BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 6 September d869, d36. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Te Utrecht had eergisteren de bijeenkomst plaats van leeraren in dè staatswetenschappen bij het middelbaar onderwijs. De verecniging heeft zieh geconstitueerd en het honorair lidmaatschap aangeboden aan hh. inspecteurs van het midd. oud. en de academische hoogleeraren in staathuishoudkunde. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden Dingsdag na Paschen, te Utrecht, terwijl mr. E. van Lier te Amsterdam tot voorzitter, mp. E. J. Kielil te Middelburg tot secretaris is gekozen. Tot de onderwerpen aan de orde behoorde eene vraag naar de uitkomsten, tot nog toe, van het onder wijs in staathuishoudkunde aan de burger- dag- en avondscholen. IIH. leera ren aan die inrigtingen zullen in de maand December worden verzocht, hunne ondervinding dienaangaande, ter behandeling op de volgende bijeen komst, aan het bestuur mede te deelen, voor zoover zij daartocQgeuegen zijn. Verder kwam achtervolgens in behandeling de meest wenschelijke in- rigting van midd. ond. in statistiek, de vraag naar het verband, voorname lijk bij drie-jarige hoogere burgerscholen en burger- dag- en avondscholen, tusschcn het onderwijs in staatsinstellingen cn dat in Staathuishoudkunde, en de wenschelijkheid eener wijziging in de kieswet, ten einde ook de di recte gemeentebelastingen bij den census, althans voor gemeente-verkiezin gen, mede in rekening te brengen. Het eerste en het laatste der genoemde punten en verscheidene andere werden wegens tijds-gebrek tot verdere be handeling lot de vergadering van Paschen 1870 aangehouden. Naar men uit Koevorden meldt zijn aldaar Woensdag nacht een aan tal bockweitakkersdie in vollen bloei stonden, geheel afgevroren. Te Waalwijk is Woensdag avond de cipier van de gevangenis aldaar het slagtoffer van een sluipmoord gevonden. De verslagene, gewoon 'savonds zijn hond buiten te brengen, werd bij het terngkeeren afgewacht 'door eert gepensionneerd marechausse'e, die hem een woedenden haat toe droeg, en die tot het volvoeren van deze wandaad van 's Bosch schijnt ge komen te zijn, en hem met een pistoolschot een kogel in de borst joeg, waaraan de verslagene, na een paar kreten geslaakt te hebben, onmiddel lijk is bezweken. Op het geknal van het pistool en de jammerkreten van den stervende toegesneld, heeft men noch wapen noch moordenaar gevon den en moest de polieie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, zich tot gissingen bepalen; echter heeft de booswicht reeds de tegen hem opgevatte vermoedens bevestigd, door zich in den loop van den nacht vrijwillig in handen der polieie te stellen cn zijne misdaad te bekennen. Als aanleiding tot de daad geeft men op dat de dader, vroeger kostganger bij den versla gene, met diens vrouw in ongeoorloofde betrekking stond. 'sGRAVENHAGE, 4 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. dr. J. F. Vellezbelast met de geneeskundige dienst in de haven van Rio- de Janeiro, en G. Brinkman, lste officier-machinist der keiz. Braziliaansche marine aldaar. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. van de Graaf, te Zegwaart, en P. Sweerts, te Malden, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti en aan laatstgemelden tevens van de gouden medaille 2dc kl.hun door den Paus geschonken. Aan den voor de dienst in Ned. Indië bestemden 2deD luit. der artillerie H. G. Droste is, wegens ongeschiktheid voor de krijgsdienst ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De luit. ter zee 2de kl. H. R J J. Thorbecke, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje is eergisteren avond en HII. