verkeerende vaartuig op zijde kwam en de equipage, die den dood voor i, oogen zag, opnam. De bedoelde equipage werd zeer menschlievend aan j boord van de Elisabeth opgenomen en van alles voorzien. Zij is aan de verdere zorg van den vice-consul van Frankrijk toevertrouwd. Bovenge- j noemde kapitein heeft ook nog op de hoogte van Texel een schooner gezien, j die geheel masteloos was; de equipage had evenwel de hulp van kapitein 1 Schwede afgeslagen en wilde haar vaartuig niet verlaten. Zalurdag avond is onder Drummen, in de buurtschap Cortenoever, de bliksem 111 eene woning geslagen. Een man die zich in dat huis bevond werd mede getroffen en viel bewusteloos neder. Men hoopt echter hem in het leven te behouden. De op het ongeval gevolgde brand werd spoedig gebluscht. Zalurdag avond heeft er over Noordbrabant een zwaar onweder ge woed, waardoor op verschillende plaatsen brand is ontstaan. Onder de gemeente Lieshout is een boerderij geheel afgebrand. Onder de gemeente Schijndel is mede een boerderij door brand vernield. Te Deventer heeft Vrijdag 11. de commissie tot bevordering van ge trouw schoolbezoek eene nieuwe halfjaarlijkscbe uitdeeling van spaarbank boekjes gehouden. Zij mogt het genoegen smaken alleen op de /'armen school," waartoe zij hare bcmoeijingen voornamelijk bepaalt, 106 getrouwe schoolbezoekers te beloonen, door ƒ231.50 voor hen bij de spaarbank in te schrijven en aan 27 nieuw bekroonden spaarbankboekjes uit te reiken. De maatregel wekt den lust tot geregeld schoolgaan zoo sterk op, dat voor een paar jongens uit de hoogste klasse reeds ruim 26 op hun boekje in geschreven is, ofschoon zij slechts den leeftijd van 13 jaar bereikt hebben, en de eerste uitdeeling in September 1867 plaats had. —■Op de kermis te Oldcmarkt had dezer dagen een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij het uitgaan eener aldaar staande tent namelijk stortte de galerij, nog met een 20-tal personen belast, naar beneden en kwam op de hoofden der uit het parterre komenden teregt. Verscheidene personen werden daardoor min of meer gewond. liet wets-ontwerp tot regeling voor het rijks-onderwijs in beeldende kunsten is ongewijzigd bij de tweede kamer ingediend. Met verwerping van bet denkbeeld van subsidiering van gemeentelijke teekenscholenwordt aan één degelijke rijks-kweekschool de voorkeur gegeven. De kosten ad ƒ20000 worden door den minister gehandhaafd. De plaats waar de akadeinie zal gesticht worden, wenschl de minister niet in de wet te noemen, zonder daarom afkeerig te zijn van het door Amsterdam aangeboden subsidie of gebouw. Ook is rondgedeeld het ontwerp tot regeling van het veearlsenijkundig staatsloezigt en policie, in de vorige zitting onafgedaan gebleven. Het is gewijzigd en zeer vereenvoudigd. Eene geldelijke bijdrage van den veehouder tot bestrijding der kosten van het staatsloezigt wordt onraadzaam geacht. Een ontwerp tot regeling van het onderwijs in de veeartsenijkunde zal in gereedheid gebragt worden, mits vooraf beslist worde over de rijks-land- boUw school. Bij het gewijzigd ontwerp tol codificatie der verordeningen enz. nopens de grondbelasting is eene nieuwe memorie van toelichting gevoegd, tevens als antwoord strekkende op het seclieverslag. Het is der regering bijzonder aangenaam geweest uit het verslag te vernemen, dat haar streven, om de thans bestaande verspreide verordeningen van Franschen en latercn oorsprong te vervangen door wettelijke voorschriftenwelker inhoud door de belasting- pligtigcn gemakkelijk kan worden nagegaan, allezins werd goedgekeurd en dal de kamer algemeen genegen was om tot het tot stand komen van deze wetsvoordragt mede te werken. Teregt wordt in het verslag aangemerkt dat reglszekerheid een eerste stap zal zijn om tot verbetering van de heffing der grondbelasting te geraken. De regering wenscht dan ook dat deze