LEYD8CHE 01IIA I T. MAANDAG 4 OCTOBER. B1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. BUITEN LANDSCHEBEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35ft 'sjaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courari De prijs der Advertentiën is yan 1—4 re LEYDEN, 2 October. De lieer dr. M. Polano, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de hoogeschool alhier, zal Vrijdag aanst.des namiddags ten 2 ure, die betrekking aanvaarden, met het houden eener redevoering in de groote gehoorzaal der akademie. In de maandelijksche vergadering van de maatschappij der Ncderland- sclie letterkunde is gisteren avond prof. J. de Wal op nieuw tot voorzitter dier maatschappij benoemd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 131 volwassen personen en 53 tot 63 kinderen. Gedurende de negen eerste maanden dezes jaars heeft het Nedcrland- sehe Zendeling-Genootschap aan giften en legaten ontvangen 40,643.67 Bij de uitloting van 64 obligatiën van de premiënleening der stad Rotterdam, die gisteren heeft plaats gehad, is gevallen op n°. 6934 10,000; op n» 44098 f 2000;- bp n» 70022 en 7626 elk f 1000; op n« 96437812, 65672, 59254 en 48290 elk 500; op n»s'45259, 4Ó511, 5858, 52340, 12933 en 62266 elk 300; op n« 26418, 32736. 37225. 23270, 25355, 67781 en 28236 elk ƒ200; op n\ 57445 en 60550 elk 150. Te gelijk met de tentoonstelling van de HoIF. .Maatschappij van land bouw te l'urmerende heeft de maatschappij ook hare jaarlijksche vergadering sehouden. De rekening en verantwoording over het vorige jaar was goed gekeurd; die rekening sloot met een batig saldo van ƒ2293. Op de uitge schreven prijsvraag naar een modcl-aanteekehlngbóck v*oor dCn landbouwer, veehoudervetweider enz. was één antwoord ingekomen. De prijs is daar aan niet toegekend. Met 128 tegen 94 stemmen is besloten in het jaar 1872 hel 25jarig bestaan der maatschappij te vieren te 'sGravenhage, door het houden van eene, indien mogelijk internationale, Idndbouw-ten- loonstelling. Verscheidene afdeelingen verklaarden te wenschendat zulks te Amsterdam geschieden zou. Voorts is bepaald, dat de algemeene vergade ring en de tentoonstelling het volgende jaar te Dordrecht zullen gehouden worden, en is als lid van het hoofdbestuur, in de plaais van den heer W. Hoogdie in December aanstaande moet aftredengekozen de heer C, J. van der Oudermeulente 's Gravenhage. De commissie van beoordeeling voor de tentoonstelling van vruchten, hloemen en planten op de terreinen van de maatschappij Linnaeus, te Am sterdam, heeft de navolgende bekrooningen toegekend: Verguld-zilveren medailles: 4. W. Kaufleld. te Oosterbeek. 3; J. Vekemans, te Antwerpen; C. Glym, te Utrecht; J. W. de Groot Wz., te Utrecht, 2; J. van Riessen, te Amsterdam. Zilveren medailles: W. C. Boer, te Boskoop, 5; G. J. Al berts, te Boskoop, 3: J. Walschaert. te Antwerpen; J. Vekemans, te Ant werpen, 3; J. W. Kauffeld, te Oosterbeek, 3; W. C. de Spin, te Leyden; Rotan. Tuin, te Deventer; H. J. Schaap en C°.te Amsterdam; baron van Tuyll van Serooskcrkcnte Velsen; J. T. van der Berg, te jutphaas, 2; G. van Wely, te Watergraafsmeer; C. Glym, te Utrecht. 4; J. W. Fleischer, te Vejscn; J. van Konkelenberg, te Amsterdam, 3; J. W. de'Groot Wz., te Utrecht, 3; dr. J. C. Hacke van Myndcn, te Nieuw-Loosdrecht. Bronzen medailles: N." T. Teengs, te Edam, 2; W. C. Boer, te Boskoop, 4; J. W. Kauffeld. te Oostèrbeek, 5; dr. J. C. llacke yan Myndente Nieuw-Loosdrecht; 11. J. Schaap en C'v.te Amsterdam; A. Dricssen. te Rotterdam; T. J. van der llerg, te Jutphaas; C. Glym, te Utrecht, 5; J. W de Groot, te Utrecht. 