BUITEN I. N DSC H E BE IGTEN PER TELEGRAAF. Tot burgemeester der gemeente Leimuiden is benoejnd de heer C. J. A. Wynaendts; voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. J. M. Kolfschoten, als burgemeester der gemeente Groesbeek. Aan den heer jhr. mr. J. A. Sandberg Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Kampen. -- Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zul len uitoefenen als volgt, te weten: de commies 2de kl. J. M. Vinckers, ten postkantore te Groningen; de commiesen 3de kl. J. van Herwerden, te Am sterdam; B. J. R. van Hasselt, te Zwolle; H. Eekhout, te Amsterdam; M. J. Woorlman Spandaw, te Groningen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voortgezet over dc ontwerpen van wet uitmakende de staatsbcgrooting voor 1870. Aan de kamer is een adres ingediend door het hoofdbestuur der vereeni- ging tot heil des volks, waarhij het de aandacht van de kamer vestigt op eene zaak, welke meer en meer de bezorgdheid, opwekt van allen, die de welvaart en het ware heil des Nederlandschen volks ter harte nemen. Het wenscht dat de kamer de noodige stappen doedie lot eene gcheele afschaf fing der kermis kunnen leiden. Heden morgen ten 8% ure vereenigden zich afwisselend in de Malie- baan het reg. grenadiers en jagers, versterkt door de ligting van het jaar j 1865, het 2e reg. huzaren, de batterij veld-artillerie en het 1" bat. van het 4de reg. infanterie te Delft in garnizoen en rukten ten 9y2 ure naar de vlakte van Waalsdorp om gecombineerde manoeuvres in het vuur uit te voeren, liet kommando werd gevoerd door den koloncl-kommandant van het 2e reg. huzaren, Jackson. De evolutiën werden in oogenschouw geno men door deh luit.-generaal Engelbregt, inspecteur van het wapen der infanterie, en door een Beijersch hoofdofficierdie zich mei meerdere mili taire autoriteiten bij den staf had gevoegd. Tegen 12y2 ure keerden dc troepen in de stad terug. Eene talrijke menigte woonde de evolutiën bij. die naar men verneemt aanst. Maandag 11 en Woensdag 10 dezer ander maal zullen plaats vinden. Naar men verneemt zyn Bosman, Vranken, Boelaars, Wolters, van Klaveren, de Weerd, van Krimpen en Melhado, de veroordeelden wegens de ongeregeldheden te Rotterdam in het vorig jaar, lot 5 en 6 jaren tuchthuis straf, wier verzoek om gratie dezer dagen door den koning is afgewezen naar Leeuwarden vervoerd, om hun straftijd in het tuchthuis aldaar door te brengen. ENGELAN». LONDEN, 7 October. De Times deelt eene menigte bijzonderheden mede omtrent meetings en processiën in Ierland gehouden, ten einde door die demonstraties het verlangen te kennen te geven naar de bevrijding der nog gevangenzittende fenians. Te Ennis waren dc straten versierd met groen en vlaggenals mede met groote banieren, waarop met grootc letters geschreven stond: //Ierland voor de Ieren!" iloerahjongens. God redde Ierland!" Vergeet onze gevangene helden niet! //Geelt het schip nooit over!" enz. Vóór dc processie, welke minstens 20000 man telde, gingen 2000 man te paard, en na de stad rondgetrokken te hebben, verzamelden zij zich op eene vlakte en werden er redevoeringen gehouden. In Tipperary is eene volksvergade ring gehouden van 40000 man, en r. k. priesters, te paard, met groene linten versierd, gingen aan het hoofd der processie. Bij die gelegenheid j werd een policie-agent door het in eenen staal van opgewondenheid gebragte volk deerlijk mishandeld. Vrij algemeen wordt beweerd dat de man, die dezer dagen in het hos pitaal overleed, en dien men voor den beruchten fenian Kelly hield, slechts een geheel onschuldig burger is geweest. In het graafschap Meath heeft op nieuw een moordaanslag plaats gehad op een grondeigenaar. Dezer dagen hoorde men te Newry eensklaps de klok der r k. dom kerk luideneen nog