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn gisteren middag in deze residentie teruggekeerd. Bij gelegenheid van den 29ste" verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, op heden, had er tegen den middag eene groote parade van het garnizoen in de Maliebaan plaats, die wegens het gunstig weder zeer druk werd bezocht. Ten 12 ure reden HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik door de laan langs de Maliebaan naar het Huis ten Bosch. Onmiddelijk werden de troepen in slagorde gesteld en hieven de verschillende muziekkorpsen het «Wilhelmus" aandat herhaald werd toen Z. M. den koning ten 1 ure dien zelfden weg opreed. Des middags was er familie-dejeuner op liet buitenverblijf, het Huis ten Bosch en ten G ure groot gala-diner ten hove. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren avond werden de buitenlandsche gedelegeerden lot het inter nationaal statistisch congres, in de zaal der sociëteit de Vereeniging, dooi den minister van hinnenl. zaken ontvangen en verwelkomd. Daarbij werd het woord gevoerd door de ministers van binnenl. zaken en van financiën en den burgemeester der residentie. Hunne toespraken werden beantwoord door den heer Wolowski, namens Frankrijk, en door lord Houghton ,^iamens Engeland. De groote zaal op het Binnenhof is thans gereed gemaakt tot ontvangst der leden van het intern, statistisch congres. Boven de tribune op den ach tergrond zijn smaakvolle versieringen en draperiën aangebragt, terwijl langs de wanden der ridderzaal de vlaggen van verschillende natiën, wapenbor den enz., prijken. ENGELAND. LONDEN, 3 September. Volgens beriglen uit Ierland is het zeker dat de jongste moord, op den lieer Hunter gepleegd, eene agrarische misdaad geweest is. liet is ge- Weken, dat de heer Ilunter pachter was eener hoeve, waartoe gronden be hoorden, op welke de pachters der naburige hoeven beweerden het regt te hebben om plaggen te steken. Men had hem den raad gegeven te dier zake aan een zijner naburen eene actie aan te doen. Dit heeft hij gedaan, cn het schijnt niet twijfelachtig, of daarin is de aanleiding tot den moord te zoeken. Acht personen zijn op vermoeden van den moord gepleegd te hebben, in hechtenis genomen. u! De kardinaal Gullen heeft zich op nieuw openlijk verklaard tegen het onderwijs der gemengde scholenwaardoor de regering en het parlement trachten de volksverlichting in Ierland te bevorderen. Hij heeft een herder lijk schrijven uitgevaardigd, waarin hij verklaart het genot der sacramen ten te zullen ontzeggen aan allen, welke hunne kinderen naar die scholen zenden. De uitgestrekte provincie Rajpootama, in Britsch-Indië, wordt door hongersnood bedreigd. Men vreest dat gebrek aan regen de oogst geheel zal doen mislukken. 1 K .1 K IS LI K. PARIJS, 3 September. Prins Napoleon heeft, volgens het officieel verslag, in zijne rede, bij de behandeling van het senaats-beslnit in zake de gróndwets-wijzigingen in den senaat, bij wijze van inleiding, zijne verknochtheid te kennen gegeven niet alleen aan den keizer, maar ook aan zijner, zoon; zijne belangen en zijne genegenheden waren onafscheidelijk met het keizerrijk verbonden. Dit lokte van verschillende kanten toejuiching uit. Daarentegen gat de uitdruk king zijner meening, dat de senaat met zeker gevoel van wantrouwen en van aarzeling aan het werk ging, aanleiding tot tegenspraak van den voorzitter cn van enkele leden. Z. K. II. bestreed het gevoelen dergencn, die meenden dat de vrijheid gevaarlijk was voor het keizerrijk of dat het keizerrijk buiten staat was de vrijheid te geven; die dat meenden, zij mogten zich vrienden'of vijanden lieeten, behoorden tot de onverzoenlijken. De vrijheid kon zeer wel zamengaan met het keizerrijk; men behoorde de vrijheid te verlangen, en niet enkel eene proefneming te zien in hetgeen thans gebeurde. Het onder hoog gezag staande keizerrijk moest zich den terugtogt afsnijden door zijne schepen te verbranden; dan was het liberale keizerrijk een feit. De kunst van regeren lag niet in weerstand bieden, maar in toegeven aan de billijke en