PER TELEGRAAF, ADVERTENTIES. Mel betrekking lol het gebeurde Ie Pantin wordt nog het volgende j medegedeeld: Bij Tranpmann toch zijn vele brieven en andere papieren ge vonden, aan de Ki.icks toebelioorende. Onder deze bevinden zich ook eenige brieven, die de vrouw van lvinck uit Roubaix aan haren man te Parijs had geschreven en gerigt waren aan het adres, dat Traupmann aan eerstge noemde had opgegeven. Traupmann was het voorts, die van Parijs uit cor respondentie met de vrouw vau lvinck had gevoerd. Kinck, de vader, had zich aan de hand bezeerd dus heette het in de brieven, die Traupmann j aan de vrouw schrcet van daar dat deze zelf niet aan zijne echtgenoote bon schrijven en hem (Traupmann) verzocht had ten zijnen name de corres pondentie te voeren, llit laatste is geen bloot vermoeden. Men heeft ten huize van Kinck te Roubaix die brieven gevonden. In al die brieven werd de familie dringend aangemaand, om met den middagtrein te vertrekken, j ten einde eerst 's avonds te Parijs te komen. Traupmann was verder met at dc omstandigheden van de lvincks bekend, met welke hij te Roubaix veel verkeerde, llij wist ook dat de vader zich naar den Elzas wilde begeven, em zich daar te vestigen, en toen deze op reis was gegaan, was hij hem gevolgd. Een en ander nagaande, is men tot de conclusie gekomen, dat de heide Kiucks reeds door Traupmann en eenige medepligtigen vermoord wa ren vóórdat de moeder met hare vijf kinderen als slagtofïers der booswichten gevallen zijn. Traupmann spreekt zeei weinig, legt berouw aan den dag, is diep in gedachten verzonken en biedt geen wederstand, llij is reeds van Havre naar Parijs vervoerd. In eerstgenoemde stad zet de justitie hare nasporingen onafgebroken voort. Toen de stoomboot Hammonia naar New-York zou vertrekken, heeft men alle passagiers op het dek geroepen om hunne identiteit na le gaan, en de policie-agenten hebhen het vaartuig zorgvuldig op alle punten onderzocht. Meer dan honderd policie-agenten, waarvan de meesten in burgerkleeding, •zijn op alle punten der stad en in de omstreken geposteerd, om het ont snappen van eiken verdachte onmogelijk le maken. liet overbrengen van Traupmann van Havre naar Parijs heeft veel overleg vereischt, want eene menigte volks was steeds aan hel station aanwezig om zijne komst af te wachten en, naar hetgeen gehoord werdwel gezind kort regt uit te oefenen. Toen hij hier aan het station was gekomenheeft men liein geleid langs een niet publieken weg naar eene deur, waarvoor twee rijtuigen gereed stonden. Men moest hem bijna in bet rijtuig dragen. Toen j i)e menigte de rijtuigen zag wegrijden, gaf zij aan baar wraakgevoel door luide kreten lucht. SPANJE. Het officiële blad bevat een verslag van den gouverneur der provincie Tarragona omlreut bel in hare hoofdstad voorgevallen moordtooneei. Re lieer Garcia was door hem met de waarneming zijner functiën gedurende eene kortstondige afwezigheid belast; juist dien dag kwam de generaal Picrrad te Tarragona. De heer Garcia bemerkte dat daarbij in strijd met het uitdrukkelijk verbod der wetgeving, «leve de federale republiek!" werd j geroepen en in bel gevolg van den generaal eene vlag met dat opschrift gedragen werd. llij maakte den generaal op de onwettigheid van zijn ge- i drag opmerkzaam, en verzocht hem zijnen invloed te bezigen om de rust- verstoorders lot orde te brengen. De generaal gaf een zeer onvoegzaam antwoord. Hij verzekerde dat hij door de regering gemagligd was om die j ergerlijkheden te gedoogen; bij voegde daarbij, dat hij gcene reden zag om acht te slaan op de aanmerkingen eener overheid die hij niet erkende. Dit zonderlinge antwoord, hoorbaar voor de volksmenigte