lElDSCRE COURANT. 1800. JN\ 102. WOENSDAG 6 OCTOBER. BINNEN LAN DSCHE BERIGTEN, Dc Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2-30 'sjaars, buiten dc expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Adverlentiihi is van 14 regels 1.— iedere regel nieer 25 cents. LEYDEN, 5 October. l)e gisteren avond op het water aan de Beestenmarkt gebonden mu ziekuitvoering door liet muziekcorps van het 4,ie reg. infanterie werd afge wisseld door bet gezang van de jongelingen der kweekschool voor zeevaart; eene talrijke menigte bewoog zich in de omgeving. Door bet ontsteken eener Bengaalsche verlichting, waartoe van de zijde van particulieren veel werd bijgedragen, werd bij herhaling aan het geheel levendigheid bijgezet. De minister van biunenl. zaken heeft bekend gemaakt dat ia de niaand December aanst.voor de tweede maal in het loopende jaargelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens bedoeld iu art. 9 dier wet, ter verkrijging der acte van bevoegdheid als apotheker, en voor de derde maal tot het afleggen der natuurkundige examens bedoeld in art. 4. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgeno men, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij die tot de examens wen- schen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór den 15d,n November cerstk. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der com missie van examenvoor het examen 'van apotheker den hoogleeraar P. J. van Kerckhofl', te Utrecht; voor het natuurkundige examen den hoogleeréar IV. F. It. Suringar, te Leyden. Zij die tot het examen van apotheker wen- sciien te worden toegelaten, moeten bij hun verzoek het bewijs voegen dat zij minstens twee jaren al» hnlpapotheker binnen het koninkrijk zijn werk zaam geweest. Met ingang van 1 October is het tarief voor verzending van de telegram men naar America, via Valcntia, wat den afstand tusschen dcNederlandsehe kantoren van afzending «n Londen betreft, verminderd «net 0,30 voor be- ligten van 1 tot 20 woorden, met ƒ0,45 voor tijdingen van 21 tot 30 woorden enz Hel Americaansche tarief voor het kantoor te 's Gravcnhage. lielwolk reeds ƒ0.30 lager was dan dat der overige Nederl. kantorenblijft van deze vermindering uitgesloten. Te rekenen van denzelfden dag zijn de Nederl. kantoren gemagtigd omwanneer dit door de afzenders uitdrukkelijk wordt voorgeschreven, telegrammen voor America ter verzending langs den Frausch-Americaanschen kabel via Brest aantenemen. De prijzen voor beide wegen zijn volkomen gelijk. In de dorpen langs den Bijn licerseht onder het vee liet mond- en klaauwzeer algemeen. In de kunstzalen der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam is Zondag 11. de tentoonstelling geopend van schilderijen van levende mees ters. De catalogus bevat 223 nommers. Het bestuur der maatschappij van weldadigheid heeft van een onbe kenden gever uit Batavia over 1888 en 18C9 twee bijdragen elk van ƒ300 ontvangen. -- Dc Gemeentestem, sprekende over de aangekondigde plannen der re gering met betrekking tot de belastingenzegt o. a. Wij treden, als niet op onzen weg liggende, niet in de vraag of de ver wezenlijking van die plannen een goed, deugdelijk belastingstelsel aan bet rijk zou bezorgen, maar wij moeten reeds dadelijk opkomen tegen de nei ging, die er bij de regering schijnt te bestaan om liet rijks-belastingstelsel te verbeteren ten koste van dat der gemeenten. De afschaffing van de plaatselijke accijnscn was zeker eene der gewigtigste gebeurtenissen in de geschiedenis der gemeentelijke administratie. Wij hebben daarvoor jaren lang geijverd, en hebben dien maatregel, toen hij tot stand kwam, ten zeerste toegejuicht. Wel hadden wij gewenscht dat bij gepaard ware ge gaan met een totalen afstand van 's rijks pcrsoncclc belasting aan de ge meenten, omdat die belasting uit haren aard bijzonder geschikt is om naar plaatselijke toestanden en dus als gemeentebelasting geheven te wor den, maar het was toch reeds een groote stap op dien weg, dat de gemeenten in liet genot van vier vijfden dier belasting werden gesteld. De gunstige gevolgen voor de financien der gemeenten lieten zich niet lang wachten. Tot aanvulling van hetgeen nog ontbrak tot dekking harer uitgavenheb ben dc gemeenten eigene directe belastingen ingevoerd of de bestaande ver hoogd. Wij laten thans dc vraag in het middenof bij het zoeken van grondslagen daarvoor wel altijd de voorschriften der wet zijn in acht genomenmaar zeker is hetdat die maatregel met niet weinig moeijelijk- lieden gepaard ging, die. waar bij de vaststelling der gemeentcbegrooting verbooging van den hoofdelijken omslag noodig of raadzaam blijkt, zich hier en daar op nieuw doen gevoelen. Zoowel