PER TELEGRAAF. Naar men verzekert heeft de onderkoning van Egypte aan de hem door de Porte gestelde eischen toegegevenuitgezonderd het jaarlijksch op zenden der Egyptische begrooting naar Ivonstantinopel en het vragen van de goedkeuring der Porie tot het aangaan van geldleeningen. Op beide punten kon hij moeijelijk toegeven. Volgens berigt uit Ivonstantinopel is de Turksclie stad Janina door een zwaren brand geteisterd. 1100 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. De brand was ontstaan in een magazijn van petroleum. (9 V A E. De minister van justitie en eeredienst, de heer Zorilla. heeft een stap gedaan lot uitvoering van zijn voornemen om de hierarchic der katholieke kerk in Spanje in te krimpen en haar zeer talrijk personeel alsmede des- zelfs bezoldiging te besnoeijen. Naar zijne voordragt zouden er in Spanje voortaan slechts 5 in plaats van 9 aartsbisschoppen, en 32 in plaats van 59 bisschoppen zijn. Hoewel er een concordaat tusschen Spanje en den H. Stoel bestaat, schijnt het in des ministers plan te liggen die verandering zonder overleg met Rome in te voeren. De hoofdclub der progressisten heeft den minister schriftelijk hare blijd schap wegens zijne plannen aangaande de hiërarchie der kerk betuigd, ge lijk in het algemeen wegens de hervormingen, die hij in zijnen ministerifelen werkkring uitgevoerd of voorgenomen heeft. PRCISSEX, BERLIJN. 8 September. De Pommersche dagbladen berigten dat graaf von Bismarck zijn voor nemen, om de najaars-manoeuvres bij Stettin te gaan bijwonen, heeft laten varen uithoofde van ongesteldheid. Dit berigt heeft te Berlijn eene onaan gename verrassing veroorzaakt, te meer daar men in den laatsten tijd niet dan gunstige mededeelingen omtrent den gezondheidstoestand van den heer von Bismarck ontvangen had. De Prov. Corr. zegt dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat het bezoek van een magistraatspersoon te Frankfort aan den minister van binnenl. zaken gebragt, lol intrekking van den maatregel betreffende de uitzetting van de als Zwitsers genaturaliseerde Frankforters, zonder gevolg zal blijven. De op grootc schaal thans uitgevoerd wordende militaire manoeuvres trekken bijzonder de aandacht; naar men verzekert kan men de kosten van elke dier manoeuvres op 30000 11. schatten. ODiTENR IA li. Dc aartshertog Karei Lodewijk, die den keizer bij het feest ter eere van keizer Jozef 11. te Slawikovvitz, heeft vertegenwoordigd, heeft openlijk zijn ongenoegen er over te kennen gegevendat de bisschop van Brunn al daar niet aanwezig was om hem te begroeten De bisschop verontschuldigt zich dat hij van 's vorsten komst geen kennis had gekregen. De viering van hel gedachtenisfeest van Iluss is te Praag door vele gasten uit MoraviC en Silezië bijgewoond. Ook andere natiënvooral Slavi sche, waren talrijk vertegenwoordigd. Ruim 101)00 menschen waren op het Bethlchems-plein aanwezig. In den schouwburg werd het oratorium Iluss opgevoerd. Bij de onthulling van hel gedcnkleeken besprak de heer Sabina de letterkundige, en de evangelische predikant Fleischer de godsdienstige beteekenis en invloed van Iluss. De orde werd door het feestcomité, nage noeg zonder hulp der policie, gehandhaafd 'sGRAVENHAGE9 September. De luit.-generaal Knoop is eervol ontsla gen als bevelhebber in de tweede militaire afdeeling en op non-activiteit, gesteld, onder dankbetuiging voor de door hem den lande bewezene diens ten. Benoemd tol generaal-majoor, bevelhebber in de tweede militaire af deeling de kolonel baron van Dedem. Bij het 2,le regiment huzaren is benoemd tot kolonel en kommandant van hel corps, de luit.-kolonel Michcl- holT; en tot majoor de ritmeester van Spengler. Bij het 4de regiment huzaren is benoemd tot luit.-kolonel de majoor baron Gansneb "genaamd Tengnagel; tot ritmeester 3Je kl. de lsu' luit Scheidius; en tot lsle0 luit. de 2'" luit. Yssel de Schepper. PARIJS. 