LMDSCHE COURANT. ZATURDAG 9 OCTOBER. N\ ICS, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1800. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expedihekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad ver ten tien is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 8 October. Heden namiddag ten 2 ure heelt de heer dr. 51. Polano de betrekking van hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschool alhier aanvaard, met het houden eener redevoering over «het karakter der moderne chirurgie." 51cn meldt ons uit Warmond: Gisteren had alhier de aangekondigde harddraverij plaats, des morgens ten 10 ure die van 6 boerenpaarden, toe- behoorende aan de ingezetenen van Warmond. De prjjs, bestaande in eene vergulde pendule onder stolp, werd behaald door het paard van den heer Comelis van Steen alhier, bereden door den eigenaar zelf. De premie, be staande in een sierlijk hoofdstelwerd behaald door het paard van den heer Picter van Rijn alhier, bereden door diens zoon Jan van Rijn. Daarna werden nog uitgeloofd een prijs en premie voor de zoogenaamde algeloopen paarden alhier. De prijs, bestaande in twee zilveren kandelaars, werd behaald door het paard van de wed. van Schie alhier, bereden door den heer Jacob van der Voort alhier. De premie, bestaande in een zilveren zout- en mostaardstelwerd behaald door het paard van den heer J. van der Zon alhier, bereden door diens zoon, den heer W. van der Zon. Des namiddags ten 2 ure had plaats de harddraverij van paarden van zes sen klaar (10 paarden). De prijsbestaande in een zilveren bouilloirewerd behaald door het paard van den heer Rarendrecht te Barendrecht, bereden door den heer J. de Boer te Wateringen. De premie, zijnde een zilveren soezemand, werd behaald door het paard van den heer Tom te Zevenhuizen, bereden eerst door den heer J. de Boer en laatst door den zoon van den eigenaar, den heer Tom. i De harddraverij werd opgeluisterd door muziek, terwijl de baan sierlijk was gedecoreerd. Na den afloop werd eene gepaste toespraak gehouden door den heer jhr. W. A. W. grave van Limburg Stirum. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie in 1869 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865. Tot het afleggen van het examen hadden zich voor de eerste zifting, die in April werd gehouden, 41 candidalen aangemeld, waarvan 6 reeds vóór den aanvang en nog 2 gedurende het examen zich terugtrok ken. Van de overblijvende 33 waren 10 van het voorafgaande examen in talen en mathesis vrijgesteld. De 23 overigen legden dit examen af en 11 daarvan met gunsligcn uitslag. Tot het eigenlijk natuurkundig examen werden derhalve 21 jongelieden toegelaten. Hiervan hadden zich 4 voor het gchcele examen, 17 voor het eerste gedeelte aangemeld. Van de 17 candidalen voor het eerste gedeelte slaagden er 7. Van de 4 candidatcn voor het geheele examen slaagde er slechts één en nog wel alleen voor liet eerste gedeelte. Voor de tweede zitting, die den 13'lcl1 September aanving, hadden zich aangemeld 25 candidaten, waarvan echter twee vóór en één tijdens het examen zich terugtrokken. Van de overige 22 moesten 7 het voorafgaand examen in mathesis en talen afleggen, dat met goed gevolg door 6 candidaten geschiedde, terwijl de 7lle afgewezen werd. Van de overblijvende 21 hadden in de voorjaarszitting 8 met goed gevolg het examen in het eerste gedeelte afgelegd. De overige 13 zouden dus het geheele examen hebben moeten ondergaan. Inmiddels was echter door den minister van binnenl. zaken aan de commissie medegedeeld, dat door hem op het verzoek van ecnige ouders beschikt wasdat zijdie in de voor- jaarszitling in enkele vakken niet geslaagd en daarom afgewezen waren, wanneer zij zich in de najaarszitting aan het geheele examen onderwier pen, vrijgesteld zouden kunnen worden van-het examen in die vakken, waarin zij in de voorjaarszitting blijken van voldoende kennis hadden ge geven. Dien ten gevolge liep in de najaarszitting bij 5 candidaten het voor afgaand examen in talen en mathesis slechts over een deel der vereischte vakken, bij 6 het natuurkundig examen over het geheele tweede gedeelte en enkele vakken van het tweede gedeelte, terwijl van twee anderen één alleen in enkele vakken van het eerste en de andere in sommige vakken van het eerste en tweede gedeelte werden geëxamineerd. De uitslag van het examen was vrij ongunstig. Slechts aan vier candida len kon het diploma worden uitgereikt. Dc commissie meent, dat de resultaten van het examen, welke dit jaar, liet 4J« na de invoering der geneeskundige wetgeving, op nieuw zoo ongunstig