PER TELEGRAAF. ADVEIITENTIEN. woord igers van den handel en consuls van vreemde natiën bijgewoond. Des avonds werd in het Theatre des Variétés een prijskamp voor nationale too- neelkunst geopend, waarbij vele Nederlanders optraden. De eerste prijs, een zilveren vergulde medaille en 400 frs, werd behaald door de Rotterdam- sche vereeniging Vrede en vriendschap, voor de opvoering van het looneel- stuk de Twee Dooven; de tweede prijs, een zilveren medaille en 200 frs, door de Utrechtsche vereeniging Jan van Beers, met het tooneelsluk Driftig en Laconiek; de derde prijs, eqn zilveren medaille en 100 frs, door de Rotterdamsche vereeniging Door vriendschap vermaak, met het stukje Een kop Thee. Een zilveren medaille, als prijs voor den besten dilettant, werd' toegekend aan den heer L. F. J. llassels, van Amsterdam, in de rol van Godfried Zedig. Een zilveren medaille behaalde mejufvrouw Vleming, van Utrecht, als de beste dilettante in de rol van Charlotte Flanford, terwijl eene medaille van aanmoediging werd toegewezen aan mejulvrouwen J. van Biene en M. L. van Doeselaar. De schilder Henri Leys is te Antwerpen overleden. ENGELAND. LONDEN26 Augustus. Langs den onderaardschen spoorweg in Londen zijn in de eerste helft van dit jaar 20 millioen menschen vervoerden ondanks- dit druk verkeer is het dividend aan aandeelhouders, dat verleden jaar 7 pCt. bedroeg, tot op 4% pCt. gedaald. Het blijkt nu dat het dividend van verleden jaar niet uit de winsten, maar uit het kapitaal is betaald geworden. Natuurlijk is thans de koers der aandeelen aanzienlijk gedaald; voor korten tijd nog be steedde men 145 en thans kan men voor 92 koopen, en niet weinigen be weren dat de laatstgenoemde prijs nog veel te hoog is. -- Omtrent den graanoogst wordt, dank zij het heerlijke weder van de laatste veertien dagen, eene goede verwachting gekoesterd. De ziekte onder het vee. bekend onder den naam van mond- en klaauwzeer, breidt zich meer en meer uit. Ofschoon de sterfte onder de aangetaste dieren betrekkelijk gering is, is men toch ernstig beducht voor de gevolgen. Een der verschijnselen bij deze ziekte is, dat de melk bij de koe verdwijnt. Reeds begint men alhier de vrees te opperen, dat men daar weldra gebrek aan melk zal krijgenaangezien nu reeds in geen voldoende hoeveelheid van builen af wordt ingevoerd. De eerstdaags op den Theems te houden roeiwedstrijd tusschen roeijers van de universiteit te Oxford en die van de Noord-Amerikaansche universi teit te Harvard verwekt eene buitengewone belangstelling, hetgeen de Times aanleiding geeft spottenderwijze te zeggen: De wereld houde in gedachtenis dat. indien eenige gebeurtenis van algemeen belang, bijv. eene omwenteling te Parijs, een burgeroorlog in China of een opstand in Ierland, ophanden is, die gebeurtenis, indien het mogelijk was, tot de volgende week behoort te worden uitgesteld, doch in geen geval op Vrijdag a. s. behoort in te val len; want anders zou een geenszins klein en allezins invloedrijk deel van de bewoners der aarde, het Anglo-Saksische ras namelijk, noch tijd, noch last gevoelen zich met de zaak in te laten. Op dien dag hebben alle Engelsch sprekende stervelingen hunne aandacht aan eene veel meer belang rijke quaestie te wijden, aan deze namelijk: of eene Noord-Amerikaansche dan wel eene Engelschc universiteit op de beste roeijers kan bogen. De New-York Times geeft de beschrijving van een gevecht, dat heeft plaats gehad tusschen de beambten en werklieden der Erie- en Albany- spoorweg-maatschappijen, ten gevolge van een geschil over grond. De Erie- maatschappij had 800 man bij den tunnel verzameldwelke tusschen Tunnel station cn llarpersvclt ligt. De Albany-werkliedenaan het andere