geïnd worden, sedert het bestuur van Grant, moge strekken, dal gedurende het fiskaaljaar Junij 1867 tot Julij 1868 de belasting geheven werd van 16% millioen gallons whiskey, terwijl gedurende het jaar Junij 1868 tot Julij 1869 van 56 millioen gallons belasting voldaan werd. Het grootste gedeelte hiervan werd in de laatste vier maanden ontvangen. 'sGRAVENHAGE, 22 September. De minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat is toegekend het al- emecn cereteekcn voor belangrijke krijgsverrigtiugeningesteld bij Z. M. besluit van den I9,len Febr. jl. aan den kapitein A. II. Schade van Westrum, den sergeant G. W. Tiernagan en den grenadier H. Huyer, van het reg. grenadiers en jagers; den sergeant N. M. Perriu, van het l81e, den soldaat J. Verhoek, van het 3ie; den kapitein C. L. II. von Freylag van Overstraten en de soldaten A. W. Leenlvaart, G. Zwart en J. Landa. van hel 4,le; de soldaten II. L. van Gelder, II. L. van Piggelen en D. Romeyn, van het 5dc; de soldaten A. van lleenen, J. Lankair en J. Bijkerk, van het Cde: de sol dalen II. Kortbeek en 11. F. Baars, van het 7dl!. en den kapitein 11. P. J. Ilennus, en den soldaat J. J. Kolk, van het 8ste reg. infanterie; den huzaar B. Huisman, van het 2de; den wachtmeester S. Bruggeling, van het 3dc en den korporaal A. II. Paesschen, van het 4de reg. huzaren; den kapitein P. L. Berailde wachtmeesters J. de Vink en J. de Voort, alsmede de kanon niers der 2dt' kl. J. G. llobart en J. Sehullz, van het reg. veld-artillerie de kapiteins G. D. Birnie en G. F. W. Borel, den sergeant P. J. Fallot, den hoornblazer A. Balzarelli, alsmede de kanonniers der l8le kl. B. de Groot, F. Goldcwijn, SI. Zwanenburg, J. J. lluyzen en K. II. lluyzer van het lsle; den kanonnier der l8te kl. C. Boot, van het 2de en den korporaal G. A. Pothart, de kanonniers der lsle kl. II. Sikkens en W. Hoekstra en der 2de kl. F. J. A. Bartels en J. Wilkens, van liet 3de reg. vesting-artillerie; de werklieden hij de artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen A. Rodenburg en H. Lang; den poortier J. A. Stelwagen en den werkman G. J. Steiger, vroeger genaamd van den Bosch, beiden van den geweerwinkel te Delftden adjudant-onderofïicier-litulair-schrijver G. van lieerde en den mineur der 2dt kl. C. Slooyman, van het bataillou mineurs en sappeurs; den maréchaussee te voet J. A. Langeveld, van de divisie maréchaussée van Noordbrabant en Zeeland; en eindelijk de geëmployeerden bij het rijks hospitaal W. Tamme- len, J. van der Sleyden en A Rijnders, en dien van het garnizoenshospitaal te Amsterdam N. E. Lansdorp. HH. KK. II1I. prins en prinses Hendrik zullen, naar wij nader vernemen eerst in liet laatst van October regtstreeks de reis naar Italië aanvaarden. IIH. KK. HH. begeven zich morgen van hier naar Luxemburg. De eerste kamer hield heden morgen eene zitting, waarin de voorzitter o. a. mededeelde dat tol leden der commissie belast met het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede benoemd waren de bh. van By- landt, Hein. Crcmers en Schot. Die commissie was reeds met hare taak gereed en dientengevolge bragt hij een ontwerp-adres ter tafel dat hij ver zocht in de aideelingen te onderzoeken. Daartoe werd besloten en de ver gadering tot des namiddags te half vier ure geschorst. Op dat uur de zitting hervat zijnde, werd de beraadslaging over dat ontwerp-adres bepaald op morgen ochtend. De commissie van de tweede kamer, belast met het aanbieden aan Z. M. van het drietal candidaten voor het voorzitterschap, heeft zich heden van die taak gekweten. Morgen zal de kamer eene zitting houden, waarin de nieuwe voorzitter waarschijnlijk zijne taak zal aanvaarden en de werk zaamheden zullen worden voortgezet. Voor den hoogen raad werd heden behandeld het beroep in cassatie van Jacob de Vletter tegen het arrest van het prov. geregtshof in Zuidhol land in zijne zaak gewezen. Het talrijk publiek in de audientie-zaal aan wezig getuigde van de belangstellingdie aan deze zaak wordt geschonken. Nadat de raadsheer mr. Gertsen, als rapporteur, verslag van het ingesteld beroep had gedaanbekwam de heer nr. Bcrgsma het woord tot toelichting van het beroep des beschuldigden. Zijn pleidooi was in de eerste plaats eene doorgaande hevige kritiek van de grondenwaarop het oordeel van het hof berustte, en in de tweede plaats eene uiteenzetting van negen middelen van cassatie. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest, dat de hooge raad ten principale op nieuw regt zou doen of de zaak naar een aangrenzend hof zou verwijzen. Het openb. min. zal Maandag aanst. in deze zaak conclusie nemen. De bezorgdheid omtrent het lot van de haringschuiten Lena Maria en van de Jufvrouw Neeltje is thans geweken. De eerste is alhier met een redelijke vangst steur- en pekelharing aangekomen en de tweede bevindt zich in het Nieuwe Diep. UUIÏT^LANÏkSCIlE HEHIGTEN. BELGIE. Aan de buiteulandsche scherpschutters, die aan den wedstrijd te Luik zullen deelnemen, is eene luisterrijke ontvangst te beurt gevallen. Op het j stadhuis had eene ofïiciéle receptie plaats, en des middags werd hun in de militaire sociëteit een collation aangeboden. Des avonds was gansch Luik in eene feestzaal herschapen. Overal iliuminatiënmuziek, bals, vauxhal, enz. enz. De koninklijke acclimatatietuin spande daarbij de kroon. Op de Maas had gelijktijdig een Veneliaansch leest plaats, besloten met een schit terend vuurwerk. De Engclsche scherpschutters hebben aan de stad Luik en aan den burgemeester kostbare zilveren bekers ten geschenke aangebo den. De Franschen schonken aan de stad Luik een groote gouden medaille ter herinnering. Bij gelegenheid van den internationalen schietwedstrijd te Luik zal er een gastmaal plaats hebben, waarbij gerekend wordt op 3000 aanzitten- den; deze zullen zitten aan 200 tafels; aan iedere tafel dus 15 personen. Om al de genoodigden te bedienen worden er 20.001) borden3000 lepels en vorken, 1000 schotels, 400 groentebakjes, 400 zoutvaatjes, 400 mosterd potten, 400 karaffen, 3000 bordeaux-glazen en 3000 champagne-glazen ver- eischt. Het geregt bestaat uit 4 schotels vleesch, 1 schotel visch en 5 scho teltjes dessert. Op iedere tafel zal een groot middenstuk prijken. Yier slagters leveren het versch vleescheen ander het gerookt vleesch. De zal men komen regtstreeks van Schotland; de kreeften van Noorwegen via Ostendc. Het vleesch wordt in vier verschillende keukens der stad toebe reid. Elk der tafels zal een nummer dragen evenals de bediende die daartoe behoort. De koninklijke tafel, die op de binnenplaats van het paleis van justitie in de naastgelegen gaanderij van het gouvemementshötel geplaatst wordt, zal uit zestig personen bestaan en ingevolge uitdrukkelijk verlangen des konings van dezelfde spijzen voorzien zijn als de overige tafels. ElVCiELAN IS. LONDEN, 21 September. Te Cork is eene vergadering gehouden met het doel de regten der pachters in Ierland te bespreken, en op die wijze de Iersche landquaestie formeel aan de orde te stellen. Onderscheidene parlementsleden woonde» die vergadering bij. Onopzegbaarheid van pacht, zoo lang de pachter aan zijne verpligtingen voldoet, werd door de verschillende sprekers verdedisd als de billijke wensch der Iersche natie, tegenover het thans, vooral inde zuidelijke graafschappen, heerschende gewoonteregt, volgens hetwelk de landheer volkomen vrij is om de pacht ten allen tijde op te zeggen. De gevaren, waaraan de telegraaf-gemeenschap tusschen Indie en Europa iu 'het Turksche grondgebied bloot staat, zijn op nieuw gebleken. De rege ring der provincie Bagdad had aan de Beduinen-stammen, welke aan den mond van den Euphraat en langs de Perzische Golf rondzwerven, eene jaarlijksche beloouiiig in geld toegelegd onder beding dat zij de telegraaf draden ontzien en