de ingezetenen als de raads leden kunnen zich nog niet overal losmaken van het denkbeeld dat accijn- sen ongemerkt betaald werden en daarom de voorkeur verdienden boven directe belastingen, waarvoor op bepaalde tijden do beurs moet geopend worden; zjj houden bet »ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas", dat bij staathuishoudkundige quaestièn eeqe voorname rol speelt, niet genoegzaam in het oog. Van daar die tegenzindie zich nog maar al te zeer openbaart tegen de heffing en vooral tegen de verhooging van plaatselijke directe be lastingen hoezeer dezenaar een zuiver stelsel en met juiste grondslagen geheven, ongetwijfeld de beste wijze van belastingheffing zijn. De minister erkent de moeijelijklieidwant, zegt hij, dc tijd //schijnt nog niet gekomen te zijn, dat de tegenzin en het vooroordeel tegen dergelijke belasting (d. i. eene algemecne rijksbelasting op de inkomsten) in genoegzame mate gewe ken zijn." De minister houdt dus directe belastingen alsnog voor impopulair en durft ze voor liet rijk nog niet invoeren. Blijft hij zich nu consequent, wanneer hij niettemin de gemeenten wil dwingenhare directe belastingen uit te breidenen zouden zjjne plannen over het algemeen niet een gewel digen schok geven aan het gemeentelijk belastingstelsel, dat. hoezeer de volkomenheid nog niet nabij, toch door de wettelijke maatregelen van 186f> jot een gevestigden toestand is gekomen Men leest in het Hbl.: Op zeer bevreemdende, zelfs geheimzinnige wijze is te gemoet gekomen aan de verzuchting, door den verslaggever van de Tijd geuit wegens de aanwezigheid van verderfelijke boeken, als Bluntschli's Volken reg t en de «verzameling van wetenschappelijke voordrag ten van von Virchow en lloltzcndorfï"' op de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. Een 70-tal boekjes toch, waaronder de genoemde, zijn, naar wij uit volkomen geloofwaardige bron vernemen, gestolen! Men is er voor alShog niet in geslaagdden dader te ontdekken. (iedtirenile de vorige maand zijn bij het kol. werfdepot aangekomen: 51 korporaals en manschappen, uit het leger hier te lande overgeplaatst bij de koloniale troepen, onder genot eener gratificatie van ƒ160 tot ƒ200; 96 personen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst verbonden, waaronder 44 vreemdelingen, met eene som van ƒ160 tot ƒ200 als handgeld of gratificatie; 59 onderofficieren en manschappen nit Oost-indie, waaronder 36, aan wie voortdurend gagement was toegekend van ƒ100 tot I 500 'sjaars; en 7 militairen uit West-Indië. Op 31 December 1807 hadden de gezamenlijke vaarten in Nederland eene lengte van 2431 mijlen. Hiervan behooren 604 tot de provincie Gro- 1 hingen, 551 tot Friesland, 189 tot Drenthe, 276 tot Overijssel, 32 tot j Gelderland. 73 tot Utrecht. 285 tot Noord- en 218 tot Zuidholland, 32 tot j Zeeland, 112 tol Noordbrabant en 54 tot Limburg. Als eene merkwaardige bijzonderheid meldt men van den Moerdijk i dat bij de vergravingen van den rivierbodem op ruim 20 el onder Amster- damsch peil eene belangrijke hoeveelheid beenderen voor den dag is geko men van een kolossaal dier. vermoedelijk behoorendc tot eene zeer ver teruggaande periode der aardvorming, Volgens deskundigen sehjjnen zij behoord te hebben aan een exemplaar van bet geslacht der mastodonten of wel der rhinoceros-soorten. O. a. bevindt zich daarbij een gedeelte kaak met vrij goed geconserveerde zeer ontwikkelde kiezen. Men meent dat de vondst naar het rijks museum te Leyden zal worden opgezonden. -- Te Purnierende had Zalurdag dc bij het programma der land bon wfees- ten bepaalde harddraverij plaats. Daaraan werd deelgenomen door 24 paar den. waaronder cenigc beroemde harddravers uit Friesland en Groningen-, de prijs, eene som van ƒ300, is behaald door liet paard dc Deugd van den heer II. Krcmcr, te Garnwcrd (Groningen); de eerste premie van ƒ100 werd behaald door lift paard dc Nette, van den beer U. lljjpuia, te Ping- jum, en de tweede premie van 40 door dc Snip, van den heer J. Waal, te Spanbroek. De illuminatie, die des avonds ontstoken werd, bad door regen veel te lijden. Zondag avond zijn de feesten besloten met het afste ken van een fraai vuurwerk op den Kanaal-dijk en met eene danspartij in den Doelen. Men meldt van het Nieuwe Diep: De stormen der laatste dagen in September hebben ontzettend veel zeerampen veroorzaakt. Zondag kwam hier binnen de Noordsehe bark Elisabeth, kapt. Sehwede. aan boord heb bende de equipage van den Franschen logger Charles, kapt, Durango, van Noorwegen naar Duinkerken bestemd. De logger verkeerde in zinkenden toestand en hef was nog tor regter tijd dat kapt. Sehwede het in nood

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1