rondom het rijtuig van den generaal, alsmede de gebaren en andere omstandigheden waarmede liet gepaard ging, verhoogden de opgewondenheid onder het gepeupel, het welk onder den kreet: //vermoord hem! geef hem geen kwartier!" een tooneel aanriglte zooals men enkel onder kannibalen zou meenen te kun nen zien. Dc heer Garcia werd op den grond gesleurd en meedoogenloos met voeten getreden, zonder dat de generaal tusschen beide kwam of iets deed oin dat slagtoffer van pligtsbetrachting te redden; hij zette in tegen deel zijnen inlogt voort onder hel spelen der muziek die hem geleidde, liet i was een afschuwelijk tooneel. liet naauwlijks ontzielde ligchaam van Garcia werd door vrouwen en kinderen naar de kade gesleept; hier zou het in zee j «worpen zijn, zoo dit niet door eenige aldaar aanwezige gendarmen belet ware. Terstond na dat verschrikkelijk voorval, kwamen de gewapende burgers uit eigen beweging op de been; zonder de bevelen van hunnen offi cieren af te wachten, hebhen zij de wapenen opgevat; en hoewel zij niet lot dadelijkheden zijn overgegaan, was de houding van het corps zoodanig dat het diende ontbonden te worden. De ontwapening der vrijwilligers te Tarragona heeft ook aanleiding gege ven tot oproerige tooneelen le Barcelona. De bevelhebbers der vrijwilligers aldaar hebben tegen dien maatregel geprotesteerd, en toen dientengevolge ook de ontwapening te Barcelona werd bevolen zijn de vrijwilligers lot op roerig verzet overgegaan. De regering heeft echter op krachtige wijze de rust hersteld. FRUISSETK. BERLIJN, 27 September. Dc Staats- Anzeiger kondigt af het aan de Keulen-Minderer spoorweg maatschappij toegekend privilegie tol uitgifte van prioriteitf-obligaliëntot een bedrag van 30 millioen tb.voor den aanleg van een spoorweg van Venlo naar Osnabrück en een zijtak van Haltern naar Essen, alsook voor een spoorweg van Osnabrück naar Bremen en Hamburg, en eene vaste brug over de Elbe tusschen llarburg en Hamburg. - H. M. de koningin van Zweden is, met haren vader Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, van Müskau weder alhier teruggekeeerd. H. M. is naar Stockholm op reis gegaan en de prins weder naar Muskan vertrokken. OOST-INDIK. BATAVIA, 14 Augustus. Door den gouverneur-generaal is een twee-jarig verlof, wegens ziekte, Wleend aan den raadsheer in het hoog geregtshof van Ned. Indië jhr. J. I Graafland, en tot raadsheer in dat hof benoemd de vice-president van den raad van justitie te Batavia mr. Th. IC. van Slingerlandtlot president van den raad van justitie le Batavia is benoemd de raadsheer in genoemd ge regtshof mr. F. F. L. U. Last. -l)e Java-Bocle zegt uit eeiie steeds goed geïnformeerde bron le verne men, dat met deze mail voorstellen ten opzigte van het Ned.-lnd. leger naar den minister van koloniën zijn gezonden, van zoodanigen aard en strekking als het leger regt heeft te eischen, onder bijvoeging, daL zoo de minister die niet inwilligt, de bevelvoerende generaal zich genoopt gevoelt zijne bc- i trekking neder te leggen. j Het boog geregtshof van Ned. Indië heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van mevr. de wed. Saportas en hare medebeklaagde baboe Koet sier, en met vernietiging der tegen beiden gewezene vonnissen van den raad van justitie te Batavia, haar van de tegen haar ingebragte beschuldi gingen vrijgesproken. De beklaagden zijn onmiddelijk op vrij voelen gesteld. De vrijspraak van dc wed. Saporlas is voornamelijk gegrond op de ovcr- j weging: dat de persoon van Aliwana, in de zaak als getuige gehoord, veel eer als medebeklaagde in de zaak had behooren te zijn betrokken; dat de bewering, alsof deze geen belang zoude gehad