BUITENLXNDSCIIË BEBIGTËN. ven, daL hij op den vloer zon moeten overnachten, omdat de twee aanwe zige slaapplaatsen door den man en zijn gezin werden ingenomen. Dit beviel den zoon van Mars niet, die zich daarover bij den burgemeester be klaagde, aan wien de belastingschuldige verzekerde, dat door hem niets werd geweigerd, maar dat hij volkomen bereid was aan zijn logé datgene toetcdienen wat ook het deel was van hem en de zijnen, zonder zich ver- pligt te achten met zijne vrouw hun beider slaapplaats voor den militair interuimen. Dit laatste gaf den burgemeester aanleiding om proces-verbaal optemaken wegens weigering van huisvesting. Hel openb. ministerie begreep ook, dat de beklaagde, door aan den ingelegerden krijgsman ie verstrekken datgene, waartoe hp in slaat was, niet aan de wet had voldaan, maar dat hij, juist omdat inlegering als ecne straf is aautemerken, verpligt was ge weest, zijne slaapplaats ter beschikking te stellen van den ingelegerde. Het openb. ministerie requireerde schuldigverklaring van den beklaagde aan over treding van art. 17 der wet van den 22s1™ Mei 1845, en veroordeeling des wege tol ecne boete van ƒ10. te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf van één dag. Zondag avond 11. ontstond er brand te Oldeberkoop, onmiddelijk in de nabijheid van de kom van het dorp. In een oogenblik verspreidde de vlam zich over den geheelen hooiberg, zoodat de brand een dreigend aanzien kreeg, te meer daar het huis van genoemden landbouwer er onmiddelijk bij stond. 's GRAVENHAGE, 2 September. Z. M. de koning-groothertog heelt den heer E. Guyot, te Brussel, be noemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer G. Schilthuis, laatstelijk ambtenaar bij het boschwezen in de residentie Samarang, thans met verlof hier te lande, is op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, door de zorg der Nederlandsche vereeni- ging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog tot stand gebragt, is gisteren namiddag plegtig geopend. HH. MM. de koning en de koningin, Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden en Z K. II. prins Frederik der Nederlanden vereerden deze plegtigheid met hunne tegenwoordighejd. De oud-minister dr. J. Bosscha, voorzitter van het hoofd-comitéhield ter opening der tentoonstelling eene sierlijke rede, waarin hij de opkomst en de verrigtingen van de vereeniging het Iloode Kruis schetste als een tee- ken des tijds en een lichtstraal in de toekomst. Aan het slot zijner rede zeide spreker, betreffende de tentoonstelling, het volgende: De vrucht der tentoonstelling moet zijn: onderzoek, studie, leering. Dat worde nu niet gesteld op rekening van het overdrijven der wetenschappelijke rigting van onzen tijd: eene vrouw, ecne heldin op hel gebied waar wij ons hier bevin den en wier naam ieder kent, die iets weet van hetgeen daar is omgegaan, eene vrouw, naar wier lessen van praktische ervaring de mannen van het vak luisteren, wanneer zij zich voor doctrinaire hersenschimmen willen wachten, die vrouw heeft tot het verkrijgen van "werkelijke en wezenlijke hulp aan de lijders in oorlogvoerende legers als eerste factoor gesteld: instudeering." Dit wordt haar nagezegd door allen, die met kennis en oordeel in de jongste oorlogen de vrijwillige hulp van allerlei naam van nabij hebben zien werken. Daarom moest onze Nederlandsche vereeniging onderzoekenwelke middelen er in het land verkrijgbaar zijn, dienstig tot werkelijk en wezenlijke hulp; zij moest gelegenheid geven door vergelijking het onbruikbare te leeren vermijden, het betere in de plaats van het gebrekkige te stellen, het ont brekende aan te vullen. Dit bestudeeren en organiseeren van de hulpmid delen, waardoor het noodeloos vergaan van kostbare levenskrachten bij onze weerbare manschap kan worden voorgekomenwelk een weldaad! O, denkt men hoe ons leger zal zijn zamengesteld in den strijd voor het vaderland, welk een weldaad kan dit niet