tot afscheid aan het Gymnasium. Be eerste sprak in 't LatijnOver de grieve tegen Cicero's wispelturigheid, zoowel in zijne gevoelens en uitspra ken als in zijn politiek levens-gedrag en handelingen [De inconstantia Ci ceronis). De andere deelde in 't Fransch de indrukken mede, die hij ver kregen had door de herhaalde lectuur van een der meesterstukken van Ra cine [Sar V Athulie de Jean Racine). Ten slotte wenschte de Rector deze beide leerlingen van harte geluk met hunne bevordering naar de Academie, deelde luin als zijn welmeenenden raad mede wat hun hij de intrede der nieuwe loopbaan zou kunnen dien stig zijn, en spoorde hen aan om op den ingeslagen weg vlijtig te blijven voortwerken. Ook de overige leerlingen werden daartoe opgewekt, en uit- genoodigd om op aanstaanden Donderdag de lessen van den nieuwen cur sus te komen bijwonen. Men verneemt van goederhand dal door het collegie van notabelen bij de Ned. hervormde gemeente alhier in eene vergadering, onlangs door hen gebonden, zijn benoemd tot leden der Gemeente-Commissie, die met 1" Oc tober a. s. zal in werking treden, de heeren jhr. mr. J. N. van Puttkammer, mr. M. II. A. Lisman, prof. A. Rutgers, dr. E. M. Beima, J. Scheltema, It. W. Wttewaall, P. L. Tichler, mr. C. Cock en P. G. C. Eigcman, alle leden van de thans nog bestaande genieenle-commissie. De lieer H. C. Rogge, in de plaats van den naar Utrecht verlrokken lieer J II. Maronier, lot predikant bij de Itemonstrantsch-geref. gemeente alhier beroepen, heeft gisteren zijn dienstwerk aanvaard, met eene rede naar aanleiding van Joh. XVIII. 37\ De winddie gisteren morgen vroegtijdig uit het zuidoosten had gewaaid verhief zich tegen J2 ure uit het westzuidwesten tot een geweldigen storm, met tusschenpoozen tot een orkaan. Tegen den avond begon de storm te bedaren. Het zomersch aanzien van bosch en tuin is hierdoor overal ver minderd, terwijl er zeer veel beschadigd is. liet meest aan den wind bloot staande houtgewas isals bij den bekenden Pinksterstormzwart gewaaid bloem- en veldgewassen zijn op sommige plaatsen deerlijk gehavend of ver woest; de meeste peren en appelen zijn van de boomen geslagen. Zoowel in als buiten de stad is een aantal boomen omgewaaid of van zware takken beroofd; wegen en straten waren met boopen bladeren bezaaid; schoorstee- nen en daken hebben geleden. Door liet nederslaan van een boom aan de Ruïne bij de Garenmarkt is eene 21-jarige dochter, M. Zandvliet genaamd en op bet Levendaal woon achtig, zoodanig aan het hoofd getroffen, dat zij in bewusleloozen toestand werd weggedragen, en, naar wij vernemen, lieden morgen overleden is. Ook uit Aarlanderveen meldt men dat het rundvee in die streek erg geteisterd wordt door dé tongblaar; ruim 300 stuks vee moet daaraan lijdende zijn. Naar men uit Amsterdam meldt, hebben curatoren van het Evangelisch Luthersch Seminarium aldaar, ter vervulling der door het overlijden van den heer dr. Doniela Nieuwenhuis ontstane vacature van hoogleeraar bij dat Seminarium, het navolgend drietal aan Z. M. den koning voorgedragen: 1°. G. D. J. Marlens, pred. te Vlissingen; 2'. J. A. Böhringer, preil. te Maastricht, en 3\ H. Heijen, pred. te 's Gravenhage. Naar men verneemt, zal er met het begin van liet volgende jaar eene groote mutatie plaats grijpen onder het personeel van de ambtenaren van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, en dat wel ten gevolge van het te verleenen pensioen aan de ouden van dagen onder die ambtenaren. Te Delft zijn gisteren morgenten gevolge van den lievigen windal de muren van de aldaar op te rigten schietbaan, en eenig muurwerk van eene in aanbouw zijnde gist- en spiritusfabriek, ingestort. De veerschuiten en railroute-maatschappij op 's Gravenhage hebben haren dienst niet gere geld kunnen voortzetten. Te Rotterdam is eene schuit, die in de Maas op stroom lag, gezonken. De schipper met vrouw en vier kinderen zijn gered. De Belgische en staats-spoorbootendie des avonds ten 8 ure aankomen, wa ren te middernacht nog niet in het gezigt. Te Rotterdam is Zaturdag gehouden de tweede provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders van het onderwijs. De vergadering werd vereerd door de tegenwoordigheid van den heer inspecteur van het onder wijs, als eere-voorzitter, en verschillende schoolopzieners uit de provincie. Een aanzienlijke schare van onderwijzeressen en onderwijzers uit alle deelcn der provincie woonde de vergadering bij. De volgende bijeenkomst zal te Gouda plaats hebben. Aan de voorbereidende werkzaamheden van de spoorweg-aansluiting te Amsterdam wordt krachtig doorgewerkt. Binnen kort zal men een aanvang maken met de grondboringen benoorden Amsterdamwaarvan de uitkomsten van groot belang zijn, wegens de afwisselende gesteldheid van den bodem. Uit Alkmaar meldt men dat dezer dagen een huisvader aldaar, alge meen te goeder naam staande, zoo hevig getroffen werd hij de ontdekking dat zijn zoon een vergrijp van oneerlijkheid jegens hem bad bedrevendat hij ten gevolge daarvan binnen weinige uren overleed. - Aan den Helder zeilden Zaturdag morgen twee booten met sloeperlie- den naar buiten, om adsistenlie aan binnenkomende schepen te verleenen. Door eene hoogloopende zee sloeg de voorste boot om en zonden zonder twijfel de vier zich daarin bevindende sloeperlieden zijn omgekomen zoo niet de tweede boot met alle mogelijke inspanning ter hulp was geroeid en hel geluk had gehad drie der drenkelingen op le visschcn; de vierde, ge huwd en vader, zonk voor hunne oogen en vond zijn graf in de golven. Te Utrecht is Zaturdag avond aan de aldaar woonachtige winners van prijzen bij den schietwedstrijd aan den Rilt, namens de burgerij, een luis terrijk feest in het park Tivoli aangeboden. Te Kampen is Woensdag 11. de tf*' algemeene vergadering der Evan gelische maatschappij tot bevordering van waarheid en godzaligheid onder roomsch-kalholieken gehouden. De gewone voorbereidende godsdienstoefe ning had den vorigen avond, onder leiding van den lieer II. Brouwer, pred. te Zwolle, in de Broederkerk plaals. Op den spoorweg tusschen Leeuwarden en Harlingen had Zaturdag hei volgende ongeluk plaats. Een der goederenwagens van den treindie ten 9 ure van Leeuwarden vertrok, is in de nabijheid van Franeker in brand geraakt, zoodat toen men daar aankwam, alles in laaijc vlam stond. Aan blusschen viel niet le denken. De hitte was zoo hevig, dat zelfs een bordje aan den weg mede in brand sloeg, terwijl de trein passeerde. Slechts wei nig heeft men kunnen redden en dat nog geheelenal beschadigd. De schade is vooralsnog niet te berekenenmaar is zeker nog al aanzienlijk. Het ge smolten zilver heeft men op den weg onder den wagon gevondenzonder dat men kan nagaan, waarvan dit afkomstig is. Onder andere goederen is gevonden een zakje met 25 bijna geheel zwartgebrande rijksdaalders, bene vens 3 half verbrande munlbillettenieder van 25 gulden. Een jaglhond is in de vlammen omgekomen. Van den wagen is alleen het onderstel overge bleven. De oorzaak van dit onheil is nog onbekend. Uit Iloogeveen meldt menMet de boekweit ziet het er ook hier treurig uit. Meer dan de helft er van is door de nachtvorsten vernield, en dit verlies is te grooter, daar ook de aardappeloogst bij velen zeer tegen valt, zijnde de meeste akkers in hooge mate aangetast door de bekende ziekte. De arrond.-regtbank te 's Herlogcnbosch nam Donderdag 11. eene be slissing in de zaak van het openb. min. Legen den drukker en uitgever van het Boxmecrsch weekblad de Maasbode, vervolgd wegens laster en hoon tegenover het lid der tweede kamer, den heer Haffmans. De regtbank be sliste, dat de redactie dier courant op dat oogenblik, in den strijd der ver kiezingen tegenover de aanbevelingen van den heer Haffmans, bevoegd was feiten aan te geven, zooals in het geïncrimineerde artikel voorkomen. De regtbank sprak alzoo den drukker en uitgever vrij van laster, omdat bij hem op den voorgrond had gestaan niet het doel om le beleedigen, doch alleen het pligtbesef van zijne lezers te moeten voorlichten. Omtrent de aanklagt van hoon overwoog de regtbank, dat de uitdrukking in het be wuste artikel, van »zijn eigenbelang