PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. voeten. 40000 vaten brandewijn ter waarde van 2 millioen zijn een prooi der vlammen geworden. De omliggende stralen waren door liet bran dende vocht als in een vuurzee herschapen. De Morn. l'ost deelt de volgende bijzonderheden mede beteffende de wijze, waarop in hel laatstelijk in Japan bijeengekomen parlement de zaak der vreemdelingen is besproken. De eene partij wilde alle aanraking met hen verbieden en maken dat Japan hoe eer hoe beter van hen ontslagen werd. Een ander deel der vergadering wilde wel vooreerst nog van de aan wezigheid der Europeanen zooveel mogelijk partij trekken in het belang van Japan, mits zij langzamerhand uit het land werden verdreven. Eene derde partij daarentegen gaf het verlangen te kennen, om Japan de geheele beschaving der buitenlanders deelachtig te doen worden, en dus hun onder wijs, hunne wetenschappen, hunne artillerie, hunne marine, enz. in Japan in te voeren, en hen daartoe in het rijk toe te laten; maar als Japan dat alles eenmaal zou bezitten, dan kon men de vreemdelingen ook wel missen. De derde partij zou dus slechts in zoover van de tweede verschillendat zij de inlanders meer van de vreemdelingen wilde doen leeren en deze laatste dus wat langer wilde veroorloven in Japan te blijven. Hierbij werden deze vragen gesteld: Als het land voor de vreemdelingen open blijft, moeten dan de beslaande tractatcn gehandhaafd worden? üf zal men tot de oude Ja- pansche politiek terugkeeren en dus weer het rijk van het buitenland isole ren. Zoo ja, moeten de vreemdelingen dan om het leven gebragt, of een voudig het land uitgezet worden? In dit laatste geval zou men tot geweld- dadige maatregelen de toevlugt moeten nemen; doch men achtte dit nog al gevaarlijk tegenover eene Engelsche strijdmagt van 3000 man, eene Fran- sche militaire magt en de verschillende buitenlandsche oorlogschepen in de havens. FRAKHRIJ K. PARIJS, 19 Augustus. In het kamp van Chalons is de volgende bekendmaking aangeplakt: »Ik had gewenscht den 15,len Augustus te midden van de groote militaire i familie te kunnen doorbrengen. Vermits ik mij daarheen niet heb kunnen begeven, zoo heb ik mij door mijn zoon willen doen vervangen en hem op gedragen de belooningen uit te reiken. Ik dank het leger voor de ontvangst, welke het hem heeft bereid en voor de wenschen, die het mij op mijn feestdag heeft toegezonden. Ik ben overigens voornemensvóór de opheffing 'van het kamp, naar Chalons te komen. Napoleon." De generaal Bourbaki heeft in het kamp eene dagorder tot de troepen gerigt, waarin hij o. a. zeide, dat de jeugdige keizerlijke prins tevreden was over hunne goede houding. Men verzekert dat deze uitdrukking van den generaal een slechten indruk op de officieren en soldaten heeft gemaakt. I De heer Ch. Quentin, redacteur van de Réveil, die ten gevolge der amnestie in vrijheid is gesteld, verklaart in genoemd blad dat hij, den 13,ifn Junij in hechtenis genomen, den 11den Augustus voor het eerst een verhoor heeft ondergaan. Het Chinesche gezantschap, dat zich nog alhier bevindt, heeft in de vorige week een bezoek gebragt aan eene der belangrijkste inrigtingen van de heeren Firmin-Didot, de papierfabriek en drukkerij te Mesnil, waar, onder hunne oogen, eenige vodden in een prachtig blad papier zijn her schapen, en dit blad met keurige Chinesche karakters bedrukt is geworden, die het verhaal van het bezoek der vreemdelingen aan het etablissement j vermeldden. SPANJE. De Fransclie gezant, uit Parijs te Madrid teruggekeerd, heeft terstond i eene conferentie met den president-minister Prim gehadwaarschijnlijk met het doel hem de verzekering te geven van de welwillende gevoelens van keizer Napoleon ten opzigte der Spaansche regering. De laatste toch meende