LivirsisiB C 0 (I R A N T. i 8G9. VRIJDAG 10 SEPTEMRER. N\ 140. BINiNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams f 3.franco p.p. f 3.50,- uiet het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expediliehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Ad ver ten lit'u is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 9 September. In eene op den 6 lcn dezer door de plaatselijke commissie alhier, ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 te 'sHage, gehouden vergade ring, is de heer mr. P. du Rieu benoemd tot haren vertegenwoordiger bij de pleg- tige onthulling van het monument in het Willemspark op 17 November aansl. Het bestuur van de plaatselijke commissie voornoemd beslaat thans uit de hh. mr. P. du Rieu. voorzitter. mr. J. van Outeren, vice-voorzitter, P. I. de Fremery, thesaurier, en H. C. Ilartevelt, secretaris. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om, ten gevolge der menig vuldige klagten van de bewoners en gebruikers van huizen en teellanden in den omtrek der schietbaan buiten de voormalige Marepoorl dezer stad, over het uitspatten van kogels, waardoor ongelukken zouden kunnen worden veroorzaakt, die baan voorloopig buiten gebruik te stellen. Op een door het ministerie van koloniën openbaar gemaakten staat van nalatenschappen, afkomstig van militairen behoord hebbende lot dc landmagt in Ned. Indië, die voor zooveel de saldo's meer dan ƒ250 bedragen bij de weeskamer te Batavia, en daar beneden bij het dep. van koloniën, door de regtliebbenden belmoren te worden ingevorderd, komen voor de nalaten schappen vanJ. van Weerenten bedrage van 404.87 y2 N. J. Kopten bedrage van 12.87%, en II. Veenswijkten bedrage van 10.86, welke personen te Lcydeu geboren zijn en gewoond hebben. Naar men ons uit Rijnsburg meldt, levert de aldaar en in den omtrek geteelde bloemkool buitengewoon voordeel aan den landman, door den bui tengewoon hoogen prijs, welken men voor dat product nog bij voortduring besteedt. Het schijnt dat de liefhebbers dier koolsoort zich willen schade loos stellen voor liet gemis van het vorige jaar. Althans men herinnert zich niet dal in dit saizoen bij goed gewas de prijs ooit zoo hoog geweest is. Van daar dat zij, die zich anders nu reeds bezig hielden met het in zouten der bloemkool, daarmede nog geen begin hebben gemaakt; want hoezeer al de ingelegde kool van het vorige jaar is verkocht en alzoo voor de productie van dit. jaar ook weer goede prijs te bedingen zal zijn. ziet I men toch niet indat het inmaken dat voordeel zal kunnen gevenwat de gretige aftrek voor dagelijksche consumtie aanbiedt. In ons nommer van 8 Sept. hebben wij melding gemaakt van eene missive door den minister van binnenl. zaken aan de gemeentebesturen ge- rigt, houdende extract van het verhandelde in de jongste bijeenkomst der prov. inspecteurs van het lager onderwijs, betreffende de wenschelijkhcid om aan bet bestaande gebrek aan kweekelingcn bij de lagere scholen lege- moet te komen door hot aanstellen van vrouwelijke kweekelingcn. waarvan men in Zweden, blijkens beriglen van den Ned. minister-resident te Stok- holm, goede vruchten had gezien. In die missive leest men o. a. heL vol gende: I)e mededeelingen uit Zweden zijn met veel belangstelling door de vergadering vernomen. Voor zoo verre hier te lande onderwijzeressen op dc lagere scholen zijn aangesteld, worden dc uitkomsten daarvan evenzeer hijzonder bevredigend bevonden liet schrijven van den minister, aangedep. staten der onderscheidene provinciën gerigt, heeft hier en daar vruchten gedragen, maar toch niet algemeen. Volgens het gevoelen der inspecteurs, staan hier eeltige beletselen in den weg, niet zoozeer tegen de aanstelling van vrouwelijke kweekelingcn, als wel wat betreft voor die vrouwelijke kweekelingen het uilzigt in de toekomst, indien zij ook eene acte tot hulp of hoofdonderwijzeres bekomen. De gemeentebesturen namelijk zijn niet ge woon eene onderwijzeres te nemen bij vacante hoofd- of hulponderwijzers- plaatsen. Het zal niet zeer gemakkelijk vallen, in die gewoonte verande ring te brengen. Om onderwijzeressen aan het hoofd van eene school voor jongens en meisjes te stellenzou ook tegenspraak kunnen ontmoeten. Maar de inspecteurs houden hel voor zeker, dat onderwijzeressen zeer geschikt zijn en soms meer geschikt dan onderwijzers voor het onderwijs aan kin deren, b. v. tot den ouderdom van 8 of 9 jaren. Nu zou het welligt niet ondoelmatig zijn, indien de regering de gedeputeerde staten uitnoodigde de gemeentebesturen er aandachtig op te maken dat men bij de aanstelling voor de betrekking van hulponderwijzer evenzeer of alleen hulponderwij zeressen zou kunnen uitnoodigen, tevens met het oog op het zoo belangrijk onderwijs in dc vrouwelijke handwerken. Voor onderwijzeressen moge dan nog niet het uilzigt op eene zeer winstgevende betrekking geopend zijn, omdat men er welligt nog niet zoo spoedig toe komen zal om ze als hoofdonderwijzeressen van eene school aan te stellen; voor sommigen, bijv. ook dochters van onderwijzersbeter in de gelegenheid om zich tot die be trekking voor te bereiden, zou toch zulk eene aanstelling wel eens ge- wenscht kunnen wezen, en hoogst waarschijnlijk zou het onderwijs er door winnen. Waar men, zooals in grootere steden, afzonderlijke scholen voor kinderen van 68 jaren oprigten kan, zijn vrouwelijke kweekelingen en hulponderwijzeressen, zelfs ook hoofdonderwijzeressen, zeer aan te bevelen. 