te bevorderen onder eene katholieke schaapsvacht" den heer Haffmans tegengeworpenwas bet ten laste leggen eener bepaalde ondeugd van huichelarij en schijnheiligheid, hetgeen voor de redactie, na het opgeven van bepaalde feilen, waardoor de kiezers reeds voorgelicht waren, overbodig was; de regtbank veroordeelde den drukker en uitgever slechts wegens hoon tot eene geldboete van 25bij uiel-beta- ling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf. Naar men verneemt zal de officier van justitie zich in hooger beroep tegen die beslissing voorzien, Door liet prov. geregtsbof in Zeeland is J. C. Laferle, polderwerker, oud 39 jaren, schuldig verklaard: 1". aan het moedwillig en met voorbe dachten rade toebrengen van slagen; 2°. aan liet moedwillig verbreken van afsluiten, en 3". aan diefstal met geweldpleging, en hem te dier zake ver oordeeld tot^cne tuchthuisstraf van 4 jaren en in twee geldboeten, ieder van 25. De gemeenteraad van Vlissingen heeft op aanvrage van het comité voor de Trans-atlantische stoomvaart bepaald, dat een gebouw tot tijdelijke huisvesting van landverhuizers zal worden aangewezen, ol, zoo het niet aanwezig is, zal worden gesticht, in geval dc bedoelde stoomvaart-dienst mogt tot stand komen. Te 's Heer Arendskerke is Vrijdag middag de bliksem geslagen in de hoeve, bewoond door den heer van Weel. De schuur, het wagenhuis en daaraan belendende gebouwen werden terstond een prooi der vlammen. Het woonhuis heeft men gelukkig kunnen redden. Een groot deel van den oogst en eene jonge koe is verbrand. Door eene verkeerde manoeuvre van dciï wisselwachter aan het station van den Grand Central Delge, is Donderdag avond eene locomotief met den van Brussel aankomenden trein in botsing gekomenmet het gevolg dat een arbeider onder de machine geraakte, en vreeselijke wonden bekwam, waaraan hij kort daarop moet zijn overleden. 'sGRAVENHAGE, 13 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. W. Kaiser, directeur hoofdonderwijzer aan de kon. akademie van beeldende kunsten, en lid van den raad van bestuur over 's rijks museum van schilderijen le Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde. van hel Legioen van Eer, hem door den keizer der Fransclien geschonken. Tot schoolopziener in het 3jc schooldistrict der provincie Overijssel is benoemd de heer mr. R. C. Nieuwenhuis, te Deventer. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen; hij het wapen der infanterie, 2,lcreg., tot 2e" luit. den kadet C. A. Kuipers, herkomstig van de kon. mili taire akademie; bij het wapen der artillerie, 2de reg. vesting-artillerie, tot 2rn luit. den kadet G. 11. van Steenis, mede van de kon. militaire akademie; hij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot oflficeir van gezondheid lc kl. L. J. Hussem, thans officier van gezondheid 2e kl. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren morgen stak een storm uit het zuidwesten „opdie omstreeks 11 ure in hevigheid toenam en soms tot de felheid van een orkaan over sloeg. Onwillekeurig bragt men dezen storm in verband met de schokken van aardbeving, die den vorigen dag iu sommigen streken van Frankrijk waren gevoeld. De gevolgen van dat stormweder lieten zich spoedig ont waren. In liet Bosch, langs den Scheveiiingschey straatweg, in de stad op vele plaatsen zijn tal van boomen omgewaaid; in de tuinen veel ooft neer geslagen en heiningen vernield: pannen en lood van dc daken geslingerd en aan den Boschkant eene schuit, met hout geladen, gezonken. Te Sche- veningen bood de zee een verheven schouwspel aanzij liep hoog op strand en de branding was geweldig. Van ongelukken van belang heeft men cell ier niet gehoord. Een vijftiental boomen, waarvan de meeste nog al jaren lellen, werden op den ouden Scheveningsche» straatweg ontworteld of door midden gebroken en andere van hunne takken beroofd. Was de storm des nachts uitgebroken, dan waren welligt, even als in de maand Septem ber 1853, de meeste badkoetsen verbrijzeld, daar liet zich immers Zaturdag

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2