LEÏD8CIIE COURANT. 1869, ZATURDAG 2 OCTOBER. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. N'. 159. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35 franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Dij deze Courant wordt verzonden N'. 14 blad 17) der Handelingen ran den Gemeenteraad. LEYDEN, 1 October. Heden namiddag ten 2 ure heeft de heer dr. D. Doyer de betrekking van buitengewoon hooglceraar in de faculteit der geneeskunde aan de hooge- school alhier aanvaard, met het honden eener redevoering over //het tegen woordig standpunt der oogheelkunde." Van de candidaten, die zich voor het natuurkundig examen hebben aangemeld, zijn in de najaarszitting, die dezer dagen alhier werd gehouden dc heeren H. F. J. Immens, W. H. L. Mulder, 1. D. van Hengel en R. II. F. Sikkes geslaagd. Z. E. de minister van binnenl. zaken heeft het noodig geoordeeld het werk der aanstaande volkstelling aan zijn departement te bespreken en te regelen, en heeft daartoe de chefs der provinciale bureaux voor statistiek opgeroepen om den 25"cn October a. s. daar tegenwoordig te zijn. lieden zjjn de miliciens der ligling van dezen jare behoorende tot de vier regimenten huzaren, het reg. veld- en het reg. rijdende artillerie die bij hunne indeeling tot nader order met onbepaald verlóf zjjn gebonden, bij hunne corpsen in activiteit opgetreden om gekleed en geoefend te worden. Wij vernemenzegt het Hbl.uit eene goede Wondat de kon. Ne- derlandsche stoombootmaatschappij het voornemen heeft opgevat, eene ge regelde directe stoomvaartgemeenschap tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika tot stand te brengen en dat de tegen 11 October opgeroepen buitengewone algcmcenc vergadering hoofdzakelijk ten doel heelt dil plan aan de goedkeuring der aandeelhouders te onderwerpen. Te Monster is in den nacht van Zaturdag op Zondag een stoute dief stal gepleegd. Des morgens in een beneden-voorkamer komende, vond de vrouw des huizes kaarsvet gemorst op haar tafel. Daarover verwonderd, omdat men zich van geen kaarslicht bedient, werden vermoedens opgewekt die zich later bevestigden. De binnensluiting van het venster was op be hendige wijze verbroken, en in de secretaire ontbrak eene som van ƒ160. Een gouden horologie, een gouden hoofdstel en het overige voorhanden geld, circa ƒ1000, waren onaangeroerd gelaten. Te Purmerendc is gisteren dc tentoonstelling van voortbrengselen van land- en tuinbouw en van voorwerpen, daartoe betrekkelijk, van wege de maatschappij van landbouw geopend, en zijn de prijzen aan de bekroonden uitsereikt. Er zijn vele en schoonc inzendingen. Het bestuur der afdeeling Deemster, Edam en Purmerende heeft des avonds de afgevaardigden der afdeelingen, die daartoe waren uitgenoodigdin het heeren-logement ont vangen ter onderlinge kennismaking. Heerlijk weder begunstigt de tentoon stelling, en de stad heeft een hoogst feestelijk aanzien. Overal wappert de Nederlandsclie vlag; aan zeer vele huizen zijn dennengroen en andere ver sierselen aangebragt, en hier en daar zijn eerepoorten opgcrigt. Onder de bij dc tentoonstelling toegekende bekrooningen komen voor: Voor korte haver, 2C prijs, G. C. van der Hoef, te Oegstgeest; voor Roomsche ot tuinboonen, le prijs, dezelfde; voor klaverhooi, le prijs, dezelfde; voor rapen (voedergewas), le prijs, dezelfde; voor eene verzameling vruchten wassende op stam, 2C prijs, P. Hoofltmante Boskoop; voor eene verzameling appelen en peren, 3e prijs, dezelfde; voor eene verzameling fijnste tafelappelen, 3eprjjs, dezelfde; voor de grootste meloen, le prijs, 11. Beekman, te Oegst geest; 2fprjjs, J- van Langeveld, te Soeterwoude; voor schorseneren, 3e prijs, Ci. C. van der Hoef voorn.; voor een achtste vat Ned. boter, gelegd in Mei of Junij, 1«prijs, J. Duivenvoorde, te Voorschoten; 2'prijsG. Vreeburg, te Lisse; voor een achtste vat Leydsche of llijnlandsche boterminstens 14 da gen oud, le prijs, J. Duivenvoorde voorn.; 2e prijs, G. Vreeburg voorn.; 3C prijs, P. Scholten, te Lisse; voor een zestiende vat weiboter gelegd in Augustus, le prijs, C. Veclenturf, te Bodegraven; voor 2 stuks Rijnlandschc komijne kaas in 1869 gemaakt, 2e prijs, G. C. van der Hoef voorn.; 3e prijs, G. Vreeburg, te Lisse; voor 3 stuks zoelcmelksche (Goudsche) kaas, in Mei of Junij gewrongen. 