COURANT, LEÏRSCME DONDERDAG 26 AUGUSTUS. N°. 127, Dc Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediltekosten. A.}zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6êCenis. De prijs der Advertentie1» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B1NNENLANDSC111' BERÏGTEN. LEYDEN, 25 Augustus. De najaarszitting van de staatscommissie voor liet natuurkundig examen zal 13 September eerstk. aanvangen. Er hebben zich 22 candidate» voor het examen aangemeld. Te Lcyderdorp had heden morgen een treurig ongeluk plaats. Het 2 -jarig zoontje van den bouwman Z. is, terwijl zijne ouders naar deze stad waren, in de sloot achter het huis verdronken. Men kan zich de ontsteltenis der ouders voorstellen toen zjj bij hunne tehuiskomst dit onge val vernamen. Het hoofdcomite' van de Nederl. vereeniging lot hel verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog heeft bekend gemaakt dat de algemeene vergadering der comité's zal plaats hebben op Woensdag 1 September aaust., ten 10 ure des morgens, in de zaal Diligen- tia te 'sHage, en dat de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verple ging enz. van zieken en gewonden in de teekenakademie aldaar zal geschie den op denzelfden dag, des namiddags ten 2 ure, zullende de toegang voor het publiek ten 3 ure worden opengesteld. De minister van biunenl. zaken heeft aan de commissarissen des konings eenige nadere voorschriften, ter uitvoering van Z. M. besluit van 9 Junij jl.medegedeeldbetreffende de aanstaande algemeene volksstelling, liet zal den minister vooral aangenaam zijn, dat spoedig met de gemeente besturen in overleg worde gelreden omtrent de maatregelente nemen vóór de telling, en vooral omtrent de wijze, waarop in elke gemeente, in het bijzonder in de volkrijke, zorg zal wordeu gedragen voor liet aansprakelijk stellen van één persoon belast met de hoofdleiding. De gemeentebesturen zullen in staat dienen te worden gesteld, de uoodige inlichtingen spoedig van het statistisch bureau der provincie te verkrijgen, Rij de vorige telling was de tegemoetkoming aan de gemeentebesturen berekend tegen één cent per geleiden persoonterwijl daarenboven een halve cent voor liet opma ken der verzamelslalen bestemd was. Dit opmaken vervalt bij deze telling voor de gemeentebesturen, daar dit werk bij de provinciale bureaux zal verrigt worden. De regering heeft noglans vermeenddc tegemoetkoming even als vroeger op een en een halve cent per getcldcn persoon te moeten stellen, zijnde de halve cent vooral bestemd voor de controle der billetten en staten, of voor de vergelijking van de opgaven der telling met die der bevolkings-registers en voor dc zorg eener volledige en naauwkeurige in vulling. liet verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering van af gevaardigden der afdeelingen van dc maatschappij van weldadigheid, te Am sterdam op 1 Julij 11. gehouden, ziel thans hel licht. Blijkens de redevoe ring van den voorzitter is de algemeene toestand der maatschappij van dien aard, dat de commissarissen de toekomst met meer gerustheid meeuen te mogen gemoet gaan, dan sedert de reorganisatie der maatschappij in 1859 het geval is geweest. Met erkentelijkheid wordt in het verslag gewezen op de vele giften, die de maatschappij heeft mogen ontvangen, terwijl tevens de wensch wordt geuit, dat het voorbeeld der edele menschenvriendendie de maatschappij zoo ruim bedachten, door velen nagevolgd moge worden. De instelling blijft daaraan dringende behoefte gevoelen. Een schuldenlast van ruim ƒ137 000 blijft haar nog drukken, waarvan het gevolg is dal zij jaarlijks 7973 aan rente en aflossing van kapitaal moet voldoen. Vandaar ook nog bet betrekkelijk aanzienlijk tekort, dat wel aanmerkelijk verminderd is, maar toch nog bestaat tot een bedrag, hetwelk niet met zekerheid kan doen zeggende maatschappij van weldadigheid is behouden. Buitendien zijn er nog zoovele behoeften, waarin commissarissen zoo gaarne zouden voorzien, indien de middelen dit toelieten. Aan een voortgezet onderwijs van de jeugd bestaat behoefte; de kinderen van kolonisten des noods met eenige opoffering in de gewone maatschappij voort te helpenzou zeer wenschelijk zijn: 'verbetering van kanalen, wegen en andere eigendommen is noodzakelijk; maar noch het een, noch het ander kan thans zoodanig geschieden als men dit zou wenschen, omdat de middelen, waarover te be schikken is, dit niet toelaten. Builen den landbouw en de houtteelt, die geëxploiteerd worden op eene wijze, die het levensonderhoud verschaft aan de bevolking der koloniën, blijft er zoowel op intellectueel als op materieel gebied nog veel te doen over, en