PER TELEGRAAF. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Augustus. Het officiële blad berigt dat de senaats-commissie heden moet zamen- komen, ten einde het door den heer Devienne opgestelde rapport over de voorgedragen grondwetswijzigingen definitief vast te stellen. Terstond daarna zal de senaat eene algemeene zitting houden om dat rapport te hooren voorlezen, en om te bepalen wanneer hij de discussie over het senaats-be- sluit zal aanvangen. Rij besluit des keizers is bepaald dat in den ministerraad door den minister van justitie proces-verbaal van de beraadslagingen en besluiten zal worden gehouden. Dit is in Frankrijk eene nieuwigheid; het beginsel der ministeriële verantwoordelijkheid en der beslissing in rade van ministers zal j daardoor, zegt de Constitutionnelte meer kracht en werking bekomen. Het bij gelegenheid van de feestviering op den 1511"1 dezer in de kapel van het hotel der invaliden gevierde Te Deum werd ook nu weder bijge- i woond door een detachement oud-gediendcn van het eerste keizerrijk, liet werd aangevoerd door een 88-jarigen luitenant van het groote leger. Onder die manschappen was een te Waterloo zwaar verminkt geraakte veteraan, te Boulogne-sur-mer woonachtig, en een 85-jarige grenadier. Naar men uit Sury le Comtat meldt was een der oud-strijders, die op dien dag zijnen 100"" verjaardag beleefde, door ongesteldheid verhinderd geworden het aldaar gevierde Te Deum bij te wonen. Den 17(lfn dezer is in het Hötel-Dieu. een gasthuis voor belioeftigen, in den ouderdom van 105 jaren, overleden de Pool Frans Kurowski, voor- I malig kolonel van de Poolsche cavallerie van het eerste keizerrijk, ridder van het Legioen van Eer, versierd met de St. Helena-medaille en ridder der Poolsche orde Firtuti militari. Volgens le Public zal de heer Ledru Rollin binnen kort in Frankrijk terugkomen. Reeds leest men in een demokratisch blad de voornaamste processtukken van het regtsgeding tegen Tibaldi (wegens eene zamenzwe- j ring tegen het leven van den keizer der Franschen), in welk regtsgeding de heer Ledru Rollin betrokken en bij verstek veroordeeld werd. Het feit j waarom hij toen werd veroordeeld valt niet onder de amnestie van den 15J" dezer; hij zal dus, wanneer hij in Frankrijk terugkomt, zich moeten onderwerpen aan de hervatting van het regtsgeding. welks loop in der tijd door zijne uitlandigheid werd gestremd. Doch met het oog op den aard j der bewijzenwelke toen voor zijne schuld zijn aangevoerdmag men voor zeker houden dat de hervatting van het regtsgeding op zijne vrijspraak zal uitloopen, wanneer hij zelf voor den regter verschijnt om zich te zuiveren; j de aangevoerde bewijzen schenen in der tijd van gewigt, dewijl er niemand was om ze tegen te spreken. Wanneer de heer Ledru Rollin weder in Frankrijk komt, zal hij, zegt men, in een der kiesdistricten van Parijs als candidaat voor het wetgevend ligchaam optreden. Onder de staatkundige uitgewekenendie van de amnestie geen ge- 1 kruik willen makenbevinden zichbehalve RochefortBlanquide bekende i chef der communisten, die van 1839 tot 1859 bijna onafgebroken in de ge- vangenis heeft gezeten; hij is thans 64 jaren oud en woont sinds 1865 le Brussel; Louis Watteau, thans geneesheer te Brussel; Eugène Baune, com- missaris der republiek in 1848 en lid der nationale vergaderingsedert 1852 te Brussel woonachtig; Anselme lloselli, letterkundige, vroeger lid der na- tionale vergadering, in 1852 verbannen; Madier de Montjau, voormalig volksvertegenwoordiger, sedert 1852 te Brussel gevestigd, en eindelijk Miot, voormalig volksvertegenwoordiger, in 1852 te Lambessa in Afrika geïnter neerd, en na de amnestie van 1859 in 1861 weder veroordeeld. Hij is te j Brussel als apotheker gevestigd. Eenige andere minder bekende personen hebben insgelijks het voornemen, niet naar Frankrijk terug te keeren. Voor