2e prijs, C. Veelenlurf voorn., 3e prijs, G. C. van der Hoef voorn.; voor 2 stuks Goudsche Derby-kaas, van Mei of Junij, 1« prijs, b. J. Ciggaar, te Sassenheim. - Van hel brikschip Gouverneur de Rouville. van Amsterdam naar het Nieuwediep, jl. Maandag in het val van Urk ten anker gekomen, zijn twee man der equipage jammerlijk om het leven gekomen. De zoon van den kapi tein met eenig scheepswerk op het kluiverhout bezig zijndeverloor door een ongelukkig toeval het evenwigt en stortte in zee; zijn broeder, stuur man aan boord, dit ziende, sprong hem zonder dralen achterna; ook werd een sloep met den meesten spoed in zee gebragt, doch zij bereikte de on- gclukkigen te laat. Beiden zijn een prooi der golven geworden. De oudste broeder had zijne echtgenoote aan boord; ook bevond zich dc kapitein met zijn vrouw op het schip. Een jongen, die te llaulcrwijk te huis behoorde, werd dezer dagen uit medelijden door den landbovwer H. Kuipers, te Ezinge, een paar dagen op genomen. Daar hij aan de koorts leed, gaf Kuipers hem den raad naar huis te gaan; de jongen verzocht echter tot den volgenden dag te mogen blijven, heigeen hem werd toegestaan. Zaturdag moigen ontdekte boven genoemde landbouwer, dat de jongen verdwenen was. en tevens dat hij zelf een paard vermiste. Onmiddellijk stelde hij pogingen in het werk, den jongen op te sporen. Al spoedig bleek het, dat deze met het paard, tus schen Hoogkerk en Groningen, door den tolmcester was aangehouden, die vermoedde, dat de zaak niet zuiver was en hiervan oogenblikkelijk kennis gal aan de justitie te Groningen. Aan den brigadier-majoor Groenevcld en den brigadier Waterman gelukte hetna ijverig onderzoekden jeugdigen misdadiger met het paard op te sporen en naar Groningen te brengen. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt heeft de aannemer van de wer ken aan de staatsspoorwegen aldaar het werk verlaten, en zijn de werk lieden allen afgedankt. Men hoopt echter dat de borgen het gestaakte werk spoedig voor eigen rekening zullen hervatten en dat er alzoo geene merk bare vertraging in de vollooijing van den weg Hedel's Hertogenbosch zal ontstaan. Te Ouddorp zijn weder twee lijken aangespoeld, waarschijnlijk af komstig van dc bemanning van een bij den jongstcn storm verongelukt schip. Uit eene mededeeling van den Belgischen consul-generaal in Peru blijkt, dat de guano-voorraad op de Chincas-eilanden over drie of vier maanden geheel zal zijn uitgeputmaar dat op verschillende andere punten van het Pcruaansche gebied nog eene zoo groote hoeveelheid van die meststof voor handen is, dat nog minstens 6 jaren in de consumtie daarvan, op 500,000 ton 's jaars geschat, voorzien zal kunnen worden. Onderden bedoelden voorraad is niet begrepen eene hoeveelheid van 100,000 tonnen, op de Lobos eilanden voorhandendie van eene mindere hoedanigheid is. Bij het afzen den der berigten lagen in dc havens der Chincas-eilanden 54, en in die der Guanape-eilanden 97 schepen in lading. De minister van koloniën heeft bij de tweede kamer op nieuw inge diend de wets-ontwerpen tot regeling der suiker-cultuur en tot aanvulling van art. 62 van het regerings-reglement voor Ned. Indie (agrarische wet). Het eerste is onveranderd gebleven. Het tweede echter is aldus gewijzigd, dat de minister aan art. 62 wenscht te zien toegevoegd de volgende bepalingen //Volgens regels bij algemeene- verordening le stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan vijf en zeventig jaren. //De gouverneur-generaal zorgt dat geenerlei afstand van grond inbreuk make op de regten der mlandsche bevolking. //Aan den inlander wordt, waar hij het tot verzekering van zijn erfelijk individueel gebruiksregt op den grond verlangt, naar mate de middelen voorhanden zijn, de gelegenheid verschaft daarvoor schriftelijk titels te verkrijgen. //Behoudens noodige voorzorgen in het algemeen belang, wordt de grond, door inlanders in erfelijk individueel gebruik bezeten, op aanvraag van den reglmatigen bezitter, aan dezen in eigendom afgestaan. //Verhuur of ingebruikgeving van grond door inlanders aan niet-inlanders, geschiedt volgens regels, bij algemeene verordening te bepalen." Deze redactie verschilt van de oorspronkelijke hierindat in al. 1 en 4 de woorden //kunnen" en //kan" zijn weggelaten en daardoor de afstand in erfpacht en de toekenning van eigendomsbewijzen aan inlanders verpligteud worden gesteld. Voorts zijn in al. 4 de aanvangswoorden in de plaats ge treden van de vroegere slotwoorden: //behoudens zijne verpligtingcn jegens de gemeente en den lande." Bij dit gewijzigd ontwerp is eene memorie van nadere toelichting ge voegd, welke tevens dient als memorie van beantwoording op het voor- loopig verslag, in de vorige zitting door de tweede kamer uitgebragt. Daarin wordt onder anderen gezegd, dat, ter betere bescherming der inlan-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1