BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag ó8 October Ó869Jr°. ó7"2,. STADS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt adres van van IIartiiop en Zoon, fabriekanten, wonende binnen deze gemeente, waarbij zjj vergunning verzoeken tot plaatsing van een stoomwerktuig van 25 paardenkrachten in hunne fabriek aan het Galgewater, geteekend wijk I Ti». 97, 98 en 98a; 1 Gelet op art. 4 van Zijner Majesteits besluit van den 31s,cn Januari) 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 215ten October aanst., des voormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1. B. Leiden, 16 October 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 16 October. De uitnoodigingvan een aantal ingezetenen onzer stad uitgegaan tot liet houden cener voorbereidende zamenkomst ten einde in overleg te treden om Maandag aanst. bij gelegenheid dat aan het-genootschap Matthesis Scien- tiarum Genitrix de door den jury der internationale tentoonstelling te Am sterdam toegekende gouden medaille zal worden uitgereikt, opentlijk een sprekend bewijs te geven van ingenomenheid met de aan die inrigting te beurt gevallen onderscheiding, is over het algemeen met de meeste sympa thie ontvangen, zoodat men vertrouwen mag dat die zamenkomst eennaar liet inzigt der ontwerpers, gewenscht resultaat zal opleveren. Het is eene gepaste gelegenheid om te toonen dat, ofschoon het genootschap in stilte zijnen weg bewandelt, het vele goede, dat die instelling in ons midden werkt, niet onopgemerkt blijft; aan de vruchten heeft men -de waarde van den boom leeren kennen. Wij vernemen dat Maandagzoodra het hier bekend is geworden dat de uitreiking van de medaille heeft plaats gehad, het carillon-zich zal laten hooren en dat een aantal ingezetenen het plan hebben opgevat alsdan gelijktijdig hunne vlaggen Uil. te stekenliun voorbeeld zalverwachten zijbij velen navolging vinden. Het getal der in het Werkhuis' alhier öpgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 136 volwassen personen en 53 tot 64 kinderen. Wij vernemen dat eergisteren te Wierden in Twenthe de werklieden eener fabriek den arbeid gestaakt hebben en dat dit met ongeregeldheden gepaard ging. Men meldt ons uit Voorschoten, dd. 14 October: In de heden gehou den raadsvergadering is o. a. 'een verzoek ingekomen van leden van het departement Voorscholen der maatschappij tot Nut van 't algemeen, om gedurende zes avonden in den aanstaanden winter gebruik te mogen maken van het grootste schooUocadl tot het houden, van volksvoorlezingenen wel tegen eene betaling van eene redelijke retributie. Daar op het oogenblik dat die lezingen zullen gehouden worden de school niet in gebruik is, werd het voorstel aan de eene zijde ondersteund met het betoog dat de voorlezin gen strekken tot bevordering van volksgeluk en volksbeschaving, terwijl bovendien van een dan ledig staand gebouw eenig revenu zou getrokken worden, en aan de andere zijde bestreden met de opmerking dat de oprig ting van het departement aan velen in de gemeente onwelgevallig was ge weest, dat door het schoolgebouw af te staan voor lezingen, die mogelijk, niettegenstaande de beste bedoelingen der bestuurders, dezen oi genen zou den kunnen kwetsen, men zou bevorderen de daarstelling van bijzondere scholen. Bij de stemming verklaarden de hh. Kranenburg, Steengracht en Treub zich voor, de lib. van der Horn van den Bos, Straathof en Duiven voorden zich tegen de inwilliging van het verzoekzoodat in eene volgende vergadering eene beslissing moet genomen worden. Naar men verneemt zullen bij het sluiten der internationale tentoon stelling op Maandag aanst. alleen de medailles worden uitgereikt. De eere diploma's en de eervolle vermeldingen zijn nog niet gesteendrukt, en zullen daarom eerst later aan de regthebbenden worden ter hand gesteld. De minister van financiën heeft ingetrokken verschillende resolutiën van 183854, houdende bepalingen omtrent vergoeding van waakloonen enz. voor strandgoederen en het declareren van reis- en verblijfkosten door de ontvangers onder wier kantoor strandingen plaats hebben. De minister heeft, naar aanleiding van klagten over het hooge bedrag der alzoo gede clareerde kosten, deze voorschriften in nadere overweging genomen, waarbij het hem is voorgekomen, dat