onbekend persoon hadgelijk later bleekzonder reden alarm gemaakt. Het gerucht verspreidde zich door de stad, dat protestanten bezig waren die kerk te sloopen. De katholieke bevolking kwam bij dui zenden op de been; de policie en de troepen werden onder de wapenen geroepen. Er vielen eenige geweerschoten; er werden ook andere wanorde lijkheden gepleegd, doch geene doodelijke wonden toegebragt. De rust werd spoedig hersteld. Ook hier houdt een dezer dagen gepleegde moord de algemeene aan dacht bezig. Een man, Hinson genaamd, heeft eene vrouw en een man, op vvien hij jaloersch was, vermoord. De vrouw schoot hij dood en ver- morselde haar het hoofd met de kolf van zijn geweer, dat door den slag gebroken werd. Alleen met den loop van het geweer gewapend, liep hij door de verschrikte menigte heen, welke de misdaad aanschouwde, ging naar het huis van den man, op wien hij jaloersch was. en hem ia den tuin vindende wierp hij hem op den grond en sloeg hem dood met den loop. Hierop ging hij terug naar zijn eerste slagtoffer, wier kleederen door de prop van het geweer in brand waren geraakt. Hij bluschte de vlammen en werd daarin geholpen door twee policie-agentendie hem gelijktijdig ge vangen namen. L'it de Vereenigde Staten meldt men aan dc Times: liet denkbeeld °m Cuba te koopen maakt hier geenen opgang meer, want de algemeene overtuiging is dat het eiland om niet te krijgen zal zijn. Hoe lieusch onze regering ook verzekere dat het in de Cubasche zaak onzijdig is en regt- vaardig jegens Spanje wil handelenhare innerlijke meening is wel te be vroeden. Ons volk is op de hand der Cubanen; geen bewind, hetwelk hun streven naar vrijheid tegen werkt, kan op eene goede uitkomst der verkie- zingen rekenen; en de tegenwoordige onzijdigheid is slechts een masker, I aangenomen deels om onze positie in de Alabama-quaestie niet te bederven, en deels om het plan vau Cuba's toekomstige, aanhechting aan de Unie te bedekken. j Volgens een gerucht zou in Australië een diamant zijn gevonden Ier grootte van een citroen, en die minstens eene waarde van 20 millioen zou hebben. Men twijfelt echter aan de waarheid van dit gerucht en ver onderstelt dat de steen misschien een witte of gele saphyr of misschien wel een stuk kwartz is. FRANKRIJK. PARIJS, 7 October. Uit Venetië wordt gemeld dat de kroonprins van Italië een bezoek heeft gebragt aan de keizerin, aan boord van het fregat l'Aiglede te Ve netië aanwezige ministers zijn door 11, M. tot een diner uitgenoodigd aan boord van het jagt. Tegenover het keiz. jagt is in den avond van 4 Octo ber eerie illuminatie en vuurwerk ontstoken, i Volgens den Constitutionnel heeft koningin Isabella te Bonneuil, in het dep. Seine-et-Oise, voor 24000 frs een landgoed gekocht, alwaar zuster Patrocinio zich vestigen zal met 25 kloosterzusters cn eenen aan dat gesticht verbonden priester. Omtrent het gebeurde bij Pantin wordt nog het volgende verhaald. Een mandie gedurende den bewusten nacht aan een naburige fabriek de wacht hield, verklaart: dat van tien uur des avonds af tol kwart voor twaalf, de honden van de fabriek cn van de omliggende hoeven niet ophielden te blaffen en te huilen. Een oogenblik vóór middernacht had dezelfde man angstkreten gehoord in de rigting van het veld van Langlois; die kreten waren van eene vrouw: de eerste gil drukte schrik uit bij het naderen van een ijsclijk gevaar, de tweede, die langer aanhield en hartver- scheurender klonk, deed vermoeden dat het met de ongelukkige gedaan was. De nachtwaker had ook kinderstemmen gehoord, die moeder! moe der' riepen. Uit het bovenstaande mag men met eenige zekerheid afleiden, dat Kinck, de vader, niet bij het vreeselijke tooneel tegenwoordig was, wijl de kinderen slechts hunne moeder te hulp riepen. Traupmann