LEÏD8CUE COURANT. DINGSDAG 21 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. 1869. i\"< 149. LEYDEN, 20 September. Zaturdag 11. hebben de werklieden der Leydsche lakenfabriek op de Cellebroersgracht zich, op kosten der vennootschap, naar de hoofdstad be geven, ten einde de tentoonstelling te bezigtigen. Zij bragten daar een hoogstgenoegelijken dag door en in hunne behoeften werd ruimschoots voor zien. Bij hunne tehuiskomst deden zij dan ook blijken van hunne ingeno menheid met en erkentelijkheid voor het hun geschonken genot. Aan den heer directeur, hh. vennooten enz. bragten zij bij fakkellicht eene serenade, terwijl hun togt door de stad bij tusschenpoozen door het ontbranden van Bengaalsch vuur werd opgeluisterd. Nadat de temperatuur zeer zwoel was gewordenontstond gisteren nacht omstreeks half drie, met een ontstuimig bewolkten hemel, wederom een felle stormdiena een paar uren te hebben aangehoudenlangzamer hand in kracht verminderde. Op den duur is de lucht met donderbuijen bezetdie eene sterk afwisselende temperatuur en ten gevolge daarvanveel wind veroorzaken. Is dit weder uitgewoed, dan stelt men zich nog vele zonnige dagen met bestendig oostelijken wind voor. Door het een noch het ander liet deze zomer zich bijzonder kennen. Wordt de verwachting van den herfst ook daaromtrent teleurgesteld, dan zou de gevolgtrekking, dat de winter veel heldere dagen, maar tevens strenge koude zal medebrengen, niet zonder grond zijn te maken. Uit de gemeente Ter-Aar meldt men ons dat de storm van den 12dt" en 13den dezer aldaar mede groote vernieling heeft aangerigt; vooral de snij- boonen en augurken, waarvan men, na eenen ongestadigen zomer, hoopte nog eenig voordeel te zullen trekken, hebben ontzettend veel geleden. De schade, onder die gemeente aan beide producten toegebragt, wordt geschat op ƒ10000. Te Katwijk aan den Rijn is tot predikant bij de herv. gemeente be roepen ds. Voorhoeve, pred. te Amersfoort. De koning heeft het besluit van den lfl<0 September 1869 herzien en uit breiding gegeven aan de bestaande bepalingen nopens het jvcrleenen van medailles, chevrons en geldelijke belooningen voor trouwe dienst aan mili tairen beneden den rang van officier. Dit besluit bevat o. a. de volgende bepalingen: Aan alle vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier, tot een der corpsen van ons leger belioorende (de maréchaussee en de koninklijke militaire akademie daaronder begrepen) worden na het 1 volbrengen van eene trouwe dienst van 6 jaren en naar gelang zij zich in dier voege langer aan de dienst zullen hebben gewijd, de navolgende ondcrschei- dingslcekcnen en militaire belooningen toegekend, t. w.a. Na 6 jaren dienst, een chevron, benevens eene soldijverhooging, voor onderofficieren (de briga diers der maréchaussee daaronder begrepen) van 5 cents en voor mindere militairen van 2% cents per dag b. Na 12 dienstjaren, eene bronzen me daille, en op nieuw eene soldijverhooging als voren; c. Na 18 dienstjaren een tweede chevron; d. Na 24 dienstjaren eene zilveren medaille; e. Na 30 dienstjaren een derde chevron; en Na 36 dienstjaren eene gouden me daille met ƒ50 gratificatie. De wettelijke bepalingen nopens het berekenen van den diensttijd tot het bekomen van pensioen worden, voor zooveel de militaire diensten betreft, bij het berekenen van den diensttijd tot het erlan gen der medailles en chevrons, tot maatstaf genomen. De medailles worden op eene plegiige wijze uitgereikt. Zij kunnen na ontslag uit de dienst dooi den begiftigde behouden en gedragen worden. Dy overlijden van den begif tigde blijven zij het eigendom van de erven. - Men verneemt dat de bij de troepen te paard ingelijfde miliciens der digting 1869, die na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zich op Vrijdag 1 October aanslaande, des morgens ten 10 ure, moeten bevinden ten raadhuize hunner gemeente, ten einde verder op hunne corpsen te worden gedirigeerd. Op de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van den Ja- j vaan, den 17den dezer te Arnhem gehouden, zijn de volgende conclusiën aangenomen over het rapport van de commissie tot onderzoek naar den toestand van het inlandsch onderwijs op Java: "1°. Dit rapport en de be sluiten, dienaangaande door de algemeene vergadering te nemen, ter kennis te brengen van Z. M. den koning en van de leden der beide kamers van de staten-generaalalsmede van den minister van koloniën, den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, den directeur van onderwijs en nijverheid in Ned.