waren, ook in het vervolg niet veel gunstiger zullen worden, wauneer niet tot eene splitsing van het in art. 4 der wet voorgeschreven examen wordt overgegaan. Met den aanvang van het jaar 1870 zullen bij de stenographische in- rigting ten dienste van de beide kamers der sta ten-generaal, na vergelijkend examen, éc'ne, welligt twee kweekelingsplaatsen worden vervuld. Alleen zij, die genoegzame kennis van de NederlandscheFranschc, Iloogduitsche en Engelsche talen, alsmede van de beginselen van staatsregt, staathuis- huishoudkunde, algemeene en vaderlandsche geschiedenis bezitten, kunnen in aanmerking komen. Voor doctoren in regten en letteren en voor hen die in het bezit zijn van het diploma, naar aanleiding van art. 57 der wet op liet middelbaar onderwijs verkregenis het vergelijkend examen van be perkten aard. Degenen, die naar de genoemde betrekking wenschen te dingen, zijn uitgenoodigd zich schriftelijk aan de gemengde commissie voor de stenographic uit dc beide kamers der staten-generaal te wenden. Hunne verzoekschriften moeten geadresseerd worden aan den griffier dier com missie, tevens griffier der tweede kamer. Sedert Woensdag, 6 dezer, worden in de verschillende hoofdplaatsen der provinciën de examens gehouden voor het verkrijgen van acten van be kwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs. Voor Zeeland van gen die examens eerst den 27 dezer aan. Op de onlangs te Hamburg gehouden internationale tentoonstelling van tuinbouw zijn door de Nederlandsche inzenders 25 prijzen verworven, waarvan de pomologische vereeniging te Boskoop er 16 verkreeg, E. II. Krelage en Zn., te Haarlem, 4; Jac. Jurrissen en Zoon, te Naarden, 2; II. J. Wilke, te Arnhem, 1; gebroeders van Waveren, te Hillegom, 1, en C. A. A. Dudok de Witte Amsterdam1 Aan de pomologische vereeniging voornoemd werd als extra-prijs eene zilveren medaille toegekend voor hare gezamenlijke inzendingen. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan d». J. F. Blaauw, pred. te Amsterdam, op zijn verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat verleend. De Prov. Fr. C. meldt dat door den minister van binnenl. zaken con cessie is verleend aan den heer jhr. Teding van Berkhout tot het aanhech ten van Ameland aan den vasten wal, met het doel van successieve inpol dering en droogmaking van de geheele Friesche Wadden. Dc voor deze onderneming benoodigde gelden zouden reeds aanwezig zijn. Naar men verneemt wordt in sommige gemeenten der noordelijke pro vinciën als voorbehoedmiddel legen de klaauwzickte en tongblaar onder het rundvee, met vrucht gebruik gemaakt van een oud middel, namelijk aderlating. Te Schiedam is eene weduwe overledendie den ouderdom had bereikt van 99 jaren en 11 maanden. Nabij Hellevoetsluis, in het zoogenaamde Vuile Gat, benoorden het eiland de Tiengemeten, in dc 5Iaas, zijn proeven genomen met eene touw- versperring, volgens het stelsel van den kapitein-luit.-ter-zee van der Velden Erdbrink, commandant van het wachtschip aldaar. Dc uitslag is geweest, dat het ramschip de Schorpioen die versperring niet kon doorbrekenen daardoor niet alleen werd tegengehouden, maar ook derwijze in de touwen verward raakte, dal de machine niet meer kon worden gebruikt, en dat het stoomschip waarschijnlijk met hulp eener sleepboot naar deze reede zal moe ten worden ternggebragt. De geringe kostbaarheid dezer versperring en het krachtige hulpmiddel ter verdediging onzer zeegalen, daardoor verkregen, geven aan den goeden uitslag dezer proef, volgens vele deskundigen, eene groote waarde. Te Utrecht is gisteren de meeling tot bespreking eener regtstreeksche stoombooldienst op Amerika door den heer Jansen geopend met eene rede, waarin hij het doel der vergadering uifcen zette en de meening uitsprak, dat geen der voorgedragen plannen aan de cischen voldeed. Of die meening juist was werd aan het onderzoek der vergadering onderworpen. De heer Jansen werd vervolgens bij acclamatie lot voorzitter benoemd en voegde zich de hh. Tak en van der Aa als secretarissen toe. De vergadering besloot al dc verschillende vraagpunten in alle vier de sectiën te doen behandelen en elke sectie verder vrij te laten in de wijze van behandeling. Ter be spoediging zijn dc vraagpunten tot zeven beperkt. Met de beraadslagingen in de sectiën werd terstond een aanvang gemaakt. In den loop dezes jaars werd een brief, ter bezorging van Amsterdam naar Arnhemtoevertrouwd aan en aangenomen door de firma van Gend Loos. De geadresseerde was ongelukkig nergens te vinden; na lang zoeken

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1