regtmatige verlangens der publieke öpinie. Overgaande tot de beschouwing van het senaats-besluit, zeide de prins dat al wat daarin werd gevonden goed was, maar al wat goed was werd daarin nog niet gevonden. De spreker wees vijf leemten aan, die naar zijn inzien in de hervormingen bestonden. De eerste betrof de ministeriële verantwoordelijkheid; men had de ministers verantwoordelijk jegens de ka mers moeten verklaren. De tweede betrof den senaat, welken de prins in eene tweede wetgevende vergadering wcnschte veranderd te zien, ter ver mijding van het gevaar eener enkele almagtige kamer. Ten derde had het verbod moeten afgeschaft worden om de constitutie tot een onderwerp van discussie te maken. Ten vierde moest men het getal der afgevaardigden vermeerderen en terugkeeren tot het stelsel der arrondissements-kiesdistric- ten; eindelijk ten vijfde was eene hervorming van de gemeentelijke inrig tingen noodig, ter bevordering van de decentralisatie. Laat u, zeide de prins verder, geene vrees aanjagen door het roode spook en door andere maar al te bekende schrikbeelden. Het beste middel tot bestrijding der re- volutiën is, over te nemen wat zij goeds hebben en daarvan gebruik te ma ken ter bevestiging van een populair gezag. De regering heeft dien weg ingeslagen; moge zij daarop volharden. Laat ons de ontwikkeling van het politieke leven in ons land bevorderenen misdadige pogingenzoo die mogten plaats hebben, met gestrengheid onderdrukken. Zij zullen niet meer te duchten zijn! De minister van binnenl. zaken bestreed sommige denkbeelden van den prins, en kon wat betreft de bevoegdheid en zamen- stelling des senaats niet met den prins instemmen; ook de door den prins geopperde denkbeelden aangaande de grondwetgevende magt en aangaande de gemeenteraden achtte hij verwerpelijk; wanneer die denkbeelden in de raadsvergaderingen der regering de bovenhand mogten krijgen, zeide hij, zal ik voor mij ophouden deel van het gouvernement uit te maken. Van het senaatsbesluit zijn reeds de vier eerste artikelen aangenomen; bij art. 5 zal het amendement van den heer Bonjean, het benoemen van de lielft der senatoren door de algemeene raden, in behandeling komen. De Siècle deelt eene resolutie van den minister van binnenl. zaken mede, waarbij de schorsing van den gemeenteraad van St. Etienne, door eene ordonnantie van den prefect op 23 Junij jl. uitgesproken, wordt be vestigd en voor een jaar verlengd. De Siècle zegt: dit is een nieuw bewijs van het liberalisme, (lat onze regering bezielt. De regering heeft eene commissie van geleerden benoemd voor de ver vaardiging van juiste copien van den meter, dien liet als den onverander- lijken grondslag van het metrische maten- en gewigtenstelsel bewaart, en heeft de buitenlandsche regeringen uitgenoodigd gelastigden aan die com missie toe te voegen. De kamer van koophandel van Marseille, vreezende door de openstel ling van het Suez-kanaal den doorvoer naar Indië geheel op Triest en Genua te zien overgaan, heeft de tusschenkomst der overheden ingeroepen om van de Frausche spoorwegmaatschappijen eene vracht verlaging ten voor- deele der liaven van Marseille te verkrijgen. De stad Ajaccio, die niet rijk is en van welke haar eigen maire on langs zeide, dat zij te arm was om drie nieuwe bedden in het hospitaal te plaatsen, heeft gedurende het verblijf der keizerin en van den kroonprins 100,000 frs. uitgegeven. De architect Due, aan wicn onlangs de prijs van 100,000 fr. is te beurt gevallen, welke door den keizer uitgeloofd was voor dengene, die zieh gedurende de jongst verloopen 5 jaren op het gebied der kunst het verdienstelijkst had gemaakt, heeft van die som een bedrag van 40000 fr. bestemd voor een jaarlijkschen prijs tol aanmoediging der studiën in de hoogere bouwkunst, toe te kennen door hel Fransche instituut.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5