- Indië en den inspecteur van het inlandsch onderwijs op Java, met verzoek aan laatstgemclde autoriteiten om mede te werken tot de uitvoering van hetgeen de maatschappij, naar de meening van de door ons geraadpleegde deskundigen, in het belang van het onderwijs van den Javaan zou kunnen verrigten. 2®. Een beroep te doen op het Nederl. volk om een schoolfonds ten behoeve van het inlandsch onderwijs bijeen te brengen. 3°. Eene per manente commissie uit het hoofdbestuur en eenige personen in Nederland ter uilvoering van onze plannen te benoemen." Aan die commissie op te dragen: «a. het uitgeven van een school-atlas, van schoolprenten en van geïllustreerde schoolboeken, alles ten dienste van het onderwijs in Indië, een en ander zoo veel mogelijk in de opgegeven volgorde, b. Om maatre gelen tot verbetering van het onderwijs op Java in overweging te nemen en te trachten de medewerking der regering te erlangen om daaraan op de beste wijze uitvoering te geven. c. Voorts zoodanige verdere middelen tot bevordering van het onderwijs onder den inlander op Java te beramen als binnen het bereik van onze maatschappij vallen, en d. jaarlijkscli een verslag van hare verrigtingen aan de algemeene vergadering der maatschappij aan te bieden." Een voorstel om een adres tot de bevoegde magten te rigten, met ver zoek dat die middelen zonden beramen om op de meest geschikte wijze inlanders hier te lande tot onderwijzers te doen vormen, werd, als minder gepast, door de meerderheid verworpen. Datzelfde lot trof ook een voorstel, dat de maatschappij zich bij adres tot de regering zou wendenin het geval dat het wetsontwerp tot regeling der suiker-cultuur in de aanstaande zitting der staten-generaal weder werd ingediend met dringende uilnoodiging om terug te komen op hetgeen daarin omtrent het bestendigen van den dwang arbeid werd bepaald. Het voorstel van den heer de Bruynwaarvan vroeger reeds melding werd gemaakt, meende het hoofdbestuur te moeten terugnemen, zoodat het geen onderwerp van beraadslaging uitmaakte. Het bestuur van het instituut voor doofstommen te Groningen heeft het algemeen verslagin de jaarlijksche vergadering van contribuerende leden den 12de" Julij 11. uitgebragt, door den druk openbaar gemaakt. Dat verslag behelst eenige bijzonderheden omtrent de huishoudelijke lotgevallen van het instituut en eene opgave der gedurende het jaar ontvangen gilten, en daaraan is toegevoegd het verslag, door de financiële commissie over de rekening van het jaar 1868 uitgebragt. Daaruit blijkt, dat gedurende dat jaar de ontvangst heeft bedragen 58,923, en de uitgave 58,261Daarbij wordt echter opgemerkt, dat het aantal leden gedurende 1868 zoozeer is verminderd, dat daardoor eene vermindering van inkomsten tot een be drag van ƒ1000 is teweeggebragten gezegd, dat indien dit verschijnsel zich onverhoopt mogt herhalenhet bestuur genoodzaakt zou zijn in het opnemen van kweekelingen beperking te maken, om hetwelk te voorkomen de weldadigheid der Nederlanders wordt ingeroepen. De gezamenlijke lengte der kunstwegen in Nederland zoowel rijks-, provinciale-, gemeente- als buurtwegen, was op den 31s,en December 1867 9719 mijlen. Het traject in de provincie Groningen was 772, in Friesland 789, in Drenthe 286, in Overijssel 779, in Gelderland 1730, in Utrccht512, in Noordholland 1384, in Zuidholland 1509, in Zeeland 228, in Noordbra bant 878 en in Limburg 652 mijlen. Men verneemt dat Z. K. H. prins Hendrik een bankbillet van ƒ100 beschikbaar heeft gesteldtot vergoeding der schadewelke den adjudant-onder officier der weerbaarheid, Kaarsenmaker, te Rotterdam, tengevolge van het omverwaaijen van de tent en het breken van het glaswerk door den storm is berokkend, bij den jongsten schietwedstrijd. Men leest in het Jlbl.: De honderdjarige bezoekster van de internationale tentoonstelling, van wie wij onlangs gewaagden, ontving 11. Zondag 12 Sept., den dag, dal zij eene eeuw oud werd, namens commissarissen en di recteur van hel Paleis voor Volksvlijt een prachtigen, gemakkelijken stoel uit de fabriek van J. II. W. Kemman alhier. Diep getroffen dankte zij met een dankbaren traan voor die baar bewezen attentie. Eene ligte ongesteld heid en het stormweder belelteden haar dien dag aan haar voornemen, op haren verjaardag het Volkspaleis te bezoeken, gevolg te geven. Zij hoopt morgen bij gunstig weder in den ouderdom van 100 jaar en eene weck tegenwoordig te zijn. De gemeenteraad van Edam heeft besloten dat de kermis in die ge meente wegens de Ie Formerende te houden tentoonstellingdit jaar zal

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1