het hof van assises van het dep. van de Aude heeft zekere Benoit Cazeilles teregt gestaan, wegens het plegen van moord bij gelegenheid der jongste verkiezingen voor iiet wetgevend ligchaam in het dorp Faarrond. Limoux. De daad schijnt echter minder uit staatkundigen haat dan wel uit eene gedurende eene reeks van jaren bestaande plaatselijke veete bedre ven te zijn; terwijl de dader, een schoenmakers-gezel van zeventien jaren, i bovendien volstandig verklaard heeft, enkel eene daad van zelfverwering 1 gepleegd te hebbendaar de vermoordeeen jongeling van gelijken leeftijd hem, uit woede over zijne beantwoording van den kreet: «Leve Percire!" j met dien van //Leve Guiraud!" (de candidaten van den maire en van den gemeenteraad) op gewelddadige wijze, met de hem vergezellende kameraden had aangerand. De jury heeft den beklaagde vrijgesproken. De cholera, welke de Fransche nederzetting aan den Senegal zeer heeft geteisterdheelt in de Britsche kolonie Gambia niet minder hevig ge woed. Een derde gedeelte harer bevolking is aan dien geduchlen geesel bezweken, liet regeringsblad brengt hulde toe aan den ijver en de zelfop offering, welke door den gouverneur der Britsche bezitting, den schout-bij nacht l'atey, krachtdadig bijgestaan door zijnen secretaris, bij die gelegen- j beid aan den dag gelegd zijn gewordenen meer bepaald aan de zorg en den bijstand, door hem aan de in Gambia verblijf houdende Fransche onder danen bewezen. SPANJE. Te Madrid wordt een dagblad opgerigt, hetwelk onder den naam van Conciliation zal trachten de publieke opinie gunstig te stemmen voor bet opdragen der kroon aan den prins van Aslurieden oudstenmaar nog minderjarigen zoon der koningin Isabella. De pastoor van Milla, aanvoerder eener bende Carlisten, is ter dood veroordeeld. Naar men verneemt zullen op nieuw 6000 man naar Cuba worden gezonden. De regering heeft aan de tolbeambten te Barcelona gelast, eene kist ®et bijbelsdie men van daar in Spanje wilde invoerenongehinderd te laten passeeren. Deze bijbels waren Voor twee jaren te Madrid voor reke- 1 ning van een protestantsch geestelijke aldaar gedrukt; doch de regering dwong toen den eigenaar de bijbels onmiddellijk uit het land te zenden. Ware de Engelsche gezant niet tusschenbeide gekomen, dan zouden al de exemplaren vernietigd zijn geworden. PRITISSEN. BERLIJN, 25 Augustus. De Bank- u. Eand.-Zeit. levert eene treurige schets van den toestand in de provincie Pruissen. De waarde der vaste goederen is, ten gevolge van velerlei oorzakenverbazend gedaald. De eene openbare verkoop is naauwelijks voorbij of een andere ligt aan de beurt. En hoezeer dit helaas het geval moge zijn in en om Dantzig, nog in veel erger mate heeft dit plaats in het Koningsberger-arrondissement. Hoe groote daling daardoor in de waarde der vaste eigendommen in dat arrondissement wordt veroorzaakt, blijkt uit het volgende. Een zeer renlegevend landgoed, Pogorss, in de nabijheid van Neustadt gelegen, dat men nog voor ruim 2 jaren op 30 a 40000 th. schatte, werd in het vorige jaar voor 26000 th. verkocht. De toenmalige kooper moest, door achteruitgang van zaken, weldra het goed verkoopen en er werd toen slechts 24000 th. voor gemaakt. Dezer dagen kwam Pogorss weder onder den hamer en de koopsom bedroeg nu slechts 11000 th. Gelijke depreciatie wordt waargenomen in de waarde der vaste eigendommen in de stad. Huizen, die een jaar geleden voor 3000 th. zijn aangekocht, hebben dezer dagen, bij den verkoop daarvan, geen 1500 th. opgebragt. Maar wat nog duidelijker den staat van verval aantoont, waarin de provincie zich bevindt, is het volgende voorbeeld. In de afgeloopeu week I had eene veiling plaats van een uitgestrekt bouwterrein, gelegen in eene i der meest bezochte straten. Niettegenstaande allerlei pogingen waren aan gewend om door aankondigingen en andere middelen de zaak