PER TELEGRAAF. ken en hel lot hunner onderdanen ellendiger te maken. De Sultan, de onderkoning en de koning der Grieken, zegt dit blad, vullen hunne palei zen op met alles wat Londen en Parijs kostbaars voortbrengen. Hunne tafels zuchten onder den last der keurigste spijzen, terwijl de kinderen des lands zich moeten behelpen met in asch gebakken meelkoeken, en moeten wonen in huttendie weinig verschillen van de woningen hunner voorouders. Jlillioenen worden verkwist aan militaire vertooningen en tot den ontvangst van vreemde vorsten, en geen goudstuk kan er overschieten, om de meest noodige maatregelen te bekostigen tot verbetering van het lot der arbei dende klassen, liet gouvernement is, voor negen tienden Van de Tttrksche, Egyptische en Grieksche bevolkingen, niets anders dan eén ligchaam, krach tig genoeg om belastingen te heffen en tot de krijgsdienst te noodzaken, doch te zwak, om tegen roof en onregt te beschermen. In Turkije is de regering onmagtig tot liet handhaven van regtsbedcelingin Egypte houdt zij zich staande door den landman te onderdrukken en uit te zuigen; bet Grieksch bewind eindelijk kan zich niet eens tegenover een bende roovèrs doen geldenen de heer Soleropoulosde minister van financiëndie zelf in handen der bandieten viel, verklaart, dat er op een zeker tijdstip niet minder dan 100,000 agrarische misdaden bij het geregt in behandeling wa ren. Naar hetgeen ons de dagbladen melden, zijn op dit oogenblik in Tur kije 4000 werklieden bezig met het aanleggen van een rijweg door onbe woonde velden in de nabijheid van Ivonstantinopel, ten einde aan de kei zerin van Frankrijk de gelegenheid te bezorgen, bij haar aanstaand bezoek, een toertje te maken naar de bosschen, die Lady Mary Wórtley beroemd heeft gemaakt. Geen cijfers zijn noodig om aan te toonen, dat, gedurende de laatste dertig jaren, het grootste deel der inkomsten van Turkije, Egypte en Griekenland verzonken is in het Danaïden-vat der miuisteriën van oorlog en marine. Toch zou noch Griekenland, noch Egypte, noch Turkije in slaat wezen, zich tegen ééne der groote Westersche mogendhe den te verdedigen. Griekenland kan onder geen omstandigheden zijn schul den betalen. Egypte heeft, buiten zijn schulden, een jaarlijksch tekort. Turkije houdt zich alleen boven water door telkens nieuwe leeningen aan te gaan, ten einde den interest van vorige te kunnen dekken; doch ook dit kunstje moet eenmaal falen: het vertrouwen der Europeesche geldschieters zal niet eeuwig duren. Volgens berigtcn uit de Vereenigde Staten zouden de giften ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slagtoflers van de ramp in de kolenmijn te Avondale het cijfer bereiken van 200,000 doll. Na onderzoek was men niet vreemd aan het denkbeeld dat de brand in de mijn was aangestoken door den een of anderen Ier, ten einde zich te wreken op de arbeiders uit Wallis, die vroeger geen deel hadden willen nemen aan eene door de Ieren op touw gezette werkstaking. Op den dag dat het onheil plaats hadwa ren bijna al de Ieren afwezig, ter bijwoning eener begrafenis. F R AIV K li IJ K. PAKIJS, 30 September. Bij besluit des keizers is het eerste gedeelte der ligting van 1868 opge roepen; de rccrutcn zullen zich tusschen 15 en 20 October aanst. in de hun aangewezen garnizoensplaats moeten bevinden om bij het staande leger inge lijfd te worden. De hervatting van de oefeningen der mobile nationale garde, die op 3 October bepaald was, is lot nader orde uitgesteld. - De ministeriële bladen beweren dat de regering niet zal toegeven aan den eisch om het wetgevend ligchaam den 26ste" October bijeen te roepen; eerst in het begin van November zal die opening plaats hebben. Inlusschen worden belangrijke wets-ontwerpen gereed gemaakt; om bij de