er in den regel geen termen bestaan om voor het bedoelde toczigt, dat uitsluitend in het belang van 's rijks regten uitge oefend wordt, vergoeding van belanghebbenden te vorderen. Mitsdien kun nen in het vervolg voor het toczigt bij strandingen geen kosten meer in rekening gebragt worden, behalve wanneer de goederen, volgens art. 547 wetb. van koophandel, moeten worden overgelaten aan de beschikking van belanghebbenden, en deze zich onwillig mogten betooncn om te zorgen voor den opslag in eene geschikte begplaats, of in het algemeen om overeenkom stig art. 30 der algem. wet van 26 Aug. 1822, mede te werken tot de ver- eisehle maatregelen van 's rijks regten op andere wijze te verzekeren. In (leze gevallen kan voor de bewaking der goederen, indien die noodig geacht wordt, ƒ1.50 per 24 uur gevorderd worden voor ieder benoodigd ambtenaar of voor ieder ander persoon, op den voel der laatste zinsnede van de reso lutie van 5 Oct. 1842, in dienst te stellen. Op een adres van de vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels, houdende verzoek, dat de handel en de verkoop van boeken, tijdschriften en dagbladen aan de ambtenaren der postadministratie rnogt wboden worden, is door den minister van financiën afwijzend beschikt. Het departement meende, met aan het verzoek der adressanten te voldoen, o a. ook het algemeen belang niet te bevorderen. In het Pol.-blad komt onder de gesignaleerde personen voor Emil Scharr, van Muniliswijl, oud 24 jaren, laatst kassier bij de Zwitsersche bank te Zurich, spreekt Duitsch, Fransch en gebrekkig Engelschen draagt c® gouden bril. Deze persoon wordt verdacht van eenen aanzienlijken dief stal van geld, ten nadeele der genoemde bank gepleegd. Zijne opsporing wordt verzocht en aanhouding, waarvoor eene belooning van 10000 frs. is uitgeloofd, en herigt aan bet dep. van justitie. Op 19 Sept. jl. is te Zwolle is beslag genomen een 25-centstuk, voe rende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849, hetwelk, aan 's rijks munt onderzoekt, is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. De vestiging van de algemeene bureaux voor de staatsspoorwegen te Utrecht is beslist. De maatschappij heeft aangenomen de door den gemeen teraad vastgestelde som voor den afstand van het verlangde terrein te be talen, bedragende méér dan oorspronkelijk was aangeboden. Het bouwplan houdt in, dat die bureaux door tuinen zullen omgeven worden; omstreeks 200 huisgezinnen komen ten gevolge van deze overeenkomst tegen Mei 1871 zich te Ütreeht vestigen. Op den Hollandschen spoorweg is de trein, die gisteren avond tegen 10 ure te Rotterdam moest aankomen, een groot kwartier later aangeko men, ten gevolge van oponthoud nabij deze stad, veroorzaakt doordien een wachter verzuimd had een hek aan den straatweg in tijds te openen. Het gevolg hiervan is geweest dat dit hek aan stukken is gereden, zonder dat daarbij echter ongelukken hebben plaats gehad. Uit Rijswijk meldt men dat het stelen met inbraak aldaar aan de Orde van den dag schijnt te komenwant op nieuw is er uit eene woning in die gemeente eene som van f 40 en eenige gouden voorwerpen gestolen nog eene andere poging tot inbraak werd gelukkig verijdeld. Uit Zoelmond meldt men dat in die streken de volgende zaak bij zonder de aandacht trekt. Jaarlijks wordt van de landerijen tiend, hetzij in producten, hetzij in geld, opgebragt. Ook wordt het van het verhouw der beetwortelen in geld gevorderd. Vorige jaren weigerden enkelen hier aan te voldoen, doch thans is die weigering algemeen geworden. Dien ten gevolge is te Buren eene vergadering van landeigenaren gehouden en voor gesteld de weigering, zelfs tot in het hoogste ressort, vol te houden. Tot regeling der zaak is eene commissie benoemd. Uit Apeldoorn meldt menZ. M. de koning heeft een terrein in de buurtschap Wormingen in oogenschouw genomen, dat vermoedelijk zal be stemd worden voor het scherpschutters-concours, hetwelk in het volgende jaar zal plaats hebben; het terrein in de buurtschap Wiessel is daartoe min der geschikt geacht. Z. K. If. de prins van Oranje en meerdere gasten worden op het Loo verwacht, ter bijwoning van de wedstrijden tier kon. scherpschutters van de Veluwe, en van de buksschiet-vereeniging .de Kroon prins, die op Vrijdag 22 dezer zullen