wordt meer en meer ontmoedigd en zijn lectuur, waaraan hij bijna den geheelen dag wijdt, wordt dikwijls afgebroken door zuchten en klaagtooncn. Verscheidene malen hoort men hem zeggen: «Ik ben ver loren!" Dan heeft hij ook weêr oogenblikken, waarop hij zjjn toestand minder donker inziet en volkomen zorgeloos schijnt. //Zij kunnen mij hier toch maar zoo lang houden als ik wil, zeide hijik ben een te bekwaam werktuigkundige om niet, ten spijt van wachters en traliën, te kunnen ontsnappen. De familie van Traupmann is in diep beklag bij de bewoners van den Elzas. De vader zoekt helaas zijn verdriet in de herbergen te verzeilen, zoodat de dochters door handenarbeid in de dagelijksche behoeften moeten voorzien; de moeder is nog niet in staat haar bed te verlaten, laat slaan zich naar Parijs te begeven, om haar zoon tot bekentenis te brengen. Cayenne is het tooneel geweest van eéne gebeurtenis, die een groot aantal gezinnen in rouw gedompeld heeft. Even als in vorige jaren heeft men ook dit jaar, bij de viering van het naamfeest des keizers, een vuur werk afgestoken. Naauwelijks waren de eerste stukken ontstoken, toen een donderbus op de bergplaats van bet vuurwerk nederviel. Eeu honderdtal vuurpijlen en een dozijn donderbussen ontbrandden plotseling en wierpen zich in alle rigtingen te midden der menigte, die door de beperktheid der plaats genoodzaakt was zich op te hoopen lot vlak hij dc touwen, die de gereserveerde ruimte afbakenden. Het was een vreeselijk oogenblik van schrik, opschudding, angst, smart en pijn, toen die batterij zoo door de verzamelde menigte met een verschrikkelijk gebulder losbarstte. Men vluglte met brandende kleeren, werd omver geworpen, voortgestuwd, getrapt en gekwetst, maar niet allen stonden weder op. Twintig personen, waaronder vrouwen en kinderen, waren vreeselijk gebrand, en dertig anderen waren min of meer bezeerd. De slagtoffers werden naar het hospitaal en in een apotheek vervoerd. Verscheidene hunner bezweken reeds kort daarna. Eene moeder heeft hare heide kinderen verloren, en een militair verloor het gezigt. De gemeente Doney in Savoye is door een zware ramp getroffen. In den nacht van 29 op 30 September is er in een der huizen van dat dorp brand ontstaan, die in korten tijd eene groote uitbreiding verkreeg. Onge veer 230 woningen, behoorende aan 80 gezinnen, zijn een prooi der vlam men geworden. 350 personen zijn door dit ongeval van huisdak beroofd. 's GRAVENHAGE8 October. De Staatscourant behelst vijf bijvoegsels inhoudende het rapport van de hoofdjury der internationale tentoonstelling aan den minister van binnenl. zaken, met de lijsten der bekrooningen. Eere-diploma's zijn o. a. toegekend aan den keizer en de keizerin der Franschende kroonprinses Victoria van Pruissenbet ministerie van bin nenl. zaken en dat van financiën in Nederland, het ministerie van financiën en dat van oorlog in Frankrijk. PARIJS, 7 October. De heer dc Kératry heeft een brief openbaar ge maakt, waarin hij zegt, van zijne voorgenomen manifeslie af te zien. daar deze geheel op zich zelve zou staan. Hij zegt verder dat dc oppositie die maatregelen behoort te nemenwelke het meest met hare waardigheid en hare eischen. om in het bezit gesteld te worden van de openbare vrijheden, overeenkomen. Ilct is voor het land van groot belang, dat de strijd tus- schen het persoonlijk gouvernement en de vertegenwoordigers der natie in geen oproer ontaarde. MADRID, 6 October. De republiek is te Grandesa Ia Carolina uitgeroepen. BERLIJN, 7 October. In het huis der afgevaardigden wordt door alle fracliën, gelijk in het heerenhuis, eene interpellatie over de premie-leening voorbereid. VENET1E, 7 October. De keizerin der Franschen is vertrokken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3