LEÏPSCIIE COUBANT. 1860. MAANDAG 27 SEPTEMBER. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. BUI TEN LAN DSC NE BEBIGTEN N". 164, De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Dij deze Courant behoort een BIJ FOEGSEL. LEYDEN, 25 September. l!ij gelegenheid der kermis in Julij 11. is liet zeker bij velen niet on opgemerkt gebleven dat het hier zoo gunstig bekende Theatre Crosso niet aanwezig was. De directeur, de heer Henry Smith, toenmaals verhinderd herwaarts te komenheeft thansblijkens de gisteren en. heden gedane aankondiging, het plan opgevat drie voorstellingen in den schouwburg te geven. Het is bijna onnoodig iets tot lof van hem en zijn gezelschap te zeggen, daar het de meesten nog levendig voor den geest staat met hoeveel bijval vroeger de kunstverrigtingen in dit theatre hier werden'bijgewoond, en dat de heer Smith zijnen roem weet te handhaven getuigen de hoogst gunstige getuigenissen daaromtrent te Amsterdamwaar hij in de jongste dagen vertoefde, openbaar gemaakt. Zoo ergens dan wordt in dit theatre voor eene aangename afwisseling zorg gedragen. In het bijzonder trekken de aandacht de zoo schoone groepen van levende beelden op eene meester lijke wijze zamengesteldwaarbij verschillende positiëu met eene verrassende vlugheid en gelijkmatigheid worden ten uitvoer gebragt. Niet minder ver rassend zijn de kunstverrigtingen in de gymnastiek door een talrijk perso neel turners, acrobaten en athleten verrigL, die of door stoutheid ol door ongewone buigzaamheid der leden de verbazing opwekken. Het geheel wordt opgeluisterd door clowns, die door hunne vlugge bewegingen en hu moristische werkzaamheden den toeschouwer in eene vrolijke stemming we ten te brengen, en besloten door eene prachtige voorstelling, bestaande uit de werking van driedubbele fonteinen, watervallen, kristalregen enz., waar aan eene afwisselende kleurenpracht een zoo bijzonder schoon effect geeft. Deze voorstellingen zullen zeer zeker met de meeste voldoening worden bijgewoond. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenert bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot 130 volwassen personen en 46 tot 59 kinderen. Door den minister van oorlog is bepaald, dal den miliciens-verlofgan gers der ligting van 1866 toestemming tot het aangaan van een huwelijk wordt verleend, waartoe zij zich bij de chels hunner corpsen kunnen aan melden. In eene bijeenkomst van den inspecteur van het lager onderwijs met de schoolopzieners in deze provincie is met eenparige stemmen besloten aan prof. Ilarting te Utrecht de hooge ingenomenheid te betuigen van het scliooltoezigt in deze provide met het door hem opgevatte denkbeeld der oprigting van een schoolverbond, ter bestrijding van het schoolverzuim, dat eerstdaags in eene bijeenkomst van belangstellenden te Utrecht nader zal worden besproken. Naar men verneemt is de heer P. II. Bruyn Jr. tot secretaris van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij benoemd, in plaats van het lid der tweede kamer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, die op grond zijner ver kiezing tot dat lidmaatschap zijn ontslag heeft genomen. De vacatures, aan boord van het stoomschip de Amstcl, ter kuste van Guinea, ontstaan door het overlijden van den luit. ter zee J. Vriemoet ürabbe, en het repatriëren van den. luit. ter zee S. T. Land, zijn aangevuld door de. luit®, ter zee P. F. baron van Ileerdt en F. W. Iludig, onlangs uit Nederland aldaar aangekomen. De Amstel wacht op de komst van het stoomschip Admiraal Koopman, om gezamenlijk te ageeren en, als het kan, de Ashantijnen voor hunne trouweloosheid te tuchtigen en lien de Nederlandsche vlag te doen eerbiedigendie zij nog niet willen erkennen. U.D.) In Overijssel en Friesland breidt zich de tongblaar onder het rundvee ten sterkste uit. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Rotterdam is door burg. en weth. een voorstel met uitgewerkte plannen tot den aanleg eener drink waterleiding ingediend.. De kosten van al de werken tot dit plan behoo- rende worden begroot; op eene som van ƒ1,850,600. Rtirg. en welh. hebben dit plan aan een onderzoek van deskundigen onderworpen. Daartoe zijn nitgenoodigd de generaal-majoor ingenieur J. P. Delprat, de heer inge nieur-werktuigkundige E. von der Ileyde te Isselburg en de lieer A. G. de Geus, ingenieur bij de duinwater-maatschappij te Amsterdam, wier advies zeer gunstig is geweest. In den gemeenteraad van Amsterdam is door het lid dr. E. U. Riiehner het voorstel gedaan tot oprigting aldaar eener hoogere burgerschool voor meisjes, met twee-jarigen cursus. Te Hardenberg is, ten gevolge van het broeijen van hooi, een huis afgebrand met schuur en schapenhok; eene groote hoeveelheid hooi en rogge, benevens den geheelen inboedel en twee kalverenwerd daarbij een prooi der vlammen. Uit Meppel meldt men dat wegens het stormachtige natte weder der vorige week de boekweit, schoon in de meeste planten reeds van den wortel, op bet veld moest blijven staan. Deze week evenwel schonk geluk kig weder zonnige dagendie voordeelig werkten op de inzameling. Men gelooft dat de opbrengst nog tamelijk goed zal zijn, ondanks het nadeel, door het genoemde weder aan de vrucht toegebragt. Uit Leeuwarden meldt men, dat na het overlijden van den heer dr. N. Ypey, den 12dcn Sept. jl. op zijn buitengoed Vijversburg nabij Rjjperkerk gestorven, een man die bij zijn leven bekend stond als weldoener van vele nuttige instellingen, en zelfs reeds voor 20 jaren 100 bunders heide bij Bergum met groote opofferingen en zorg deed ontginnenthans zijne weduwe en zoon ter eere van zijne nagedachtenis eene schenking hebben gedaan van ƒ2000 aan het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde ter bevordering van wetenschap en kunst aan te wenden alsmede van f 10000 aan het nieuwe stads-weeshuis; terwijl ook andere weldadige instellingen meer of min aanzienlijke giften hebben ontvangen. Nog meldt men van daar dat het zuiver bedrag van de onlangs aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente alhier vermaakte nalatenschap van mejufvr. Y. Dijxtra bedraagt ƒ96,496.75. Uit Blokzijl meldt men dat de concessie tot indijking van een ge deelte der Zuiderzee, vóór eenige jaren door wijlen den heer B. P. G. van Diggelen verkregen, thans aan eenige Engelschen is verkocht. Sedert eenige dagen is een Engelsch ingenieur hezig met opmetingen en grensscheidingen te maken. De voorloopige werkzaamheden zullen reeds dezen winter plaats hebbenterwijl men met het hoofdwerk in het volgende voorjaar denkt te beginnen. Men rekent dat het werk ongeveer 2 millioeu gulden zal moe ten kosten en dat men p. m. 300 bunders land kan winnen. Te Lith is Dingsdag een jongmensch van 22 jaren, die op dien dag de funcliën van den gewonen knecht aan het overzetveer waarnam, bij het afsteken van de veerboot in het water geraakt en verdronken. 's GRAVENHAGE25 September. Gisteren namiddag ien 6 ure is bij den koning ontvangen de commissie van de eerste kamer der staten-generaalbelast met de aanbieding van het adres der kamer in antwoord op de troonrede. Na voorlezing van dat adres heeft Z. M. daarop geantwoord //Mijne Heer en* Ofschoon ik nimmer getwijfeld heb aan de bereidvaardigheid van de eerste kamer der staten-generaal om mede te werken tot alles wat tot heil van ons dierbaar vaderland kan strekken, is het mij aangenaam daarvan op nieuw de betuiging te ontvangen en het is mijn vurige wenschdat Gods zegen op dien arbeid rusten moge." De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich heden bezig gehou den met het onderzoek van het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. Np afloop daarvan is de commissie, belast met het opstellen van het ont wei p, vergaderd en heeft zij het eenigzins gewijzigd. In eene ten half vier ure gehouden zitting der kamer is het ontwerp- adres definitief ter tafel gebragt, en zijn de beraadslagingen daarover be paald op Maa. dag aanst. ten 11 ure. \De redevoeringdoor den minister van financiën gisteren in de tweede kamer uitgesprokenwaarvan in ons vorig nommer alleen de algemeene strekking kon worden opgegevenis in het Bijvoegsel dezer Courant op genomen.] ENG K5. A A W. LONDEN24 September. Op nieuw is eene groote assurantie-maatschappij, de European^ Assu rance Society, aan het wankelen; er zijn althans door belanghebbenden stappen gedaan om haar in staat van faillissement te doen stellen en hare zaken onder de leiding van den burgerlijken regter tot verevening te bren gen. De European heeft, naar raming, voor negen a tien millioeu polis-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1