worden voor talrijke familién in alle stan den: maar het raakt bovendien een algemeen volksbelang. De statistiek is tot ontzettende ontdekkingen gekomen, en lot cijfers van vernielde men- schenlevens, en van verminkingen van krachtvolle mannen, levenslang inva liden geworden, die hadden kunnen worden gered, zoo de genees- en lieel- krachten niet waren te kort gekomen, zoo de hulp tijdig was aangebragt, zoo de verpleging, die moeder van alle genezing en heeling, niet had ont broken: en toen is het Roode Kruis te voorschijn gelreden. In hoever een soortgelijk verschijnsel in het burgerlijke leven is waar te nemenmogen de mannen van de statistiek beoordeelen maar zeker blijkt uit menige on dervinding, dat niet overal de aanwezige verpleegkrachten geëvenredigd zijn aan de toenemende gevaren, waaraan de ligchamen der menschenkinderen onzer eeuw bloot worden gesteld. Welnude voorzorgdoor het Roode Kruis beoogd, zal die krachten vermenigvuldigen, de kennis en de oefening van hen en van haar, die zich voorbereiden om hulp te verleenen in den oorlog zullen overal doordringen in het volksleven, en de behoeften onzer burgermaatschappij hangen hier naauw te zamen met die, waarvan de be hartiging onze taak is, van het leger en de viool. Daarom moest er een onderzoek worden ingesteld naar hetgeen het land bezit, en als eerste proeve van dat onderzoek naar liet verplegingswezen in Nederland is deze tentoonstelling verordend." Na het uitspreken der openingsrede werden de leden der tentoonstellings commissie en de afgevaardigden der afdeelingen aan Z. M. den koning voor gesteld. Daarna heeft het vorstelijk gezelschap de tentoonstelling in oogen- schouw genomen. Voor eenigen tijd bevond mej. 11. zich met hare G kinderen aan de uitspanning het Boschhek. De kleinen speelden dartel, toen er een plotse ling in een sloot viel. Zonder zich terug te laten houden door den hoogen staat van zwangerschap, waarin zij verkeerde, sprong de moeder in het wa ter en redde, met hoeveel moeite ook, haar kind, dat bijna in de biezen gestikt v/as. Moeder en kind waren spoedig den doorgestancn angst en schrik te boven. Er werd reeds niet meer aan het ongeval gedacht, toen Intcj. II. den 17Jen der vorige maand voorspoedig van een zoontje werd ver lost. Doch weinige dagen later openbaarden zich weder ernstige teekenen van de aanvankelijk geweken zenuwachtige stemming, waarin de vrouw, als het gevolg van den ondervonden schrik, verkeerde en gisteren stierf je brave echtgenoote en moeder. Van de zeven kinderen, die zij haren echtge noot nalaat, is de oudste slechts 8 jaren oud. BELGIË, Te Antwerpen had Dingsdag 31 Aug. met groote plegtigheid de begra fenis plaats van den zoo betreurden schilder Ilenri Leys. Het lijk bevond zich in eenen opzettelijk daartoe vervaardigden en prachtig versierden wa gen, met dc ridderorden van den overledene en een zeer grooten lauwer en bloemenkrans. De koning, die uit Interlaken een telegram aan den gou verneur had gezonden, om namens hem aan de weduwe zijne deelnemin» te betuigen, was door een zijner adjudanten vertegenwoordigd. De zooi des overledenen, de stedelijke en andere autoriteiten en eene talrijke schare van vrienden, vereerders en belangstellenden, volgden het lijk, terwijl sterke detachementen infanterie den stoet, die buitengewoon lang was voorafgingen en sloten. Na de lijkdienst in de kerk werd het stoffelijk overschot van Leys naar de gemeente Berchem gebragt cn aldaar ter aarè besteld, nadat onderscheidene redevoeringen voor de opene groeve warei uitgesproken. Algemeen was de deelneming en blijkbaar scheen ieder te beseffen, dat Antwerpen cenen waardigen en verdienstelijken burger, de kunst eenen onoverlrefbaren meester had verloren. Het denkbeeld van slaatstoezigt op de kloosters vindt bij den Êck du Pari, een ministerieel dagblad van Brussel, eenigen bijval, maar wordt door de lndép. Beige verworpen als ongrondwettig en strijdig met het regl van vereeniging. Het programma van het op 28, 29 en 30 September te houden muziek feest is thans bekend. Op den eersten dag zullen ten gehoore worden ge bragt: de symphonie n°. 