I, i: v its (ii i; COURANT. 18(>D. ZATERDAG 18 SEPTEMRER 15 INN EN LA N DSC H E BE BIG TEN. lT. 147. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. lle' verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten dc espeditie/tosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs tier Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 17 September. Van de Nederlandsche bewerking van de IVonderen der wetenschap of de geschiedenis der nieuwste uitvindingen aan het volk verhaald door Louis Figuier, welke onder toezigt van dr. A. van Oven ondernomen is en bij Gebr. Belinfante, te 'sGravcnhage, wordt uitgegeven, ziet thans de 16de of de laatste aflevering van het tweede deel het licht. In dit deel worden behandeld: de bliksemafleider, de kolom van Volta, het electro-magnetisme en de inductie-werktuigen, de optische telegraaf, de electrischc telegraaf, de onderzeesche telegraphie en de transatlantische kabel. Reeds meermalen hebben wij over dit werk gesproken en onze ingenomenheid daarmede te kennen gegeven. Het is ons aangenaam te ontwaren, dat en bewerker en uitgevers voortgaan daaraan alle zorg te wijden, zoodat wij de volgende afleveringen met verlangen te gemoet zien en niet kunnen nalaten, bij de voltooijing van het tweede deel, op die verdienstelijke onderneming bij ver nieuwing de aandacht van het publiek te vestigen. Nadere berigten uit Katwijk doen ons begrijpen dat men daar met angst den storm van 11. Zondag heeft doorgestaan denkende aan de in zee zijnde visschers-vaartuigen. Vreesselijk verbolgen sloeg de zee op de kust, ontzaggelijk was het geweld der hooggaande baren langs de duinen. Ver blijdend was daarom de vroeger reeds vermelde behouden aankomst van een zestal vaartuigen. Volkomen zekerheid omtrent het behoud der nog in zee verkceremle schuiten had men niet verkregendoch men hoopte dat zij voor of tijdens den storm eene veilige schuilplaats hadden kunnen bereiken. De kustvisscherij stond natuurlijk deze weck stildaar deze visscherij geene voordeelige rekening meer liet verwachten, zou men daartoe slechts eene schuit beschikbaar houden. Uit dc duinen wordt een tamelijk bevredigend beschot aardappelen ge rooid, die zeer voldoende voor liet gebruik en vrjj van ziekte zijn, en tegen niet onaanzienlijken prijs worden verkocht. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen lot hulp, verple ging euz. van zieken en gewondente 's Hageheeft bekend gemaakt dat j die tentoonstelling zal gesloten worden op Maandag 20 September, des na middags ten 5 ure. Naar men verneemt zal bij de opening van het kanaal van Suez de Nederlandsche vlag op waardige wijze worden vertegenwoordigd. Men ver zekert. dat Z. K. 11. prins Hendrik zich aan boord van een der oorlogs- stoomfregatten derwaarts begeven zal. Men wil ook weten dat een der oorlogsschependie zich op dit oogenblik in de Oost-Indische bezittingen bevinden, last zou hebben bekomen tegen den tijd der opening van de an dere zijde van het kanaal binnen te loopenom bij de pleglige opening tegenwoordig te zijn. De diaconie der herv. gemeente te Genemuiden heeft dezer dagen van een onbekend ingezeten eene som van ƒ1000 ontvangen, tot stijving der iliaconiekas en ter onderhouding van het aldaar bestaande en zoo nuttig werkende armwerkhuis. Het bestuur der maatschappij van weldadigheid ontving dezer dagen eene gift van 1000 2y2 pCt. Nat. Werk. Schuld, door d'. D. Schoen, in leven emeritus-pred. te Alkmaar, aan de instelling vermaakt. Te Haarlemmermeer aan den Ringdijk is in den nacht van den 14den op den I5l|c" dezer brand ontstaan in eene wagenmakerij, die, door den hevigen wind, spoedig in de asch lag. liet verder voortwoeden van den brand is gestuit, dank vooral de hulp van een brandspuit uit de naburige gemeente Oude-Wetering, onder begeleiding van dcu burgemeester dier plaats aangerukt. Bij gebrek aan genoegzaam personeel heeft de bnrgemeestcr zelf aan de pomp gestaan. Eergisteren moest de spoortrein, die ten 3 u. 47 van Schiedam naar Delft was vertrokken, op de hoogte van de Kandelaar stoppen, ton einde een paar koeijen, die zich op den weg bevonden, te verwijderen. Ware het avond geweest, dan had daardoor ligt een ongeluk kunnen ontstaan. Voor het prov. geregtshof in Noordholland stond eergisteren te regt zekere R., ter zake van diefstal van vee uit de weide, na voorafgegane veroordecling wegens diefstal. Vroeger had hij reeds beproefd wegens be weerd, maar in regten niet te bewijzen overspel van zijne vrouw te scheiden. Thans meende hij zeker te zijn van eene criminele veroordeeling, die zijne