in een gun stig licht te stellen, was er geen kooper le vinden; er werd schier geen bod gedaan. De veepest heeft stad en land verarmd. Eene commissie uit den gemeenteraad van Mainz heeft zich dezer dagen bij den koning, tijdens deze te Wiesbaden was, vervoegd, ten einde hem een adres te overhandigen, waarbij de vergunning tot het verleggen der vestingwerken van genoemde stad wordt verzocht. Te Mainz heeft men voor dat doel reeds drie milliocn thalers bijeengebragtdoch volgens de be grooting zullen de kosten wel vier millioen bedragen, en nu schijnt het ontbrekende millioen voor de stad eene onoverkomelijke zwarigheid te zijn. j '\t koning heeft met de meeste welwillendheid de mededeeling der beslaande bezwaren aangehoord en verklaard, dat hij de quaestie zou onderzoeken. Hij voegde er bij dat de stad op mogelijke tegemoetkoming ten deze kon staat makendoch dat zij geene financiële opofferingen van Pruissen moest verwachten. Betreffende de runderpest wordt uit Gernheim gemeld, dat de ziekte aldaar op nieuw is uitgebroken. In een stal, die door militairen geheel was afgesloten, kreeg eene koe de ziekte zoo hevig, dat het noodig werd geacht al het vee in dien stal, te zamen 69 stuks, te doen afmaken. Gedurende het jaar 1867 zijn in Pruissen 426 steenkolenmijnen in ex ploitatie geweest; zij hebben opgeleverd 420,571,116 cent. steenkolen, waar toe 102,773 mijnwerkers zijn gebezigd. Het aantal arbeiders, gedurende dat jaar ten gevolge van verschillende oorzaken gedoodis 293. Gedurende het jongst verloopen jaar zijn echter bij het mijnwezen de onheilen buiten gewoon talrijk geweest; niet minder dan 1000 mijnwerkers zijn het slagt offer geworden van hunnen arbeid. Algemeen houdt men zich overtuigd dat eene betere regeling noodig is. De Leipziger afgevaardigden, die het socialistisch-democratische arbei ders-congres te Eisenach hadden bijgewoond, hebben dezer dagen weder eene bijeenkomst gehouden, die door 1500 personen werd bijgewoond. De heer Bebel had die vergadering belegd, om zich tegen de lasteringen der dagbladen te kunnen verdedigen. Over zijne bevoegdheid daartoe ontstond reeds eene zoo hevige discussie, dat men handgemeen werd en de meerder heid de minderheid uit de zaal wierp. OOSTENR IJ K. De keizer begeeft zich naar Pcslh om inspectie te houden over de thans georganiseerde bataillons Hongaarsche landweer of Honveds. In antwoord op eene aanvrage lot vermindering der kerkelijke feest dagen, heeft de minister van binnenlaudsche zaken bij circulaire aan de hoofden der gewestelijke besturen te kennen gegeven, dat bij den tegen woordigen staat der wetgeving de regering geenen regtstreekschen invloed op de vermindering der feestdagen kan uitoefenen; dat het daarom aan de bevolking moet overgelaten worden zich van het vieren van overtollige feestdagen te onthouden, en dat de autoriteiten, wat hare officiële hande lingen betreft, van geene niet wettelijk voorgeschreven leestdagen notitie te nemen hebben. Te Triëst worden door den handelsstand pogingen aangewend tot het oprigten eener stoombootdienst tusschen die stad en Bombay langs het Suez-Kanaal. Voor deze onderneming wordt ondersteuning uit de schalkist gevraagd. Te Pesth is een adres tot afschaffing der kloosters in weinig tijds door duizenden personen geteekend. PARIJS, 25 Augustus. In de zitting van den senaat is voorgelezen het rapport van den heer Devienne, waarbij werd aangekondigd, dat de com missie uit den senaat verschillende wijzigingen wenschelijk acht. De com missie heeft o. a. het amendement, strekkende om de regering de bevoegd heid te ontnemen om de maires te kiezen buiten den gemeenteraad, niet goedgekeurd. Het door den heer Devienne uitgebragle rapport wijst er op, als resul taat van de wetgeving van 1852, dat de rust is bewaard gebleven, het

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3