voordragt als zoodanig worde aangemerkt, daar het haar voornemen is, gelijk reeds in de vroegere memorie van toelichting is aangemerkt, daarbij niet stil te staan, maar daarna de grondslagen der heffing, voor zooveel de gebouwde eigendommen betreft, tot een onderwerp van over weging te maken. Alleen meent zij hierbij te moeten aanmerken, dat het wets-ontwerp wel is waar hoofdzakelijk eene codificatie behelst van de thans nog van kracht zijnde voorschriften in onderscheidene wellen, decre ten en besluiten verspreid; maar dat hel toch ook een aantal verbeteringen bevat van bepalingen, die geacht kunnen worden zonder volstrekte noodza kelijkheid belemmerend voor de belastingpligtigen te zijn, of niet de noo- dige waarborgen voor eene goede administrative regtsbedeeling op te leve ren. Die verbeteringen belmoren naar den aard der zaak in dit wetsontwerp te worden opgenomen. En is dit gebouw op goede grondslagen gevestigd, dan kan de belasting zelve en de grondslagen waarnaar zij geheven wordt aan een naauwgezet onderzoek worden onderworpenzonder dat hierbij met uitzondering van twee of drie artikels, aan de thans voorgedragen be palingen behoeft te worden geraakt. De vraag of deze belasting al of niet als eene grondrente is te beschouwen kan bij deze wetsvoordragt ten eenen- male buiten sprake blijven. Ook de ongelijke aanslagen der provinciën kun nen thans buiten overweging blijven en meer eigenaardig ter sprake worden gebragt bij de toepassing van de uitkomsten eener eventuele herziening van de belastbare opbrengst. Intusschen kan de minister slechts herhalen, dat, zoodra dit wets-ontwerp tot wet verheven en in toepassing gebragt zal zijn, de meergemelde herziening en het tijdstipwaarop met dit werk zal kunnen worden aangevangen, bij hem zoo spoedig mogelijk in overweging zullen worden genomen. 's GRAVENHAGE, 5 October. De kapitein ter zee R. L. de Haes, de luit. ter zee lsle kl. F. M. Parker Verboom en de luit. ter zee 2lle kl. L. Haremaker, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De lslc luit. C. A. Prins van het 5de reg. infanterie is tot adjudant bij bet depót van dat regiment benoemd. Sedert eenige dagen vergadert aan het ministerie van financiën de inter nationale commissie tot bespreking der aangelegenheden betreffende de internationale suikerregeling. Heden middag geeft de minister van buiten- landsche zaken een diner, waarop o. a. genoodigd zijn de gedelegeerden van de vier landen, tusschen welke in 1864 het tractaat omtrent de suiker- belasting is gesloten. - Ook het verzoek om gratie, ingesteld door P. Ferwerda, bij arrest van het prov. gereglshof in Zuidholland van 20 April jl.veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren (in het eerste der Rotterdamsche regtsgedingen)is afgewezen. Het badsaizoen te Scheveningen zal met Zalurdag aanst. een einde nemen. BUITENLANDSE!! E 15 E151G T E N BELGIE De vreemdeling, dezer dagen door de policie te Laeken aangehouden, is een 22-jarige Franschman. Op de vraag, welke middelen van bestaan hij had, ant woordde hij dat hij bijna niets bezat en slechts 3.50 fr. rijk was. Bij de visitatie echter werden bij hem gevondeneen som van 40 frs.een testament geadresseerd aan zijnen vader in Frankrijk, een verzegelde brief, die eerst na zijnen dood moest geopend worden, benevens een vrijbillet oor den schouwburg Porte St. Martin te Parijs, en verscheidene papieren, die het vermoeden doen ont staan dat hij bij een notaris of prokureur werkzaam moet zijn geweest. De aangehondende lipt niets onbeproefd om te vlugten; bij sprong door het venster van bet policie-bureaudoch werd dadelijk weder gevat, en toe» hij zag dat al zijne pogingen vruchteloos waren, trachtte hij den commis saris van policie om te koopen door dezen het bij hem gevonden geld en bovendien 3000 fr. aan te bieden. In de gemeente-gevangenis