LEÏDSCHE €0 ERA IT. 1800. ZATERDAG 25 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. N°. 153. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls. LEYDEN, 24 September. De minister van oorlog, willende al de binnen liet rijk gevestigde fabriekanten van wollen stoffen in de gelegenheid stellen, om in de leverin- gen van de voor de landmagt benoodigde lakens, tot het vervaardigen van Ideedingstukkente deelenheeft de bedoelde fabriekantendie genegen zijn bij de toewijzing der leveringen van vermelden aard in aanmerkiug te ko men, uitgenoodigd hun verlangen daartoe, vóór of op 20 October e. k., bij een op zegel geschreven adres, aan hem minister kenbaar te maken, onder overlegging van ccne verklaring van het bestuur der gemeente, waarin hunne t fabrieken gevestigd zijn, hoofdzakelijk bevattende: het aantal weefgetouwen waarmede zij in hunne fabrieken werkzaam zijn en dat die inrigtingen in n alle opzigtcn geschikt zijn om militaire lakens, van den aanvang af lot de 1 voltooijing toe, te vervaardigen. De fabriekanten, aan wie thans de levering - van militaire lakens wordt opgedragenbehoeven geen verzoekschrift noch verklaring als hiervoren bedoeld in te dienen. Ten gevolge van het onlangs op de Teteringsche heide te llreda plaats gehad hebbend ongelukkig geval, waarbij een korporaal bij het schijfschie ten door een milicien doodelijk werd getroffen heeft de minister van oorlog de chefs der corpsen gelast dat de voorschriften voorschreven bij bet regle ment op het schijfschieten en de dienstregeling hij den schijf met de meeste gestrengheid moeten worden opgevolgd en dat de bevelvoerende officie ren bij die oefeningen voor alle afwijkingen en nalatigheid zullen verant woordelijk zijn. De 23slt algemeene vergadering der Iloll. maatschappij van landbouw zal gehouden worden te Formerende op Donderdag 30 September 1869, des middags ten 12 ure. Voor die gelegenheid is het volgend programma vastgesteld Dingsdag 28 September. Bcoordceling der ingezonden stapels kaas op de markt. Woensdag 29 September. Plegtige opening der tentoonstelling door het hoofdbestuur en toekenning der prijzen ten 11 ure; ploegwedstrijd, te houden in de Deemster nabij Pnrmerende, ten 12 uur; matinee musicale en soiree a la Musard in den Doelen. Donderdag 30 September. Opening der tentoonstelling ten 10 uur; hard rijderij met volocipèdes ten 10 uur: algemeene vergadering der leden van de maatschappij ten 12 uur muziekuitvoering in de open lucht voor of na den middag; gemeenschappelijke maaltijd voor de leden der maatschappij in het Heeren-Logementten 5 uur; uitvoering door de werkende leden van 1 I het kunstlievend genootschap «Pulchri Studio," des avonds in den Doelen. Vrijdag 1 October. Opening der tentoonstelling ten 10 uur; opening der tentoonstelling van vee ten 11 uur; malinée musicale in den Doelen; des B; avonds concert in het Ileeren-Logcment, t Zaturdag 2 October. Opening der tentoonstelling ten 10uur; harddraverij b ten 12 uur naar een prijs van ƒ300, eene premie van ƒ100 en hij aanblij ving van een derde paard eene premie van 40des avonds illuminatie en clectrische verlichting. Zondag 3 October. Opening der tentoonstelling ten 12 ure; rijtoer door de omstreken van Purmerende ten 12 uur; matinee musicale in den Doelen; i 'ot sluiting der feesten: vuurwerk, des avonds ten 10 uur; groot bal in den Doelen. Maandag 4 October. Afgifte en verzending. Openbare trekking der loterij. Op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zondag tooneelvoorstelling doorliet i gezelschap van de heeren Boas en Judels, van Amsterdam. üit Maassluis wordt gemeld, dat aldaar zijn te water gelaten twee loggers, gelieeten Amsterdam en Rotterdam. Aan laatstgenoemd vaartuig is namens eenige Rotlcrdamschc belangstellenden eene vlag aangeboden. Tevens zijn gelegd de kielen voor twee vaartuigen, gchceten Legden en Haarlem. Allen voor rekening der maatschappij de Toekomst, tot exploitatie der zeevisscherij onder directie van de hh. Maas en Terbruggen. 