avond volstrekt niet liet aanzien dat er een orkaan te wachten was; thans hebben de badkoetsen wel veel geleden, maar niet in vergelijking van des- tijds. Ook aan de tenten op het strand is veel schade toegebragt. Het sigaren huisje op het terras aan de landzijde van het badhuis werd uiteen geslagen; en dit zou met den bazar ook waarschijnlijk het geval zijn ge weest, als de eigenaar niet r.og hij tijds voor het behoorlijk schoren had gezorgd. Bij het verlengde gedeelte van het Marcelisslop stortten twee in aanbouw zijnde visschers-woningeuwelke bijna voltooid waren, in. Ge durende het hevigste van den storm zijn twee pinken, van de haringvisscherij leruïkeerende, op gevaar af van te vergaan, geland. lieden werd alhier ten raadhuize aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren hek om het monument in het Willemspark. Eenige inschrijvers waren de hh. 1). A. Schretlen en G°.te Leyden, voor 2560. In de Zaturdag gehouden zitting van het internationaal congres heeft, namens de lsle sectie, de heer Mayr rapport uitgebragt over de quaestie der doodgeborenenen de heer Worms nopens de graphische methode bij de statistiek. De door hen voorgestelde conclusion gaven tot gfeene discussie aanleiding. De heer Brown afwezig zijnde, kon het rapport oyer de slerftc- statistiek eerst later worden uitgebragt. Namens de 2llc seclie bragt de lieer Worms rapport uit over de quaestie der faillissementen, die mede lot geene discussie aanleiding gaf, en prof. Asser omtrent de statistiek der naamlooze vennootschappen. Volgens dit laatste rapport zullen in de sta tistiek der vennootschappen met beperkte aansprakelijkheid ook moeten wor den opgenomen de commenditaire vennootschappen die hier een zetel hebben; en zullen daarin niet worden opgenomen de coöperatieve vcrecnigingen en de wederkeerige verzekerings-vereenigingen wier doel alleen is tegen verlies te vrijwaren. De door hem voorgestelde conclusiën werden mede zonder discussie aangenomen. De heer Jolles bragt vervolgens verslag uit over de burger- en handels-regterlijke statistiek, waarvan de conclusie insgelijks zonder discussie werd goedgekeurd. Namens de 3lU' seclie bragt de heer Bacliiene rapport uit over het onderwerp der kadastrale statistiek en over bet grondcrediet, en de heer Vrolik over liet jaarlijksch inkomen der nalifen. De laatste stelde voor den wensch uit te drukken tot mededeeling aan het volgende congres van de noodige elementen om te komen tot eene zoo vol ledig mogelijke statistiek van het inkomen der natiën, hetzij naar de per sonele methode, welke de individuele inkomsten van de bevolking nagaat, hetzij naar de reële methode, die objectief te werk gaat bij de schatting der verschillende takken van productie. Daarbij werden de middelen aan gewezen, waardoor, bij het opmaken der verschillende statistieken, het dub bele gebruik van dezelfde cijfers kan vermeden worden en dezelfde volledig heid kan verkregen worden als de statistiek van den landbouw in eenige landen reeds oplevert. Ook werd dc wenschelijkheid te kennen gegeven om te komen lot de kennis van verschillende inkomsten die thans niet te onderzoeken zijn in de landen waar geen inkomsten-belasting bestaat. De lieer de Boucher rapporteerde nopens de internationale statistiek van de be- lastingen; de heer Juglar nopens dc quaestie der banken, en de heeer Cas- tigKoni betredende de statistiek der gemeenten en provinciën. Al dc dooi de genoemde heeren voorgestelde conclusien werden goedgekeurd. Inmiddels werd ook door den beer Brown, namens dc l"c sectie, rapport uitgebragt over de sterfte-statistiek. waaraan de vergadering mede zijne goedkeuring schonk. Namens dc 4,lc seclie rapporteerde de heer Maëstrï nopens de 1 quaestie der middelen lot verkrijging ecner goede handelsstatistiek en dc lieer Wischniakow over de statistiek der visscherijen. De door hen voorge dragen conclusiën werden aangenomen. Eindelijk bragt, namens de 5jc sectie, dc heer van Soest, rapport uit betreffende de koloniale statistiek. De conclusie strekte om te kennen te geven 1°. het nut van de studie der statistieke middelen die door de liindocschc en Muzclmansche