kamer te worden ingediend. De heer Schneider heeft het liötel, dat door hem als voorzitter van het wetgevend ligchaam werd bewoondverlatennaar het schijnt heelt hij dus gcene hoop meer op nieuw tot voorzitter te worden benoemd. Zijne vrienden kunnen hem zijne in den laatslen tijd betoonde vrijzinnigheid niet vergeven en anderen zijn zeer tegen hem ingenomen, uithoofde hij heeft medegewerkt tol het niet bijeenkomen der kamer. - De Conêtitutionnel bevestigt thans het berigt dat de verspreiding der buitenlandsche dagbladen in Frankrijk niet langer door de regering belem merd zal worden zoo als tot nu toe dikwijls geschiedde. Aan de buiten landsche dagbladen, zegt dit blad. wordt thans eindelijk genot van de nieuwe vrijheden in Frankrijk gegeven. De Indépl Beige, wier nommers zoo dik werf aan onze grenzen in beslag genomen zijnzal nu voortaan vrijheid hebben over onze politieke aangelegenheden te spreken zonder gevaar van met aanhouding te worden gestraft, wanneer zij het waagt tegenstanders van tijdelijk hcerscheude begrippen toe te juichen. Naar men verneemt heeft de voormalige koningin van Spanje haren vroegeren gunsteling, den bekenden Morfori, weder terug ontboden. De tegenwoordige intendant van haar kasteel heeft zijn ontslag genomen. 11e ontvangsten van den Franschen transatlantisclien kabel nemen zeer snel toe. Van 16 lot 23 September werden er 448 tijdingen overgeseind. De opbrengst bedroeg 2500 fr. Er heeft zich hier eene commissie gevormd tol bevordering der deel- neming aan het concilie van vrijdenkers, hetwelk te Napels, tegelijk met lo kerkvergadering te Rome, geopend zal worden. In de anli-clericale bla- '1™ worden de adressen van verscheidene personen opgegeven bij wie men sicli als lid van cerstgemeld concilie kan inschrijven. Bij den brand te Bordeaux zijn 16 schepen verbrand, t. w. 13 Fran se schepen, 1 llaliaansch, 1 Spaansch en 1 Noorweegsch schip. Van de fransclie schepen had I eene volle lading en 2 nog eene gedeeltelijke lading, 'renboven bekwamen nog 5 Fransche schepen belangrijke schade en fransche schepen ligle avarij. Een Nederl. stoomschip, dat voor de stad R. is door eene bijzondere omstandigheid aan het gevaar ontsnapt. Twee matrozen hebben ernstige brandwonden bekomen. De schade wordt op 4 a 5 millioen fr. begroot. Te Toulon is weder een moord begaan onder zeer geheimzinnige om standigheden, De heer Samson, koopman, is levenloos in zijne kamer gevondengetroffen door 16 dolksteken. Daar geld en goed onaangeroerd zijn gebleven, meent men deze gruweldaad aan wraakzucht te moeten toe schrijven, te meer daar ook het portret van den ongelukkige, in de kamer aanwezig, was vernield. SPANJE. De republikeinsche cortes-Ieden gaan voort in de provinciën openlijk hun beginsel te prediken en de constitutie te verguizen. Indien de regering bij de hervatting der wetgevende zitting een voorstel tot het kiezen van den monarch doet, zijn er bedenkelijke gebeurtenissen te verwachten. In dat geval willen de republikeinsche leden voorstellen te verklaren dat de keuze builen de bevoegdheid der tegenwoordige corles ligt en reglslreeks door het volk behoort te geschieden; indien dit voorstel afgewezen wordt, zijn er in vele groote steden des lands gewapende bewegingen van de zijde der republikeinsche partij te verwachten. Men verzekert dat eene commissie van 15 leden der cortes zal belast worden de quaestie van de candidatuur voor den troon tol eene oplossing te brengen. ITALIË De Etna, op Sicilië, is wederom in stroomen hebben zich in het dal ontlast. werking. Twee krachtige lava- PKIIISSEN. BERLIJN, 30 September. Met het opruimen der puinhoopen van den afgebranden schouwburg te Dresden is men bijna gereed, en men berekent thans reeds wat tot den herbouw zal