LEÏDSCHE (01 KAM. N°. 129. ZATIJRDAG 28 AUGUSTUS. i BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; n Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p, f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 De Courant verschijnt dagelijksZon- en met het Verslag der Handelingen van den r. j.r 'sjaars, buiten da expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. 1 'Li 1 LEYDEN, 27 Angnstus. De Nederl. Verecniging tot afschaffing van sterken drank gaf dezer dagen haar 25,te jaarverslag in het licht. Zij getuigt daarjn dat verschil lende waarnemingen, in den afgeloopen jaarkring gedaan, haaij het regt geven te verklaren dat de overtuiging "de sterke drank moet ophouden volksdrank te 2ijn" allengs dieper doordringt. De V^reeuiging telt thans 51 afdeclingen, 326 correspondentschappen en p. m. 15000 ledenbeliglve 1141 jongelieden, die zich bij haar aansloten. Zoowel uit de berigten van het hoofdbestuur als uit die van de afdeclingen en correspondentschappen blijkt dat de Vereeniging onvermoeid werkzaam blijft, ten einde he.t doel, dat zij zich voorsteltzij het dan onder vele nioeijelijkhedenmeer en meer te naderen. Dal er nóg eene onmetelijke taak voor rekening der vereeni ging ligt, daarvan geeft zij zelve in hqj verslag een duidelijk bewijs, door de opgave der officiële cijfers door den minister van financien aan de tweede kamer betreffende de drank-consumtie in Nederland voorgelegd. Volgens die berekening wftrd in 1868 hier te lande 27 millioep gulden alleen aan gedistilleerd uitgegevenhetgeen berekend wordt per huisgezin op ƒ50 voor Amsterdam en 'sllage, en 37.50 voor de overige plaatsen. In 1868 wer- den 35000 patenten aan tappers en kroeghouders afgegeven. Geen wonder dus dat het hoofdbestuur den leden toeroept: Vcrflaauwt niet. Spant alle krachten zamen. Zoekt steeds naar nieuwe hulpmiddelen. Wjj vernemen, zegt het V. D.dat, op aansporing van Z. K. H. prins Hendrikeene commissie is in het leven geroepen tot het oprigten van eene geregelde stoomvaart op Java door het Suez-kanaal. Z. K. H. heeft tevens zich aan het hoofd van die belangrijke onderneming gesteld. Die commissie bestaat voorloopig uit een drietal 'iiéeren te Amsterdamwaaraan men vertrouwt, dat zich heeren uit andere plaatsen zullen aansluiten om het groote doeldat men voor oogen heeft, te bevorderen. De heer mr. W. C. Borsius, advocaat te Middelburg, heeft een schrij ven gerigt aan het Fad.vvaarin hij opkomt tegen hetgeen dat blad gemeld had omtrent de aanhouding en invrijheidstelling van den bekenden Lamb. Hij deelt daarin mede dat de vangst van Lamb was opgedragen aan, en is uitgevoerd door de volgende personen: Brown, Thome, Procop, Morris (zoon van Lambs gewezen partner) en ccnige daartoe, a ƒ2.50 per persoon, door Procop aangenomen Botterdamschc sjouwerlieden, dat de worsteling gertiimen tijd duurde eer Lamb aan boord was gebragt, en dat er tusschen de arrestatie en het vertrek der Waterloo meer dan een geheel uur is vcr- loopcn, terwijl in al dien tijd op dat uur en op die plaats zich geen enkel policie-agcnt heeft vertoond! Omtrent de tusschenkomst van het Ned. gou vernement meldt de lieer Borsius, dat terstond na de "vangst" van Lamb op den 13den Julij door diens vrouw een adres aan Z. M. den koning is ingediend, verzoekende om bij de Engelsche regering de noodigc stappen te laten doen, ten einde de wederuillevering te verkrijgen: dat mevrouw Lamb intusschen uit Bristol berigt ontving, dat de klagers tegen betaling vóór den 4drn Augustus van 2100 bereid waren, hunne klagt in te trekken; dat de invloedrijkste Engelsche bladen meenden, dat Engeland behoorde uit te leveren, indien de Ned. regering uitlevering vroeg. De heer Borsius had daarop op 26 Julij hel ministerie van zijnen confrère, mr. van Eek, te 's llage, ingeroepen, "en (schrijft hij) uit diens telegrammen en brieven blijkt, dat tot op het uiterste oogenblik (3 Aug.) de betrokken ministers hem geenc de minste toezegging deden, de uitlevering te zullen vragen, veelmin, dat daartoe reeds stappen gedaan waren; ik seinde dit naar Bris tol, ennadat de familie de gevorderde 2100 had betaald, hebben de klagers hunne klagt laten varen en is Lamb in vrijheid gesteld." Uit dit een en ander maakt de heer Borsius de gevolgtrekking; 1°. dat de reclame veel te laat, meer dan 21 dagen na het feit. is geschied: 2". dat er geen het minste verband bestaat tusschen die, zij het ook officicuse. reclame en Lambs invrijheidstelling, zooals dat berigt wil doen vermoeden, daar de laatste uitsluitend aan het offer van 2100 is toe te schrijven. Door den heer van Rappard is aan den onder-adjudant-pikeur Groene nd eene prachtige pendule geschonken, voor zijne flinke houding in den strijd, dien hij in de vorige week in het kamp aan de Bilt met den sergeant Sterk