bevolkingen gebruikt worden; 2". de noodzakelijkheid eencr juiste omschrijving van de statistieke bijzonderheden enz. in het belang vooral van dc koloniale we tenschap; 3". dat het opmaken van behoorlijke statistieken in dc koloniale bezittingen behoort te geschieden onder leiding van mannendie op de hoogte der Europesche beschaving en wetenschap zijn en met medewerking van inlandsche ambtenaren enz.4°. dat in onderscheidene koloniale bezit tingen, in het bijzonder op Java, dc burgerlijke stand kan worden inge voerd in iedere gemeente die een of meerdere personen bevat die de regis ters kunnen houden. Voorts om op het programma van het volgende con gres eenige vragen te plaatsen betrekkelijk het aantal processen, die wegens den grondeigendom in Britsch-Indië zijn gevoerd na afkondiging der jongste agrarische wetten daar te lande, in vergelijking met de daartoe betrekke lijke cijfersover dezelfde tijdruimte, op het eiland Java enz., met aanwij zing van de oorzaken hetzij van de vermindering of de vermeerdering der processen. Ten slotte drukte hij den wensch uit, in naam van de wet ten die de verbroedering der natiën beheersehendat de groote koloniale quacslie, thans voor het eerst op het programma der werkzaamheden ge- bragtdaarvan nimmermeer mogt verdwijnen. Deze conclusiën werden mede aangenomen. Vervolgens werd aan de leden de gelegenheid gegeven tot het doen van voorstellen en mcdedeelingenwaarvan door velen werd-gebruik gemaakt. De werkzaamheden van het congres afgcloopen zijnde bleef alleen over hel bepalen van de plaats voor het houden van het volgende congres. De heer von Baumhauer gaf in overweging aan de gedelegeerden van de verschillende Mogendheden de meest mogelijke vrijheid te laten in het voorstellen van de stad voor het volgend congres, maar aan de regelings-commissie de eindbe slissing over te laten Dit werd algemeen toegejuicht. Door de Russische afgevaardigden werd met kracht aangedrongen St. Petersburg te kiezen als plaats van zamenkomst voor het volgende congresterwijl de heer Balaguerre ia warme bewoordingen die eer voor Spanje verzocht. De voorzitter, de Minister van binnenl. zakengaf te kennen dal de regelings-commissie de gastvrije uitnoodiging van Petersburg en Madrid in overweging zou nemen C|i den uitslag van haar beraad nader zou mededeelen. De minister van binnenl. zaken vatte daarna het woord op en sprak Het congres, mijne heeren, heeft zijne werkzaamheden ten einde gebragt. Moeijelijlc valt het 't gewigt en het nut van uwen arbeid te schatten. Maar, mijns inziens, zijn talrijke en hoogst belangrijke onderwerpen door u over wogen en in stemming gebragt; zoodoende heeft de wetenschap eene groote impulsie erlangd. Veel is er gedaanmaar er is nog veel te vei'rigten over gebleven. Vergunt mij, mijne heeren, in dit plegtig scheidingsuur, waarop wij ons voor langen tijd het vaarwel toeroepen, u aan te sporen de studiën met die krachtige toewijding voort te zettenwelke uit de liefde voor de wetenschap voortvloeit en welke strekt lot bestrijding van onkunde, on deugd en ellende. Mijne heeren, ik koester de hoop, dat de beroemde ge leerden die in ons midden hebben vertoefdwanneer zij in hun land zullen zijn wedergekeerd, kunnen zeggen, dat Nederland is blijven volharden in de liefde voor de vrijheid, dat de vrije wetenschap met ernst hier te lande beoefend wordt, en welke opregte en hartelijke gastvrijheid beantwoord heeft aan de toewijding aan het edele doel, dat ons heeft doen bijeenkomen. Sir Houghton en andere leden spraken ten slotte woorden van dank voor de gastvrije ontvangst alhier genoten. De eerste verzekerde dat ieder der opgekomenen lot dit congres de aangenaamste herinneringen daaraan zou behouden en dat ieder eene bladzijde in zijn album zou bestemmen voor het onvergetelijk inschrift: i ne semairte a la Haje. lïülTKNL-VNDSCIIK ÏÏkÏÏIGTKN. FRAN K tï IJ K. PARIJS, 12 September. De Constitulionnel is van meening dat thans, nu het senaatsbesluit kracht van wet heeft bekomen, al de waarachtige vrienden der volksvrij heid zich behooren aaneen te sluiten tot vorming der partij van het waar achtige behoud; zij