1 De Arnh. C. verneemt met zekerheiddat terstond na de sluiting van het zittingjaar der kamers de heer van Recnen zijn mandaat als volksver tegenwoordiger zal neêrleggen. Te Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering der Verecnigiug ter bevordering van fabrieks- en liandwerks-nijverheid in Nederland geopend. Uit llillegersberg meldt men dat in die gemeente de tongblaar onder het rundvee is uitgebroken. Vele kalverendie de melk hebben gedronken van aan die ziekte lijdend vee, sterven. Van Brielle is eergisteren de regter-commissaris en de officier van jus titie bij de arr. regtbank aldaar naar de gemeente Nieuwenboorn vertrokken ten einde aldaar onderzoek te doen naar eene poging tot vergiftiging, die aldaar door eene meid jegens haren mceslcr en meesteres zou beproefd zijn. Te Dordrecht is van de werf van de scheepsbouwmeesters C. Gips en Zonen van stapel geloopen het schoonerschip lüu-Siugebouwd voor reke ning van een handelshuis in Japan. De heer W. J. Ilanekuykte Haarlemheeft in het jaar 1867 aan de Maatschappij van Weldadigheid een certificaat 2% pCt. nat. werk. schuld, groot ƒ1000, geschonken, zoowel tot gedeeltelijke dekking van het tekort, volgens het toen uitgebragte verslag van 1866, als omdat hjj daaruit gezien had, dat de pogingen van hh. commissarissen tot instandhouding van de maatschappij aanvankelijk met een gunstigen uilslog werden bekroond. De zer dagen ontvingen hh. commissarissen van genoemden heer weder een certificaat 2y2 pCt. werk. schuld, groot ƒ1000, en zulks vooral naar aan leiding van de lezing van het jaarboekje over 1869 en het verslag, in de algemeene vergadering van 1 Junij jl. uitgebragt. Te Harderwijk vroeg onlangs een pas aangekomen persoondienst ne mende voor 0.-Indië, die zijne gratificatie ontvangen had en niet kon schrij ven. aan een korporaal, eveneens bestemd voor de Overzecsche bezittingen, om voor hem een brief te schrijven aan zijne moeder, waarbij hij ƒ100 voor de oude vrouw wilde gevoegd hebben. De korporaal ontving van den man, toen de brief gereed was, een bankbillet van bovengenoemd bedrag, om het er in te sluiten. De korporaal vond evenwel goed, in plaats van het bankbillet, een stuk van dito formaat, uit het stuivers-magazijn, in te sluiten. Binnen een paar dagen was diezelfde brief met het papier, door de moeder van den soldaat aan haar zoon teruggezonden; daar zij er niets van begreep, in plaats van honderd gulden, een gewoon stuk papier in dien brief te vinden. De gedienstige schrijver, die inmiddels met verlof was, en elders goede sier maakte, werd zorgvuldig nagegaan, en bij zijne terug komst te Harderwijk onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. Zonder omwegen heeft hij dadelijk volledige bekentenis afgelegd. De oude vrouw is echter het geld kwijt. 's GRAVENIIAGE. 9 September. Z. M. heeft vergunning verleeud aan den heer mr. T. M. Roest van Limburg, minister van buitenl. zaken, tot het dragen der versierselen van grootkruis der orde van den Zahringer Leeuw en van die van grootkruis der orde van de IJzeren Kroon, hem respectivelijk door den groothertog van Baden en den keizer van Oostenrijk geschonken; en aan den heer L. J. de Jongli, med. doetor te 's Gravenhage. lot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Karei den Derden, hem door iiet voorloopig be wind van Spanje geschonken. Tol directeur van liet postkantoor te Hoogezand is benoemd de lieer G. F. Penning, thans commies der posterijen 2dc ld.lot commies der pos terijen 2dc kl., de lieer J. M. Vinckers, thans commies 3de kl.en tot com mies 3Je kl.de heer J. van Herwerden, thans surnumerair der posterijen. Aan den heer L F. Backer Overbeek is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijiisen te Oostermeer. Door Z. M. is de benoeming van A. A. Pronk tot scheepsklerk ingetrok ken en ter zijner vervanging tol scheepsklerk bij de Ned. zeemagt benoemd W. van der Meer. Tot opziener der visscherijen op de Schelde en Zceuwsche stroomen is benoemd J. van Nispen Jzn.veerschipper te YHssingen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1