LM08CHË 1 011!i\ 1800. VRIJDAG I OCTOBER. ST ADS-BERIGTEN. BiNNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 158. ii De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de ingezetenen dat, ter herinnering aan Leydcns Ontzet, waarvan de gedenkdag op aanstaanden Zondag invaltop Maandag den -U1™ October ek. des avonds valt half acht tot half tien, door liet muziekcorps van het 4e regement infanterie, daartoe door den Heer Kolonelkommandeerende dat regement, welwillend beschikbaar gesteld, eenige muziekstukken zullen wor den uitgevoerd op het water aan de Beestenmarkt. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 30 September 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 30 September. In eene heden gehouden zitting van den gemeenteraad is, aangezien ile beer Hartevelt voor de benoeming tot lid en tot voorzitter der commissie van financiën bad bedankt, tot lid en tot voorzitter van die commissie be noemd de heer mr. Hoog. Tot commissaris in stads-bank van leening is op nieuw gekozen de heer mr. J. van Outeren. Voorts is tot hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in de Scheistraat benoemd mej. C. E. Boon, hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool van het bestedelingshuis te Amsterdam. Men meldt ons nit Katwijk aan Zee, dd. 29 Sept.: De laatste schuiten, welke de kantvisscherij bleven uitoefenenzijn met de aangekomene haring schuiten, die door het aanhoudend stormweder lang aan liet strand lagen, nu alle tér haringvangst uitgegaan; slechts een vaartuig zal bij gunstig weder de markt van verschen visch blijven voorzien. In den loop van dit jaar werd door 44 schuiten gezamenllijk besomd ƒ108.318.39, in het voorgaande jaar met 45 schuiten ƒ67,300.80, welk aanzienlijk meerder bedrag van ƒ41,017,57 niet alleen door eene ruimere vangst, maar vooral ook door den hoog besteden prijs voor den visch werd verkregen. Men meldt ons uit Leeuwarden: De tongblaar onder het rundvee in deze provincie heeft zich thans dermate verspreiddat zij in alle gemeen ten heerscliende is. Wat vooral opmerkenswaardig is, is, dat op Ameland, waar te voren nimmer eenige ziekte werd waargenomen, ook de tongblaar onder het rundvee zich heeft geopenbaard. Daar geen vee van elders op Ameland is ingevoerd, kan niet gezegd worden, dat de ziekte daar is over- gebragt. Men zou alzoo tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat deze ziekte óf door de lucht wordt voortgeplant óf in het voeder zijn oorsprong vindt, hetgeen dan in het algemeen met de eene of andere stof vermengd moet zijn. Zoover bekend is, zijn in deze provincie nog gecne runderen aan de tongblaar gestorven. Sommige dieren zijn echter door die ziekte zoo aangedaandat zij uit de band moeten worden gevoederdwil men hen in het leven behouden. Dat het gemaak vooral onder deze omstandig heid te lijden heeft, is wel te denken. Er zijn er, die dagelijks zeer wei nig melk meer geven. Indien de ziekte dan ook niet spoedig een gunstigen keer neemt, kan het niet uitblijven, of dè boter- en kaasprijzen zullen nog eene aanzienlijke verhooging ondergaan. Bij kon. besluit van 11 September 1869, n°. 12, is goedgekeurd de bcgrooting der enkel provinciale cn huishoudelijke inkomsten cn uitgaven van Zuidholland, voor de dienst van 1870. Zij beloopt aan inkomsten en uitgaven ƒ546,988.81. De minister van financiën heeft bij verschillende resolutiën instructiën vastgesteld voor: 1°. provinciale inspecteurs omtrent de verplaatsing van de commiesen der active dienst; 2". provinciale inspecteurs omtrent de inspec- tie-reize3". provinciale inspecteurs en voor de controleurs omtrent het toepassen van boeten; en 4". provinciale inspecteurs en voor de controleurs omtrent de verantwoording der bureaukostenenz. Men verneemt dat al de officieren van de verschillende wapensop non-activiteit wegens ziekte, in hunne respectieve rangen bij liet leger zul len moeten terugkeeren, of wel, indien zij ongeschikt bevonden worden, zullen worden gepensioneerd of eervol ontslagen. De Société Dimkerquoise tot bevordering van kunstenletteren en wetenschappenhad voor dit jaar een prijs uitgeloofdo. a. voor een schil lij, naar keus der mededingers wat. het ontwerp betreft. Het is allezins vleijend voor de Neder]andschc school dat een landgenoot dezen eenigen prijs bij dezen wedstrijd heeft mogen wegdragen. Hét is namelijk de heer Everhardus Koster, schilder te Haarlem, die een landschap had ingezonden, op