zijde, zegt in een artikel, hetwelk in den E'ecteur Libre is verschenen: De leden van het wetgevend Iigchaam, die niet opgehouden hebben in onderlinge gedachtenwisseling te zijn, bevinden zich te Parijs of worden er verwacht, en zullen eerstdaags onderling kunnen beraadslagen. Vóór 26 October zullen zij de uitkomst hunner beraadslagingen doen kennen. Uit Konstantinopel meklt men dat de keizerin een bezoek heeft afge legd bij de Sultane-moeder en eenige merkwaardigheden der hoofdstad in o ogenschouw heeft genomen. De Constilutionnel betoogt dat de reis der keizerin enkel voor genoegen ondernomen is, maar dat zij er denkelijk eene revolutie in de harems be werken, de opheffing van de veelwijverij en van de slavernij der vrouw bespoedigenen alzoo eene zeer heilrijke werking voor de wedergeboorte van de Levant hebben zal. Zaturdag morgen is het lijk van Sainte Beuve ter aarde besteldmet inachtneming van al de eenvoudigheid, die de overledene in zijn testament uitdrukkelijk als zijn wil heeft te kennen gegeven. Buitengewoon groot was het aantal van hen, die den beroemden letterkundige de laatste eer bewezen hebben. Tusschen den heer de Beaumont en prins Metternich heeft een duel plaats gehad. De sabel was het wapen. Prins Metternich is vrij ernstig gekwetst. De arm is digt bij den elleboog doorboord. Daar hij gehandeld heeft tegen den regel, die den leden der diplomatie verbiedt te duelleeren, gelooft mendat hij zijne diplomatieke betrekking zal verliezen. Doch prins Metternich hoopt gezant te blijven, omdat hij den militairen attaché van het gezantschap tot getuige had. S PAN JE. De opstandelingen te Valencia hebben zich, na een gevecht dat ver scheidene uren duurde, onvoorwaardelijk overgegeven. De troepen hebben de stad in haar geheel bezet. PR U I S S E NI. BERLIJN. 17 October. Ten gevolge van een geschil tusschen graaf von Bismarck en het schullcrs-collegic der hoofdstadover den aanslag in de inkomsten-belasting van de graaf is liet jaarUjksch inkomen van von Bismarck bekend geworden. Het bedraagt 49000 thaler. Uit Bern meldt men dat de conferentie over den St. Gotthard-spoorweg haar slotprotocol heeft onderteekend. Volgens dat stuk bedraagt de lengte van den spoorweg 213 kilometers; het hoogste punt boven de oppervlakte der zee 116% meters. Voor den aanleg der tunnels is een lijd van 9 jaren gesteld; de transilodienst wordt in overleg met de staten, welke tot den aanleg bijdragen, geregeld en de handhaving der neutraliteit aan Zwitser land opgedragen. De bijdragende stalen nemen deel in de opbrengst, zoodra het dividend voor de aandeelhouders meer dan 7 pCt. is; Italië draagt 45, Zwitserland 20 en Baden 3 millioen bij; de bijdrage van den Noord-Duit- schen bond is nog niet bepaald. Wurtembcrg heeft zich de toetreding voorbehouden. 00§TEVK IJ K. In eene circulaire aan de Oostcnrijksche gezantschappen in het buiten land wordt gezegd dat de keizer zich naar de Levant begeeft, niet met een politiek doel, maar om hel in 1867 van den Sultan ontvangen bezoek te beantwoorden en om de ontwikkeling van Oostenrijks en Hongarye's han delsverkeer nftt de Levant te bevorderen; zullende Z. M. door zijne beide ministers van koophandel vergezeld worden. De MiUtcir Zeit. berigt dat ten gevolge der in Dalmatie uitgebroken onlusten drie regimenten infanterie, twee bataillons jagers en twee berg- batterijen derwaarts gezonden zijn, dat bij eene ontmoeting met de opstan delingen een officier en eenige manschappen van de bezetting van Cattaro omgekomen zijn, en dat de opstandelingen twee met het werk der inschrij ving voor de landweer'belaste officieren vermoord hebben. Omtrent de aanleiding van de beweging wordt het volgende medegedeeld: De bewoners van hel district Cattaro waren gedurende vier eeuwen onder de republiek Venetië van alle belastingen vrijgesteld; zij leverden ook geen krijgsvolk, maar waren alleen verpligt in geval van oorlog eene galei uit te rusten, welke onder de bevelen van den Venetiaanschen admiraal stond. Bovendien bezaten zij een aantal andere privilegiëndie de republiek allengs aan de afzonderlijke gemeenten verleend hadom de altijd tot oproer geneigde en moeijelijk te regeren bevolking te winnen. Toen nu Oostenrijk in 1814 deze landstreek in bezit nam, kon dit eerst na het overwinnen van een hevigen tegenstand geschieden. Oostenrijk zou toen als overwin naar al die privilegiën hebben kunnen opheffen; doch het deed dit niet, en de bevolking betaalde tot in 1854 geene belastingen, en leverde geen enke len recruut noch voor het leger noch voor de zeemagt. De nieuwe wet op de legerorganisatie hield dit laatste privilegie insgelijks in stand, maar strekte de verpligting tot dienst bij de landweer ook tot deze streek uit, ten gevolge waarvan de manschappen voor de landweer in het begin dezer maand hadden moeten opkomen. Toen echter de daartoe betrekkelijke ver ordening hier aankwam, waren de autoriteiten verlegen met hare toepassing ten aanzien van eene bevolking, die alleen regten en geene pligten kent, die zich steeds als van alle staatslasten bevrijd beschouwd heeft, alleen op haar eigen voordeel bedacht is en altijd gereed staat ter verdediging daarvan de wapenen op te vatten. Nadat de verordening in de gemeenten bekend gemaakt was, hielden de bewoners van eenige gemeenten onstuimige volksvergaderingenwaarin zij zwoeren zich tegen de invoering der land weer te zullen verzetten en hunne vrijheden en privilegie» gewapenderhand te zullen handhaven. Toen kort daarop zamenscholingen plaats hadden en de bevolking enee dreigende houding aannamkwam van den gouverneur uit Zara het bevel om de inschrijving voor de landweer met nadruk door te zetten en des noods geweld van wapenen te bezigen. De bevolking schijnt echter het uiterste te willen beproeven. Zij heeft zelfs de hoofd wegen door rotsblokken versperd. De dagbladen van Weenen bevatten het volgende zonderlinge telegram: Maros Basarhely, 11 Oct. De president der koninklijke tafel in Zeven bergen, baron Apor, heeft de gansche, uit 300 zielen bestaande, gemeente Tafalva geregtelijk doen executeren. Alleen de geestelijke werd verschoond. Sedert 8 dagen wonen deze 300 lieden, waaronder vrouwen, kinderen en grijsaards, op den straatweg, en heffen van honger en koude de bitterste jammerklagten aan. Nadat zij eeuwen lang in het ongestoord bezit waren van hunne woningen en even zoolang Robot betaalden, staan zij nu eens klaps zonder dak en den hongerdood ten prijs. De overheid heeft een bevel

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2