8 September. De ministerraad, te St. Cloud gehouden, heeft 1% uur geduurd. De keizer nam het voorzitterschap waar, en nam aan de discussicn deel. De Moniteur gelooft te kunnen bevestigen dat de keizer zich morgen op de Parijsche Boulevards zal vertoonen. MADRID, 8 September. Gisteren avond ten 11 ure hebben eenige vrij willigers post gevat voor het gebouw van het ministerie van binnenl. za- kenen geweigerd zich te verwijderen. Rivero heeft verschillende bataillons opgeroepen, die gedurende den nacht er in slaagden de kwaadgezinden te verwijderen, zonder dat daarbij eenige botsing plaats had. ~PQTPOURRIETJES. i. Amice, Erfgenaam te wordenen nog wel universeel erfgenaam van een aan zienlijk vermogen, moge begeerlijk en gewenscht zijn, vooral wanneer men zonder dat, een arme ploeteraar blijft die van een sober inkomen moet trach ten rond te springen, terwijl het geld alleen den ondergeschikte tot meester maakt en hem rangstand en eerbied doel verwerven; erfgenaam te wor den van eene lucratieve betrekking, waartoe geen verstand maar alleen voorspraak, gehuichelde bedoelingen en listig gesponnen intrigues de voor waarden zijn, met voorbijzien van anderen die er door hun versland en eerlijkheid aanspraak op hadden, moge niet minder aangenaam en welgeval- zijn voor oliedomme kruipers; maar erfgenaam te worden van de taak verplichtingen die er op een medewerker aan een dagblad rustenzie, dat is waarlijk zoo benijdenswaardig niet als menigeen denkt, vooral niet, wanneer men optreedt in de plaats van iemand als Siy/z», die zich door zijne «üuleamariaaiiljes" bij het Leidsche publiek een gevestigden naam heeft weten te maken. Of nu door zijn verscheiden, de plaats die hij mij als eene erfenis nagelaten heeft, op waardige wijze en in den geest des overle denen zal vervuld worden is wel te betwijfelen, omdat ik het nederig beken in zijne schaduw niet te kunnen staan, omdat aan mij niet dien tact gege ven is waarmee hij, op de hem zoo eigenaardige sarcastische wijze, de gebreken en feilen aantoonde waaraan de maatschappelijke toestanden labo reerden. Wel is hij meer dan eenmaal met den naam van «ondeugenden "Ziypy." bestempeld, wel is hij meer dan eenmaal om zijn schei-)) sarcasme hard gevallendoch zij die hem gekend en persoonlijk gekend hebbenzul len het van hem getuigen dal hij te rond en te eerlijk van karakter was, om kwade bedoelingen te hebben, om iemand opzettelijk te kwetsen. Alvo rens de taak. die ik op mij genomen heb, te aanvaarden, heb ik mij verplicht gebcht hierover met een enkel woord te moeten gewauen, hetwelk ik als eene apotheose beschouw die ik aan den waardigen overledene verplicht hen en hetgeen tevens als eene geschikte inleiding strekken kan voor hetgeen ik voornemens ben, zooveel mogelijk in zijn geest, in mijne «Polpourrietjcs" te zeggen en te behandelen. Dat onze eeuw eene eeuw is van tentoonstellingencongressen cn hoe men al die vereenigingen noemt waar dc menschen komen om te zien en gezien te worden, ontwaren we dagelijks; de eene tentoonstelling is nau welijks voorbij of eene andere staat weer voor de deur, die van het l'aleis voor Volksvlijt is ongetwijfeld eene der meest aantrekkelijke en meest ge zochte, maar ook eene der meest besprokene; duizenden bij duizenden stroo men er naar de machtige IJ-stad om 111 het Danaïden-vat van dat grootschc gebouw ook een kleinigheid te offeren en te zien//wat men ook elders in de groole magazijnen zien kan", vertelt ons een knorrepot, die het on- hcuscli vindt dal hijuit den een of anderen achterhoek van ons land naar Amsterdam gelogen met vrouw en kinderen, een dubbelen entrée-prijs moest betalen «omdat de koning dien dag komen zou". Ik vraag het u: is dat nu een reden om zóó knorrig te zijn? Welk rcglgeaard Nederlander «wien Neêrlandsch bloed in de adren vloeit" en nog wel «van vreemde smelten vrij" (oheerlijke poësiezou geen twee kwartjes over hebben om zijn koning ook eens te kunnen zien, om te kunnen zeggen: «dat onze koning er precies uitziet alseen mcnsch"; doch laat ik eerlijk zijn en zeggen dat die zelfde knorrepot