het rapport der daartoe zamengcslelde commissie den eersten of gou den prijs heeft erlangd en daarvan dezer dagen bij een zeer vereerend schrijven namens genoemde maatschappij kennis bekomen heeft. De Ned. Industrieel bevat het programma voor een nationalcn wed strijd tusschen werklieden iujdc verschillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstelling der ingezonden voorwerpen enz., van wege de afdeeling 's Gravenhagc der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en liandwerks- njj verheid in Nederland. Daaruit blijkt het volgende: Van wege de afdeeling 's Gravenhage der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland zal in de maand Augustus 1870 een nationale wedstrijd worden gehouden tusschen werklieden (manne lijke en vrouwelijke) in de verschillende vakken van nijverheid en kunst. Ter mededinging worden toegelaten alle werklieden, die in Nederland woon achtig zijn en werkzaam bjj of voor patroons, aldaar gevestigd. De voorwer pen moeten zich onderscheiden door een of meer der volgende hoedanigheden: u. eigen vinding; b. bijzondere nuttigheid of doelmatigheid; c. soliditeit; d. keurigheid van bewerking. Voorwerpen, die een plaatsruimte van meer dan een vierkante meter innemen, kunnen worden afgewezen. De voorwer pen moeten door den inzender alleen zjjn vervaardigd, tenzij de aard van liet werk de hulp van anderen onvermijdelijk maakte. De voorwerpen blij ven, ook bij bekrooning, de eigendom der inzenders, behoudens de hierna te maken bepalingen. De beoordeeling, in welke mate de ingezonden voor werpen voldoen aan de vereischtenwordt opgedragen aan eene jury. Tot oekrooning worden prijzen uitgeloofd, bestaande in: a. Verguld zilv. med., met premiëu in geld van ƒ100 en van ƒ50; b. Zilveren med.n 50 n 25 c. Bronzen n e v 25 u 15; d. n ii zonder geldelijke premiën; e. Vereerende getuigschriften. Vóór of op 10 Junij 1870 wordt, regtstreeks ot door tusschenkomst der plaatselijke commissie, aan den secretaris van de regelings-commissie inge zonden eene naauwkeurige beschrijving van het in te zenden voorwerp, benevens: a. opgaaf van naam, leeftijd, beroep en woonplaats van den inzender; b. eene verklaring van zijn patroon, dat het voorwerp door den inzender zelf is vervaardigd, behoudens de uizondering boven vermeld; c. of de inzender het voorwerp aan particulieren of ten behoeve der verloting wenscht te verkoopen; zoo ja, tot welken uitersten prijs; d. of de inzender de inpakking en terugzending der voorwerpen aan de commissie overlaat of voor zijne rekening neemt. Ingeval de inzender het voorwerp buiten mede dinging wenscht te houdenmoet daarvan gelijktijdig opgave worden gedaan. De hiertoe noodige invullings-billetten zullen in tijds algemeen worden ver krijgbaar gesteld. De inzending der voorwerpen moet, onder een mede verkrijgbaar te stellen adres, geschieden tusschen 5 en 12 Julij 1870. Van de ingezonden voorwerpen zal eene tentoonstelling worden gehouden, aan vangende den tweeden Woensdag der maand Augustus 1870 en voortdurende tot nadere aankondiging. Uit het verslag betreffende het geneeskundig staatstoezigt in 1868 blijkt, dat o. a. de wenschelijkhcid van verpligte vaccihalie uitvoerig werd behan deld. Het voorstel van een lid, dat de raad (van NoordbrabantLimburg) zich tot de regering zou wenden met het verzoek, dat bij de wet zou be paald worden dat geen kind op de scholen van lager onderwijs zou worden toegelaten zonder bewijs van vaccinatie, werd met 16 tegen 3 stemmen aangenomen. De minister heelt daarop geantwoorddat liet aan de gemeen teraden blijft overgelaten dit onderwerp bij gemeente-verordening te regelen, maar dat de regering eene wijziging der wet in den zin van het voorstel niet geraden acht. Er is door de verschillende raden menig punt behandeld, als over de ge neeskundige plaatsbeschrijving, de toenemende aangifte van leveiiloozen in Noordbrabant, geneeskundige armverzorging, ziekenfondsen, onduidelijk schrijven van recepten, gezondheidsmaatregelen door beteren afvoer van fecalc stoffen, het houden van toezigt op schepen, onderzoek naar eenige bijzondere ziektegevallennoodzakelijkheid tot het leesbaar schrijven van recepten enz. Uit een slaat van sterfte in 1868 blijkt, dat, op eene bevolking van 3,592,416 op 31 Dec. 1867, in het rijk overleden 96514 personen, de leven loos aangegevenen daaronder begrepen. De verhouding was dus dat 1 over-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1