j dat de Fransclie regering oogluikend de bewegingen der Carlisten en Isabel- listen begunstigde en toeliet dat de uitgewekenen oproerige bewegingen in Spanje gingen ondernemen of aanstooktenzoodat zij zwanger ging van het plan om de diplomatieke betrekkingen af te breken of althans daarmede te dreigen. Eene door de liberale partij in de hoofdstad voorgenomen demonstralie tegen de geestelijkheid, die Zondag 15 Augustus zou plaats hebben, is niet doorgegaan. De geestelijkenbeducht voor persoonlijk gevaar en voor moord aanslagen van de zijde des volks, hadden besloten zich op Zondag schuil te houden en aan alle dienstverrigtingen te onttrekken. De sluiting nu van de kerken der hoofdstad op Maria-hemelvaart zou ccnen hoogst ongunstigen indruk bij liet Spaansche publiek gemaakt hebben; uit dien hoofde hebben de liberalen zich door de bewindslieden laten bewegen om van de demon stratie af te zien. De kerkgebouwen zijn dan ook jl. Zondag te Madrid ge opend geweest, en de dag is er rustig voorbij gegaan. De bisschop van Cuenga is de eenige der Spaansche prelaten, die aan dc regering op hare vroeger vermelde circulaire heeft geantwoord; hij zal aan liet verlangen der regering voldoenmaar tevens berigt hij dat geen enkel geestelijke in zijne dioecese zijne standplaats -heeft verlaten om zich hij de opstandelingen te voegen. Drie bisschoppen hebben een ontwijkend antwoord gezonden. De dagbladen van New-York bevatten het volgende telegrafisch berigt uit Cuba: De ligling van recruten voor de Spaansche krijgsmagt is te Espi- ritu Santo en te Trinidad, in liet midden des eilands, aangevangen. Er I was eene verordening van de liooge overheid afgekondigd, volgens welke dc conscriptie zich tot alle manspersonen tusschen den ouderdom van 20 en ran 55 jaren zou uitstrekken. In den staat der militaire aangelegenheden is geenc verandering van belang te vermelden. ITALIË. Voor dc Italiaansche regtbanken is reeds sedert langen tijd een zonder ling proces hangende, waarin nu eindelijk een gewigtige beslissing is ge vallen. Zooals bekend is nam dc hertog van Modena, toen hij in den aanvang van 1859 zijn land verliet, niet enkel zijne troepen, maar ook een aantal staatkundige gevangenen mede, die hij in Oostenrijksche kerkers deed slui ten. Deze laatste slagtoff'ers der Modeensche dwingelandij vingen voor de toen nog bestaande regtbank van Massa-Carrara een geding aan tegen den hertog, ten einde schadevergoeding te erlangen. Deze steunde zijne verde diging op de incompetentie der regtbank; doch dezer dagen heelt het hof van appèl te Genua het vonnis van de regtbank te Massa, waarbij dc verde diging des gedaagden verworpen is, bevestigd en verklaard, dat de her tog verpligt is schadevergoeding te verleenen voor dc onwettige gevangen houding, voor zoover zij geduurd heeft na den 'iO511'" Aug. 1859, den dag waarop hij door de Modeensche afgevaardigden van den troon vervallen werd verklaard. Te Civita-Veccliia heeft een hevige brand gewoed in het maritime arse- daal. Slechts met de grootste moeite heeft men de vlammen tot dit ge bouw kunnen beperken. Een oogenblik liep de geheele stad gevaar. De aangerigte schade is aanzienlijk. Ook eene pauselijke stoomboot, geladen met levensmiddelen, is eene prooi der vlammen geworden. Op den spoorweg van Napels naar Voghera is eene vreesselijke mis daad gepleegd. Gravin Armanda Cattaneo had, nadat zij van haren man gescheiden was, liefdesbetrekkingen met luitenant Negri aangeknoopt. Uit ijverzucht wilde de gravin hieraan een einde maken. Negri is toen meer dan eens heimelijk hare woning binnengedrongen en er hebben hevige tooneelen tusschen beiden plaats gehad. De gravin, misschien om zich aan de vervolgingen van Negri te onttrekken, kwam te Napels, om naar Vo ghera, hare vroegere