zich juist daarom beklaagt dat hij twee kwartjes extra betaald heeft en den koning niet gezien heeft. Of dit nu aan de directie van het Volkspaleis te wijten is, waartegen onze «achterhoeker" lulmineertzal ik aan anderen ter beslissing overlaten, dit is zeker, dat de koning, even als ieder ander individu, volkomen vrij is om zich al of niette laten zien, omdat hij zich evenmin als gij of ik, zal verbonden hebben om zich even als in een kermistent, «voor geld te laten zien." En omdat de Koning er nu niet geweest is, verlangt onze teleurgestelde man zijn geld terug! Wel foei welk een denkbeeldNiemand ter wereld en vooral geen Volkspaleis" geeft ooit het geld terug wat hij eenmaal vrijwillig ontvangen heeft; wan neer dat zoo gemakkelijk ging, zou ik ook mijne lieve rijksdaalders die ik voor die prachtige loten betaald heb en waarvoor ik ook niets gezien heb, terug kunnen eischen, en zoovele duizenden met mij; maar nu ik letterlijk niets voor al mijn geld gehad heb dan alleen het genot en dat is ook wat waard! om de kans te hebben van millionair te worden, past het mij niet daarover Ie mopperen, noch zelfs te vragen, gelijk de nieuwsgierige luï zoo gaarne doen, «wie de gelukkige winner is en waar hij woont," 't raakt mij niet of dat bagatel al weer in het Danaïden-vat of bij een Rus of Turk hoe verder hoe liever terecht gekomen is, ik ben tevreden al heb ik óók niets gezien, en juist daarom geloof ik dal men mijne rijksdaal ders ook nuttig gebruikt, want gelukkig zijn zij die gelooven zonder ge zien te hebben. In Engeland, dal land van onderneming en speculatiegee.-t, heeft men nog veel helderder begrippen over het ontvangen en niet terug betalen van geldenwanneer men de aangekondigde belofte niet is nageko men zooals ons dezer dagen gebleken is uit de handeling van eene zekere stoomboot-maatschappij, die tegen lioogen prijs had aangekondigd dat zij de passagiers in dc gelegenheid zou stellen eene plaatshebbende hardzeilerij te kunnen volgen met een harer stoombooten die steeds in de onmiddelijke nabijheid van den strijd zou blijven. De goedgeloovige «Goddams" juichen dit denkbeeld toe, betalen, en stoomen een poosje voorwaarts, doch daar de stoomboot niet hij machte is de hardzeilers bij te houden, vindt het dienstpersoneel goed, dadelijk maar terug te keeren en de passagiers le ontschepen. In plaats van nu maar vvcêr bedaard naar luiis te gaan, zooals het vreedzame burgers passen zou, hebben die luidjes hun geld teruggeëischt, en toen ze dit zeer natuurlijk niet terug kregen, hebben ze eene aanklacht legen die stoomboot ingeleverd, omdat deze. niet nagekomen was, wat zij aangekondigd had. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot eene, daarvoor vastgestelde cn betrekkelijk geringe boete, zoodat de stoom boot-directie nog een aardig daggeklje verdiend had, want van terugbetalen was geen sprake; de groote zaak, het algemeen streven is maar om aan geld te komen't zou er ook fraai uitzien in de wereld als al het geld voor mislukte ondernemingen moest terugbetaald worden, dan zou er waarlijk nooit iets goeds tot stand zijn gekomen, dan zou er zelfs geen «Volkspa- leis" verrezen zijn; neen 't is gelukkig dat nog niet alle menschen zoo ver dorven zijn, om niet te gelooven aan de schoone, allerschoonste beloften en vooruitzichten die men hen weet voor te spiegelenindien de tijden reeds zoo slecht waren, dat men in 'tgeheel niet meer op de lichtgeloovig- heid van 't publiek kon rekenen, zou alle handel en industrie kwijnen en zelfs de gelieele effectenbeurs zou er haar crediet bij verliezen, en dat zou waarlijk jammer zijn voor de houders van schuldbrieven en speculanten, die voornamelijk azen op die voor hen zoo gewenschte eigenschap van de domme menigte en op de min of meer geloofwaardige geruchten van den verbeter den of verslimmerden gezondheidstoestand van een' Usurpator, 'i Is om te gillen! Doch genoeg voor heden! t. t. Aihrog.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3