vrouw in staat zou stellen de gewenschtc echtscheiding te bekomen. Het hof beoordeelde echter dc zaak op zich zelve en veroordeelde hem tot cor rectionele gevangenisstraf van 1 jaar, te ondergaan in eenzame opsluiting. Dc man heeft alzoo zijn doel niet bereikt. Te Egmond aan Zee is gestrand liet Pruissische galjootschip Ida, kapt. Jensgeladen met raapzaadvan Jismar naar Antwerpen. De be manning, uit drie personen bestaande, is door de reddingsboot aan wal gebragt. Te Nieuwe Diep had eergisteren nacht aan boord van liet wachtschip een treurig ongeluk plaats. Ten gevolge van het niet toeleggen van een luik met de gewone roosters, viel dc wachtdoende onderofficier door het luik en kwam zoo geweldig neder, dat hij dadelijk dood was. De ongeluk kige, een oppassend mcnsch, was gehuwd en vader van zes kinderen. Op denzelfden dag is aldaar de zoon van een Groninger turfschipper, een op passend jong mensch van 20 jaren, over boord gevallen en verdronken. Het U. D. meldt het volgende: Sedert een 10-tal dagen is een artil lerist behoorende bij het reg. rijdende artilleriete Amersfoort in garnizoen, gedeserteerdnaar men verneemt hield deze persoon zich op in een der keetenin gehruik bij de polderjongens, die aan een der in aanbouw zjjnde forten arbeiden; deze Iaatsten hadden hunne magt ter beschikking van den deserteur gesteld en op hoogen toon roemden zij er op, dat niemand hem uit liunne handen zou krijgen. De militaire autoriteiten hebben lien echter spoedig beschaamd. De man in quaestie is gearresteerd en naar Amersfoort opgezonden. Tc Arnhem is gisteren gehouden de algemeene vergadering der maat schappij tot Nut van den Javaan. Dr. Bosch, de voorzitter der maatschappij, heeft de leiding der vergadering op zich genomen. Sedert eenige dagen liggen te Meppel, Zwartsluis, Genemuiden, enz. een aantal schepen met turf beladen, dat op p.m. 400 a 500 wordt be groot; zij zijn allen uit lloogeveen, van 't Oranje-kanaal, de Smilde, enz. afkomstig, en door den storm der jongste dagen en het hooge binnenwater verhinderd zeewaarts te stevenen. Met ongeduld wordt door de schippers het tijdstip verbeidwaarop wind en weder in zoodanigen toestand zullen zijndat er geehe zwarigheid bestaat om hunne waar naar de Ilollandsche gewesten, de Waal- en IJsselstreken enz. te voeren, daar het reeds laat in den tijd wordt en de verdiensten ook in den afgeloopen zomer bij velen niet van dien aard zijn geweest, dat men zich gemakkelijk in een gedwon gen rust schikken kan. Uit Tilburg meldt men dat Woensdag 11. aldaar uit 'silage is aange komen de commissie, belast met de oprigling van het monument nabij bet thans nog bestaande nederige gebouw, waarin koning Willem 11 in 1849 is ontslapen. Het is te betreurenzegt de Tilb. C.dat het initiatief der op rigling van dit monument niet van Tilburg is uitgegaan, ter gedachtenis van zijn weldoener en vriend. Deze nalatigheid der Tilburgenaren verdient in de jaarboeken der geschiedenis als een onvergeeflijk voorbeeld der mensclie- lijke ondankbaarheid aangeleekcnd te staan. Kort na het overlijden van den koninklijken weldoener stelde de Gcefs, beeldhouwer te Brussel, die den ontslapen vorst veel te danken had, aan het gemeentebestuur van Til burg voor een standbeeld op te rigten; hij zou het marmeren standbeeld gevenindien de stad het granieten voetstuk wilde leveren. Dit genereus aanbod werd van de hand gewezen. 'sGRAVENHAGE, 17 Seplcmbcr. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer P. J. A. M. van der Does de Willcbois, commissaris des konings in Limburg, tot het dragen der ver sierselen van ridder 2l,e kl. met de ster der orde van den ltooden Adelaar, aan den heer E. D. Spronckadjunct-commies 2Jc kl. ter prov. griffie in Limburg, tot het dragen der versierselen van ridder 4,le kl. der orde van de Kroonen aan den heer F. F. Lemireingenieur verificateur van het kadas ter in de 3Jc divisie te Utrecht, hun door den koning van Pruissen ge schonken. Tot plaatsvervangend kantonregter te Lemmer is benoemd de heer F. Schaafsma, notaris aldaar. De 2dc luit. N. J. A. P. II. van Es is in zijnen rang van het lslt rcg. vesting-art. overgeplaatst bij het reg. veld.-art. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. Gisteren middag, na de sluiting der zitting, heeft, naar men verneemt, de aftredende president van de tweede kamer, de heer van Reenen, de amb tenaren van dc griffie in zijn bureau ontboden en een hartelijk afscheid van heu genomen, daarbij met welwillendheid erkennende dc orde en regelmaat

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1