heeft gevoerd. Te Rotterdam hebben sedert cenigc avonden weder oplogten plaats gehad van schreeuwende en tierende jongenshetgeen het gevolg gehad heeft, dat eenige militaire patrouilles zijn noodig geweest om de zamenge- komen menigte uileen te doen gaan, dewijl de vrije passage langs eenige straten gestremd werd. De rust is echter verder niet gestoord. De burge meester, vrcezende dat dit ligtelijk tot verdere ongeregeldheden aanleiding zou kunnen geven, heeft de burgerij herinnerd aan de nog steeds aldaar van kracht zijnde verordeningen van 1 November des vorigen jaars. Bij den gemeenteraad aldaar is ingekomen eene voordragt van de com missie van administratie over het ziekenhuis aan den Coolsingel, tot benoe ming van een heelmeester bij die instelling. Op die voordragt zijn geplaatst: dr. J. van der Hoeven, te Rotterdam; d'. A. H, Schoemakcr, te Almelo; en dr. J. L. van Praag, te Leyden. Te Amsterdam is gisteren avondbij vertrek van den Ilollandschen spoortrein van 8.40de lampenist van een waggon op de rails gevallen toen de trein reeds in beweging wasten gevolge waarvan een waggon over zijn regter been reed. llij is naar het gasthuis gebragt, en zal waarschijnlijk zijn regterbeen moeten missen. Uit Zwolle meldt men dat aldaar de aanvoer op de veemarkten van week tot week grooter wordt. Van wijd en zijd komen kooplustige han delaars, die, aan de markt niet genoeg hebbende, de veehouders ook nog in hunne stallen en weiden opzoeken. Vroeger jaren was de drukte op de veemarkt reeds met Mei gedaan. Nu zijn zij het gcheele jaar bezet en alles vindt steeds koopers. Wat men vroeger niet algemeen voorzag, dat Zwolle als centraalpunt van de spoorwegen groot handelsverlier en 'voordeel te wachten stond, wordt nu in ruimte mate ondervonden. De voormalige hoofdonderwijzer van St. Nicolaasga, 'n Friesland, die uit geldgebrek zich heeft schuldig gemaakt aan eene valsche naamteekening, en deswege door het hof van Friesland tot één jaar cellulaire gevangenis straf is veroordeeld, is thans op verzoek van den geneesheer uit de gevan genis ontslagen, omdat hij lijdende is aan eene vreesselijke ziekte aan de tong, die hem binnen kort ten grave zal slepen. Te Zuidland had Maandag jl. een treurig voorval plaats. Rjj den land bouwer J. Zoeteman aldaar was men druk aan het oogsten. Des namid dags reed Zoeteman zelf met een ledigen wagen naar het land. Doch naauwelijks was hij op weg of de paarden geraakten op hol en hij viel van den wagenterwijl de paarden bleven voorthollen. Eenige arbeiders vonden hem ernstig gekwetst en geheel bewusteloos op den grond liggen. Zij brag- len hem naar zijne woning, waar hij Woensdagmorgen overleed. Eene oude vrouwdie zich mede op den hollenden wagen bevondheeft zich ook deer lijk bezeerd; op het behoud van haar leven bestaat evenwel hoop. De bevolking van de provincie Zeeland bestond op den 31"en Decem ber des vorigen jaars uit 88774 mannen en 90524 vrouwen, te zamen 179.298 zielen. liet getal geboorten in 1868 was 3643 mannelijke en 3464 vrouwelijke, te zamen 7107. Het getal overledenen was 4885, waarvan 2523 mann. en 2362 vr. Het getal personen, dat zich in die provincie vestigde, was 10676, waarvan 5576 mann. en 5100 vr.het getal personen, die haar verlieten 12601waarvan 6606 mann. en 5995 vr. Het getal huwelijken was 1295, waarvan 1007 tusschen jongmans en jonge dochters, 68 tusschen jongmans en weduwen, 125 tusschen weduwe- naars en jonge dochters88 tusschen weduwenaars en weduwen2 tus schen weduwenaars en gescheiden vrouwen, 4 tusschen gescheiden manncu en jonge dochters en 1 tusschen een gescheiden man en eene weduwe. In het verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scho len over 1867/68 worden omtrent het lager onderwijs o. a. de volgende bij zonderheden medegedeeld Het getal .openbare scholen bedroeg 2584 (gewoon lager onderwijs 2185, meer uitgebreid lager onderwijs 399), dat der gesubsidieerde bijzondere scholen 155'(gewoon 1. o. 32, meer uitgebreid 1. o. 123), dat der niet ge subsidieerde bijzondere scholen 916 (gewoon 1. o. 322, meer uitgebreid 1. o. 594), totaal 3655 scholen, welk getal sedert 1866 eene vermeerdering met 16 aanwijst. Voor de scholen van gewoon lager onderwijs is op eene nog grootere vermeerdering te wijzen, namelijk met 25. De scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs verminderden daarentegen met 9. De toename komt voornamelijk voor rekening der openbare scholen, wier getal met 12 vermeerderde; ook het aantal bijzondere scholen alleen voor gewoon lager onderwijs vermeerderde aanmerkelijk en wel met 17, maar daar tegenover "staatdat bij de bijzondere scholen ook voor meer uitgebreid lager onder wijs eene vermindering van 13 valt op te merken. Voor alle lagere scho-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1