gebragt, ver zocht hij ontslagen te worden, voorgevende dat hij alles, wat hij te zijnen laste had, aan den commissaris wilde bekennen; doel) deze ambtenaar kon niets uit hem krijgen. Eerst dacht men met een waanzinnige te doen te hebbendoch twee geneesheerendie hem onderzochtenverklaardendat hij volkomen bij zijn verstand en zeer gezond, doch aan onophoudelijken gemoedsangst len prooi was. Voorloopig is de jongman ter zake van land- looperijtot zeven dagen opsluiting veroordeeldin afwachting van den uit slag der begonnen nasporingen, daar sommigen niet vreemd zijn aan het denkbeeld dat hij een der medepligligen van Traupmann zou kunnen wezen. Een portret van den aangehoudene is onmiddelijk aan de Fransche justitie gezonden geworden. ENGELAND. LONDEN4 October. Voldfens een onzer bladen zal het te verwachten ontwerp van wet tot regeling van de lersche landquaestie berusten op het beginsel eener toepas sing van de gewoonten in Ulster in zwang, waar den pachters het voortdn- rend regt van pacht wordt verleend, en tevens dat om het gepachte aan een ander over te dragen. De Anglikaansche bisschop van Winchester heeft zijn voornemen ken baar gemaakt zijne betrekking neder te leggen. Het daaraan verbonden tractement bedraagt 10500 Men verwacht vrij algemeen, dat de bisschop van Oxford, dr. Wilberforce, met dit ambt zal worden begunstigd. Doek velen wenschen dat de heer Gladstone van de gelegenheid gebruik zal ma ken om de zeer uitgebreide diocese van Winchester te splitsen en de aclit a negenhonderd geestelijken, die daartoe belmoren, onder meer dan één hoofd te plaatsen. Naar aanleiding van het gebeurde te Bordeaux werpt de Times de vraag opof men er te Londen wel voor beveiligd is dat op een zekeren nacht het meerendeel der schepen op de Theems in brand staat. Eene zeer grooje hoeveelheid petroleumonder verschillende benamingenis in verschei dene pakhuizen geborgenen schepen geladen met petroleum moeten op daartoe door de autoriteiten aangewezen plaatsen ankeren. Maar dit belet niet dat, indien daar eene uitbarsting plaats grijpt, de vlam door de rivier tot in het hart der havens kan worden gevoerd. Het blad meent dat het onheil, te Bordeaux voorgevallen, de noodzakelijkheid aantoont, dat er, be halve de reeds bestaande bepalingen, nog bijzondere voorbehoedmiddelen op het lossen en bergen van petroleum in het leven worden geroepen op die rivieren, welke aan eb en vloed onderhevig zijn; bovendien vleit het blad zich, dat men er in zal slagen een middel te vinden om de vlam van petro leum of benzoine te blusschen. In een der huizen van de voorstad Bayswater heeft eene ontploffing van vuurwerk plaats gehad, waarbij 7 personen van de 13, die zich in het huis bevoudenzijn omgekomen. Te Liverpool zijn twee schepen in aanbouw voor de vaart op Indié, door het Suez-kanaal. De oorlog der verbondenen, Brazilië en de-Argentijnsehe republiek, tegen Paraguay, die thans als geëindigd'wordt beschouwdheeft aan de eersten eene opoffering gekost van 189,840 menschen en bijna 67 millioenf. Daarvan zijn ten laste van Brazilië gekomen 168,000 man en 56 millioen FRANKRIJ M. PARIJS, 4 October. Het tijdstip van de hervatting der wetgevende zitting, zegt de Con- stit., is nu vastgesteld, de onzekerheid weggenomen en het publiek gerust gesteld, indien het zich werkelijk had laten diets maken dat de regering de verdaging onbepaalden tijd wilde laten voortduren. Een meer nabij zijnd tijdstip zou zekerlijk nog meer genoegen aan het publiek gedaan hebben; maar het kon bezwaarlijk worden gekozen, liet tijdstip van 29 November is door den ministerraad eenstemmig vastgesteld, na rijp onderzoek van de tijdsruimte, vereischt voor de werkzaamheden tot voorbereiding der zitting. Het ministerie wenscht naar zijne daden beoordeeld te worden, en het ver-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2