HUITKNL VNDSCIIK BEItlGTEN. lijke besparingen ran renten, die bij iedere andere wijze van geldopneming wordt gemist. lloofdst. VII/? loont eene hoogere raming ad 247.030.00onafhankelijk van de overbrenging der afdeeling lelegraphie. De verhoogingen spruiten voort deels uit sommen die onder de ontvangsten worden teruggevonden voorts verhoogingen die een noodwendig gevolg zijn van de toenemende op brengst der belastingenonvermijdelijke verhoogingenposten die vroeger uit de onvoorziene uitgaven werden bestreden, maar thans op de posten zelve zijn geraamd; verhooging der kosten van het postwezen ad 89,01)0, waaronder alleen 60,000 voor den aanbouw van rijks postlocalen in som mige steden. De opbrengst der posterijen over 1808 bedroeg ƒ2,400,405; de uitgaven ƒ1,305,154; overschot 1,155,250. Ofschoon de uitgaven sedert 1858 met ƒ300,957.68 'sjaars zijn vermeerderd, nam het batig saldo met ƒ413,194.10 of 55 pCt. in hetzelfde tijdvak toe. 's GRAVENIIAGE, 28 September. Aan den heer G. J. W. Brtiyns, hoofd-commies bij het dep. van bin- nenl. zakenisop zijn verzoekeervol ontslag verleend onder dankbetui ging voor de langdurige diensten, door hem aan den staat bewezen. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Goes is benoemd de heer mr. J. P. H. la Grappe Dominions, advocaat te 'sGravenhage. Voorls zijn benoemd tot notaris: te Stads-kanaal de heer mr. L. Oldenhuis Tolte kens, cand.-notaris en burgemeester te Emmen; te Alkmaar de heer W. F. G. L. Gouwe. cand.-notaris aldaar; te Amsterdam de heer J. F. Rompel, cand.-notaris aldaar; te Meerssen de heer J. Kleuters, cand.-notaris en ge meente-secretaris te Jabeek. Aan den lieer C. A. 1'. Verbunt, notaris te Heivoort, is vergund zijne standplaats over te brengen naar Ravenstein. De adjunct-controleur der directe belastingen D. II. Montenberg is ver plaatst van Assen naar Arnhem, en de adjunct-controleur J. H. Drielsma, van Arnhem naar Assen. lieden middag ten half zes ure zal Z. M. ten gehoore ontvangen de commissie van de tweede kamerbelast met het aanbieden aan den koning van het adres in antwoord op de troonrede, Z. M. de koning zal morgen ochtend vroegtijdig uit deze residentie naar bet Loo vertrekken. Bij de beraadslagingen in de tweede kamer over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, in de zitting van gisteren, zijn onderscheidene onderwerpen ter sprake gebragt. Op de aanmerking van den heer van Lyn- den dat de uitspraak der regering in de eenvoudigheid zijner opvatting hem hoop gaf op de opheffing der bezwaren die de ontwikkeling van bet volks onderwijs belemmeren, gaf de minister van binncnl. zaken te kennen dat de regering nooit de bezwaren tegen de wet op het onderwijs ligt geteld heeft. Zij had eens gezegd dat zij altijd genegen was die bezwaren te liooren en te onderzoeken. Zij zou dit blijven doen, doch met in achtne ming van het standpunt, waarop zij zich in zake het onderwijs gesteld heeft. Op de vraag van den heer Begram of er genoegzame krachtige maatregelen waren genomen om het doordringen der in een naburig rijk heerschende veeziekte tegen te gaangaf genoemde minister ten antwoord dat die ziekte in het naburige rijk bijna als geëindigd kon beschouwd worden. Er waren maatregelen genomen om, zoo spoedig als de ziekte zich'vertoont, de gren zen voor den invoer af te sluiten. Voor het oogenblik was dit nog niet noodig. Aanhoudend werd met waakzaamheid het oog gehouden op den invoer van vee. Betreffende de afschaffing der tienden, door de hh. Saay- mans Vader en Fokker ter sprake gebragt, merkte de minister van justitie op dat. na de toezegging van een ontwerp, de discussiën in de beide ka mers hadden doen zien, dat enkele af koopbaarstelling geen kans van slagen had. Men wilde afschaffing en in de eerste kamer sprak men zelfs onlangs van vernietiging van de tienden, maar altoos tegen schadeloosstelling. Hij was in dezen telkens op grootc practische bezwaren