LE1DSCHE COURANT. 1869. DINGSDAG 31 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. BINjNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. N\ lol. K burgemeester en wethouders van leyden, Gezien art. 264 der wet van den 29cn Junij 1851 (Staatsblad n". 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3cn February 1868 (Gemeenteblad n°. 6 van 1868), regelende de iuvordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 14c° Maart 1868, n°. 42; Doen te weten, dat hel l"e suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 31sl,n Augustus tot en met den 13,len September aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leijdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 30 Augustus 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 30 Augustus. De minister van oorlog heeft, onder dagteekening van 19 Augustus, aan de heeren bevelhebbers in de militaire afdeclingen eene circulaire gerigt, om in alle garnizoenen, waar daartoe slechts eenigzins de mogelijkheid be staat in de maand September e. k. uitgebreide practische oefeningen te doen houden, in den geest van het bepaalde hjj de aanschrijving van den 30en Junij 1869; en dit wel ten einde de aanstaande oproeping van de miliciens der ligting van 1865 zooveel mogelijk aan het beoogde doel te doen beant woorden en hunne aanwezigheid bij de regimenten nog in het bijzonder te doen strekken tot oefening der officieren, alsmede vgn het kader en het overige thans onder de wapens zijnde personeel. Tot dergelijke troepenvereeniging komen in de eerste plaats in aanmer king de garnizoenen uit 's IlageDelft en Leydendie te Waalsdorp kunnen vereenigd worden, waarbij na afloop der manoeuvre de infanterie uit Ley den, die daaraan heeft deelgenomen, voor den terugkeer van den spoorweg kan gebruik maken; de garnizoenen uit Utrecht en Amersfoort op het terrein te Zeist. De infanterie uit eerstgenoemde plaats zal, na afloop der manoeuvrebij welke zij als dekking der veld-artillerie kan worden aange wend, per spoortrein terug kunnen keeren; de garnizoenen te Haarlem en te Amsterdam, die nabij Haarlem kunnen bijeenkomen. Het garnizoen uit Amsterdam kan voor de heen- en terugmarsch per spoor worden ver voerd; de garnizoenen uit Bergen op Zoom, Breda, 's Bosch en Geertrui- denberg. Deze zouden twee aan twee op een daartoe geschikt terrein ver eenigd kunnen worden of wel tegen elkander kunnen manoeuvreren; de garnizoenen uit Arnhem, Nijmegen en Doesburg, die zich nabij de eerstge noemde plaats zouden kunnen vereenigen. Na het einde der oefening verwacht de minister een beknopt verslag om trent de wijze waarop zij hebben plaats gehad en de uitkomsten daardoor verkregen, benevens de bijzondere opmerkingen waartoe zij aanleiding heb ben gegeven. Door den minister van binnenl. zaken isonder dagteekening van 18 Aug. jl., de navolgende circulaire gerigt aan de commissarissen des konings in de onderscheidene provinciënBij herhaling is geblekendat de peilmerk- steenen, hakkelbouten en verkenmerken, welker door de waterpassingen van den algemeenen dienst bepaalde hoogte boven het Amsterdamsehe peil ten allen tijde moet blijven dienen ter bewaring- van het algemeen verge- lijkingsvlak voor peilschalen enz.door het afbreken of vermetselen van de huizensluizen en andere gebouwenwaarin die voorwerpen zich bevon den, zijn verloren gegaan. Hiermede ging ook de vrucht verloren van soms uitgebreide en kostbare waterpassingen. Tijdige waarschuwing of kennis geving had echter dit' verlies kunnen voorkomen. Dië kennisgeving schijnt mij toe het geschiktst door de plaatselijke- en waterschapsbesturen te kun nen geschieden, daar -die, uit den aard hunner betrekking, het best met voorgenomen slooping, verbouwing of verandering der gebouwen en sluizen kunnen bekend zijn. Ik heb daarom de eer UHE. te verzoeken, die bestu ren in uw gewest uit te noodigenop de hierboven bedoelde verkenmerken toezigt (te doen houden en bij voorgenomen slooping of verandering van ge bouwen, waardoor die verkenmerken verloren zouden kunnen gaan of hun oorspronkelijken en juisten stand verliezen, daarvan tijdig kennis te geven aan den hoofdingenieur in uw gewest, ten einde dezen in slaat te stellen voor de bewaring der peilshoogte te doen zorg dragen. De hoofdingenieur in uw gewest zal hiertoe de noodige aanschrijving