stad Utrecht doorgereden, ten einde de aangebragte versieringen, die indcr- daad prachtig mogten genoemd wordenin oogenschouw te nemen. Uit Leeuwarden meldt men dat het vroegere plan tot den aanleg van een spoorweg van Harlingen over Bolsward, Sneek en Joure naar Heeren- j veen weder zal worden opgevat. Ook heeft men daar vernomen, dat het bestek voor een te bouwen post en telegraafkantoor aldaar, dat als zeer doelmatig werd aangeprezen, door het ministerie is afgekeurd. Men giste dat deze afkeuring alleen geschied was omdat het bedrag der kosten op ongeveer ƒ50000 was geraamd en deze som te hoog werd geacht. -- Naar men uit Luxemburg meldt heeft prins Hendrik der Nederlanden 2000 fr. geschonken aan de maatschappij van landbouw, te Redinger geves tigd; die som is bestemd om, in premiën verdeeld, te worden uitgereikt aan een vijftal overwinnaars op den ecrstvolgenden wedstrijd, door de maat- j schappij uit te schrijven. In een berigt uit Tripoli, van 18 Aug., wordt gemeld dat de Holland- schc reizigster mej. Tinne door het volk van den stam der Touaregs zou zijn gedood. 's GRAVENHAGE 21 Augustus. Z. 51. heeft den kolonel. Schönstedt, kommandant van het 7lle reg. in fanterie, benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Tot directeur van wege den handel bij het algemeen rijks-entrepöt te Rotterdam is benoemd de heer J. W. Runge, in de plaats van wijlen den beer D. Vis Blokhuizen. De luit. ter zee 2de kl. H. van der 5Ieer is op non-activiteit gesteld. De koning wordt spoedig alhier verwacht. Z. 51. is voornemens den verjaardag van Z. K. 11. prins Alexander, die den 25sten dezer invalt, in deze residentie te vieren. Te dier gelegenheid zal, naar men verneemt, door II, 51. de koningin een dansparlij aan jongelieden op bet Huis in 't Bosch worden gegeven De ministers van koloniën, van justitie en van financiën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Tegen 5Iaandag wordt aan de Kon. scherpschutters en aan leden der llaagsche schutterij, die aan den wedstrijd van den Ned. weerbaarheidsbond hebben deelgenomen, eene feestelijke ontvangst bereid. nUITENL \NI)SCHË BKRIGTEN. BEL. «IE. Te Rumbekc is overleden de heer Alexander Rodenbachoud-lid van het congres in 1831 en van de kamer van vertegenwoordigers, in den 'j ouderdom van 83 jaren. ENGELAND. LONDEN20 Augustus. Niet het doel om het publiek goed in te lichten omtrent de Iersche landquacstie en de regering krachtig te ondersteunen, zal er eene verceni- ging in het leven worden geroepen onder de leiding van Stuart MillJacob Bright, sir H. lloare, prof. Fawcet en sir Charles Dilke. De regering is uit een militair administratief oogpunt tot een maat regel overgegaandie praktisch nut heeft. Zoodra de onlangs aangenomen wet tot aankoop van de telegrafen door den staat uitvoering heeft erlangd, zullen de herstellingswerkenhet onderhoud en de aanleg van telegraaflijnen niet meer aan eene maatschappij toevertrouwd, maar door onderofFicieren en soldaten der genie verrigt worden. Dusdoende vormt men een voortreffelijk corps telegraaf-vervaardigers, dat hij veldlogten onschatbare diensten bewij zen kan. In België is bedoeld beginsel reeds op kleine schaal in praktijk gebragt. De Daily News zegt dat het tekort van de Albert Life Assurance Company hoogst aanzienlijk is en dat, als er niet ten spoedigste krachtige maatregelen worden genomen, de gevolgen uiterst ruïneus zullen zijn. Krachtens bepalingen, in de polissen voorkomende, zijn de aandeelhouders slechts ten deelc verantwoordelijk voor de verpligtingen der maatschappij. Het onopgevraagde kapitaal is zeer klein, vergeleken met de schulden der maatschappijzoodat de verzekerden geene zekerheid hoegenaamd hebben. In de Times