gestuit, maar men kon zeker zijn dat de zaak volstrekt niet uit het oog werd verloren. Werkelijk was hij bezig met het ontwerpen eener wet op dit punt en zoodra de door hem bedoelde bezwaren overwonnen zouden zijnzou hij eene voordragt doen. Op de vraag van den lieer Heemskerk Az.of de regering van meening was in deze zitting een ontwerp tot herziening der kiestabel in te dienen zeide de minister, dat de wijziging van het patentregt van zelf wijziging van de kiestabel noodzakelijk maakt. Eerst na de wijziging van de pa tient belasting was het mogelijk te bepalen, binnen welke grenzen de herzie ning van de kieswet zal plaats hebben. Dit zou dan ook plaats hebben, zonder dat hij daarmede zeggen wilde dat daardoor buitensporige uitbreiding aan het kiesregt zou gegeven worden. Dezelfde minister gaf, op de aan merking van den heer van Loondat hij onaangenaam was getroffen ge weest dat in de troonrede de naam van God werd gemist, te kennen dat, indien het voor wien dan ook eene verassing was, dat dc bedoelde uitdruk king in de troonrede niet voorkwamen, dit zeer zeker ook was voor de regering. Zij had dadelijk onderzocht hoe die woorden, die in het concept stonden, er uil zijn geraakt Die woorden hadden er ingestaan, niet alleen in bet eerste, maar ook in hel tweede concept, dat bij de ministers in circulatie was. Nu was ter elfder ure nog eene wijziging in de troonrede gebragt, waardoor eene wederoverscbrijving van het concept noodzakelijk werd. en door eene onverklaarbare vergissing was het toen weggevallen. De minister protesteerde tegen het vermoeden, alsof dc weglating intentio neel was geweest. Hij had de concepten voor zich en zeide ook, dat, nadat het in den ministerraad had gecirculeerd, liet stuk nog in verschei den handen was geweest. !n die zitting is nog besloten, velerlei werkzaamheden, bij de sluiting dei- vorige zitting onafgedaan gebleven, over te brengen in deze zitting, zoodat een groot aantal commissorialen op nieuw op de lijst der werkzaamheden geplaatst worden met aanvulling van sommige commission. Voorls dat de behandeling van het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging dei- armenwet wèl, en dat van den heer de Bosch Kemper tot herziening van het reglement van orde der kamer, niet zal worden voortgezet, maar dat er eene commissie van vijf leden (door elke afdeeling een lid) zal worden benoemd lot het aanbieden van een voorstel tot het herzien van bet reglement van orde, voor zoover dit noodzakelijk is, ten gevolge van de uitbreiding van het getal leden der kamer. Morgen zullen de afdeelingeu van de tweede kamer onderscheidene wets-ontwerpen onderzoeken. Overmorgen zullen de afdeelingeu een aan vang maken met het onderzoek der wets-ontwerpen betrekkelijk de Ned. Indische begrootiug voor 1870. Door den hoogen raad werd bij arrest van heden het vierde der zoo genaamde Rotlerdamsche processen,, in zake L. S. de lieer en A. J. Rneb, bij arrest van het hof in Zuidholland lot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ten einde gebragt. De uitspraak strekte tot verwerping van het door den regter ingesteld hooger beroep, met solidaire veroordeeling in de kosten. EIGELAND. LONDEN27 September. In alle deelen van Ierland wordt door talrijke meetings aangedrongen op kwijtschelding der straf aan de nog gevangen zittende Fenians. Mede- deeling van de besluiten eener zoodanige meeting ontvangen hebbende, heeft de lieer Gladstone, het hoofd des bewinds, daarop eenvoudig doen antwoor den "dat hij trachten zal zich behoorlijk te onderrigten omtrent het onder werp dier besluiten." Volgens de Daily News is door de regering nog geen besluit genomen omtrent hetgeen zij zal doen ten opzigte van de quaestie van den grond eigendom in Ierland. Eerst in hel eind der volgende maand zullen de leden van het kabinet zamenkomen om te beraadslagen over dc voordragten die in de volgende parlementszitling zullen worden gedaan. Hier te