beschermen zoudenen zij meende alzoo de veiligheid dier linie door het eigenbelang zelve der half-wilde bevolking te hebben verzekerd. Thans is hier echter het berigl ontvangen, dat een Beduinen- stam in de landstreek tusschen Bagdad en Fao tegen de Turksche regering in opstand is gekomen en de telegraafdraden vernield heeft. FKANHKIJK. PARIJS, 21 September. Naar men verneemt is het vertrek van de keizerin thans bepaald op 2 October. Men verwacht de benoeming van maarschalk Canrobert tot kanselier van het Legioen van Eer. De maarschalk zou in zijn militair kommandement opgevolgd worden door den graaf Palikao. In den 'J'emps komt een brief voor van pater Hyacinthe, superieur van de Barrevoeters-Carmelieten alhier, aan den Generaal van die orde. De geestelijke vader weigert, als prediker in de Notre-Dame, een leer te ver kondigen, die, volgens zijn zeggen, eene zekere oppermagtige partij te Rome het# in den mond wil leggen, en die strijdt tegen zijn geweten en zijne roeping als Christen-leeraar. Tevens trekt hij zich terug uit het klooster, waarin hij zich tot heden ophield, en dat hem, onder den dwang, dien men hem wilde opleggen, tot eene geestelijke gevangenis is geworden. Volgens bcriglen uit. de Fransche nederzetting aan den Senegal van 1 Sept. is de gouverneur, de kolonel der genie Pinet-Laprade, aan de cholera bezweken. Ilij was in 1849 als kapitein der genie in die kolonie aangeko men. De cholera heerschte op genoemden datum op sommige punten nog I sterk, maar had daarentegen op verscheidene andere, met name op Gorea en te Saint-Louis, geheel opgehouden. De heer Laprade was een der laatste slagtoffere in de hooflslad geweest. AN.f E. De republikeinsche partij heeft het plan op den 29stc» dezer, den eer sten verjaardag dér Spaansche revolutie, in de hoofdstad eene demonstratie aan te rigten. De minister van koloniën zal, naar verzekerd wordt, eenen bjjzonderen gelastigde naar Cuba zenden om er al de aanhangige vraagstukken op de plaats zelve tot oplossing te brengen. PRCIS8 E X. BERLIJN, 21 September. De Staats-Anz. maakt een schrijven des konings aan den minister van binnen], zaken openbaar, waarin Z. M. dankbaar bet vriendelijk onthaal erkent, hetwelk de tot het houden van najaars-oefeningen bijeen geroepen troepen overal gevonden hebben, alsmede de hartelijke wijze, waarop de koning zelf in de provinciën Pommeren en Penissen ontvangen is. De bisschoppendie dezer dagen eene conferentie hebben gehouden te Fulda, zijn overeengekomen om eene r. katholieke universiteit in gemelde stad te stichten. Zij hebben tot dal einde reeds zeer aanmerkelijke geld sommen ter hunner beschikking. De koning van Wurtemberg heeft, naar men verneemt, al de leden van de beide kamers uitgenoodigd tot bijwoning van een groot feest aan zijn paleis, te geven op 25 dezer. Dit. feest strekt ter herdenking van het 50-jarig bestaan der grondwet. Men zegt, dat de koning het voornemen heeft opgevat, belangrijke besluiten uit. te vaardigen, lot uitbreiding van het aandeel, dat de natie heeft in den wetgevenden arbeid. De kon. schouwburg tc Dresden is afgebrand. Men is er in geslaagd de nabijgelegen gebouwen te behouden. Door de dagbladen wordt hel volgende voorval medegedeelddat plaats had bij gelegenheid van het dezer dagen instorten van een brug te Konings bergen. Op de brug stond o. a. een bruidspaar. De jongeling ziet bij het bezwijken der leuning zijne bruid in het water storten. Gij springt haar achterna. In de duisternis vat hij haar aanhij is een voortreffelijk zwem mer, hij worstelt, hij zwoegt, hij bereikt met inspanning van krachten den oever. Hij houdt haar aan zijn hart geklemd, hij heeft haar gered. Doch ziet! zij spreekthet is zijn meisje niet, hij heeil eene vreemdeling aan den wissen dood ontrukt. Spoedig daarna werd de bruid, als lijk, uit het water opgehaald.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2