is een schrijven opgenomen, waarin wordt aangedrongen dat de staat voortaan toezigt zal uitoefenen op levensverzekering-maatschappijen, om te voorkomen, dat hetgeen thans met de Albert is gebeurd zich zal kunnen herhalen. De expeditie, die door den Engelschen reiziger Baker met bijstand en magtiging van de Egyptische regering is uitgerust om in 5Iidden-Afrika en aan de bronnen van den Nijl wetenschappelijke onderzoekingen te doen, den slavenhandel te stuiten en stappen tot aanknooping van regtmalig handels verkeer met de inlanders te beproeven, zal op den Lt,n der volgende maand van Alexandrië naar Snakim, op de westkust der Iloode zee, vertrekken. Een Engelsch geneeskundige, doctor Gedge, zal die expeditie vergezellen, om voorwerpen te verzamelen voor een museum van natuurlijke historie, hetwelk de onderkoning te Cairo wil oprigten. In den slaat Slissouri zijn sedert ecnigen tijd krachtdadige pogingen in het werk gesteld om een struikroover, Sam Hildebrand geheetcn, die sedert jaren de schrik van dien slaat is geweest, in handen te krijgen. Onlangs heeft de kollonel Bowen zich van eene zuster van den bandiet en van hare kinderen meester gemaakt. Na al hel mogelijke beproefd te hebben om van hen de schuilplaats van Hildebrand te weten te komen, ging hij tot het onmenschelijke uiterste over om een der kinderen, een achtjarigen knaap, te doen ophangen, ten einde hem tot bekentenis te dwingen. De kleine martelaar stond deze verschrikkelijke proef aanvankelijk met heldenmoed door; toen hij echter werkelijk hing, gaf hij door een gebaar te kennen, dat hij bereid was te antwoorden. 5Ien sneed den strop los, en de knaap noemde nu eene spelonk, die tusschen Valle's 5Iines en Big-River- 5Iills lag. Het onverwijld derwaarts afgezonden detachement werd te rade om den roover door middel van rook uit zijnen schuilhoek te lokken, 1 waarin niemand zich durfde begeven. Nadat men een etmaal lang een sterk rookend vuur voor den ingang van het hol onderhouden had, zonder dat iemand was opgedaagd, betrad men eindelijk liet verblijf, zich er van over tuigd houdende, dat de bewoners daarvan gestikt moesten zijn. liet bleek nu, dat men vergeefsche moeite had gedaan, en dat de roover-kapitein zich vóór de aankomst van het detachement uit de voeten had gemaakt. Er staat een prijs van 10000 dollars op zijn hoofd. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Augustus. De zamenstelling van het rapport der commissie over het senaatsbe sluit is zoo ver gevorderd dat het denkelijk in de zitting van den 21"l« dezer door den rapporteur voorgelezen en aan de beoordeeling der commissie onderworpen zal kunnen worden. 's Keizers ongesteldheid schijnt thans geheel geweken te zijn. Hij is den keiz. prins, die uit het kamp van Chalons kwam. te gemoet gegaan. 5Ien wil weten, dat de kans om lot minister van oorlog benoemd te worden, verdeeld is tusschen den maarschalk Bazaine en den generaal Leboeuf. De Patrie meent te weten dat prins Napoleon de openstelling van het Suez-kanaal hijwonen en er te gelijk met de keizerin tegenwoordig zijn zal; Zijne Hoogheid zou zich regtstreeks naar Port Saïd begeven en niet, als de keizerinzijnen weg over Konstantinopel nemen. Zelfs zou het in het plan van den prins liggen liet eerst van allen met zijn jagt het Suez- kanaal door te varen, zich vervolgens door de Roode zee naar Bombay te begeven, en eene reis door de Fransche en Engelsche bezittingen in Indie te doen. - De volksvcrmakelijkheden alhier op den Napoleons-dag hebben 533,000 fr. gekost; eene uitgaaf, waartoe de stad 283,000, het budget van het huis des keizers 200,000 en de civile lijst 50,000 fr. hebben bijgedragen. Onder deze som zijn echter begrepen de uitdeelingen aan de armen, ten bedrage van 80,000 Ir. Alleen de verlichting van den Triumfboog heeft eene som van 60,000 fr. gekost; die van den tuin der Tuileriën 45,000, die van het raad huis, van de schouwburgen en van andere openbare gebouwen insgelijks 45,000 fr. Voor het vuurwerk van het Trocadero is 40,000, voor dat op het Troonplcin 15,000 fr. betaald geworden. Voor de gratis-voorstellingen in de schouwburgen is eene tegemoetkoming van 50,000 fr. verleend. 