lande, en vooral op Jersey, is ongerustheid onder het publiek veroorzaakt door de voorspelling van eencn weerkundige, dat op den 0'1'" der volgende maand de Britsche kust door ecnen ongemeen hoogen vloed zou bezocht worden. De overheid van Jersey heeft thans van de regering berigt ontvangen dat er. naar de verzekering van bel regeringsbureau voor weerkunde, geen grond bestaat om te verwachten dat de vloed op den 6Jc" October de gewone springtijden meer dan eenige weinige voeten zal tc boven gaan. In Schotland heeft de zelfmoord van den lord juslice-clerk, een dei- hoogste regterlijke overheden van dat land, algemeene ontsteltenis teweeg gebragt. llij was lid van het parlement voor Bridgewater en was, door dc regerings-commissie belast met het onderzoek naar de plaatsen waar orn- kooping bij de verkiezingen eene gewoonte is geworden, als getuige opge roepen om tot de kennis te komen in hoeverre ook Bridgewater kon aan gemerkt worden in de termen te vallen van die gemeenten waaraan bet regt op het benoemen van vertegenwoordigers moet; worden ontnomen. Hij schijnt de schande onverdragelijk gevonden te hebben, om \oor het publiek te moeten komen als een regterdie schuldig was aan het omkoopen van kiezers. Volgens de hier ontvangen bcriglen van de westkust van Zuid-Amerika, werden die streken op nieuw door aardbevingen geteisterd. FRANKRIJK. PARIJS, 27.September. Het gerucht dat de maarschalk Canrobert als bevelhebber der eersie legerafdeeling, die tc Parijs en in de omstreek garnizoen houdt, door eenen anderen persoon zou worden vervangen, wordt door het officiële blad voor onwaar verklaard. Het regeringsblad bevat ook een besluit, waarbij het reg. gendarmerie der garde opgeheven wordt. In de negen kiesdistricten van Parijs is thans een manifest iu omloop aan de afgevaardigden der hoofdstad waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat zij den 2G U'" October zullen toonen het vertrouwen waardig te zijn, dat hunne lastgevers in hen gesteld hebben. -- Aan de société générale is eene som van 125.500 fr. ontvreemd. Een barer loopers, die tot een bijkantoor behoort, was, nadat bij gemelde som had geïncasseerd, aan het kantoor teruggekomen, waaf hij zijne portefeuille op zijne schrijftafel nederlegde en zich vervolgens naar een ander bureau begaf. In het eerste bevond zich slechts één bediende, die 000 fr. bezol diging heeft. Toen de looper terugkwam nam hij zijne portefeuille weder op en begaf zich naar_ de llue de la Victoire, waar liet hoofdkantoor der maatschappij is gelegen. Toen hij daar zijne portefeuille opende, was dc geheele som, met uitzondering van eenige) billetten van 100 fr. verdwenen. In wanhoop snelde hij naar het bijkantoor terug, maar alle nasporingen waren Ie vergeefs. Onmiddellijk werd van dc zaak bij de politie aangifte gedaan. Van de vier bedienden, die zich op het bijkantoor bevonden, ver schenen er drie; dc vierde kwam niet en is ook na dien tijd niet aan liet kantoor geweest. Dc bloedige gebeurtenis te Pantin heeft aan verschillende bladen een buitengewoon grooten aftrek bezorgd. Het Petit Journ. heeft zijn debiet met 150,000 zien vermeerderen. Het Journ. des Déb. verklaart zich tegen deze ziekelijke zucht der maatschappij, om alles tc lezen, wat de zenuwen schokken kan. In naam van den goeden smaak en der moraal komt liet op tegen de speculatie, om de naakte portretten der lijken, met de pijn lijkste trekken op het gelaat, weer te geven. En deze brandende begeerte naar gruwelen openbaart zich niet alleen bij hel min beschaafde publiek of bij de geringere klassen. Mevr. Ratazzi, geb. prinses Solms. heeft zich naar de Morgue begeven, om de lijken tc zien. Zij heeft verzocht toegelaten te worden, en dit is aan eene vrouw van zoo hooge geboorte natuurlijk toe gestaan. Men spreekt van het organiseren van pleizierlreinen naar het zoogenaamde moordveld van Pantin.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2