LEÏDSCHË 0 (J R A i T. DONDERDAG 16 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BEp.lGTEN 1861). iV. HS. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. ƒ3.50,* niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden /V°. 12 (blad 15) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEYDEN, 15 September. De lessen der lioogere burgerschool zijn op Dingsdag 14 September ge opend met 98 leerlingen, als: 18 in de 1' klasse, 18 in de 2« klasse, 30 in de 3e klasse, 22 in de 4e klasse, 10 in de 5C klasse. Met genoegen hebben wij vernomen dat de reeds zoo gunstig bekende familie Praeger ook hier twee concerten geven zal op Zomerzorg. Dit talentvolle gezin mogt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam den alge- meenen bijval verwerven. Het bespelen der meest onbekende minziek-instru menten maakt deze concerten geheel eenig in hare soort, en zal zeker menig beminnaar der toonkunst uitlokken die familie met een bezoek te vereeren. Het loffelijk voorbeelddoor groote industriëlen en fabriekanten alhier gegeven om hunne werklieden in de gelegenheid te stellen kosteloos de ten toonstelling te Amsterdam te bezoeken, vindt navolging bjj enkele kleine industriëlen of werkbazen; zoo werd Maandag 11. door den heer P. Rama kers aan zijne werklieden de gelegenheid verschaft voor zijne rekening die tentoonstelling te bezigtigen, en heeft heden met hetzelfde doel de heer B. van Dorsten llz. zich met zijne werklieden naar Amsterdam begeven. Wij mecnen de aandacht in het bijzonder te mogen vestigen op de hierachter voorkomende aankondiging van den heer G. J. Dekker, prof. in talen en vlugschoonschrijver des konings. Door eene bijzondere leerwijze is hij in staat in den kortsten tijd elke handwat betreft vlugheidfraaiheid en toenemende vastheidgeheel te hervormen. De verrassendste proeven zijn daarvan door liem geleverd en hij is in het bezit van eene menigte attesten van onderscheidene personen, zoowel uit Nederland als uit het buitenland, waarin hem de meest vkijende getuigenissen en aanbevelingen, zoowel we gens zijn onderwijs in de schrijfkunst als dat in talen, worden gegeven. Voor Nederland mag daarbij gewezen worden op de vereerende verklaringen van den vroegcrcn directeur van 's rijks-kweekschool te Haarlemden heer Prinsen, van liet bestuur der inrigling voor onderwijs in koophandel en nijverheid te Amsterdam, van den schoolopziener mr. Beucker Andreae te Leeuwarden, enz. Dat de uitkomsten, door zijne leerwijze verkregen, al hetgeen door vroegere methoden is bereikt geworden overtreffen, wordt door velen zijner leerlingen met dankbaarheid erkend, zoodat zij. die het voorregt missen eene goede schrijfhand te bezitten, zich gerustclijk aan zijne leiding kunnen toevertrouwen, om daarin eene gewenschtc verbetering aangebragt te zien. De heer Dekker is in het bezit van een grafisch museum, dat de uitste- kendste kunstgewrochten op het gebied der schrijfkunst bevat, die ongetwij feld, wegens vindingrijkheid en geduld, niet belangstelling zullen bezigligd worden. Beroemde mannenzooals Alter te Wcenenvon Humboldt en an deren, gaven daaraan den ineestcn lof. Heden morgen is een metselaar, op den Ouden Singel eenige werk zaamheden verrig lendevan de daartoe door hem gebruikt wordende ladder afgeslagen; bij onderzoek bleek dat door den val een zijner beeneugebroken en eene hand gekneusd was. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 14 Sept.: Gisteren en heden morgen zijn zes schuiten, in vv eer wil van het stormachtige weder, behou den aangekomenmet eene tamelijke vangst sleur- en pekelharing. Aan tiet strand zijn aangespoeld en bij de strandvonderij geborgen ongeveer 90 balen tabak en eenige suikerkistenvermoedelijk afkomstig van een in de nabijheid verongelukt Eugelsch schip. Uit de Veenen wordt ons het volgende gemeld: Eene algemeene ver nieling heeft 11. Zondag plaats gegrepen. De snijboonen zijn aan flarden ge waaid en de augurken er niet veel beter afgekomen. Na veel ongestadig zomerweder doorgeworsteld te hebben, had men er nu den besten tijd van pink bereikt, terwijl de krachtige planten nog talrijk met jonge vruchten bezet waren. Op de levering van beide producten is derhalve niet meer te rekenen. liet is vooral te bejammeren, zooals wij uit Boskoop vernemen, dat bij de geduchte schade, allerwege door den storm veroorzaakt, de meeste afgewaaide vruchten geen waarde hebben. Fijne soorten van peren en ap pelen, hoewel dit jaar van de laatste het minst, die Iaat worden geplukt en in den winter een sieraad van hel dessert konden uitgemaakt hebben, zijn half volwassen verloren gegaan. Sommige boomen vertoonen