commissarissen hopen dan ook hartelijk, dat dc maatschappij van weldadigheid in het tweede 50-tal jaren van haar bestaan, niet minder dan in de eerste jaren van hare oprigting, de alge meene sympathie van Nederland moge ondervinden. Z. M. de koning heeft aan mevr. van Doornechtgenoote van den commissaris des konings in Utrecht, eene keurige pendule en twee prach tige kandelabres, en aan de oudste dochter een gouden keten van hooge waarde aangeboden, als gedachtenis aan Zijner Majesteits verblijf ten gou vernementshuize te Utrecht. In het kamp bij de Bilt zijn gevonden de volgende goederen: een re genjas, een jas (waterprooi), vier parapluies, twee parasols, een zwart le deren tasch met riem en gesp, van binnen genommerd. een gouden medail lon met haar, een boek (feestwijzer) met zakdoek, gemerkt met een naam. Verder zijn verschillende artikelen vermist, waaronder een tasch met 100, een gouden bril en een langwerpig gouden medaillon met zware ketting. Omtrent een en ander zijn inlichtingen te bekomen bij den heer H. J. van Broekhuysen, te Utrecht, die de gevonden voorwerpen tegen betaling der gemaakte kosten terugbezorgt, en van de vermiste voorwerpen de adressen der eigenaars weeL op te geven. Naar men verzekert, zouden er in de afgeloopen week per centraal- sfioor vervoerd zijn ongeveer 40,000 personen, en zou dit getal nog veel aanzienlijker zijn geweest, indien er geen wagens te kort gekomen waren; het personen-vervoer geschiedde ook in goederenwagens. Op den 1 lden September a. s. moet te Rotterdam aan boord van het naaf Batavia bestemde schip Lichtstraal, gezagvoerder J. Jansen, overgaan een detachement van 125 militairen, waaronder 6 onderofficierenonder bevel van den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië C. B. 11. van Deutekom. Men schrijft uit Uitgeest aan de N. R. C.: Hoe gevaarlijk het is, nat of niet genoegzaam droog hooi binnen te halen, vooral waar men, zooals in deze streken, het hooi bergt in groote gebouwen, waarvan een gedeelte tot woonhuis wordt ingerigt, werd Maandag middag weer bewezen. Een boer in deze gemeente stond juist gereed van huis te rijden, toen hij door het houten beschot, dat zijn woonvertrek van het hooi scheidde, een ster ken rook zag binnendringen. Terstond ging men onderzoeken, vanwaar die rook kwam en men vond dat het hooi reeds sterk broeide. In korten tijd was de brandspuit aanwezig, en terwijl sommigen aan het werk trokken om te spuitenbegonnen anderen het naar buiten te halen. Op enkele plaatsen kon men het hooi tot stof wrijven, zoozeer was het reeds tot asch overgegaan. Het houten beschot was op enkele plaatsen zoo warm, dat men het met de hand niet kon aanraken. Zooveel mogelijk werd de inboe del uitgedragen; maar door de spoedige hulp en het ijverig werken kwam men ook dadelijk het gevaar te boven. Ware het ongeval in den nacht ge beurd, dan had de ramp grooter gevolgen gehad. Uit Overijssel meldt men dat. even als elders in ons land, ook in die streken dc appelboom weinig vrucht heelt gedragen. Er zijn boomgaarden, die ten vorigen jare meer dan 100 mud opleverden, waar men thans inet moeite één mud zou kunnen bijeenzamelen. Van daar dan ook. dat voor de peren, die er nog al overvloedig zijn, een vrij hooge prijs wordt besteed. De pruimen-oogst levert vrij goede resultaten op. Er is veel vraag naar, eu dc prijs is veel hooger dan ten vorigen jare. Te Leeuwarden kregen voor eenige dagen een paar gevangenen in het tuchthuis onder het middagmaal een klein verschil met elkander. De een werd daarbij eensklaps zoo driftig, dat hij zijn lotgenoot met eene soort priem uit een weeftoestel een steek in den nek toebragt, die zwaar bloed verlies veroorzaakte en den verwonde in vrij gevaarlijken toestand doet verkeeren. De dader heeft wegens soortgelijke misdaad eene tuchthuisstraf van 10 jaren ten zijnen laste. Te Tilburg heeft Vrijdag 11. een arbeider, in de bierbrouwerij van dc Erven van Roesscl, het ongeluk gehad op zijn hoofd in een brouwketel met kokend water te vallen, zoodat hij deerlijk gebrand daar uit te voorschijn kwam en daags daarna aan de gevolgen overleden is. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen na. In het verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen over 18671868 worden o. a. de volgende bijzonderheden rnedege- Ideeld omtrent den gang van het onderwijs aan de Leydsche hoogeschool. Godgeleerdheid. In de collegiën van den lioogl. Scholten had eenige ver andering plaats. De leerstellige godgeleerdheid en de inleiding in de boe ken des N. T.ten vorigen jare behandeld, werden vervangen door de

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1