einde van den tunnel vereenigd, telden aanvankelijk slechts 35 man. doch kregen later versterking van ongeveer 400 man. Op dat oogenblik besloot de direc teur van den Erie-spoorweg den grond, welke betwist werd, met geweld te veroveren en een trein met 250 man werd den tunnel ingezonden. Men ontmoette geen tegenstand, voordat men weder den tunnel verliet; toen echter bemerkte de Erie-parlij dat men de rails had opgenomen. Dezen werden herplaatst en de trein stoomde voorwaarts. Bij hel omgaan van «ene bogt zag men de tegenpartij in een trein aankomen. Van weêrszijden naderde men met «full speed," en met een verschrikkelijk geweld slootten de treinen op elkander. De Abany-mannen werden handgemeen met het Erië-leger en dit laatste werd door cn over den tunnel op de vlugt gedre- j w. De Erie-locomotief was zwaar beschadigd en van de rails geworpen, 1 waarop de Albany-mannen besloten partij te trekken van de overwinning. Zij vonden de mannen van Erie aan de andere zijde van den tunnel gereed om hen te ontvangen. Een hardnekkig gevecht werd begonnen en voortge- «t. tot dat het 44ste reg. aankwam en den strijd deed eindigen. De lijst der dooden en gewonden is nog niet bekend. De gouverneur van den staat heeft beslag gelegd op den weg en heeft een super-intendent aangesteldom 4e treinen te laten loopentotdat het verschil door de geregtshoven beslist I 2f' zijn. Bengtcn uit China melden dat het keiz. gouvernement te Peking defi nitief heeft besloten zijne bekrachtiging te ontzeggen aan" het verdrag, het- nclk eenigen tijd geleden in zijnen naam door zijnen gezant Burlingame met de Vereenigde Staten is gesloten. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Augustus. ®e algemeene beschouwingen, waarmede het rapport der senaats-com- fissie over de voorgedragen grondwets-wijzigingeuwordt geopendzijn B'«t zoo geheel in den geest der liberale rigting, als gezegd was. Daarin nordt het goede der in 1852 gestichte staatshuishouding en de beden- «ujke zijde van veranderingen op den voorgrond gesteld, doch wordt end dat een ander menschengeslacht en een andere lijd andere behoeften en' cn dat de verandering thans minder gevaarlijk is, nu zij van het °°®ei'nement komt en niet, als vroeger geschiedde, tegen zijn wil door gedreven wordt. De keizer wordt zeer geprezen. Hij heeft, wordt gezegd, terwijl er geene grondwetswijziging noodzakelijk was noch algemeen ge- wenscht werd, uit eigen verkiezing den weg van liberale hervormingen ingeslagen; en hij heeft dien sedert aanhoudend bewandeld, en wel met versnellende schreden, even alsof hjj vreesde dat de duur eener regering te kort zou zijn om de door onze revolutiën opeengestapelde puinhoopen weg te ruimen ten bate der vrijheid. Wij kunnen niet zeggen wat de uit komst dezer onderneming zal zijn; doch onverschillig of zij gelukkig is of niet, de geschiedenis zal zeggen dal Napoleon 111 en hij alleen, de liberale beweging hier te lande aanving, niet alleen zonder dwang, maar ondanks aanmerkelijke tegenkanting en met het gevaar van beloond te worden met den ondank, welke bij ons het ontmoedigende loon voor de edelaardigste stappen van het bestaande gouvernement pleegt te zijn. Het artikel, betredende de verantwoordelijkheid der ministers, hoe tegenstrijdig ook, is onveranderd gebleven. La France wil weten dat de Verkiezing van afgevaardigden in de vier vacante districten der hoofdstad in October zal plaats hebben. De minister van binnenl. zaken heeft aan de autoriteiten in de zuide lijke provinciën des lands instructiën gezondenten einde de handelingen der Carlisten naauwleltend gade te slaan. Toen, ten gevolge van de amnestie, aan 34 galeiboeven ontslag werd verleend, heeft de administratie