hier en daar nog vruchten, maar vele hebben niets meer behouden. Uit verschillende plaatsen wordt nog mededeeling gedaan van ongeluk ken, ten gevolge van den storm die op Zondag 11. heeft gewoed. Te Amsterdam hebben de gebouwen op het voorterrein van het Paleis voor Volksvlijt veel geleden. Het Café-Werker kreeg met den restaurant Bolten de meeste schade. Alle ballons zijn vernield, het plafond is gedeel telijk aan flarden. Beide hebben mede groote schade aan het dak enz. De kiosk van rotting is verschrikkelijk gehavend. Van de andere gebouwen zijn vele ramen vernield. In den tuin van het Paleis is de muziektent be schadigd en een veranda verwoest. Het Paleis zelfheeft, dank zij zijnen'j hechten bouw, niets geleden. Voor Woudrichem is een schip geladen met trassteenbevaren door schip per F, J. Ermering, van Millingen bestemd naar Dordrecht, vol geraakt en gezonken. Gelukkig zijn de opvarenden nog bij tijds naar een ander schip gebragt. liet beurtschip van Amsterdam op Meppel is Zondag door zwaren storm beloopen, tusschen Schokland en Blokzijl van het anker weggeslagen en ten gevolge van bekomen lekken met lading en al gezonken. De schipper en zijne beide knechts hebben zich van 's avonds 11 ure in den mast boven water gehouden, terwijl de passagier, die niet klimmen kon, in een boterkist mede in den mast is opgeheschen. Tot 7y2 uur in den morgen heeft men onder 't woeden van een orkaan in doodelijken angst doorgebragt, terwijl de krachten door de vreeselijke inspanning begonnen te bezwijken. Maar toen daagde er redding. De beurtman van SteenwijkJ. ten Heuvel, werd den vreeselijken toestand gewaar en had het geluk alle 4 mannen van een anders wissen dood te redden. Naar men uit Zwolle meldt is op de Zuiderzee een groot turfschip veron gelukt, waarvan de opvarenden zijn gered geworden. Ten oosten van Vlissingen zijn op het strand omhoog geraakt de Oostcn- rijksche bark Ebe, van Spanje naar Antwerpen bestemd, en de Noordsche brik Wenner, gezagv. Jebe, van Antwerpen bestemd naar Gothenburg. Aan boord van dit laatste schip heeft men de masten gekapt. De tjalk Op hoop van zegenschipper C. den Haangeladen met steen voor de werken te Vlissingen, is onder Rammekens gezonden. Onder Velsen, niet ver van Wijk aan Zee, is gestrand het Engclsche brikschip Appel/ine, kapt. James Youll, geladen met rijst, komende uit China en bestemd naar Schiedam. De bemanning, uit elf personen be staande, is gered door de reddingboot van Zandvoort. Daar men het schip gedurende geruimen tijd in nood had gezien, was men het gedurende meer dan zes uren met de redding toestellen gevolgd. Te Amsterdam had eergisteren avond een treurig voorval plaats. Ecue vrouw, echlgenoote en moeder, wafelen koopende in eene kraam, staande op de Keizersgracht tegenover de Reestraatwerd aldaar door eene beroerte plotseling getroffen, zoodat zij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Te Utrecht zal op 26 September de vijfde vergadering worden gehou den van het Ned. rederjjkers-verbondwaartoe thans 17 kamers behooren. Vooraf zal op 25 Sept. een wedstrijd plaats hebben tusschen leden van het Ned. rederijkers-verbond. Daarvoor zijn 4 eerste en 4 tweede prijzen uitgeloofd. Zij die de eerste prijzen behalen, zullen gezamenlijk nog weder dingen naar eene prijs van uitmuntendheid. - Uit Breda meldt men dat de milicien, die eenige weken geleden bjj het schijfschietenten gevolge van onvoorzigtigheid het ongeluk had een korporaalbelast met het aanteekenen der schotenneder te schietendoor den krijgsraad te 's Hertogenbosch is vrijgesproken. Door d\ J. A. Schuurman te Batavia, vroeger evang. Luth. pred. te 's Hageis met dr. ArnoldEngelsch pred. aldaareen plan gevormd om te Batavia eene kweekschool te stichten voor Javaansche jongelieden, om ze te vormen tot evangeliedienaren, onderwijzers enz., opdat Indië door zijn eigene inboorlingen met het evangelie bekend gemaakt worde. Dr. Arnold heeft voor dit doel zelf ƒ6000 toegezegd, een ander pred. aldaar ƒ1000, mr. Groen van l'rinsterer f 5000een ander te 'sllage ƒ1000, ds. R. J. van R hij li ƒ100. Volgens uitvoerige mededeelingen van de Köln. Zeit. is freule Tinne het slagtoffer geworden van een twist tusschen de verschillende stammen der Touaregs. Zij had zich dadelijk Lij hare aankomst te Mourzouk onder de bescherming gesteld van Ichnonchenhet magtigsle opperhoofd der Toua regs in de omstreken van Ghat, en zij had hem eene escorte verzocht om zich te begeven naar het hoofdverblijf van zijnen stam, alwaar zij den zomer wilde doorbrengen. Ichnonchen verleende haar zijne bescherming en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1