5Ien begroot op omstreeks 500,000 het getal der vreemdelingen, die naar Parijs zijn gekomen, om de Napoleonsfeeslen hij te wonen. In de kerk der 5Iadeleine is eene mis gevierd voor de Carlistcn, die in de laatste weken in Spanje zijn gesneuveld. Alle Carlisten, die zich nog alhier mevinden, en ook vele Fransche legitimisten woonden de plegtig- beid hij. Naar men uit Konstantinopel aan de Ind. Beige meldt, waren de ge zanten der mogendheden werkzaam om het geschil tusschen de Porte en de Egyptische regering tot vereffening te brengen; zij spraken daarbij in eenen voor den onderkoning doorgaans gunstigen geest, en de Porte was ge zind het geschil niet verder te drijven, maar zich met eene geringe voldoe ning te laten tevreden stellen. Het antwoord van den onderkoning op het schrijven van den groot-vizier is reeds naar Konstantinopel. Het is in een zeer verzoenenden geest gesteld, en door de consuls van Engeland en Frank rijk goedgekeurd. SPANJE Tristany en tien andere Carlisten-aanvoerders zijn in Frankrijk nabij de Spaansche grenzen aangehouden. In de Esperanzaeen katholijk en monarchaal-gezind dagblad van 5Iadrid, leest men een herderlijk schrijven van den bisschop van Barcelona, en een van den bisschop van Salamanca, beide strekkende om de geloovi- gen van hunne dioecese tot een vreedzaam gedrag en tot gehoorzaamheid aan de gevestigde overheden te vermanen. Het hoofdgeld, de nieuwe belasting, die door den vorigen minister van financiën was uilgeschreven ter vervanging der accijnsen, welke aan de poorten der Spaansche steden ten behoeve der schatkist en der stedelijke kas werden geheven, wordt door den tegenwoordigen minister van finan ciën staande gehouden. Hij heeft den 14dcn een nieuw reglement uitge vaardigd, ten einde de bezwaren, waardoor de inning van het hoofdgeld tot nu toe belet was, weg te ruimen. Evenwel houdt de tegenkanting tegen de nieuwe belasting aan; 51adrid gaat daarin voor, en de provinciën volgen het voorbeeld der hoofdstad. ITALIË Daar de noordelijke uitmonding van den Tiber allengs verzandt, is het plan opgevat om de zuidelijke uitmonding weder tot de haven van Rome te maken, hetgeen zij voorheen geweest is. Hiertoe is noodig de zandban ken, welke zich in de zuidelijke uitmonding omstreeks hel aloude Üstia i vastgezet hebben, weg te ruimen en Ostia door middel van eenen spoorweg in verbinding met Rome te brengen. Een Romeinsch ingenieur, de heer Gosta, heeft thans concessie voor die werken gevraagd en verkregen, en de vereischte som van 300,000 fr. als waarborg voor de naleving van de be- dingen der concessie in de pauselijke schatkist gestort. Na de uitvoering van dat werk zal er slechts een half uur lijds noodig zijn om Rome van den zeekant te bereiken. De werkzaamheden tot het inrigten van de S'. Pieterskerk te Rome, voor het houden van het concilie, vorderen snel; de Paus heeft dezer dagen, bij het bezoeken van die kerk, daarover zijne tevredenheid betuigd. PRÜI»§EN. BERLIJN, 20 Augustus. Ten gevolge van het uitbreken der runderpest op verschillende plaatsen in de provincie Pruissen, zijn met het dep. van koophandel alle noodige maatregelen verordend, overeenkomstig de gegeven omstandigheden, al het

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2