worden vereischt. Tien begroot de daarvoor noodige som op 386,800 th.; 260,000 tb. zullen tot dit einde uit 's lands kas worden ver strekt. De koning zal uit eigen middelen daartoe 126,800 th. bijdragen. Van diezelfde zijde is gedurende eene lange reeks van jaren zeèr veel ge daan voor den bloei van het Dresdener tooneel. Gedurende ongeveer 30 ja ren hebben de koning en diens vader jaarlijks 55000 th. besteed ten behoeve van de kapelterwijl aan pensioenen en andere ondersteuningen minstens per jaar 42000 th., op zijn meest, zoo als b. v. in 1866, 102,000 th. is geschonken; gemiddeld genomen mag de bijdrage der civiele lijst gedurende die jaren op 60000 th. worden gerekend. i —In de Beijersclie kamer van afgevaardigden hebben bij de presidents keuze de candidaat der ultramontaansche en die der liberale partij ieder 71 van de 144 uitgebragte stemmen verkregen, terwijl de beide candidalen zich buiten stemming hielden. Eene tweede stemming had dcnzelfden uitslag. Er zal op nieuw eene stemming plaats hebbenen wanneer ook deze niet hit een bepaald resultaat mogt leiden, dan verwacht men een beslnit tot ontbinding der kamer. OOSTENRIJK. De Ooslenrijksche gezant te Rome, graaf Traulmannsdorfis weder naar zijn post verlrokken. Graaf von Beust heeft in zijne conferentiën met dien gezant met nadruk betuigd dat hij eene opregte verzoening en overeen stemming met den H. Stoel hoogst wenschelijk achtte en dat de Oostenrijksch- Ilongaarschc regering daartoe met blijdschap de hand zou leenen, zoodra zij de overtuiging zou erlangd hebben, dat Rome voldongen feiten wist te erkennen. Inzonderheid werd hem opgedragen aan de Roomsche regering duidelijk te verstaan te geven, dat het ministerie niet zelf een initiatief tot opheffing van het concordaat zou nemenmaar zich geenszins kon noch zou verzetten tegen een daartoe strekkend besluit dor rijks-vertegenwoordi ging. hetwelk onder de bestaande omstandigheden hoogst waarschijnlijk te verwachten was. - - Er worden vele toebereidselen gemaakt om den kroonprins van Pruis- sen met den meesten luister te ontvangen. PARIJS, 30 September. liet Pet. Jnum. bevat een berigt uit Gnebwiller van heden morgen 10 uur, meldende dat Haeusler, zwager van Kinck, door de justitie ontboden is otn het lijk te zien, dat tusschen Bollwiller en Cernoy gevonden is. Het blad voegt er bijdat er alle reden is om te ge- looven dat dit hel lijk is van Kinck, den vader. DRESDEN, 30 September. De koning heeft heden de kamers geopend. In de troonrede wordt na de behandeling der binnenlandsche aangelegenheden het volgende gezegd: Saksen mag zich zoowel bij de buitenlandsche rege ring als bij den Noord-Duitschen bond in eene geachte stelling verheugen. De koning heeft er steeds sterk naar gestreefd, om de ontwikkeling van den Noord-Duitschen bond op den grondslag zijner constitutie te ontwik kelen, doch zijn streven zal ook steeds daarheen gerigt zijn, dat de gren zen welke de bondsconslilutie tusschen de regteu van den bond en die van de bijzondere stalen heelt getrokken, stipt gehandhaafd worden. Hij heeft gegronde hoop dat dit streven niet zonder gevolg zal blijven, want hij is overtuigddat dezelfde gezindheid ook bij zijne bondgenooten bestaat. MADRID, 30 September. De tiaceta berigt dat verscheidene benden op standelingen in de provincie Barcelona de spoorstaven doorgesneden en republikeinsche junta's ingesteld hebben, doch dat overal waar de rege ringstroepen verschenen die junta's werden ontbonden en de opstandelingen op de vlugt sloegen. Gisteren waren te Xeres eemge kenteekenen die on geregeldheden deden vreezen, maar, dank zij der krachtige houding van den militairen kommandant, is de orde gehandhaafd geworden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3