7 (la majeur), van Beethoven, en de Messias van Handel; op den tweeden dag: de concert-ouverture (la mineur), van Fétis; het Ave verum, van Etienne Soubre; de Ruïnen van Athene, van Beethoven; de Sabbath, van Ch. L. llanssens, en de Lucifer, van Pierre Benoil; op den derden dag zullen solo's voor zang en instrumenten worden voorgedra gen, en zullen o. a. de violist II. Vieuxtemps en de pianist Aug. Dupont, benevens de zanger Agnesi en de zangeressen Wertheimber en Marie Sass zich doen hooren. Het eerste gedeelte van het programma van dien dag zal met dtf Hymne a la Paix, van den hertog Ernst van Saksen-Cobnrg, ea het tweede gedeelte door het Halleluja, van Handel, besloten worden. Be halve door den genoemden zanger en zangeressen, zullen de solo-partijen op de eerste twee dagen gezongen worden door mej. Hasselmans, Gobbaerls en Ledelier en door de zangers II. Warnots, Blauwaert en Th. Coulon. ENGELAND. LONDEN1 September. Ter viering van den gedenkdag der belegering van Limerick hebben hier monsteroptogten plaats gehad. Meer dan 3000 Ieren namen er deel aan. Te Gravesend en in Hampton Court werden meetings belegd, waarop resolutiën werden genomen ten gunste eener amnestie voor alle in hechtenis genomen Fenians. In het lersche graafschap Mayo, niet ver van Newport, is zekere Ilunter, een landbouwer aldaar, door twee pistoolschoten van het leven be roofd. Men heeft twee personen op verdenking in hechtenis genomen, ea men vermoedt, dat de moord onder de agrarische misdaden moet gerekend worden. Naar men thans verneemt zal de plegtige receptie van den hertog van Edinburg te Agra in Brilsch-Indië geen plaats hebbenwegens de schaarschte der levensmiddelen en hel gebrek, hetwelk in sommige noordelijke streken heerscht. De Daily News geeft een overzigt van de geschiedenis der gefailleerde Albert-maatschappij. Het was steeds het streven der directie het bedrag der jaarlijks te ontvangen premiën op alle wijzen te vergrooten, zonder zich te bekommeren om de gedachtedat eenmaal al die verzekerde sommen betaald moesten worden. Niet tevreden met op roekelooze wijze bijna elk leven te verzekeren, kochten de directeuren in het groot verzekerings-conlracten op, en de eene levensverzekering-maatschappij na de andere werd bij de Albert- maatschappij ingelijfd. De som, welke in jaarlijksche premiën werd ont vangen, werd hierdoor zeer groot, tot genoegen van den directeur der Albert-maatschappij, den heer Kirby, die commissie ontving voor elke pre mie, welke jaarlijks ontvangen werd, zoodat hij, behalve zijn salaris, in 1867 12,290 ontving aan commissieloop. De gefailleerde maatschappij is zelfs nog aan den heer lverby 14,000 schuldig. De directeurs der maat schappijen, welke bij de Albert werden ingelijfd, ontvingen steeds zeer ruime schadeloosstellingen. Tusschen dc drie directeuren van eene maat schappij werd 25,000 verdeelden den heer Sheridanden directeur eener andere maatschappij, werd 15,000 ter hand gesteld. De lijst van hen, aan wie dergelijke douceurs gegeven werden, zal worden uitgegeven, en daaruit zal blijken, dat ieder bij deze transactiën veel geld verdiende, be halve de polissenhoudersdie alles verloren. Volgens een telegram uit Washington van 27 Augustus was bij het gouvernement aldaar niets bekend wat strekte tot bevestiging van het ge rucht dat de Pekingsche regering geweigerd heeft het door haren gezant Burlingame met de Vereenigde Staten aangegane verdrag te bekrachtigen. Uit Parijs, alwaar de heer Burlingame zich thans bevindt, wordt gemeld dat hij officieel berigt heeft ontvangen van de bekrachtiging van het be doelde verdrag door de Chinesche regering. Naar men uit New-York meldt, bevindt zich de heer Peabody te White

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2