moeten zich nu vereenigen tot eene partij die ten doel heeft de zoo moeijelijk verkregen hervormingen in haren geest slaande te houden en in hare natuurlijke gevolgen te ontwikkelen, kortom het be staande te verdedigen tegen degenen die achterwaarts willen gaan en legen degenen die door slooping ruime baan voor eene revolutie willen maken. Wie zich nu Jniet, zegt dit blad, aan de voorstanders onzer liberale en parlementaire regering aansluit, loont daardoor alleen reeds dat niet verbe teren. maar omver werpen zijn wensch is; hen allen, hetzij regts of links post vattende, behoort de liberaal-conservatieve partij te bestrijden. Volgens de Presse zonden de ambtenaren van het openbaar ministerie dezer dagen door den minister van justitie uitgenoodigd zijn om de bestaande wetsbepalingen op de drukpers uiet gemalighcid toe te passen. De heer Felix Pyat heeft in de Rappel een brief aan Victor Hugo openbaar gemaakt. Eerstgenoemde uitgewekene verklaart daarin, dat hij voornemens is naar Frankrijk terug te keeren, en hij raadt alle uitgeweke nen of ballingen aan, dit voorbeeld te volgen. Te Bigoire heeft men Zaturdag morgen een vrij hevigen schok van aardbeving gevoeld. Naar men wil zullen niet minder dan 150 dagblad- en andere schrij vers gevolg geven aan de uitnoodiging van Nubar-Pacha, minister van buitenl. zaken van den onderkoning van Egypte, tot bijwoning der feesten te Suez. Dezer dagen is in de gemeente Eymouticrs ter gelegenheid van een feestmaal, hetwelk in het raadhuis werd gegeven aan een daar gevestigd geneesheer, deii heer Cramourand, wegens diens benoeming lot ridder dei- orde van het Legioen van Eer, de vloer ingezakt van de zaal, waarin de meeste der gasten, ongeveer 350waren vereenigd. De genoodigdendie zich in het vertrek onder die zaal bevonden, konden nog bij tijds de vlugt nemen, maar van hen, die naar beneden stortten, werd een 30-tal ernstig en een 150-tal ligt gekwetst, liet onheil vier voor, terwijl een der aanzit- tenden eene redevoering hield en al de tegenwoordige personen zich rondom den redenaar hadden geschaard. SPAN J JE. Het regeringsblad bevat eeue circulaire van den minister van ceredicnst, gerigt aan 41 aartsbisschoppen en bisschoppen des rijks, en strekkende om hun den dank der regering te betuigen, omdat zij haar geholpen hebben dc ontwikkeling van den Carlistischen opstand te stuiten en hel land voor eenen burgeroorlog te behoeden. Door het regeringsblad wordt medegedeeld: In een telegram van den 7Ü™ berigt de kapitein-generaal van Cuba, dat het vereenigde krijgsvolk van Cespedes en dat van Quesada Las Tunas bereikt hadden. Zich toen zeker van de zege achtende, vaardigden de opstandelingen eene proclamatie uit, waarin zij verklaarden den strijd gewonnen te hebben. Doch zij zijn afgeslagen en door de bezetting van Las Tunas genoodzaakt in wanorde af te trekken met verlies van 500 manvan vele wapenen en van een vaandel. Te Paterna, in dc provincie Cadix, moet de rust op ernstige wijze verstoord zijn geworden. Een sergeant van de burgerwacht is daarbij ge wond geraakt. PRUISIEN. BERLIJN, 12 September. Graaf von Bismarck is Vrijdag avond van Varzin te Stargard aange komen. Hij heeft Zaturdag morgen eene audiëntie bij den koning gehad, en vervolgens in het gevolg des konings te paard de manoeuvres in dc om streek van Treptow bijgewoond. Des namiddags nam hij deel aan liet feest maal, hetwelk de stenden van het district aan den koning gaven. Te Hamburg hebben de werklieden van de Lanensteinsche wagenfa briek, die sedert een aantal weken den arbeid hebben gestaakt, zich aan de grofste gewelddadigheden schuldig gemaakt. Een troep van tusschen de 200 en 500 hunner trok naar de werkplaats der labriek in llammerhrook mishandelde de aldaar bezige arbeiders, groolendeels ten gevolge der werk staking van buitenaf ontbodenen vernielde het inwendige van het gebouw. Hierop begaven zich de rustverstoorders naar een nabijgelegen logement, waar velen der nieuw aangekomen arbeiders hun intrek hadden genomen en rigtten ook daar de schandelijkste verwoestingen aan. Na alloop hiervan

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3