DONDERDAG 23 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEJN. OPROEPJiNG in activiteit van Miliciens-Verlof gangers der Ligling van 1869. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN, Gezien de circulaire van den lieer Commissaris des Konings in deze pro vincie, van den l8ten September 1869, A. 11°. 7064/1 (2C afd.), Provinciaal- blad n°. 90; Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard ingelijfd en, overeenkomstig de 2C zinsnede van art. 57 van liet Koninklijk besluit van 8 Mei 18R2 Staatsblad n". 46), na lmnne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, met den ls,eD October aanstaande in werkelijke dienst zullen worden gesteld, ten einde te wórden gekleed en geoefend; dat tot verzamel- of afleveringsplaats dier miliciens, voor zoover zij in detachement moeten worden vereenigd, is aangewezen de gemeente 'sGra- renhage, aan het locaal van het Provinciaal bestuur; dat de bedoelde miliciens verpligt zijn om zich op het bepaalde tijdsiip bij hunne corpsen te bevinden; dat aan die miliciens, welke zich reglstreeks naar hunne corpsen bege ven. nadrukkelijk wordt aanbevolen om te zorgen, dat zij op bovenge- melden dag, des namiddags vóór 4 uren, aldaar zijn aangekomen; en dat aan de overige in detachement te vereenigen miliciens wordt gelast om op Vrijdag den lst,D October e. k.des voormiddags te elf uren op de bovengenoemde afleveringsplaats tegenwoordig te zijn. En ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leydsche Courant. De Rurgemcester voornoemd, Ievden, 21 September 1869. v. d. BRANDELER. LEYDEN, 22 September. De wei-eerwaarde zeer gel. heer J. T. Bernsen, sedert 1863 kapellaan der St. Petrus-kerk alhier, is benoemd tot kapellaan der St. Willebrordskerk buiten de Veste te Amsterdam. Tot zijn opvolger is benoemd de wel-eerw. heer M. A. van Zanten, priester uit het seminarie. Bij kon. besluit van 15 Sept. jl. zijn ingetrokken de koninklijke be sluiten van 18 April 1818 en 20 Febr, 1861houdende bepalingen ter be vordering van bet meer algemeen gebruik der koepok-inenting, uiLhoofde door de wetten van 1 Junij 1865 in de daarbij behandelde onderwerpen is voorzien. Door het ministerie van buitenl. zaken zijn belanghebbenden verwittigd dat alle vreemdelingendie zich in het Turksche rijk hegevenvoorzien moeien zijn van een regelmatig paspoortdoor een Turksch gezantschap of consulaat behoorlijk geviseerd, op straflé van eene boete van drie Turk sche ponden (ongeveer 34 Ned.), terwijl zij zich daarenboven bloot stellen aan verwijdering uit het rijk. De scheepskapiteins, die personen zonder pas poort heimelijk of bedriegelijk aan wal inogten zeLten, vervallen in eene boete van 10 Turksche ponden (ongeveer 114 Ned.). De minister van oorlog heeft aan de kommanderende officieren der regimenten cavalerie eene order gerigt, waarin wordt te kennen gegeven, dat met 1 Nov. aanst. de cursus tot opleiding van onderofficieren en kor poraals voor den rang van 2de luitenant bij de cavalerie zal gevestigd wor den bij het 3de reg. huzaren en dat het reserve-eskadron van dat reg. de formatie zal aannemen, voorgeschreven bij de nota op de tabel bbehoo- rende bij 's konings besluit van 8 Mei 1867, terwijl de formatie van het reserve-eskadron van het 4de reg. huzaren op bovengemelden datum weder verminderd wordt met het getal officieren en onder-officieren in die nota bedoeld. Naar men verneemt zijn bij de staats-spoorwegen ingevoerd abonne mentskaarten 3lle kl. voor personen, die onderwijs wensehen te gaan genie ten in eene andere gemeente. Te Amsterdam is eergisteren avond bij de kermisvermakelijkhedenop 4e Westermarktde haak gebroken van een schommel, waarin zich vijf kinderen bevonden. Een dezer, een vijftienjarig meisje, heeft door den val op de straatsleenen haar nekbeen gebroken, en was reeds een lijk toen de geneeskundige hulp opdaagde. Van de andere kinderen werd een het gelaat vreeselijk misvormd en een het been gebroken. liet U. D. meldt dat te Utrecht dezer dagen eene militaire quaestie is ontstaan. De forten zijn in den omtrek bezet tot het doen van gecombi neerde manoeuvres. Op het fort de Klop kommandeerde de kapt. van het 8ste reg. inf. v. R.op het fort Gagel was de lste