verblijfplaats, terug te keeren. Negri begaf zich nu ook naar Napels en nam in denzelfden trein plaatswaarmede zij vertrok. Van hetgeen er verder is gebeurd, is alleen dit volledig zeker, dat toen dc trein te Voghera halt hield, men de gravin in het spoorwegrijtuig met een pistool vermoord heeft gevonden. In het rijtuig, waarin de gravin gezeten was, hadden eenige heeren plaats genomen. Doch deze reisden slechts tot Caserta. Men vermoedt, dat Negri, toen hij hen uit het rijtuig had zien stappen, onder het rijden zich langs de voettreden naar het rijtuig had be geven, waarin de gravin zat, en, haar daar alleen vindende, haar heeft ver moord. Negri moet daarop bij het eerstvolgende station den trein verlaten heb ben. Volgens sommigen heeft hij zich den volgenden dag van het leven beroofd. FRiriS§EN. BERLIJN, 19 Augustus. Tusschen de kabinetten van Oostenrijk en Pruissen is thans een diplo matieke strijd ontstaan, over de innerlijke verhouding tusschen de beide staten, die nog verre van hartelijk is en waarvan beide partijen elkander de schuld geven. Die strijd, in depêches van de hoofden der kabinetten aan hunne gezanten te Wecnen en te Berlijn gevoerd, verkrijgt meer en meer eene vijandige tint. Het blijkt daaruit dat de hh. von Bcust en von Bismarck onverzoenlijke antagonisten blijvenwant ofschoon de laatste van hier uitgegane depêches zijn uitgegaan van den heer von Thile, mag men aannemen dat von Bismarck de draden van het geheel in handen heeft. Wel zegt men dat hij te Varzin zich volstrekt niet met staatszaken bemoeit, maar hij is daar toch omringd van eenige hoofd-ambtenarendie gestadig tusschen Berlijn en Varzin heen en weder reizenzoodat iedere maatregel van belang van Varzin uitgaat. Te Stettin hebben bij gelegenheid eener werkstaking van de korendra gers ongeregeldheden plaats gehad. Zij die het werk wilden voortzetten zijn mishandeld; een ontving zelfs een messteek. Eene vergadering van G00 arbeiders moest door de policie worden ontbonden, maar nadat de ver- i gaderplaats ontruimd was, werd de policie zoo verregaande mishandeld dal eene sterke militaire magt noodig was om de rust te herstellen. Het meerendeel der korendragers heeft thans den arbeid hervat. Het verbond der vrienden van vrede en vrijheid zal zijn jaarlijksch congres in de volgende maand, den 14—I8jl'n September, te Lausanne hou den. Het programma voor het congres, hoewel niet meer zoo buitensporig 1 als dat van het vorige jaar, heeft tot hoofddenkbeeld: vestiging en duur- zame verzekering des vredes en der vrijheid door omschepping van Europa in eene eedgenootschappelijke republiek naar het model der Vereenigde Staten. Aan de D. Alg. Zeit. wordt uit Posen gemeld dat, wanneer men tot maatstaf van beoordeeling neemt het groote aantal Jezuitendat dezer dagen uit Oostenrijk en Posen is gekomen, men dan liglelijk op het denkbeeld zou kunnen geraken dat de leden dier orde uit dien staat werden verdreven. De mededeelingen aangaande den stand der veeziekte in de Russische gouvernementen Warschau, Plock, Lomza en Suwalki, luiden allertreurigst; die plaag heerscht daar in die mate, dat men hare beteugeling binnen de j grenzen diér gouvernementen schier onmogelijk acht. WEENEN, 19 Augustus. De rijksraad-delegatie heelt de behandeling van het budget van oorlog voortgezet, de posten betreffende de pensioenen en de militairen-gevangenis overeenkomstig de voorstellen der commissie aan genomen. De post militaire administratie veroorzaakte levendige debatten. De delegatie vereenigde zich met het voorstel der minderheid om voor het beheer der Militaire Grenzen niets uil te trekken. Getrouwd: Dr. D. DE LOOS. Wedr A. S. Glazeneu, en 'sIIage, 18 Augustus 1809. J. A. VAN EYMKUEN.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3