hebben bij het misdrijf, tegen den heer Saportas beraamd, niet aannemelijk is, dewijl hij wist, dat zijn meester het voornemen had eenen geruimeu tijd te Lembang te vertoeven en diens verblijf aldaar de vernedering van hem, Aliwana, zoude ten ge volge hebben; dat de verklaring van dien éénen getuige, gesterkt door de bekentenis eener medebeklaagde, geen regterlijk bewijs daarstelt; dat de regter uit dien hoofde, in weerwil van het bestaan van vermoedens van schuld, verpligt is de beklaagde vrij te spreken; en dal hare vrijspraak van zelve die van hare medebeklaagde, baboe Koetsier, behoort ten gevolge te hebben. Den 6'1™ Augustus is te Batavia met zijn gezin uit Nederland terugge keerd d». W. 11. Adèr, laatst pred. der Evang. Luth. gemeente te Batavia. In den avond van den llden dezer zijn intrek genomen hebbende in de gast vrije woning van zijn vriend, den majoor van llaefLen. op hel landgoed Struiswijk. had hij reeds het ongeluk des anderen ochtends zijn veel gelief den oudsten zoon door den dood te verliezen. In de achter het huis stroo- mende rivier, met en onder het oog van zijn vader een bad wcnschende te nemen, schijnt de knaap eensklaps boven een verborgen kolk geraakt te zijn en zijn al de pogingen van den vader vruchteloos geweest om hem uit het gevaar te redden. AVEENEN, 28 September. De Presse wijdt een artikel aan de toenadering tusschen de vorsten van Pruissen en Oostenrijk. .Er wordt daarin gezégd, dal het berigt van een aanstaand bezoek van den Pruissischcn kroonprins te AVeenen, dat met regt als een eerst en feitelijk bewijs van toenadering geacht mag worden, in de hoogste kringen van AVeenen met ingenomenheid is vernomen. Men vleit zich dat de vriendschappelijke toenadering tusschen die hoven ook aanleiding zal geven tot een inniger verstandhouding dier staten. PARIJS, 28 September. De regeringsbladen zeggen dal bet gerucht be treffende bet intreden van Baden in den Noord-Duilschen bond van allen grond ontbloot schijnt. De keiz. regering heeft te dien aanzien geeue nota gezonden noch naar Berlijn, noch naar Karlsruhe. MADRID, 27 September. De gouverneur heeft de sluiting bevolen van alle clubs en politieke vereenigingentot dat hun bestaan op regelmatige wijze gewettigd zal zijn. Gisteren zijn weder troepen naar Cuba gezonden. Hier is het rustig. HAMBERG, 28 September. Een particulier telegram van Havana, van 'z7 dezer, berigt dat er op St. Thomas tusschen den 17'1'0 en lli'1"1 schokken van aardbeving hebben plaats gehad, die echter geene schade hebben veroorzaakt. PARIJS, 28 September. Het Journal off. bevat het keiz. decreet waarbij generaal Fleury tot gezant te St. Petersburg benoemd wordt. NEAV-YORK, 27 September. Dr. Hall, de zeereiziger die de Noordpool streken bezocht heeft, is na een afwezigheid van vijf jaren teruggekomen. De geraamten van eenige der togtgenoolen van sir John Franklin zijn door hem gevonden. Getrouwd: A. J. VAN MANNEKUS, van Zoeterwoude Cbefeld, 28 September 1869. en MATHILDE LOUISE JÜRGES. Getrouwd: P. LOS Gz. AVedk van J. Bonten, Predikant bij de Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ter Neuzen, 28 September I860. en Benige en algemeene kennisgeving. P VAN P1ENBROEK. Voor de vele ontvangen bewijzen van deelneming, bij de bevalling zijner Echtgenoote, betuigt de Ondergeteekendeook namens haar, harlelijken dank. Amersfoort, 27 September 1869. J. T. HESSELS. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen Vader en Behnwd-vadcr den lieer 11. C. SCIILETTE, betuigt de Ondergeteekende, uit aller naam, zijn hartelijken dank. Leiden, 25 September 1869. II. F. SCHLETTE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3