1; Te Arnhem is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in een onbewoond gebouw in de Kortestraat, dienende tot werkplaats van een 'P' timmerman, gelegen tusschen verscheidene andere woonhuizen Door doel matige maatregelen heeft de brand zich tot het gemelde perceel bepaald. Dc belendende gebouwen hebben alleen cenige geringe schade geleden. De oorzaak van den brand is onbekend, alleen weet men, dat in den avond met licht in de werkplaats is gewerkt. Men vermoedt, dat daarvan vonken in de krullen en het zaagsel zijn gevallen, en dat dit bij het verlaten van het gebouw niet is opgemerkt, Naar men uit Ooststellingwerf meldt kan het huwelijksverbod van den gemeenteraad aldaar, betrekkelijk de hulponderwijzers, niet van toepassing zijn op den hulponderwijzer van Oldeberkoop, die zich tot het aangaan van een huwelijk heeft laten inschrijven, op grond, dat hij reeds benoemd en aangesteld was, vóór dat het huwelijksverbod door den raad is vastgesteld, dat ongetwijfeld geen terugwerkende kracht bezit. - Naar men uit Breda meldt zijn nog twee kadels van het hoogste Studiejaar, die de mishandeling van hun pas aangekomen makker niet heb ben belet, gestraft respectievelijk met 8 en 6 dagen provoost. Te Vlissingen is Maandag 11. masteloos en verschrikkelijk ontredderd, door een llollandschen en een Belgischen loods-kolter binnengesleept de Engelsche schooner Glimse of Brixham, kapitein Bogdal, van Middlesbro' naar Triest, geladen met ijzer. De in de stormen werkzaam zijnde loodsen, over wier lot men met reden beducht was, zijn allen behouden terug, uitgezonderd een Belgische loods-matrooseen braaf en oppassend jong zee man, van wien men genoegzaam verzekerd is dat hij met het schip, waarop hij als loods diende, is vergaan. Te Maastricht had eergisteren, bij het oefenen der ligting van 1865, een ongeluk plaats. Een der manschappen viel, terwijl de troep met het geweer over den schouder en de versnelde pas marcheerdede achterman liep met de regler borst in de vallende bajonet en bekwam eene gevaarlijke verwonding. Hij is onmiddellijk naar het militaire hospitaal gebragt en zijn toestand is zeer bedenkelijk. 's GRAVENIIAGE, 24 September. Door Z. M. zijn bij het dep. van marine bevorderdtot lioofd-eommies C. J. van der Mark, en tot adjunct-commies de eerste klerken A. P. P. van Santen en C. Kuhlman. Tot klerk bij de directie der marine te Willems oord is benoemd A. H. Bruch. Tot plaatsvervangend kantonregter te Groenlo is benoemd de heer II. G. van der Kraan, secretaris en ontvanger dier gemeente. Aan den heer W. E. C. Laus is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen 3de kl.voorts is tot die betrekking benoemd de lieer M. J. Woortman Spandaw, thans surnumerair der posterijen. Z. M. heeft goedgevonden: bij liet wapen der infanterie te benoemen tot kapitein 3Je kl. bij het 7dc reg. den l"tn luit. M. J. Mos, van het in- structie-bataillon, en den kapitein H. M. F. Landolt, van het 7de reg. op non-activiteit te stellen. In de zitting van de tweede kamer van heden, die ten drie ure werd geopend, heeft de minister van financiën de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1870, uit naam des koniiigs, aangeboden. Uit de aanspraak, bij die gelegenheid door den minister gehoudenblijkt dat bij de begrooting voor 1870 belangrijke financiële vragen ..ter beslissing komen. Tot op heden zijn alle uitgaven uit de voorhanden middelen bestreden en elk tekort gedekt. De Indische bijdragen zijn echter van wisselvalligen aard. Dc financiële na latenschap, door het ministerie in 1868 aanvaard, was zeer bezwaard. De spoorwegen en andere groolc werken moeten voltooid worden. Daarvoor moet gchl worden opgenomen, gevende een rentebezwaar van 3 ton. De bcgrooting is ruim 51 ton lager dan in 1869. Voor 1870 is geen verhooging van belasting noodigals bijdrage voor de toenemende uitgaven. Met eene leening voor alle productieve werken is nog geen haast; die werken loopen over onderscheidene jaren. Met de uitgifte van 11 milliocn scliaikistbilletten kan voorloopig worden volstaanbij gedeelten zoo noodig uit te geven. Later kunnen andere middelenzooals herziening der gebouwde eigendom men. patenlregt enz. in aanmerking komen; wetsontwerpen deswege zullen eerlang worden aangeboden. Na den afloop der groote werken zijn de moeijelijkheden voorbij. De rentelast is reeds met 8 millioen verminderd en 106 millioen zijn reeds aan spoorwegen besteed. Andere groote werken zijn aangelegd. De staatsinkomsten vermeerderen voortdurend, niettegenstaande belasting-afschaffing. Met overleg en spaarzaamheid, kan men de toekomst met gerustheid te gemoet gaan. De commissie heiast met het opstellen van het adres heeft haar ont werp ter tafel gebragt. Morgen zal het in de afdeelingen onderzocht wor den. Onder de bij de kamer ingekomen ontwerpen is een ontwerp tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Venlo naar dc Pruissische grenzen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1