plaats hebben en voor welke door Z. M. en andere belangstellenden prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Te Zutphen had Woensdag 11. het volgende voorval plaats. Een per soon, wiens huwelijk des oetrtehds voltrokken was, begaf zich een paar uren later naar een kleedermaker om te vernemen «f een besteld kleeding- stuk spoedig gereed zoude zijn, waarofi de kleermaker bevestigend ant woordde, hem tevens feliciterende met zijn zoo even voltrokken huwelijk. Met dien zegenwensch evenwel kon zich de jonggehuwde man niet vereeni gen en onder de verklaringdoor een vloek bevestigddat hij zich ge huwd zijnde niet gevoeldezooals dat bij een dergelijke verbintenis wel pas send was, greep hij een broodmes van de tafel, stootte het zich op de plaats van het hart diep in de borst en viel onder veel bloedverlies ter aarde. Onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd, hoopt men nog zijn leven te redden. Naar men verhaalt was het engagement van het jonge paar 3 weken voor het huwelijk aangeknoopt, en bragt de jonge vrouw op den bruiloftsdag 2 kinderen- en de man, vroeger militair3 kinderen ten huwelijk. De N. R. C. deelt het volgende berigt uit Antwerpen mede: De acte van verkoop van de Zuider Citadel is gisteren avond te Brussel geteekend. Er is een waarborgsom van een half millioen gestort. Het Belgische gouvernement verpligt zich om de citadel en de esplanade onmiddellijk te leveren, en in het volgende jaar ook het 'arsenaal, gelegen in de Rue du Couventée. Het gouvernement behoudt voor zich 10 hectaren, voor het op- rigtcn van een groot monumentaal station. De aan te leggen bassins zullen eene oppervlakte beslaan van 43 hectaren. De bassins en het station moe ten, volgens overeenkomst, in drie jaren gereed zijn. 's GRAVENHAGE, 16 October. Z. M. heeft, ingevolge hun verzoek, eervoU ontslag verleend aan den heer mr. II. W. J. van Marleals regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Deventer, en aan den heer mr. J. Witteveen, als notaris te Metslawier. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer hield heden ten half 12 ure eene zitting. Ingeko men waren de geloofsbrieven van den heer 's Jacob, die, ten fine van onder zoek, in handen eener commissie werden gesteld. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen wets-ontwerpen en adressen, als mede van de namen der leden die door de afdeelingen benoemd waren tot rapporteurs over verschillende wets-ontwerpen. Daarna zeide de voorzitter dat er niets meer aan de orde van den dag was en dat hij de vergadering wenschte te verdagen tot 2 November des namiddags. De heer Blussé bad bezwaar tegen dat voorstel en stelde voor den arbeid in de sectiën voort te zetten. Over dit voorstel ontstonden eenige discussiënwaaruit bleek dat over het al of met uitstellen der werk zaamheden de gevoelens zeer verdeeld waren. Ten slotte werd in omvraag gebragt het voorstel van den heer Blussé om terug te komen op het besluit der centrale afdeeling en dus voort te gaan met de werkzaamheden in de afdeelingen. Hierover staakten de stemmen, 23 voor en 23 tegen. Derhalve moet over dat voorstel in eene volgende zitting op nieuw worden gestemd. Op Vrijdag den 22slen dezer zal op het raadhuis alhier de aanbesteding plaats hebben van 20000 illumineerglazen. Zij zijn bestemd voor de ver- lichting, dien den 17d™ November van gemeentewege alhier zal worden ontstoken. ENGELASf®. LONDEN, 15 October. De Globe berigt dat waarschijnlijk noch de prins van Wallis, noch eenig ander lid van de koninklijke familie de inwijdings-plegtigheid te Suez zal bijwonen, maar dat Engeland daarbij door den heer Elliot, zijn gezant te Konstantinopelzal vertegenwoordigd worden. Naar men verneemt, zal de heer Peabody in dit najaar naar Engeland lerugkeeren. Hij beeft aan de door hem te Baltimore gestichte liefdadige instelling eene som van 400000 doll, geschonken. In Nieuw-Zeeland heeft de Europeschc bevolking, ziende dat de rege ring van bet moederland zuinigheidshalve zijne troepen uit de kolonie ver wijderen wil. besloten aan het moederland eene geldelijke bijdrage aan te bieden voor het onderhoud van 1500 man Europesche troependie nog ge durende vijl jaren in Nieuw-Zeeland dienst zouden doen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5