7; J. W. Fleischer, te Velsen; J. van Riessen, te Amsterdam: J. van Konke lenberg, te Amsterdam, 2. Ten gevolge van het onlangs op de kon. mil. akademie te Breda ge beurde kan men met zekerheid melden dat de kadet v. d. E. van het hoogste studiejaar', bestemd voor de dienst van het 0. I. leger, als kadet is ontslagen, en dat den kadet v. C.die eerst den 4Jcn der vorige maand zijne loopbaan op de akademie was ingetreden (het slagtoffer van de zoogenaamde ■ontgroening)op verzoek zijner betrekkingen een eervol ontslag als kadet is verleend. -- Op 26 Sept. jl. zijn bij cenen stalhouder te Gouda uitgespannen ge weest twee rijtuigen elk bespannen met een paard; bij het wegrijden van bet laatste rijtuig heeft men ontdekt dat het eerst weggeredene een verkeerd paard, zijnde een zwart, met langen staart, zonder kol, heeft medegeno men, en een ander paard, mede zwart met kol en halven staart, van veel minder waarde, heeft laten staan. De commissaris van politie aldaar ver zoekt opsporing, aanhouding en berigt. Voor het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren de zaak behan deld van Walravenuit Medemblikbeschuldigd van poging tol moord op zijn tienjarig zoontje, dat hij bij liet havenhoofd aldaar op een weinig bezochte plek in liet water heeft geworpen, waarop hij zelf daarin is gesprongen, naar hij opgaf, met het doel om zijne vrouw, met wie hij oneenigheid had, door den dood van het kind van het voordeel der erfenis zijner moeder te versteken. Hij ontkende echter thans het voorafberaamd opzet en zeide door veel drankgebruik niet in het volle bezit van zijn ver sland geweest te zijn. liet was een droevig schouwspel den tienjarigen Knaap op de teregtzilting tegen zijn vader te hooren getuigen. Nog 6 ge- hiigen werden gehoord waaronder twee geneesheerendie oordeelden dat 'e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; uco p. p. f 3,85, liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 zijn verkrijgbaar voqr 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. els 1.iedere regel meer 25 cents. geeri zuipers- of andere waanzin bij den beschuldigde aanwezig zou geweest zjjn op liet oogenblik, dat hij de misdaad pleegde De overige getuigen hadden wel het kind hooren schreeuwen en geredmaar niets van het voor gevallene gezien. De advocaat-generaal achtte de schuld des beschuldigden wettig bewezendaar wel de verklaring van den knaap niet in regtcn als bewijs mogt worden aangenomen, maar de bekentenis des beschuldigden door omstandigheden van elders gestaafd werdwaaronder bij opgaf het vinden van den knaap in het water op een afgezonderde plaats. Ilij requi- reerde de veroordeeling van den beschuldigde ter zake van poging tot moord tot eén tuchthuisstraf van 20 jaren. De verdediger, mr. II. J. van Lier, betwistte dit betoog en achtte de bekentenis volstrekt door niets bevestigd Terwijl hij ook, in strijd met de zienswijze van het O. M.de toerekenbaar- I beid in twijfel trok. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dingsdag aanst. Te Arnhem is eergisteren in het openbaar verkocht het voor veertien dagen in veiling gebragte Beekbergerwoudeen ntrwald" gelijk in ons va derland nergens elders gevonden wordt, en meest uit zware, hoog opge schoten elzenboomen beslaande. Kooper werd de beer B. van Spreeckens, wonende op het landgoed Overbeek te Yelp, voor ruim 98.000. Te Wierden (Overijssel) had dezer dagen een treurig voorval plaats. Terwijl de landbouwer Niezink met zijn gezin naar het.veld was, ter inza meling van den oogst, had hij zijne dochter ongeveer 30 jaar oud, die aan hevige zenuwtoevallen lijdende was, alleen tehuis gelaten om voor het eten fe zorgen; doch hoe stonden zij verslagen, toen zij bij hunne tehuiskomst haar midden op het vuur vonden liggenen reeds bijna geheel verkoold. Waarschijnlijk had zij weder een toeval gehad cn was in het vuur gevallen, waarin zij, daar niemand aanwezig was om haar te helpen, op een ellen dige wijze den. dood heeft gevonden. Uit Leeuwarden meldt men: Als een bewijs, dat er nog steeds veel wordt gedaan om dit hoekje land voor de overhecrsching dér zee te bewa ren, kan dienen, dat de in 1868 uitgevoerde werken aan de zeeweringen onzer provincie niet minder dan ƒ233,433.67y2 hebben gevorderd. Friesland mag geacht worden in een band van goud te zijn besloten, zóó veel is voor ert na aan de zeewieringen ten koste gelegd. 'sGRAVENHAGE, 2 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan I'. van Ophem, te Lisse, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Aan den heer jhr. m'. C. C. G. de Pesters is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede. Tot telegrafisten 3,le kL zijn benoemd: J. A. van Sonderen, W. Otto, K. H. Geri, A. Minkema, C. C. Gorter, thans leerlingen-telegrafist, P. J. Raaymakers, thans klerk bij den rijkstelegraaf, J. 11. Carlier, C. J. de Back, G. II. Peerboom, A. W. van Diggelen, C. C. C. Richten, W. A, Poeschmanu, I). II. W. Laeyendecker, II. J. J. Janssen, J. B. Logemann en W. J. Krccte, thans leerlingen-telegrafist. Heden houdt zich nog eene der afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal bezig met het onderzoek der ontwerpen nopens de In dische begrooting voor 1870. De overige afdeelingen hebben dat onderzoek reeds ten einde gebragt, zoodat bet heden waarschijnlijk geheel zal afloopen. -— Gisteren is alhier gehouden de vergadering, van hel nieuw algemeen collegie van toczigt op het beheer enz. der kerkelijke goederen van de her vormde gemeenten in Nederland. ENGELAND. LONDEN1 October. De verklaring van den minister van buitenl. zakendat er thans voor Europa meer vooruitzigt op behoud des vred.es bestaat dan ooit vroeger sedert den oorlog van 1866 tusschen Prjiissen cn Oostenrijk, heeft aan de effectenbeurs genoegen gedaanmaar er gecne verbetering der koersen te weeg gebragt. Hieruit wordt de gevolgtrekking afgeleid dat de gedrukte stemming meer aan de financiële dan aan de politieke tijdsomstandigheden is toe te schrijven. De gezagvoerder van hel in de golf van Suez verongelukte stoomschip Camatic heeft een verslag openbaar gemaakt van deze ramp. Dit verslag geeft de Times aanleiding om de handelingen van diéii kapitein ten sterkste af te keuren. FltANKRIJ K. PARIJS, 1 October. De bekende brief van pater llyacinthe is te Rome door de Fransche dagbladen ter kennis van het publiek gekomen; de ambtenaren, welke al daar met de censuur over de buitenlandschc dagbladen belast zijn, hadden in den inhoud van dat schrijven geene reden gezien om de dagbladen, waarin het opgenomen was, aan het oog des publieks te onttrekken. Dit was echter, naar te Rome verzekerd wordt, geenszins de zienswijze der kerke lijke overheden; deze, ook de Paus zelf. zouden hun ongenoegen over die toegeeflijkheid der censuur te kennen gegeven hebbeii. De keizerin heeft hare voorgenomen reis aanvaard.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1