luit. der art. F. bevelheb ber, die evenwel onder de orders scheen te staan van eerstgemelde. Althans deze kommandcerde bewegingen aan den luit., die weigerde daaraan te ge hoorzamen omdat hij van zijn superieur andere schriftelijke orders had. Deze weigering geschiedde voor de troep; de kapitein legde den luitenant arrest op, welke eerst zijn schriftelijke orders volvoerde en zich toen ook hier in arrest stelde. Intusscben had de kapitein de schildwachten op zijn fort met scherp voorzien, en bevel gegeven, om, als de luit. zich vertoonde en niet gehoorzaamde, hem neer te schieten. De luitenant is voorloopig in arrest. De geheele zaak zal voor den krijgsraad komen. De hoofdvraag, zegt men, is of werkelijk de luitenant officieel onder de orders van den kapitein was gesteld; de luitenant meende van niet en had buitendien schriftelijk orders van een hoofdofficier; de kapitein zag in het gedrag van den luitenant de schromelijkstc insubordinatie. De ministeriële aanschrij ving moet trouwens geluid hebben, dat de Klop en de Gagel gezamenlijk door een komp. van liet dépot van het 8,le reg. inf., en komp. van het 2de reg. vesting-art. uit Utrecht moesten bezet worden. Te Leeuwarden heeft even na de opkomst van de miliciens der lig- ting van 1865 een dronken milicien, schippersknecht van beroep, in de kazerne aldaar een oppassend militair, die hem in den gang ontmoette, zonder eenige aanleiding met zijn zakmes eene diepe snede over den voor arm toegebragt, waardoor een der aderen werd doorgesneden en de onge lukkige, uitgeput door zwaar bloedverlies, naar het hospitaal werd ver voerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader is onmiddellijk gevangen genomen en zal voor den krijgsraad gebragt worden. Te Tilburg is Maandag 11. een oppassend jong mensch van 23 jaren werkzaam in de labriek van kunstwerktuigen van de hceren Houget en Teston, met zijn kleederen aan een draaijend werktuig geraakt, met het gevolg dat ziju ligchaam lusschen de machine kwam, waardoor een arm en een been van den ongelukkige zoodanig gekneusd werden, dat men weinig hoop heeft op het behoud van zijn leven. Aan het Hbl. wordt medegedeeld, dat op den lldt° Junij jl. te Oosaka (Japan) eene school voor natuur- en scheikunde met daarbij behoorend la boratorium door onzen landgenoot dr. Gratama is geopend. Tot de bij woning van deze opening waren de verschillende consulaire autoriteiten aldaar en verdere belangstellenden door de Japansche regering uitgenoodigd. Dr. Gratama behandelde in zijn intreê-rede vooral het hooge belang en den groolen invloed, welken zoodanige inrigting van onderwijs op de hoogerc beschaving en ontwikkeling der volkeren vermag uit te oefenen, en gaf. door eenige sprekende voorbeeldendaarvan de meest heldere bewijzen. Deze rede werd, vooral door het Japansche auditorium, met aandacht en belang stelling gevolgd en blijkbaar goed begrepen. Zooals ook gebruikelijk is. werd deze plegtigheid gesloten met een vriendschappelijk diner, door de Japanners aan de Europeanen aangeboden. Sedert dien dag worden de les sen in de natuur- en scheikunde door dr. Gratama geregeld gegeven en da gelijks door een vrij groot aantal leerlingen gevolgd. Het Nieuw Alg. Effectenblad bevat de volgende berigteu uit de Vereenigde Staten Uit Washington wordt gemelddat de minister Boutwell het voornemen heeft een nieuw financieel plan aan het aanstaande congres in te dienen, 't welk in hoofdzaak het volgende zou bevattende opbrengst der inkomende regten zullen gebruikt worden tot rentebetaling en amortisatie der staats schuld. De eigenlijke regerings-uitgavendie, volgens Boatwells .begrooting 155 millioen doll, voor het loopende jaar bedragen, zullen worden gevonden uit de volgende inkomsten80 mill. doll, whisky-belastingdoor ze van 60 et. tot 1 doll, per gallon te verhoogen; 30 mill. doll, aan tabaksstempel; 30 mill. doll, aan diverse belastingen; 15 mill. doll, inkomsten-belasting. Onder deze laatste zou eene belasting van 5 pCt. op de coupon der staatsschuld begrepen worden, die hij de betaling der coupon zou worden afgetrokken. Tot bewijs der naauwsrezetheidwaarmede de belastingen in Noord-Amerika

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1