ontvangen. De Landbouw-Courant vestigt de aandaclit op de aanstaande veiling van het Beekberger Woud. Zij stelt in het licht, dat in geen tak van nij verheid de associatie minder zigtbaar is dan in dien van den vaderlandschen landbouw. Eene der oorzaken daarvan is, meent de Landbouw-Cour., deze, dat zelden groote blokken grond in massa verkocht worden, en meestal de eigenaar zijn voordeel vindt in veiling van kleine percelen. Thans biedt zich echter, door den verkoop van het Beekberger Woud, eene bijzondere gelegenheid aan om een groot grondbezit magtig te worden, en de L. C. zet de voordeelen uiteen, welke, haars inziens, eene exploitatie van dien grond door eene vereeniging van kapitalisten zou kunnen opleveren. (11. C.) De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft tot deu minister van financiën eene missive gerigt, om aan te dringen, dat hij zijne ondersteuning en medewerking zal schenken aan de plannen voor eene directe stoombootverbinding tusschen Nederland en Java. Daarbij geeft zij als hare meening te kennen, dat dergelijke stoomvaart, zoowel in het be lang des handels als in het algemeene belang des lands, onontbeerlijk is hjj de openstelling van het Suez-kanaal. Bij de Ned. herv. gemeente te Hoevelaken en bij die te Urjt is tot pre dikant beroepen d». Simons, pred. te Ermelo; bij die te Schaaysbergen en bij die te Ilagestein d». Noomen, pred. te Austerlitz; bij die te Eihergen d". Verkouwpred. te Voorthuizen; bij die te Heerjansdam d«. Lef lef, pred. te Eist; bij die te Ransdorf d8. Caro, pred. te Maria Hoorebeke; bij die te Stavenisse d8. Scholte, pred, te Zegveld; bij die te St. Philipsland d8. van Coeverden Adriani, pred. te Benthuizen; bij die te De Knijpe d8, Moll, pred. te 's Gravesande; bij die te Ophemert de cand. M. Sjoers. Door het prov. kekbesluur van Groningen is als candidaat tot de II. dienst toegelaten de lieer A. F. II. Blaauw, en door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn als zoodanig toegelaten de hh. II. J. Heerspink, W. J. Wouters en J. W. Lieftinck. Te Delft is in den nacht van Zaturdag op Zondag, te midden van het kermisgewoelbrand ontstaan aan de Ilarmen-kokslaan. Het huisje van zekeren van der Biezen is met den inboedel een prooi der vlammen ge worden. De bewoners waren afwezig en namen aan het kermisver maak deel. Te Schiedam is Zaturdag nacht in eene branderij op de Raam brand ontstaandie met zulk eene snelheid toenamdat aan behoud van dit pand niet te denken viel, Ook het dak van de belendende branderij heeft veel geledendoor de daarop geworpen massa water is dit pand voor verdere ver nieling bewaard gebleven. Zaturdag waren, naar men uit Rotterdam meldt, even als zulks iede- ren Zaturdag het geval is, eene menigte menschen op de been, vooral op de Hoogstraat; de grootste menigte bestond uit nieuwsgierigen, die op aan maning van de policie en de militaire magt gewillig uiteengingen; er zijn een paar personen in bewaring gebragt, die de patrouilles der schutterij najouwdener heeft echter geen bepaald verzet plaats gehad tegen de openbare magten; de orde en rust zijn dan ook niet direct verstoord ge worden. Omtrent het spoorweg-ongelukdat Zaturdag op den Noordhollandschen spoorweg plaats had, meldt de H. C.Heden ochtend is een wagentje, j waarin zich drie personen (twee broeders en hunne zuster) bevonden, die zich naar de Alkmaarsche kermis wilden begeven, toen het op den Kalk ovens-weg den spoorweg passeerde, door den uit Haarlem aankomenden spoortrein verreden. Het wagentje werd geheel verbrijzeld, en de drie per sonen die daarin gezeten warenhebben het leven verloren. Het paard is er ongedeerd afgekomen. Naar men verneemt, is de wachter bij den over weg in hechtenis genomen. In de vorige week is uit Mijrisheerenland naar het huis van arrest te Dordrecht gevankelijk overgebragt een persoon uit die gemeente, als ver- dacht de persoon te zijnwelke den branddie den 23'tc0 Augustus jl. bij den landbouwer L. de Geus aldaar heeft plaats gehad, en bij wien zij in dienst wasaangestoken te hebben. Uit Amersfoort meldt men: Op de plaats, waar verleden jaar 7 Sep tember de militaire stallen zijn afgebrand, zijn nieuwe opgerigt, welke thans, onder het uitsteken van eenigc daarop geplaatste vlaggen, door een

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1