van het bagno hunne financiële positie ge liquideerd. Deze besparingen, de gevolgen van de benuttiging van vrije uren door deze ongelukkigenbereiken verwonderlijke sommen. Behalve aan twee of drie Arabieren en een paar vreemden heeft de administratie van het bagno voor 26,000 fr. mandaten afgegeven, betaalbaar aan toonder, op de aan de ontslagenen tot verblijf aangewezene plaatsen. Vroeger wer den deze besparingen dadelijk uitbetaald; maar daar die lieden elkander wel eens onderweg vermoordden om zich met elkanders geld te verrijken, heelt de administratie beter geoordeeld, de bewijzen van hun geld op de plaats, hun tot verblijf aangewezen, betaalbaar te stellen. Dit is niet slechts een veiligheidsmaatregel, maar tevens een zeker middel om hen spoedig op de plaats van liun verblij f te doen komen. SPANJE. Door den minister van eeredienst Zorilla wordt een doortastende maat regel voorgesteld, namelijk scheiding tusschen staat en kerk en verminde ring van het aautal bisschopszetels, cn zuiks zonder overleg met den ltoom- schen Stoel. Dit voorstel vindt ondersteuning bij den minister van binnen- landschc zaken, maar tegenstand bij zijne meeste ambtgenootendezen begrijpen dat het gouvernement niet vast genoeg staat om zich eene nieuwe moeijeiijkheid te mogen scheppen. PRÜISSEN. BERLIJN, 26 Augustus. De schatkist is thans zoo ruim voorzien, dat de minister van finan ciën heeft bepaald dat bij vooruitbetaling niet meer, gelijk vroeger. 5 pCt. mag worden gekort. Dit steekt zeer af bij de ongunstige schildering, die de minister vroeger omtrent 's lands financiën heeft gegeven. Er komen zooveel aanvragen in tot plaatsing van jongelieden in het instituut voor jeugdige matrozen alhierdat het ministerie van marine reeds aan de districts-kommandanten heeft moeten gelastenalle verdere aan vragen tot 1871 af te wijzen. Daar nu de jongelieden, volgens de be staande bepalingen, na hun 17e jaar niet meer mogen worden opgenomen, is door deze beschikking voor velen de gelegenheid tot plaatsing voor altoos benomen. Uit Warschau meldt men dat de Russische regering andermaal het Poolsche gevoel heeft gekrenkt door te bevelenalle op het voormalig slot van Czartoryski aanwezige opschriften en teekenen, betrekking hebbende op de Poolsche historie, te vernietigen, en de aldaar in het vroegere Czar- toryskische museum vast gemetselde voorwerpen van geschiedkundige waarde, zooals bijv. de sporen van Sobieski, het zwaard van Casimir den Groote, enz., enz., uit de wanden te breken en naar Moskou over te brengen. Meer dan 50 wagens waren noodig om al deze voorwerpen naar den spoortrein te vervoeren. MUNC11EN, 26 Augustus. De commissie voor de Zuid-Duitsche vestingen, welke bestaat uit afgevaardigden uit Beijeren, Wurtembcrg en Baden, heeft zich geconstitueerd en is door een vertegenwoordiger van den minister van oorlog geopend. WEENEN26 Augustus. De Amtszeitang meldt dat veldmaarschalk Moe ring benoemd is tot stadhouder van Triëst. PARIJS, 27 Augustus. Het Journ. Off. berlgt dat de keizerin te Toulon met geestdrift ontvangen is geworden en zich daar aan boord van de Aigle naar Corsica begeven heeft. MADRID, 26 Augustus. De priester Milla en de personen die met hem gevat en even als hij ter dood veroordeeld zijn geworden, hebben gratie verkregen. De Iberia, de Nacion en andere bladen geven aan de re gering den raad met strengheid te handelen ten aanzien van de schuldige priesters. Tot diepe droefheid harer kinderen en behuwd-kinderen overleed den 20llen Augustus 11., in d,cn ouderdom van 71 jaren, Vrouwe MARIA KOPS, Weduwe Dr. PETRUS JOHANNES 1SAACUS DE FREMERY, in leven Hoog leeraar te Utrecht. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3